Προς το περιεχόμενο

e-bay και υπαναχώρηση σε αγορά...τι κάνω;


Green Dragon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους, 

γράφτηκα προχθές στο e-bay και ψάχνοντας το, έπεσε το μάτι μου σε ένα laptop 14 ιντσών, το οποίο πουλούσε ο ιδιοκτήτης στην τιμή των 330 ευρώ. 

Από κάτω εκτός από την επιλογή buy now, είχε μια ακόμη επιλογή που έλεγε make an offer ή κάπως έτσι. Χωρίς να το έχω καλά-καλά αποφασίσει έβαλα μία τιμή 220 ευρώ και πάτησα το κουμπί. Πίστευα ότι δεν υπήρχε περίπτωση να την κάνει αποδεκτή. Αλλά ο πωλητής την έκανε δεκτή και μένει να πληρώσω για να μου στείλει το laptop. 

Πέρα από το ηθικό του πράγματος, που το ξέρω, οτι είναι να πληρώσω και να παραλάβω και αυτό θα κάνω στο τέλος. Θέλω να ξέρω - έστω και για το μέλλον - αν υπάρχει διαδικασία υπαναχώρησης. Να μάθω έστω κάτι. Ο παθών και μαθών που λέει!

Ευχαριστώ. 

Επεξ/σία από Green Dragon
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, Green Dragon είπε

Καλησπέρα σε όλους, 

γράφτηκα προχθές στο e-bay και ψάχνοντας το, έπεσε το μάτι μου σε ένα laptop 14 ιντσών, το οποίο πουλούσε ο ιδιοκτήτης στην τιμή των 330 ευρώ. 

Από κάτω εκτός από την επιλογή buy now, είχε μια ακόμη επιλογή που έλεγε make an offer ή κάπως έτσι. Χωρίς να το έχω καλά-καλά αποφασίσει έβαλα μία τιμή 220 ευρώ και πάτησα το κουμπί. Πίστευα ότι δεν υπήρχε περίπτωση να την κάνει αποδεκτή. Αλλά ο πωλητής την έκανε δεκτή και μένει να πληρώσω για να μου στείλει το laptop. 

Πέρα από το ηθικό του πράγματος, που το ξέρω, οτι είναι να πληρώσω και να παραλάβω και αυτό θα κάνω στο τέλος. Θέλω να ξέρω - έστω και για το μέλλον - αν υπάρχει διαδικασία υπαναχώρησης. Να μάθω έστω κάτι. Ο παθών και μαθών που λέει!

Ευχαριστώ. 

Διαβάζεις τι πολιτικές έχει ο πωλητής, έχει πωλητές που δεν δέχονται επιστροφές, αλλάζει από πωλητή σε πωλητή

για προβληματικό προϊόν είναι λίγο μπλέξιμο στα μτχ

Μόλις τώρα, zx1234r είπε

Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα. Έκανες μια προσφορά και ο άλλος την αποδέχτηκε. Γλίτωσες 110€ .

Μάλλον φοβάται μην είναι ελαττωματικό η του βγάλει προβλήματα και για αυτό ο πωλητής δέχτηκε τόσο χαμηλή τιμή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μαλλον οπως λεει στον τιτλο θελει να μαθει αν εχει την δυνατοτητα να ειναι ασυνεπης στις αγορες του απο δω και περα

Θα μπορουσες να διορθωσεις τον τιτλο, δινει την εντυπωση οτι ο ασυνεπης ειναι καποιος αλλος και οχι εσυ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

 

Μάλλον φοβάται μην είναι ελαττωματικό η του βγάλει προβλήματα και για αυτό ο πωλητής δέχτηκε τόσο χαμηλή τιμή

Η ευκολία με την οποία δέχτηκε μια προσφορά 35% κάτω, με προβλημάτισε, με ξάφνιασε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Η ευκολία με την οποία δέχτηκε μια προσφορά 35% κάτω, με προβλημάτισε, με ξάφνιασε. 

