Προς το περιεχόμενο

Νέο σύστημα Ryzen


Rottep

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε είμαι σε φάση να φτιάξω κουτί μετά από χρονια σε laptop..budget υπάρχει (2-2,5Κ) ,θέλω future proof δεν είμαι τύπος που θα αλλάζω cpu κλπ κάθε χρόνο...

Οθόνη / πληκτρολόγιο ποντικι υπάρχουν

Case: θέλω την βοήθεια σας εδώ έχω σταμπαρει το h500m.γενικα θέλω όσο το δυνατόν καλύτερο airflow.(για τα ian Li O11 Air -Lian Li PC-O11 Dynamic τι λέτε? Διαφορές με το rgb ποιες είναι αφού έρχεται χωρίς fan??)

Mobo :δεν έχω ιδέα θέλω να πάω σε x570 λόγω future proof όπως ειπα

Cpu :3700x

Gpu: θα πάω σε 5700xt λογικά ανάλογα τις τιμές των aftermarket αν είναι κοντα σε 2070 super θα προτιμήσω τις δεύτερες.(ποια 2070 θα προτείνατε?)

Ssd Samsung 970 Evo 1tb (προς το παρόν δεν βλέπω λόγο να παω σε pci 4.0 ,σωστά? αν και οι τιμές είναι +50 ευρώ.τι λέτε??)

Ram:πρόβλημα..βλέπω στο εξωτερικό τις καινούργιες g.skill trident z neo 3600mhz 16c.ει άι οκ?αλλιώς τι??

Ψύξη θα πάω σε aio 3*120

Psu: ένα 550w θα ειναι αρκετό ή λίγο παραπάνω?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/8/2019 στις 4:51 ΜΜ, Rottep είπε

Μια 32αρα aoc 1440p 75hz 

Λογικά έχεις αυτή, που διαθέτει και freesync : https://www.skroutz.gr/s/15946483/AOC-Q3279VWFD8.html

Αρχικά να πω, πως με τέτοιο budget είναι κρίμα που δεν έχεις μια 144hz οθόνη, καθώς σε κάποια παιχνίδια (κυρίως first person shooter) σε 1440p θα χτυπάς 100+ στα fps με την 5700xt και τα 75hz της οθόνης σου θα είναι ένας περιοριστικός παράγοντας.

Όσον αφορά στο build, αν δεν θέλεις να εξαντλήσεις το budget μπορείς και με αρκετά λιγότερα χρήματα, να φτιάξεις ένα δυνατό σύστημα σε απόδοση αλλά και ωραίο σε εμφάνιση.

Προσωπικά για τις απαιτήσεις σου, θα πήγαινα στην παρακάτω πρόταση χωρίς απαραίτητα να δαπανήσω όλο το διαθέσιμο ποσό.

Τα κομμάτια από dexter.gr & hellasphone.

Σημαντικό : Όσον αφορά στην gpu, η 5700xt είναι η καλύτερη επιλογή σε αυτή τη φάση που θα συνδιαστεί και με το freesync της οθόνης σου, ΟΜΩΣ περίμενε κάποια custom υλοποίηση που ελπίζουμε να κυμανθεί στα 450€ ή έστω όχι πολύ παραπάνω. Ενδεικτικά και μόνο σου έβαλα την reference έκδοση στην πρόταση, αλλά πήγαινε για την custom όταν εμφανιστούν στην αγορά.

Σύνολο 1550€

dexter.png.1b9f750bbb218ef20603333b679e503c.png

hellasphone.png.4c1f036de2acc61354715765a9cad42e.png

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα επίσης να πουλήσεις την υπάρχουσα οθόνη και με τα χρήματα που θα πάρεις να βάλεις λίγα ακόμα και να πας σε 27" 144 hz. 1440p. Κρίμα με τέτοιο σύστημα να έχεις περιορισμό στην απόλαυση από την οθόνη 😋

