Προς το περιεχόμενο

2 modem σε 1 switch


demmian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με την παρακάτω ενέργεια που θέλω να κάνω.

Έχω 2 γραμμές ίντερνετ, με 2 μόντεμ , πάνω στο καθένα βρίσκονται 2 pc. Δλδ 4 pc σύνολο , 2 σε κάθε γραμμή. Θέλω να τα βάλω να φαίνονται όλα στο ίδιο δίκτυο και για το λόγο αυτό παρήγγειλα το παρακάτω switch 

https://www.e-shop.gr/tp-link-tl-sf1008p-8-port-10-100m-desktop-poe-switch-p-PER.612374

 

Χρειάζεται να ρυθμίσω τα μόντεμ σε σε συγκεκριμένο εύρος ip και λοιπά; 

Υπάρχει αλλος τρόπος να κάνω αυτό που θέλω;;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν μπορείς να βάλεις 2 Modem και 2 γραμμές σε ένα switch. Θα γίνει μπάχαλο. Οι συσκευές που θα συνδέονται στο switch δεν θα ξερουν σε ποιο Modem να συνδεθούν.

Παράλληλα αυτό το switch είναι L2 και βλέπει μονο mac και προωθεί τα πακέτα. 

Θα μπορούσε ενδεχομένως να γίνει έχοντας το καθέ modem  σε διαφορετικό δίκτυο και να κάνεις ανάλογες ρυθμίσεις στις συσκευές να συνδέονται με το modem που θες.

Αν θελεις να είναι στο ίδιο δίκτυο και να παίρνεις όλη την ταχύτητα και απο τις 2 γραμμές θέλεις router με Load Balance στο οποίο βάζεις αν θες και το switch.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, madrivermadonus είπε

Δεν μπορείς να βάλεις 2 Modem και 2 γραμμές σε ένα switch. Θα γίνει μπάχαλο. Οι συσκευές που θα συνδέονται στο switch δεν θα ξερουν σε ποιο Modem να συνδεθούν.

Παράλληλα αυτό το switch είναι L2 και βλέπει μονο mac και προωθεί τα πακέτα. 

Θα μπορούσε ενδεχομένως να γίνει έχοντας το καθέ modem  σε διαφορετικό δίκτυο και να κάνεις ανάλογες ρυθμίσεις στις συσκευές να συνδέονται με το modem που θες.

Αν θελεις να είναι στο ίδιο δίκτυο και να παίρνεις όλη την ταχύτητα και απο τις 2 γραμμές θέλεις router με Load Balance στο οποίο βάζεις αν θες και το switch.

Καλημέρα κ ευχαριστώ για την απάντηση . Σκεφτόμουν ίσως να βάλω static IPS κλπ, αλλά μετά νομίζω γίνεται δύσκολο και ίσως δε συμφέρει να κάτσω να μπλέξω.

Με κάτι τέτοιο θα γίνει δουλειά νομίζεις ;

https://www.skroutz.gr/s/7850918/TP-LINK-TL-R480T-v7.html

Και πάλι ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το εχω δουλεψει το συγκεκριμενο γι να σου πω αν παιζει απροβληματιστα.

Εχε υποψη σου οτι για να μπει ρουτερ απαιτει να γινουν bridge τα modem router του παροχου σου.

Γενικα θελει λιγο ψαξιμο και γνωσεις...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλεις και οι 4 υπολογιστές να χρησιμοποιούν και τα 2 modem (load balancing δηλαδή), ή να συνεχίσεις να έχεις 2 υπολογιστές σε κάθε modem;

Στην 1η περίπτωση χρειάζεσαι router ή load balancer. Στη 2η απλά ένα switch και μπορούν όλοι οι υπολογιστές να είναι στο ίδιο δίκτυο (με static IPs και διαφορετικά gateways).

Βέβαια αν δεν χρησιμοποιείς PoE θα μπορούσες με τα ίδια λεφτά να πάρεις ένα switch με gigabit ports.

Επεξ/σία από cb_papi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cb_papi είπε

Θέλεις και οι 4 υπολογιστές να χρησιμοποιούν και τα 2 modem (load balancing δηλαδή), ή να συνεχίσεις να έχεις 2 υπολογιστές σε κάθε modem;

Στην 1η περίπτωση χρειάζεσαι router ή load balancer. Στη 2η απλά ένα switch και μπορούν όλοι οι υπολογιστές να είναι στο ίδιο δίκτυο (με static IPs και διαφορετικά gateways).

