Προς το περιεχόμενο

cat5e με 1Gbps;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο ποιους παράγοντες εξαρτάται αν ένα cat5e δώσει 100Mbps ή 1Gbps; Έχω μερικά 5e που μου δίνουν 100Mbps και άλλα που δίνουν 1Gbps. Τι φάση;

 

edit: οκ έκοψα τα καλώδια και είδα 🤣 4 vs 8 καλώδια. σορρυ. μπορεί να παει locked/delete

Επεξ/σία από Kostas88KG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, chios είπε

Που τα βρήκες;  εσύ τα έφτιαξες;  αν είναι συνδεμενα όλα τα ζευγάρια στο καλώδιο πιάνει 1gbps.

Έτοιμα. Εγώ έκανα μερικές κοπές και ραψίματα σε κάτι χαλασμένα σήμερα, πρώτη φορά στη ζωή μου, κι έκανα δοκιμές οπότε ανακάλυψα και τα πεταμένα 5αρια με τα 4 καλώδια μέσα. Έφυγαν ανακύκλωση φυσικά.

Ερώτηση, μιας και έχω ανοικτό θέμα. Έκανα ένα λάθος σε έναν ακροδέκτη και τα 2 καλώδια "καφε - καφέ ρίγα" μπήκαν ανάποδα, σύμφωνα με το tester που έχω, αλλά παρ' ολα αυτά δουλευει κανονικά και πιάνει 1Gbps. Πως γίνεται αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, M@dB0x είπε

Τυχερος εισαι επειδη το Tx-Rx δε γινεται απο το 7-8.

Αυτο ισχύει μονο στο 100base...

Στο gigabit ολα τα pins παιζουν με bidirection...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι το γνωριζω αλλα το 1,2 ειναι τα tranceive και το 3,6 τα receive οποτε ειναι πιο ευκολο να τη γλυτωσει με απωλειες, αν γινει κατι στο 7,8.

Επεξ/σία από M@dB0x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, M@dB0x είπε

ναι το γνωριζω αλλα το 1,2 ειναι τα tranceive και το 3,6 τα receive οποτε ειναι πιο ευκολο να τη γλυτωσει με απωλειες, αν γινει κατι στο 7,8.

Στο gigabit ολα παιρνουν και στελνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αλλα οχι συνεχεια και ταυτοχρονα. Η βασικες δουλειες γινοντε απο αυτα που σου ειπα.  Αν αλλαχτει ή πειραχτει κατι σε αυτα δε θα παιζει καθολου μετα, ενω απο τα αλλα οπως οπως ξαναεγραψα πριν, μπορει να τη γλυτωσεις με απωλειες σηματος μονο.

Επεξ/σία από M@dB0x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, M@dB0x είπε

Ναι αλλα οχι συνεχεια και ταυτοχρονα. Η βασικες δουλειες γινοντε απο αυτα που σου ειπα.  Αν αλλαχτει ή πειραχτει κατι σε αυτα δε θα παιζει καθολου μετα, ενω απο τα αλλα οπως οπως ξαναεγραψα πριν, μπορει να τη γλυτωσεις με απωλειες σηματος μονο.

Αυτο που λες ακτός απ'το οτι δεν μου φάινεται λογικό, δεν το διαβάζω πουθενά στο ιντερνετ.

Αν διαβάσεις και εδώ λέει για simultaneusly bidirectional.

Παρακάτω ένα αρθράκι ενός Cisco tech:

 
Gigabit Ethernet Duplex Negotiation

It is true that Gig Ethernet is only defined as full duplex.  In terms of fibre, it is clear why that should be - the transmit and receive paths are independent and point-to-point, so it is inherently full duplex.  In terms of 1 Gbps copper, the paths are also independent - in fact the transmission and reception happen along all four pairs in both directions at the same time, due to a clever technique of balancing out your own transmitted signal.

 

Your 10/100/1000 ports, on the other hand, do support half-duplex, because half duplex is defined in the 100 and the 10 standards.  It is defined in the 10 Mbps standard because at the time there were hubs rather than switches, and therefore the media were shared, so half duplex was a must. By the time 100 Mbps came along hubs were diappearing, but still supported.  In fact, both 10 and 100 can be used in half-duplex (i,e, shared-media) mode, or full-duplex (point-to-point) mode..  Both 10 Mbps and 100 Mbps use only two pairs of the cable: one pair for transmit and one for receive.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, M@dB0x είπε

Ναι ρε φιλος ταυτοχρονα γινεται το bidirection αλλα δε γινεται ταυτοχρονα και απο τα 8 καλωδια. 

Σε δύο πηγές πάνω λέει οτι γίνεται ταυτόχρονα...

Πως τεκμηριώνεις αυτό που ισχυρίζεσαι;

 

Gigabit Ethernet Duplex Negotiation

It is true that Gig Ethernet is only defined as full duplex.  In terms of fibre, it is clear why that should be - the transmit and receive paths are independent and point-to-point, so it is inherently full duplex.  In terms of 1 Gbps copper, the paths are also independent - in fact the transmission and reception happen along all four pairs in both directions at the same time, due to a clever technique of balancing out your own transmitted signal.

Your 10/100/1000 ports, on the other hand, do support half-duplex, because half duplex is defined in the 100 and the 10 standards.  It is defined in the 10 Mbps standard because at the time there were hubs rather than switches, and therefore the media were shared, so half duplex was a must. By the time 100 Mbps came along hubs were diappearing, but still supported.  In fact, both 10 and 100 can be used in half-duplex (i,e, shared-media) mode, or full-duplex (point-to-point) mode..  Both 10 Mbps and 100 Mbps use only two pairs of the cable: one pair for transmit and one for receive.

 

------------------------------------------------------------------

και

 

34529685_.PNG.55400dbee51f094b77fd165b6cf572e2.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...