Προς το περιεχόμενο

Διέρρευσαν φωτογραφίες της GoPro Hero8 που θα τραβάει βίντεο 4K στα 120fps


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω παντως βρε παιδια εχω την 4 black edition....

την ειχα παρει τοτε που βγηκε και ειναι ακομη εντυπωσιακη..τραβαει φοβερα video και φωτο με τερμα iso στα σκοταδια   και φιαχνω και time lapse αμα θελω....

κ νομιζω οτι το καθε μοντελο εχει ελαχιστες διαφορες....

διαφορες που ενα ερασιτεχνικο ματι δεν τις πιανει ευκολα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρόλο που έχω την 5 black τα τελευταία 2 χρόνια περίπου έχοντας αλλάξει πριν αρκετές  action cam, αυτο δεν αναιρεί να παραδεχτω οτι η gorpo πουλαει φυκια για μεταξωτες κορδελες.

Ο μόνος λόγος που την έχω κρατήσει είναι γιατί την είχα πάρει απελπιστικά φτηνά τότε, και ότι έχει σώμα αδιάβροχο σε σχέση με όλες τις υπόλοιπες. Βέβαια, όταν την χρησιμοποιώ σε θάλασσα, κατάδυση κλπ εννοείται είναι πάντα με αδιάβροχη θήκη, αλλά σε κάθε περίπτωση το αδιάβροχο body που διαθέτει, είναι μια σημαντική δικλείδα ασφαλείας.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, vamvakoulas είπε

Παρόλο που έχω την 5 black τα τελευταία 2 χρόνια περίπου έχοντας αλλάξει πριν αρκετές  action cam, αυτο δεν αναιρεί να παραδεχτω οτι η gorpo πουλαει φυκια για μεταξωτες κορδελες.

Ο μόνος λόγος που την έχω κρατήσει είναι γιατί την είχα πάρει απελπιστικά φτηνά τότε, και ότι έχει σώμα αδιάβροχο σε σχέση με όλες τις υπόλοιπες. Βέβαια, όταν την χρησιμοποιώ σε θάλασσα, κατάδυση κλπ εννοείται είναι πάντα με αδιάβροχη θήκη, αλλά σε κάθε περίπτωση το αδιάβροχο body που διαθέτει, είναι μια σημαντική δικλείδα ασφαλείας.

οσο για τα πια μοντελα αξιζουν, οπως και στα κινητα κλπ, αν δεν εισαι tech freak, αλλαζεις ανα 2 ή ανα 3 μοντελα.. 

συμφωνω και διαφωνω ταυτοχρονα.. εχω go rpo 6/7 black και yi 4k..αν κανεις extreem sports, η σταθεροτητα της go pro ειναι σε αλλα επιπεδα.. εκτος και αν χρησιμοποιεις gimbal.. καλα, κατι καμερες και καλα 4κ με 50 ευρω τις θεωρω σκουπιδια..

Επεξ/σία από emperor4her
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, emperor4her είπε

οσο για τα πια μοντελα αξιζουν, οπως και στα κινητα κλπ, αν δεν εισαι tech freak, αλλαζεις ανα 2 ή ανα 3 μοντελα.. 

συμφωνω και διαφωνω ταυτοχρονα.. εχω go rpo 6/7 black και yi 4k..αν κανεις extreem sports, η σταθεροτητα της go pro ειναι σε αλλα επιπεδα.. εκτος και αν χρησιμοποιεις gimbal.. καλα, κατι καμερες και καλα 4κ με 50 ευρω τις θεωρω σκουπιδια..

Εγω κανω παρκουρ.Μην ξανακουσω για την σταθεροτητα της go pro γιατι θα τρελαθω αληθεια.

Οσο για αυτους που γελασαν πριν δεν βλεπω να αναιβαζουν κανα βιντεο τους να δουμε την τρομερη ποιοτητα εικονας.

Αυτο ειναι με 5 black 

Αυτο με 7 silver

 

HD hero 2 και βιντεο 8ετιας 720 60fps

Αν αυτα σας φαινονται καλη ποιοτητα εικονας και μεγαλη διαφορα μεταξυ τους μαλλον δεν εχετε πιασει αλλη καμερα πλην go pro.

Τωρα αν θες 7 black για να εχεις αξιοπρεπες βιντεο παω πασο.

Επεξ/σία από Chocobo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Εγω κανω παρκουρ.Μην ξανακουσω για την σταθεροτητα της go pro γιατι θα τρελαθω αληθεια.

Οσο για αυτους που γελασαν πριν δεν βλεπω να αναιβαζουν κανα βιντεο τους να δουμε την τρομερη ποιοτητα εικονας.