Βέβαια αν δεν χρησιμοποιείς PoE θα μπορούσες με τα ίδια λεφτά να πάρεις ένα switch με gigabit ports.

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου να απαντήσεις καταρχάς. Με ενδιαφέρει να είναι 2πισι σε κάθε μόντεμ καλύτερα . 

Βασικά, πληρώνω 2 vdsl αλλά έχω ταχύτητα το πολύ 20 αντί για 50. Επειδή με ενδιαφέρει να μην κολλάνε καθόλου τα έχω χωρίσει έτσι. 

Κοιτάζοντας τιμές για ρούτερ με load balance και αξιοπρεπή switch τα χρήματα είναι πάνω κάτω τα ίδια, γύρω στα 60€.

Τι είναι καλύτερο κ πιο εύκολο να γίνει ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, demmian είπε

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου να απαντήσεις καταρχάς. Με ενδιαφέρει να είναι 2πισι σε κάθε μόντεμ καλύτερα . 

Βασικά, πληρώνω 2 vdsl αλλά έχω ταχύτητα το πολύ 20 αντί για 50. Επειδή με ενδιαφέρει να μην κολλάνε καθόλου τα έχω χωρίσει έτσι. 

Κοιτάζοντας τιμές για ρούτερ με load balance και αξιοπρεπή switch τα χρήματα είναι πάνω κάτω τα ίδια, γύρω στα 60€.

Τι είναι καλύτερο κ πιο εύκολο να γίνει ; 

Οκ αν όλη η κίνηση των υπολογιστών Α & Β βγαίνει απ'το μοντεμ 1 και των υπολογιστών Γ & Δ απ'το μοντεμ 2, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα απλό switch (σαν αυτό που αγόρασες).

Θα βάλεις Static IP στα μόντεμ (π.χ. 192.168.1.1 και 192.168.1.2), και μετά σε όσους υπολογιστές θες να βγαίνουν απ΄το μοντεμ 1 θα βάλεις gateway 192.168.1.1 και για τους υπόλοιπους 192.168.1.2

Με αυτό τον τρόπο όλα είναι στο ίδιο δίκτυο και θα χρησιμοποιούν το μόντεμ που πρέπει. Οι υπολογιστές μεταξύ τους μπορούν να επικοινωνούν κανονικά χωρίς πρόβλημα.


Όλα αυτά για δίκτυα με λίγους υπολογιστές. Αν είχες 100 υπολογιστές θα χρειαζόταν περισσότερη δουλειά.

Επεξ/σία από cb_papi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cb_papi είπε

Οκ αν όλη η κίνηση των υπολογιστών Α & Β βγαίνει απ'το μοντεμ 1 και των υπολογιστών Γ & Δ απ'το μοντεμ 2, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα απλό switch (σαν αυτό που αγόρασες).

Θα βάλεις Static IP στα μόντεμ (π.χ. 192.168.1.1 και 192.168.1.2), και μετά σε όσους υπολογιστές θες να βγαίνουν απ΄το μοντεμ 1 θα βάλεις gateway 192.168.1.1 και για τους υπόλοιπους 192.168.1.2

Με αυτό τον τρόπο όλα είναι στο ίδιο δίκτυο και θα χρησιμοποιούν το μόντεμ που πρέπει. Οι υπολογιστές μεταξύ τους μπορούν να επικοινωνούν κανονικά χωρίς πρόβλημα.


Όλα αυτά για δίκτυα με λίγους υπολογιστές. Αν είχες 100 υπολογιστές θα χρειαζόταν περισσότερη δουλειά.

Έχω 4 μόνο πισι κ δεν νομίζω να προσθέσω αλλά σύντομα. Και να γίνει προσθήκη δεν θα είναι πάνω από διψήφιο νούμερο. Κάπως έτσι το σκεφτόμουν , αλλά να πω την αλήθεια διάβαζα ότι καλό είναι να μην βάζεις static IPS κ ότι χάνεται όλη η ευκολία χρήσης με αυτό τον τρόπο.