Δώσε στοιχεία για πιο μοντέλο κοιτάς μπορεί απλά να στο έδωσε σε απλά νορμάλ τιμή για μτχ και να προτίμησε Ν; το το πουλήσει από το να κυνηγάει αν και πότε θα το πουλήσει μέχρι το το μέγιστο κέρδος

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Η μαλλον οπως λεει στον τιτλο θελει να μαθει αν εχει την δυνατοτητα να ειναι ασυνεπης στις αγορες του απο δω και περα

Θα μπορουσες να διορθωσεις τον τιτλο, δινει την εντυπωση οτι ο ασυνεπης ειναι καποιος αλλος και οχι εσυ

Όχι φίλε μου, δεν σκοπεύω να είμαι ασυνεπής ούτε τώρα, ούτε στο μέλλον. 

Άλλωστε έχω αξιολογήσεις στο insomnia, που κάτι δείχνουν. 

6 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Δώσε στοιχεία για πιο μοντέλο κοιτάς μπορεί απλά να στο έδωσε σε απλά νορμάλ τιμή για μτχ και να προτίμησε Ν; το το πουλήσει από το να κυνηγάει αν και πότε θα το πουλήσει μέχρι το το μέγιστο κέρδος

Είναι Lenovo 14' με I5 8250u, fhd, 8gb ram, 320gb ssd και Win 10.

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς αν θες να μιλήσεις με τον πωλητή και αν ειναι συνεννοήσιμος να ακυρωσεις την παραγγελία. Αλλιώς την ακυρώνεις και απλά χάνεις πόντους σαν αξιόπιστος αγοραστής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Green Dragon said:

Η ευκολία με την οποία δέχτηκε μια προσφορά 35% κάτω, με προβλημάτισε, με ξάφνιασε. 

Καλα μπορει να το βαρεθηκε η να ναι κανα δωρο και να πηρε αλλο π.χ. οπως γινεται πολλες φορες και εδω στις αγγελιες. Δεν ειναι απαραιτητο να ναι ελλατωματικο, ασε που απ το ebay και ελλατωματικο να ναι, χαμενος δε βγαινεις οικονομικα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Καλα μπορει να το βαρεθηκε η να ναι κανα δωρο και να πηρε αλλο π.χ. οπως γινεται πολλες φορες και εδω στις αγγελιες. Δεν ειναι απαραιτητο να ναι ελλατωματικο, ασε που απ το ebay και ελλατωματικο να ναι, χαμενος δε βγαινεις οικονομικα. 

Κατ' αρχήν προσπαθώ να αλλάξω τον τίτλο, σε κάτι σαν "υπαναχώρηση απο αγορά", που ταιριάζει αφού το σκέφτομαι. 

Μπορεί πραγματικά να συμβαίνει κάτι από αυτά που λες. Αν όμως είναι ελαττωματικό, τρέχα γύρευε. 

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ανοιξεις case και θα παρεις refund. Αφου μιλησεις και μαζι του πρωτα, αν και δε θα ρισκαρει αρνητικη αξιολογηση ειδικα αν εχει και πολλες θετικες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού είσαι και νέος στο ebay, πες του οτι μπερδεύτηκες.

Το χα κάνει και γω μια φορά στις αρχές που είχα γραφτεί σε έναν κινέζο που ήταν μεγάλος πωλητής. Αμέσως το δέχτηκε και δεν προχώρησα στην πληρωμή του προϊόντος.

Διάβασε και αυτό για να χαλαρώσεις :)

https://www.ebay.ie/pages/help/buy/questions/unwanted-item.html

7 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Θα ανοιξεις case και θα παρεις refund. Αφου μιλησεις και μαζι του πρωτα, αν και δε θα ρισκαρει αρνητικη αξιολογηση ειδικα αν εχει και πολλες θετικες 

Δεν έχει πληρώσει ακόμα.

Επεξ/σία από djcat
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Εγω εχω απορια τι τα κανει τοσα laptop ..... Και το lenovo στην προσφορα δεν ειχες παρει ;

Δίκιο έχεις και εσύ. Είναι το χόμπι μου, βίτσιο μάλλον να ψάχνω για κάτι καλύτερο. Με το laptop, όπως καμμία φορά και με τα κινητά. Και αφού βρω κάτι καλύτερο, δίνω το προηγούμενο- πάντα με μικρή χασούρα. 

Χωρίς να μου καλύπτουν κάποια πραγματική ανάγκη. 

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...