Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με το φορτιστή του κινητού.


MasterFreeze6

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

Έχω ένα Lenovo k6. Ο φορτιστής του κινητού κάηκε. Μου πήραν καινούργιο. Ο παλιός φορτιστής του κινητού είχε output 5,2 V 2 A και ο νέος 5V 1 A. Υπάρχει πρόβλημα στο να το φορτίσω με το νέο?

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι κανενα, απλά θα καθυστερει λιγο η φορτιση και δεν εννοω διπλασιο χρόνο. Οταν η μπαταρία ειναι αδεια το κινητό ζητά πάνω απο 1Α για να φορτίσει, αλλά οσο προχωρά η φόρτιση το νουμερο μειώνεται και οταν φτάνει πάνω το 80-90% εκει ζητα απο το τροφοδοτικό 100-200mA (0,1-0,2Α) μεχρι να φορτισει. Στη δική σου περιπτωση το τροφοδοτικό μπορει να δώσει εως 1Α οποτε στην αρχή της φορτισης "χάνεις χρόνο"

Με δυο λογια δεν θα εχεις κανενα προβλημα. Προβλημα θα ειχες αν αντι για 5V του καρφωνες φορτιστή με παραπάνω τάση, πχ 6-7V.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MasterFreeze6 είπε

Άρα να μην φοβάμαι για καμιά έκρηξη τι βράδυ ε?

εγω γνωριζω οτι σε λαπτοπ απαγορευεται  να  βαλεις φορτιστη με λιγοτερα αμπερ (περισσοτερα μπορεις).

Τα volts πρεπει να ειναι ιδια. 

Στο κινητο τωρα νομιζω ισχυει οτι σου ειπε ο φιλοςοτι θα φορτισει αργα κ δεν επηρρεαζει αλλα δεν ξερω το γιατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MasterFreeze6 είπε

Άρα να μην φοβάμαι για καμιά έκρηξη τι βράδυ ε?

οχι, εκτος αν ο φορτιστης ειναι καμια κινεζια του κερατα που θα πρεπει να φοβασαι ανεξάρτητα αν εχεις πανω του συνδεμενο κινητο.

1 ώρα πριν, christosx13 είπε

εγω γνωριζω οτι σε λαπτοπ απαγορευεται  να  βαλεις φορτιστη με λιγοτερα αμπερ (περισσοτερα μπορεις).

Τα volts πρεπει να ειναι ιδια. 

Σε laptop μπορείς να βάλεις και με λιγοτερα ampere αρκεί να μην παραλληλα το βάλεις σε λειτουργία (δηλαδη να το εχεις να φορτιζει σβηστό, μετα βγαζεις φορτιστη και το αναβεις). Αυτό γιατί το πιο πιθανό ειναι να μην παιρνει μπρος, επειδή το τροφοδοτικό με λιγοτερα Α δίνει "λιγοτερη ενέργεια" από οσο χρειάζεται το laptop να δουλεψει και να φορτίζει. Στην πράξη τώρα σπάνια το laptop τραβά όλο το μεγιστο ρευμα που μπορει να δώσει το τροφοδοτικό. Εχω κάνει μετρήσεις (με μετρητή ισχύος) με δυο laptop μου και ενω τα τροφοδοτικά ήταν 90αρι και 60αρι, οταν τα laptop ήταν φορτισμένα, σε χαμηλές επιδόσεις και με απλή χρήση, με το ζορι τράβαγαν 40w και 30w αντιστοιχα. Μολις όμως το γυριζα σε υψηλές επιδόσεις ή έβαζα να παιζει κανενα βαρβατο mkv εκει τα νουμερα αλλαζαν πολύ. Με δυο λογια, στα laptop πάντα ίδια τάση και το λιγοτερο τα Α του εργοστασιακόυ φορτιστή. 

1 ώρα πριν, christosx13 είπε

Στο κινητο τωρα νομιζω ισχυει οτι σου ειπε ο φιλοςοτι θα φορτισει αργα κ δεν επηρρεαζει αλλα δεν ξερω το γιατι.

Το εξηγησα το γιατί. Η φορτιση του κινητου θα τραβήξει όλα τα διαθεσιμο Α από το τροφοδοτικό, μεχρι η μπαταρία να γεμίσει σε ικανποιητικό ποσοστό και μετα (σταδιακά) θα μειώνεται το ζητουμενο ρευμα σε ορια κάτω του 1Α (μεχρι και πολύ κάτω). Φαντάσου τη μπαταρία σαν μια μπανιέρα. Αμα βαλεις μικροτερη βρύση θα αργήσει περισσότερο να γεμίσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, isay είπε

οχι, εκτος αν ο φορτιστης ειναι καμια κινεζια του κερατα που θα πρεπει να φοβασαι ανεξάρτητα αν εχεις πανω του συνδεμενο κινητο.

Σε laptop μπορείς να βάλεις και με λιγοτερα ampere αρκεί να μην παραλληλα το βάλεις σε λειτουργία (δηλαδη να το εχεις να φορτιζει σβηστό, μετα βγαζεις φορτιστη και το αναβεις). Αυτό γιατί το πιο πιθανό ειναι να μην παιρνει μπρος, επειδή το τροφοδοτικό με λιγοτερα Α δίνει "λιγοτερη ενέργεια" από οσο χρειάζεται το laptop να δουλεψει και να φορτίζει. Στην πράξη τώρα σπάνια το laptop τραβά όλο το μεγιστο ρευμα που μπορει να δώσει το τροφοδοτικό. Εχω κάνει μετρήσεις (με μετρητή ισχύος) με δυο laptop μου και ενω τα τροφοδοτικά ήταν 90αρι και 60αρι, οταν τα laptop ήταν φορτισμένα, σε χαμηλές επιδόσεις και με απλή χρήση, με το ζορι τράβαγαν 40w και 30w αντιστοιχα. Μολις όμως το γυριζα σε υψηλές επιδόσεις ή έβαζα να παιζει κανενα βαρβατο mkv εκει τα νουμερα αλλαζαν πολύ. Με δυο λογια, στα laptop πάντα ίδια τάση και το λιγοτερο τα Α του εργοστασιακόυ φορτιστή. 

Το εξηγησα το γιατί. Η φορτιση του κινητου θα τραβήξει όλα τα διαθεσιμο Α από το τροφοδοτικό, μεχρι η μπαταρία να γεμίσει σε ικανποιητικό ποσοστό και μετα (σταδιακά) θα μειώνεται το ζητουμενο ρευμα σε ορια κάτω του 1Α (μεχρι και πολύ κάτω). Φαντάσου τη μπαταρία σαν μια μπανιέρα. Αμα βαλεις μικροτερη βρύση θα αργήσει περισσότερο να γεμίσει. 

Έκανε 18 ευρώ. Δεν νομίζω να είναι επικίνδυνος.... Είναι designed in Italy, made in China.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...