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Skrez1982 είπε

Εγώ θα πρότεινα επίσης να πουλήσεις την υπάρχουσα οθόνη και με τα χρήματα που θα πάρεις να βάλεις λίγα ακόμα και να πας σε 27" 144 hz. 1440p. Κρίμα με τέτοιο σύστημα να έχεις περιορισμό στην απόλαυση από την οθόνη 😋

Έχει τόσο διάφορα η 144hz οθόνη? (Δεν έχω ιδέα ,την αγόρασα πέρυσι μόλις είχε κυκλοφορήσει αλλά την δούλεψα ελάχιστα σε MacBook Pro)

3 ώρες πριν, jeandoumpier είπε

Λογικά έχεις αυτή, που διαθέτει και freesync : https://www.skroutz.gr/s/15946483/AOC-Q3279VWFD8.html

Αρχικά να πω, πως με τέτοιο budget είναι κρίμα που δεν έχεις μια 144hz οθόνη, καθώς σε κάποια παιχνίδια (κυρίως first person shooter) σε 1440p θα χτυπάς 100+ στα fps με την 5700xt και τα 75hz της οθόνης σου θα είναι ένας περιοριστικός παράγοντας.

Όσον αφορά στο build, αν δεν θέλεις να εξαντλήσεις το budget μπορείς και με αρκετά λιγότερα χρήματα, να φτιάξεις ένα δυνατό σύστημα σε απόδοση αλλά και ωραίο σε εμφάνιση.

Προσωπικά για τις απαιτήσεις σου, θα πήγαινα στην παρακάτω πρόταση χωρίς απαραίτητα να δαπανήσω όλο το διαθέσιμο ποσό.

Τα κομμάτια από dexter.gr & hellasphone.

Σημαντικό : Όσον αφορά στην gpu, η 5700xt είναι η καλύτερη επιλογή σε αυτή τη φάση που θα συνδιαστεί και με το freesync της οθόνης σου, ΟΜΩΣ περίμενε κάποια custom υλοποίηση που ελπίζουμε να κυμανθεί στα 450€ ή έστω όχι πολύ παραπάνω. Ενδεικτικά και μόνο σου έβαλα την reference έκδοση στην πρόταση, αλλά πήγαινε για την custom όταν εμφανιστούν στην αγορά.

Σύνολο 1550€

dexter.png.1b9f750bbb218ef20603333b679e503c.png

hellasphone.png.4c1f036de2acc61354715765a9cad42e.png

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου ,κοιτάω τις προτάσεις σου..

Να ρωτήσω γιατί επέλεξες αυτό το κουτί? Δεν είναι χαμηλότερων επιδόσεων με αυτά που είχα γράψει? ( Δεν ξέρω απλά νιώθω ότι θα ήθελα την καλύτερη επιλογή σε airflow παρά να είναι rgb και τέτοια)

Επίσης αν έχεις χρόνο και διάθεση αν μπορούσες να μου εξηγήσεις γιατί επέλεξες αυτή την mobo...

Ευχαριστώ και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ καλό και ποιοτικό κουτί. Από εκεί και πέρα όμως, το κουτί είναι και ζήτημα προσωπικού γούστου. Πάντως γράφονται κυρίως θετικά σχόλια για το συγκεκριμένο.

Όσον αφορά στη μητρική, είναι μια καλή x570, από τις πιο φθηνές πλην όμως αξιοπρεπείς επιλογές. Προσωπικά δεν θα πήγαινα σε πολύ ακριβότερη μητρική. Άλλωστε με γνώμονα την καλή απόδοση αλλά όχι και την εξάντληση του budget όπως σου έγραψα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jeandoumpier είπε

Είναι πολύ καλό και ποιοτικό κουτί. Από εκεί και πέρα όμως, το κουτί είναι και ζήτημα προσωπικού γούστου. Πάντως γράφονται κυρίως θετικά σχόλια για το συγκεκριμένο.

