Προς το περιεχόμενο

"Ποιότητα" HP OMEN Laptop...


autokinitakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον Ιανουάριο του 2017 αγόρασα από μεγάλη αλυσίδα ηλεκτρικών ειδών το HP OMEN i7-6700 HQ.

Το κόστος του ήταν 2.040 ευρώ.

Για κακή μου τύχη,εδώ και 2 μήνες περίπου και ενώ έχει λήξει η εγγύση,παρατήρησα ένα "φούσκωμα" στο πάνελ,δίπλα από το touch pad,το οποίο όσο πέρναγε ο καιρός,τόσο φούσκωνε περισσότερο.

Πριν από μία εβδομάδα,φοβούμενος πλέον μην συμβεί κάτι κακό,επικοινώνησα με την HP στην Ελλάδα,στέλνοντάς τους mail στο οποίο είχα επισυνάψει και βίντεο με το πρόβλημα.

Με κάλεσαν 2-3 ημέρες αργότερα και μου είπαν ότι καλό είναι να σταματήσω να το χρησιμοποιώ και πρέπει να το πάω σε κάποιο εξουσιοδοτημένο κατάστημα για επισκευή.

Θα άλλαζαν τόσο την μπαταρία όσο και όλη την μπροστινή πρόσοψη/πλαίσιο πάνω στο οποίο βρίσκεται και το πληκτρολόγιο.

Κόστος δεν ήξεραν να μου πουν και με ενημέρωσαν ότι επειδή είναι εκτός εγγύησης θα έπρεπε να το πληρώσω.

Άνοιξα το θέμα για όποιον έχει σκοπό να αγοράσει HP OMEN πιστεύοντας ότι επειδή είναι ακριβό θα είναι και ποιοτικό,να το ξανασκεφτεί.

 

Υ.Γ.

Έχω επικοινωνήσει και με το HP SUPPORT στις ΗΠΑ,οι οποίοι βλέποντας το βίντεο μου είπαν να σταματήσω ΑΜΕΣΑ να χρησιμοποιώ το λαπτοπ και να μιλήσω με την HP GREECE.

Mάλιστα μου είπαν ότι η HP GREECE θα κάνει ότι είναι καλύτερο για να μου λύσουν το πρόβλημα.Την ίδια απάντηση μου έδωσαν και όταν τους είπα ότι έχει λήξει η εγγύηση.

Που να'ξεραν...

https://youtu.be/1eBez07YvZU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα εκει φιλε μου ειναι η μπαταρια, το μονο (λογικα) που θα μπορουσε να κανει το λαπτοπ εκει να φουσκωσει ετσι. Αν πιανουν τα χερια σου, αφου ειναι ετσι κι αλλοιως εκτος εγγυησης, να βρεις το μοντελο της μπαταριας και να την αλλαξεις μονος σου, η βρες καποιο φθηνο σερβις να σου κανει την αλλαγη. Οντως μην το χρησιμοποιεις ως που να την αλλαξεις γιατι υπαρχει και πιθανοτητα να σκασει κι ολας λογω θερμοκρασιας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα εχει φουσκωσει η μπαταρια του laptop σου και σου εχει προκαλεσει αυτο προβλημα. Μην θεωρεις οτι ειναι θεμα του συγκεκριμενου laptop ή εταιριας, πχ μου εχει τυχει αναλογο σε ThinkPad, αλλα ειναι κατι σχετικα σπανιο. Αλλαζεις μπαταρια και θα εισαι ΟΚ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πριν 1 εβδομάδα παρατήρησα το ίδιο πράγμα στη δική μου μπαταρία όταν το άνοιξα για να αυξήσω τη RAM και τον SSD. Κι εμένα HP είναι αλλά δεν θεωρώ οτι είναι θέμα "μάρκας". 

Απρίλιος του 2017 η δική μου αγορά, 900+€ laptop. 

20190804-200340.jpg

Έστειλα κι εγώ mail στην υποστήριξη σήμερα αφού διάβασα το θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

4μιση χρόνια μετά την αγορά του,κάηκε ένα εξάρτημα στην μητρική και σε 2 τενικούς που το πήγα,μου είπαν ότι δεν φτιάχνεται.

Laptop 2.000 ευρώ,άχρηστο.

Πολλά συγχαρητήρια στην HP για την ποιότητά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, autokinitakias είπε

4μιση χρόνια μετά την αγορά του,κάηκε ένα εξάρτημα στην μητρική και σε 2 τενικούς που το πήγα,μου είπαν ότι δεν φτιάχνεται.

Laptop 2.000 ευρώ,άχρηστο.

Πολλά συγχαρητήρια στην HP για την ποιότητά της.

Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/7/2021 στις 11:28 ΠΜ, autokinitakias είπε

4μιση χρόνια μετά την αγορά του,κάηκε ένα εξάρτημα στην μητρική και σε 2 τενικούς που το πήγα,μου είπαν ότι δεν φτιάχνεται.

Laptop 2.000 ευρώ,άχρηστο.

Πολλά συγχαρητήρια στην HP για την ποιότητά της.

πιο εξάρτημα;

μήπως εκεί που το πήγες δεν βάζουν χέρι σε μητρικές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...