Προς το περιεχόμενο

Διάφορα g.skill gtrz και gtrx


Rottep

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε,προσπαθώ να φτιάξω καινούργιο μηχάνημα...μπορεί κάποιος να μου πει τι διαφορά έχουν οι gtrx που είναι amd?

Πραγματικά δεν ξέρω τι να αγοράσω..3200mhz 14c /3600mhz 16-17c? Να περιμένω αν έρθουν οι καινούργιες neon? Καταλαβαίνεις διαφορά στην απόδοση μεταξύ τους??

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rottep είπε

Χαίρετε,προσπαθώ να φτιάξω καινούργιο μηχάνημα...μπορεί κάποιος να μου πει τι διαφορά έχουν οι gtrx που είναι amd?

Πραγματικά δεν ξέρω τι να αγοράσω..3200mhz 14c /3600mhz 16-17c? Να περιμένω αν έρθουν οι καινούργιες neon? Καταλαβαίνεις διαφορά στην απόδοση μεταξύ τους??

Ευχαριστω

Καλησπέρα, η σειρά στο bin πάει 3600C16>3200C14>3600C17.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sheogorath είπε

Καλησπέρα, η σειρά στο bin πάει 3600C16>3200C14>3600C17.

Σε ευχαριστώ,οι διαφορές ανάμεσα σε αυτές είναι αντιληπτές στον μέσο χρηστη...?

σχετικά με gtzr και gtzrx μήπως μπορείς να με διαφωτισεις?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rottep είπε

Σε ευχαριστώ,οι διαφορές ανάμεσα σε αυτές είναι αντιληπτές στον μέσο χρηστη...?

σχετικά με gtzr και gtzrx μήπως μπορείς να με διαφωτισεις?? 

Ανάμεσα σε όλα θα πήγανα στα 3200C14 αν τα 3600C16 ήταν σημαντικά ακριβότερα. Τα 3600C17 δεν θα τα προτιμουσα εκτός αν ηταν σημαντικά φθηνότερα.

Διαφορές δεν θα δεις σημαντικές. Τους δυο κωδικους δεν τους ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Ανάμεσα σε όλα θα πήγανα στα 3200C14 αν τα 3600C16 ήταν σημαντικά ακριβότερα. Τα 3600C17 δεν θα τα προτιμουσα εκτός αν ηταν σημαντικά φθηνότερα.

Διαφορές δεν θα δεις σημαντικές. Τους δυο κωδικους δεν τους ξέρω.

Σαν να έχω διαβάσει κάπου ότι οι gtzrx είναι amd optimized ,όπως και να έχει σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rottep είπε

Σαν να έχω διαβάσει κάπου ότι οι gtzrx είναι amd optimized ,όπως και να έχει σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου...

Πάντως καλή δουλειά κάνεις και με Hynix CJR που ειναι αρκετά φθηνότερες, αν δεν έχεις κάρτα γραφικών απο 1080/2070 και πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Rottep είπε

Σαν να έχω διαβάσει κάπου ότι οι gtzrx είναι amd optimized ,όπως και να έχει σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου...

Oι gtzrx είναι amd optimized όπως λες ,ωστοσο δεν εχουν και καμια διαφορα από αυτές χωρις το (X) σε xmp  αλλα από οσο εχω δει είναι πιο "διαλεκτά " τσιπακια για overclock

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/8/2019 στις 8:11 ΜΜ, Rottep είπε

Χαίρετε,προσπαθώ να φτιάξω καινούργιο μηχάνημα...μπορεί κάποιος να μου πει τι διαφορά έχουν οι gtrx που είναι amd?

Πραγματικά δεν ξέρω τι να αγοράσω..3200mhz 14c /3600mhz 16-17c? Να περιμένω αν έρθουν οι καινούργιες neon? Καταλαβαίνεις διαφορά στην απόδοση μεταξύ τους??

Ευχαριστω

Οι πρώτη φουρνιά ryzen είχε θέμα με τις μνήμες, δεν τις έπαιρνε όλες, οπότε φτιάξανε κάποιες optimized για AMD. 

Από κει έμεινε. Οι καινούριοι ryzen 3000, δεν έχουν τέτοια προβλήματα.

Πάντως, μπορείς να πας στη ιστοσελίδα της μητρικής σου στο support και να δεις το λεγόμενο qvl, όπου έχει λίστες με δοκιμασμένες μνήμες που σίγουρα θα δουλεύουν με τη μητρική σου.

Χωρίς βέβαια να σημαίνει αυτό, ότι δε θα δουλέψουν και άλλες λιγότερο γρηγορες μνήμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...