Προς το περιεχόμενο

[ Ακουστικά ] Sennheiser Momentum M2 - Amazon.it στα ~103€ με τα μεταφορικά


vagdesign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρέλαβα λίγο πρίν 2 ώρες με ΕΛΤΑ Courier (εκεί τα δίνει το i-Parcel).

Πρώτη εντύπωση πάρα πολύ θετική. Εξαιρετική ποιότητα κατασκευής, πολύ καλή συσκευασία, ωραία και χρήσιμη θήκη και sleeve για extra προστασία.

Είναι πολύ άνετα και προσαρμόζονται στο κεφάλι απλά και γρήγορα. Το καλώδιο ίσως είναι το μοναδικό σημείο που θα γκρινιάξω. Ενώ έχουμε να κάνουμε με ένα audiophile σετ ακουστικών, το καλώδιο είναι προσανατολισμένο για χρήστες κινητών. Έχει ενσωματωμένο μικρόφωνο και το μοντέλο της προσφοράς είναι για iPhone συνδεσιμότητα. Αυτό το αλλάζεις είτε με αντάπτορα, είτε με αγορά του ανταλλακτικού για Android. Θα ψάξω για ανώτερης ποιότητας καλώδιο με συμβατότητα για τα ακουστικά (Sennheiser κλείδωμα στο ακουστικό όπως τα δικά του). Υπάρχουν πολλά στο Amazon, αρκεί να το ψάξουμε.

Η ποιότητα ήχου είναι πολύ καλή για πρώτη ακρόαση, αυτό βέβαια θα καλυτερέψει μέσα σε περίπου 1 εβδομάδα χρήσης όπως γίνεται πάντα με τα καλά ακουστικά (ψήνονται οι κάψες και αποδίδουν στο μέγιστο έπειτα από κάποια χρήση). Τα συγκρίνω με τα Sony MDR-7506 που είναι το "standard" της μουσικής βιομηχανίας για χρήση σε στούντιο και παραγωγή μουσικής, αν τα ψάξετε θα δείτε τι εννοώ. Με αυτά η σύγκριση είναι υπέρ των Sony με "άψητες" κάψες των Momentum 2.0 ακόμα. Αν δεν κλειδώσει το θέμα, την άλλη εβδομάδα θα έχω update για την ποιότητα.

Για οικονομία χρόνου δεν έχω χρησιμοποιήσει το DAC και στα 2 σετ, αλλά τα Momentum τα σύνδεσα από την μπροστινή σύνδεση ακουστικών, ίσως να παίζει αυτό λίγο στην ποιότητα ήχου γιατί το DAC είναι συνδεδεμένο στην οπτική έξοδο της Sound Blaster ενώ η έξοδος από την εσωτερική της σύνδεση με το κουτί.

Η τιμή που βρίσκονται τώρα πάλι είναι προσφορά για μένα. Όπως προείπα έως και 150€ πιστεύω ότι είναι προσφορά για μια συσκευή που αρχική τιμή είχε κοντά στα 300€ και η "αξία" της βάσει των υλικών και της ποιότητάς τους ήταν εκεί. Τώρα επειδή η σειρά αποσύρθηκε από την αγορά, θα κυκλοφορήσουν σε χαμηλότερη τιμή όπως και έγινε. Ίσως φταίει το χρώμα που δεν αρέσει σε πολλούς, εμένα δεν με χαλάει καθόλου γιατί είναι κάτι ξεχωριστό από όλα τα άλλα και δίνει μια πιο vintage εικόνα.

Αυτά ως μια πρώτη γεύση, ίσως επανέλθω με νεότερα.

Υ.Γ. Η δοκιμή έγινε με ακρόαση τραγουδιών σε FLAC μορφή από Pink Floyd (Dark Side of the Moon - Virtual Surround), Metallica - Black Album, Alan Taylor - Colour to the Moon και άλλα τραγούδια από τον Hans Zimmer (soundtracks). Ως Player χρησιμοποιήθηκε το AIMP 4.60 και το iTunes.

Επεξ/σία από vagdesign
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update: Έγραψα στο blog μου ένα mini-review και έχω ανεβάσει ένα αρχείο που για μένα προσωπικά διορθώνει πολλά προβλήματα στα πρίμα των ακουστικών.

Για να το διαβάσετε/κατεβάσετε πηγαίνετε εδώ:  https://www.280676.com/sennheiser-momentum-2-0-m2-wired-headphones-eq-fix/

Ελπίζω σε όσους τα αγόρασαν/έχουν να τους βοηθήσει το "κόλπο" που περιγράφω εκεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...