Αυτο ειναι με 5 black 

Αυτο με 7 silver

HD hero 2 και βιντεο 8ετιας 720 60fps

Αν αυτα σας φαινονται καλη ποιοτητα εικονας και μεγαλη διαφορα μεταξυ τους μαλλον δεν εχετε πιασει αλλη καμερα πλην go pro.

Τωρα αν θες 7 black για να εχεις αξιοπρεπες βιντεο παω πασο.

6 black. Δεν ειπα για την 5.. βασικα ειπα εχω 6 και 7 black..

Επισης, να ξερεις οτι το youtube χαλαει την αναλυση, η τουλαχιστον σε αυτο που βλεπω εγω.. στα αρχεια που εχω στο υπολογιστη μου η αναλυση ειναι κλασης ανωτερα..

 

πες μου, η μαλλον προτεινε μου μια καμερα (action camera) καλυτερη απο την go rpo 7 black αυτη τη στιγμη.. με καλυτερη σταθεροποιηση, και αναλυση εικονας

Επεξ/σία από emperor4her
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, emperor4her είπε

6 black. Δεν ειπα για την 5.. βασικα ειπα εχω 6 και 7 black..

Επισης, να ξερεις οτι το youtube χαλαει την αναλυση, η τουλαχιστον σε αυτο που βλεπω εγω.. στα αρχεια που εχω στο υπολογιστη μου η αναλυση ειναι κλασης ανωτερα..

 

πες μου, η μαλλον προτεινε μου μια καμερα (action camera) καλυτερη απο την go rpo 7 black αυτη τη στιγμη.. με καλυτερη σταθεροποιηση, και αναλυση εικονας

Δεν την χαλάει όσο λές.Ανάλογα το αρχείο βέβαια και την επεξεργασία.Απο το davinci resolve σε youtube μηδαμινή απώλεια.

Για το δικό μου μάτι το βίντεο με το σκι δεν έχει καλή ποιότητα  εικόνασ και είναι jerky και δεν νομίζω να έχει μεγάλη διαφορά το raw αρχείο.

Το timelapse δεν έχω παράπονο αλλά μου είναι και αδιάφορο προσωπικά.

Τώρα στο ερώτημα σου.Όπως είπα αν χρειάζεται κάποιος την 7 black για αξιοπρεπές βίντεο υπάρχει θέμα.

Πέραν black και συγκεκρημένα 6-7 όλες οι άλλες ειναι χειροτερες σε εικόνα απο sony και χειρότερες σε vfm απο xiaomi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Δεν την χαλάει όσο λές.Ανάλογα το αρχείο βέβαια και την επεξεργασία.Απο το davinci resolve σε youtube μηδαμινή απώλεια.

Για το δικό μου μάτι το βίντεο με το σκι δεν έχει καλή ποιότητα  εικόνασ και είναι jerky και δεν νομίζω να έχει μεγάλη διαφορά το raw αρχείο.

Το timelapse δεν έχω παράπονο αλλά μου είναι και αδιάφορο προσωπικά.

Τώρα στο ερώτημα σου.Όπως είπα αν χρειάζεται κάποιος την 7 black για αξιοπρεπές βίντεο υπάρχει θέμα.

Πέραν black και συγκεκρημένα 6-7 όλες οι άλλες ειναι χειροτερες σε εικόνα απο sony και χειρότερες σε vfm απο xiaomi.

πρεπει να το μαθω αυτο το davinci resolve.. μου το ειχαν ξαναπει καποτε.. 

χρησιμοποιω filmora.. και πραγματικα η εικονα ειναι ημερα με τη νυχτα.. στο youtube βλεπω Pixel στο χιονι, και σε καποια σημεια την αναλυση σαν αν ειναι 480p, ενω δεν εχει καμια σχέση με την πραγματικοτητα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, Chocobo said:

Απο το davinci resolve σε youtube μηδαμινή απώλεια.

Δεν έχει να κάνει με το Resolve. Το αν το YouTube ρίξει την ποιότητα έχει να κάνει με την ποιότητα του πρωτοτύπου. Αν τραβάς αρχεία στα 15-30 Mbps και τα επεξεργαστείς σωστά, το πιθανότερο είναι να μην δεις διαφορά στο YT. Αν τραβάς με Alexa, prores στα 700mbps, προφανώς και θα έχει διαφορά.

16 minutes ago, emperor4her said:

πρεπει να το μαθω αυτο το davinci resolve.. μου το ειχαν ξαναπει καποτε.. 