Όσον αφορά στη μητρική, είναι μια καλή x570, από τις πιο φθηνές πλην όμως αξιοπρεπείς επιλογές. Προσωπικά δεν θα πήγαινα σε πολύ ακριβότερη μητρική. Άλλωστε με γνώμονα την καλή απόδοση αλλά όχι και την εξάντληση του budget όπως σου έγραψα.

https://www.skroutz.gr/s/9347633/G-Skill-TridentZ-16GB-DDR4-3600MHz-F4-3600C15D-16GTZ.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

 

https://www.skroutz.gr/s/18191921/Deepcool-Castle-360-RGB.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Πως σου φαίνονται αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Rottep είπε

 

Δεν θα έδινα τόσα για μνήμες κι ας είναι 3600, και όσον αφορά στην υδρόψυξη δεν έχω γνώμη για τη συγκεκριμένη deepcool. Προσωπικά πάντως, θα κατέληγα στην corsair, είναι εξαιρετική (στο επιβεβαιώνω γιατί έχω ακριβώς αυτή που σου πρότεινα). Ελάχιστα θορυβώδης για υδρόψυξη και γενικά αρκετά καλή απόδοση στην ψύξη που παρέχει.

Επίσης, αν θέλεις να ευχαριστηθείς εξέτασε και την αλλαγή οθόνης σε 144hz αφού υπάρχει το budget. Σου παρέθεσα πιο πάνω 2-3 επιλογες σε μεγάλες ίντσες, ώστε να μην πας σε μικρότερη και σου κακοφανεί. Αλλιώς υπάρχουν και 27άρες.

Επεξ/σία από jeandoumpier
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/8/2019 στις 11:15 ΜΜ, jeandoumpier είπε

Δεν θα έδινα τόσα για μνήμες κι ας είναι 3600, και όσον αφορά στην υδρόψυξη δεν έχω γνώμη για τη συγκεκριμένη deepcool. Προσωπικά πάντως, θα κατέληγα στην corsair, είναι εξαιρετική (στο επιβεβαιώνω γιατί έχω ακριβώς αυτή που σου πρότεινα). Ελάχιστα θορυβώδης για υδρόψυξη και γενικά αρκετά καλή απόδοση στην ψύξη που παρέχει.

Επίσης, αν θέλεις να ευχαριστηθείς εξέτασε και την αλλαγή οθόνης σε 144hz αφού υπάρχει το budget. Σου παρέθεσα πιο πάνω 2-3 επιλογες σε μεγάλες ίντσες, ώστε να μην πας σε μικρότερη και σου κακοφανεί. Αλλιώς υπάρχουν και 27άρες.

Καλημέρα,σε ευχαριστώ για τις προτάσεις σου θα κοιτάξω τις οθόνες ,θα προσπαθήσω πρώτα να δω αν μπορώ να πουλήσω αυτή που έχω...

Μια ερώτηση αν μπορεί κάποιος..έβαλα ένα σύστημα σε psu calculator,έβγαλε 475 . Αγοράζω ένα 550w? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Rottep είπε

Καλημέρα,σε ευχαριστώ για τις προτάσεις σου θα κοιτάξω τις οθόνες ,θα προσπαθήσω πρώτα να δω αν μπορώ να πουλήσω αυτή που έχω...

Μια ερώτηση αν μπορεί κάποιος..έβαλα ένα σύστημα σε psu calculator,έβγαλε 475 . Αγοράζω ένα 550w? 

Ναι. Δες ένα ποιοτικό 550. 

https://www.hellasphone.gr/index.php?route=product/product&product_id=43859504&skr_prm=WyJiNjM4YWUwYi1lMmMzLTQ3ZDEtYWMxNS1jYzljZmI2NThjZTkiLDE1NjYyODg5NDcxNTQseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiJjb21wYXJlZCJ9XQ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Rottep είπε

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου...κοιτούσα τις οθόνες αυτή πως σου φαινεταιμιας και είναι -100 ευρώ από την άλλη aoc

https://www.skroutz.gr/s/17718106/AOC-CQ32G1.html

Η βασική διαφορά τους είναι η μη ύπαρξη hdr σε αυτή. Πολύ καλή επιλογή είναι και αυτή πάντως.

Επεξ/σία από jeandoumpier
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...