Δεν έχω κ ιδιαίτερες γνώσεις σε αυτά, πολύ βασικά πράγματα, οπότε το φοβόμουν να το κάνω έτσι , γτ είναι για επιχείρηση κ όχι σπίτι , που δε φοβάσαι να δοκιμάσεις.

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου κ τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, cb_papi είπε

Οκ αν όλη η κίνηση των υπολογιστών Α & Β βγαίνει απ'το μοντεμ 1 και των υπολογιστών Γ & Δ απ'το μοντεμ 2, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα απλό switch (σαν αυτό που αγόρασες).

Θα βάλεις Static IP στα μόντεμ (π.χ. 192.168.1.1 και 192.168.1.2), και μετά σε όσους υπολογιστές θες να βγαίνουν απ΄το μοντεμ 1 θα βάλεις gateway 192.168.1.1 και για τους υπόλοιπους 192.168.1.2

Με αυτό τον τρόπο όλα είναι στο ίδιο δίκτυο και θα χρησιμοποιούν το μόντεμ που πρέπει. Οι υπολογιστές μεταξύ τους μπορούν να επικοινωνούν κανονικά χωρίς πρόβλημα.


Όλα αυτά για δίκτυα με λίγους υπολογιστές. Αν είχες 100 υπολογιστές θα χρειαζόταν περισσότερη δουλειά.

What?

Και τα 4 PC θα βγαίνουν απο 1 μόντεμ. Το πιο convenient - load balancing η οτι εχεις στο μυαλό σου δεν θα γίνεται.
Δεν γίνεται να παίζουν και τα 2 - ταυτόχρονα.
Και βασικά θέλεις +1 router , πίσω απ'το switch.
 

Επεξ/σία από donblunts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, donblunts είπε

What?

Και τα 4 PC θα βγαίνουν απο 1 μόντεμ. Το πιο convenient - load balancing η οτι εχεις στο μυαλό σου δεν θα γίνεται.
Δεν γίνεται να παίζουν και τα 2 - ταυτόχρονα.

 

Πως θα βγαίνουν απ'το ίδιο μόντεμ αν έχουν διαφορετικά gateways; Από εμπειρία διαφωνείς ή ό,τι να ναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, cb_papi είπε

Πως θα βγαίνουν απ'το ίδιο μόντεμ αν έχουν διαφορετικά gateways; Από εμπειρία διαφωνείς ή ό,τι να ναι;

Θα'χεις δηλαδή 2 DHCP servers σε 1 switch, χωρίς router. Αυτό λες.
Καταλαβαίνεις οτι βάζεις σε loopα όλο το BUSINESS δίκτυο?
90% θα είναι offline και 10% online.

Εσύ πες μου αν γράφεις απο εμπειρία, η γράφεις για στατικές κτλπ.

@demmian για να παίξουν απροβλημάτιστα, τα 4 PC ρίχτα στo switch, το switch σε multi-wan router, και στο ρούτερ τα μόντεμ.
Φυσικά και με το ανάλογο configuration.

Επεξ/σία από donblunts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκάθαρα έγραψα για στατικές IP. Αν θέλει μπορεί να αφήσει ανοιχτό το DHCP σε ένα από τα 2 μόντεμ ώστε να συνδέονται και υπολογιστές χωρίς Static IP.
Δεν διαφωνώ ότι το Load Balancing θα είναι καλύτερη λύση (αν και με πιθανά προβλήματα σε VDSL), αλλά όπως περιέγραψε τι θέλει να κάνει δεν του χρειάζεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, cb_papi είπε

Ξεκάθαρα έγραψα για στατικές IP. Αν θέλει μπορεί να αφήσει ανοιχτό το DHCP σε ένα από τα 2 μόντεμ ώστε να συνδέονται και υπολογιστές χωρίς Static IP.
Δεν διαφωνώ ότι το Load Balancing θα είναι καλύτερη λύση (αν και με πιθανά προβλήματα σε VDSL), αλλά όπως περιέγραψε τι θέλει να κάνει δεν του χρειάζεται.

Περισσότερα θα είναι τα εσωτερικά προβλήματα συνδέοντας τα μοντεμάκια στο switch.

Μιλάμε για επιχειρησιακό δίκτυο, οχι για Home.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...