Ναι το ρημάδι, πρέπει να το μάθεις. Είναι κρίμα να κυκλοφορεί εκεί έξω ελεύθερο και μην το έχεις στη δούλεψή σου!
Απλώς να ξέρετε ότι δεν συμπαθεί τα non-editable formats των περισσότερων ερασιτεχνικών καμερών. Μάθετε να δουλεύετε με optimized media σε DNxHD ή Prores αν είστε σε Mac.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Δεν έχει να κάνει με το Resolve. Το αν το YouTube ρίξει την ποιότητα έχει να κάνει με την ποιότητα του πρωτοτύπου. Αν τραβάς αρχεία στα 15-30 Mbps και τα επεξεργαστείς σωστά, το πιθανότερο είναι να μην δεις διαφορά στο YT. Αν τραβάς με Alexa, prores στα 700mbps, προφανώς και θα έχει διαφορά.

Ναι το ρημάδι, πρέπει να το μάθεις. Είναι κρίμα να κυκλοφορεί εκεί έξω ελεύθερο και μην το έχεις στη δούλεψή σου!
Απλώς να ξέρετε ότι δεν συμπαθεί τα non-editable formats των περισσότερων ερασιτεχνικών καμερών. Μάθετε να δουλεύετε με optimized media σε DNxHD ή Prores αν είστε σε Mac.

Σωστος.Εγω τραβαω με iphone μεσω filmic pro και το bitrate παει μεχρι 100mbps.Flat η log κανω εγω το grade στο resolve και το βιντεο βγαινει κρυσταλο χωρις διαφορα απο το original αρχειο.Στο κινητο βαζω εναν wide angle οταν προκειται για παρκουρ και κανει τα βιντεο της hero 7 silver να μοιαζουν σαν να τραβηχτηκαν με nokia 3210.Προφανος δεν μπορω pov videos με το iphone.

p.s χρησημοποιω και ενα smooth 4 gimbal

Το resolve ειναι τελειο και δωρεαν οι περισσοτερες λειτουργειες του αλλα για ερασιτεχνες οπως εγω δεν λειπει κατι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Δεν έχει να κάνει με το Resolve. Το αν το YouTube ρίξει την ποιότητα έχει να κάνει με την ποιότητα του πρωτοτύπου. Αν τραβάς αρχεία στα 15-30 Mbps και τα επεξεργαστείς σωστά, το πιθανότερο είναι να μην δεις διαφορά στο YT. Αν τραβάς με Alexa, prores στα 700mbps, προφανώς και θα έχει διαφορά.

Ναι το ρημάδι, πρέπει να το μάθεις. Είναι κρίμα να κυκλοφορεί εκεί έξω ελεύθερο και μην το έχεις στη δούλεψή σου!
Απλώς να ξέρετε ότι δεν συμπαθεί τα non-editable formats των περισσότερων ερασιτεχνικών καμερών. Μάθετε να δουλεύετε με optimized media σε DNxHD ή Prores αν είστε σε Mac.

κοιτα το video πχ με τα χιονια, ειναι καπου 5gb στον υπολογιστη μου.. στο youtube νομιζω καπου 1Gb.. 

Απλώς να ξέρετε ότι δεν συμπαθεί τα non-editable formats των περισσότερων ερασιτεχνικών καμερών. Μάθετε να δουλεύετε με optimized media σε DNxHD

χαχα δεν καταλαβα γρι! θα το ψαξω ομως μετα το τριημερο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, emperor4her said:

κοιτα το video πχ με τα χιονια, ειναι καπου 5gb στον υπολογιστη μου.. στο youtube νομιζω καπου 1Gb.. 

Απλώς να ξέρετε ότι δεν συμπαθεί τα non-editable formats των περισσότερων ερασιτεχνικών καμερών. Μάθετε να δουλεύετε με optimized media σε DNxHD

χαχα δεν καταλαβα γρι! θα το ψαξω ομως μετα το τριημερο! 

http://telestreamblog.telestream.net/2012/04/save-yourself-frustration-use-editing-formats-when-editing-2/

https://www.premiumbeat.com/blog/using-optimized-media-davinci-resolve/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, djsaxsax είπε

εχουν περασει αρκετα απο τα μοντελα της εταιριας απο τα χερια μου με τελευταιο τη go pro 7 black....μιλαμε για την πληρη απογοητευση....και εμενα αλλα και ακομα δυο φιλων που την πηραν ταυτοχρονα με εμενα το ιδιο μοντελο ωστε να τις χρησιμοποιησουμε στα ταξιδια για σκι που κανουμε.......αμετρητα bugs.....απο που να ξεκινησω.....να πατας το of και να σβηνει μετα απο 1-3 5-10 δευτερα ,οποτε της καπνισει βασικα.....να προσπαθεις να κανεις pair την καμερα με android συσκευη και να μη γινεται ποτε........να ζεταινεται...να κολαει....να εχει delay στο live feed στο κινητο σου.....να λαγκαρει το λογισμικο της,και ενα σωρο ακομα......ποτε ξανα λοιπον go pro....δε πα να βαλει πανω μηχανημα να φτιαχνει καφε......

