Προς το περιεχόμενο

Κάρτα γραφικών και psu για παλιό Athlon


daredevil1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα παλιό athlon xp 2600+ που θέλω να το στήσω με Dual boot win98 και winxp για ρετρό Gaming αφού τα πιο πολλά παλιά games εποχή 1997-2004 η δεν παίζουν σε 7,8,10 η σέρνονται.
Έχει 1 gb ram και μια κάρτα γραφικών radeon x700 pro 128mb η οποία παίρνει τροφοδοσία την ίδια που βάζαμε παλιά στο φλοπυ και αφού έκανε νούμερα την έβγαλα από το σύστημα. Η ερώτηση είναι αν αυτή η κάρτα είναι οκ για αυτή την δουλειά, υποψιάζομαι το τροφοδοτικό είναι τελείως της πλάκας noname 300ρι και δεν σηκώνει την κάρτα. Μπορώ να βάλω ένα σύγχρονο psu φυσικά όχι κάτι μεγάλο και αν υπάρχει καλύτερη κάρτα που όμως να μην είναι και bottleneck για αυτή την cpu. Και επειδή βλέπω στο ebay κοστίζουν ένα νεφρό μάλλον θα κοιτάξω για psu πρώτα μήπως δουλέψει η κάρτα σωστά και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η X700 έχει drivers για win98; Είναι κάρτα του 2005 και έχω την εντύπωση ότι δεν υποστηρίζει win98.

edit: Σε Windows ME δουλεύει η Χ700 Pro με τον παρακάτω driver (βέβαια στα ΜΕ χάνεις το compatibility σε ms-dos games):

The latest release of the Catalyst® Software Suite for Windows ME now includes support for the ATI Radeon® X700 AGP series

 

Επεξ/σία από tanasen01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω υποστηρίζει αλλά ίσως σε κάποια παλιά παιχνίδια πχ tomb raider να κάνει νερά. Από λίγο που θυμάμαι για pc με Windows 98 η καλύτερη κάρτα ήταν η Geforce 4 ti 4200. Πανγρήγορη ήταν και έβαζε κάτω πολλές της σειράς fx 5x00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, daredevil1 είπε

Νομίζω υποστηρίζει αλλά ίσως σε κάποια παλιά παιχνίδια πχ tomb raider να κάνει νερά. Από λίγο που θυμάμαι για pc με Windows 98 η καλύτερη κάρτα ήταν η Geforce 4 ti 4200. Πανγρήγορη ήταν και έβαζε κάτω πολλές της σειράς fx 5x00

Υπάρχουν και πιο γρήγορες όπως η GF4Ti 4600 και από ATI oι Radeon 9700/9800 Pro. Οι FX άστο, είναι το μεγαλύτερο αγκάθι στην ιστορία της Nvidia. Παρόλα αυτά οι 5900/5900 Ultra ήταν πολύ γρήγορες και σε win98.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψαχνεις για τη γρηγοροτερη αποκλειστικα σε Windows 98,
θα πρεπει να τσεκαρεις και τις: ATI 9700 Pro, 9800 Pro, κλπ 😀
Θυμαμαι (σιγουρα) ηταν καλυτερες ακομη και απο τη GF4600

👾
Αχ βρε ATI! Επαιρνες τοτε: τη (σωστη) 9500 non pro, και την εκανες...9700 pro!!😁
Και μετα, ετουτη η μικρη = μιση σφαλιαρα καρτουλα, μοιραζε σφαλιαρες αβερτα!
sapphire-r9500-128-scan-front-small.jpg
https://www.digitaltrends.com/how-to/turn-your-radeon-9500-into-a-9700/


Μετα, σε αρκετα σεναρια, κοπανουσε ακομη και την τερατωδη...FX 5800 Ultra! 😈

card4.jpg

card2.jpg

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...