Προς το περιεχόμενο

Tp-Link VR400 IPSec vpn βοήθεια!!


sakisbm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!
Γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει που θέλω να δημιουργήσω ένα IPsec vpn; Στις οδηγίες της tplink ακολούθησα το παράδειγμα αλλά η σύνδεση είναι στο down. Εδώ είναι οι οδηγίες και δεν μπορώ να κατανοήσω τι κάνω λάθος. https://www.tp-link.com/gr/support/faq/1752/

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνω ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις και στα 2 ρούτερ (είναι ίδια) με μόνη αλλαγή το remote gateway. Τοπικό δίκτυο η χρήση του για να μην χρησιμοποιήσω himachi ή openvpn (που το υποστηρίζει σαν σέρβερ).

Επεξ/σία από sakisbm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, sakisbm είπε

Καλησπέρα σε όλους!
Γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει που θέλω να δημιουργήσω ένα IPsec vpn; Στις οδηγίες της tplink ακολούθησα το παράδειγμα αλλά η σύνδεση είναι στο down. Εδώ είναι οι οδηγίες και δεν μπορώ να κατανοήσω τι κάνω λάθος. https://www.tp-link.com/gr/support/faq/1752/

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

εχεις στατικες Ip sta 2 sites?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, madrivermadonus είπε

εχεις στατικες Ip sta 2 sites?

ναι έχω ddns. έχω δοκιμάσει το παράδειγμα που δίνει η εταιρία, έχω βάλει και σαν remote lan ip 10.0.0.0 ή 10 αλλά και πάλι τπτ. ίδιες ρυθμίσεις κάνω και στα 2 ρούτερ.

ipsec.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δυστυχως για τα tplink δεν υπαρχουν οδηγοι. το ειχα ψαξει κι εγω καποια στιγμη χωρις να εχω ομως 2 ρουτερ.

ο οδηγος που παρεθεσες ειναι η ευκολη λυση με στατικες ip. Εσυ θελεις με dyndns (δεν ειναι ακριβως στατικες Ip) 

δεν ξερω αν μπορουν τα Tplink να παιξουν site to site με ddns.

οι ip που βαζεις τι ακριβως ειναι; δεν μπορείς να βάλεις οτι θες εσυ... το ddns τι σου δίνει;

στις wan βαζεις public ip που σου δινει ο ddns. στις lan βαζεις 2 Local

Επεξ/σία από madrivermadonus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, madrivermadonus είπε

δυστυχως για τα tplink δεν υπαρχουν οδηγοι. το ειχα ψαξει κι εγω καποια στιγμη χωρις να εχω ομως 2 ρουτερ.

ο οδηγος που παρεθεσες ειναι η ευκολη λυση με στατικες ip. Εσυ θελεις με dyndns (δεν ειναι ακριβως στατικες Ip) 

δεν ξερω αν μπορουν τα Tplink να παιξουν site to site με ddns.

οι ip που βαζεις τι ακριβως ειναι; δεν μπορείς να βάλεις οτι θες εσυ... το ddns τι σου δίνει;

στις wan βαζεις public ip που σου δινει ο ddns. στις lan βαζεις 2 Local

remote gateway μπαινει ο ddns. Δοκίμασα και απευθείας τις ip αλλά δεν έγινε κάτι. Εν τω μεταξύ η εταιρία ακόμα δεν με απάντησε.

Επεξ/σία από sakisbm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, sakisbm είπε

remote gateway μπαινει ο ddns. Δοκίμασα και απευθείας τις ip αλλά δεν έγινε κάτι. Εν τω μεταξύ η εταιρία ακόμα δεν με απάντησε.

αφου σου ζηταει url βαζεις το ddns σου. μηπως τα βαζεις2 αναποδα; στο 1ο πρεπει να βαλεις του 2ου και αντιστοιχα...

στην ουσια αντι να χτυπησει την ip του χτυπαει το url (ddns) και αυτο τη μετατρεπει.

Επισης μαλλον πρεπει να ανοιξεις και πορτες απο ΝΑΤ forwarding-->virtual servers αν θυμαμαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιτέλους με απάντησε η εταιρία και βγάλαμε άκρη. Το vpn στήθηκε με επιτυχία και είμαστε έτοιμοι!!

Σας ευχαριστώ όλους για τον πολύτιμο χρόνο που αφιερώσατε!

11 ώρες πριν, sakisbm είπε

ipsec.JPG

Επί της ουσίας για όποιον χρειαστεί βοήθεια για την σειρά VR οι ρυθμίσεις που θα κάνει πρέπει να είναι οι εξής:

Remote gateway: DDNS του άλλου άκρου

Tunnel access from local IP addresses: H ip του dhcp σου (πχ 192.168.1.1) με .0 (192.168.1.0)

Tunnel access from local IP addresses:  Η ip του dhcp του απομακρυσμένου δικτύου (πχ 192.168.2.1) με .0 (θα πρέπει να διαφέρει με το δικό σου για να μην υπάρξει πρόβλημα στο routing) (192.168.2.0)

Pre-Shared Key: ο κωδικός που επιθυμείς

Perfect Forward Secrecy: Enable

 

Ελπίζω να βοηθήσω κάποιον με αυτό το θέμα ;)

Επεξ/σία από sakisbm
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...