Δυστυχώς θα συμφωνήσω σε αυτά που λες, αλλά για την 5. Περιμένω μόλις γυρίσω από διακοπές για να την πουλήσω. 

 

Δεν κανει ποτέ μεταφορά από το app στο κινητο και χάνει κάθε τρις και λίγο τη σύνδεση με το iPhone 7+ καθώς και το Samsung s7. 

Είχα την 3 και παρολο που ήταν η silver και όχι η Black, ειλικρινά την είχα ευχαριστηθεί πολύ περισσότερο. 

Κριμα.

Δεκεμβριο ή Ιανουάριο θα πάω το επόμενο ταξίδι στα χιόνια και με τα λεφτά που θα έχω πουλήσει την 5 θα βάλω λίγα ακόμα να δω ποια θα πάρω. Ελπίζω η 8 να μην έχει αυτά τα θέματα, αλλιώς πάμε προς DJI μεριά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, polaki είπε

Δυστυχώς θα συμφωνήσω σε αυτά που λες, αλλά για την 5. Περιμένω μόλις γυρίσω από διακοπές για να την πουλήσω. 

 

Δεν κανει ποτέ μεταφορά από το app στο κινητο και χάνει κάθε τρις και λίγο τη σύνδεση με το iPhone 7+ καθώς και το Samsung s7. 

Είχα την 3 και παρολο που ήταν η silver και όχι η Black, ειλικρινά την είχα ευχαριστηθεί πολύ περισσότερο. 

Κριμα.

Δεκεμβριο ή Ιανουάριο θα πάω το επόμενο ταξίδι στα χιόνια και με τα λεφτά που θα έχω πουλήσει την 5 θα βάλω λίγα ακόμα να δω ποια θα πάρω. Ελπίζω η 8 να μην έχει αυτά τα θέματα, αλλιώς πάμε προς DJI μεριά!

Σου πουλαω την 7 silver 😂🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μιας και ασχολείστε εδψ αρκετά με την επεξεργασία, είχα το studio της GoPro αλλά από όταν το κατηργησε δεν βρίσκω ένα εύχρηστο πρόγραμμα ( πχ δοκίμασα premier και δεν κατάλαβα Χριστό)  για επεξεργασία βίντεο, κόψιμο, ραψιμο, slow motion, επένδυση ήχου κλπ..χωρίς να χάνεις σε ποιότητα.. Εσείς τι δουλεύετε  ώστε να γίνεται όσο το δυνατόν καλύτερα η δουλειά χωρίς να πρέπει να διαβάζω 1 μήνα οδηγίες ? 

Συγγνώμη που ρωτάω εδώ αλλά είδα παραπάνω τα σχόλιά σας για το πρόγραμμα και ηθελα μια άποψη. 

 

 

Πάντως για τις κάμερες αν δεν πας σε καλη έκδοση θεωρώ ότι δεν αξίζει να πας σε GoPro. Έχω δοκιμάσει όλες από γην 4 μέχρι 7 black edition πάντα και κάθε φορά η βελτίωση είτε σε dynamic range, είτε σε χρώματα, είτε σε σταθεροποιηση ήταν μεγάλη. Ειδικά η 7 είναι αρκετά πλήρης για πολύ καλά βίντεο και πραγματικά καταργεί το gimbal. 

Το θέμα είναι ότι δε δίνει ένα εύχρηστο εργαλείο για επεξεργασία όπως ήταν το GoPro studio..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει μεγαλύτερο καρκίνωμα στα gadgets απτό να χάνεις 30 λεπτά απτή ζωή σου για να καταφέρεις ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΤΥΓΧΑΝΕΙΣ να συνδέσεις αυτό το έκτρωμα. 

Και αντί να απολαμβάνω το απόγευμα μου στην παραλία, να παλεύω με τους κοπανους της GoPro. Απορώ πραγματικά από που και ως που έχουν κάνει τόσο μεγάλο όνομα...

Ποτε ξανα GoPro.

10A4C2EC-645D-4969-9819-041DC9799E12.png

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...