Προς το περιεχόμενο

Gaming pc 1440p


ghrhino

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ομάδα , είναι η πρώτη φορά που  στο φόρουμ και χρειάζομαι βοήθεια σχετικά με το νέο pcάκι

Ποσό που διαθέτουμε : ~1500€

Χρήση υπολογιστή : Gaming

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Οχι

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. Ναι

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Μονο πληκτρολόγιο

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Αθήνα

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά από διαφορετικά καταστήματα? Δεν υπάρχει κάποια προτίμηση 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Όχι θα το φτιάξω μόνος μου 

 

Εγώ προσωπικά έχω καταλήξει σε αυτή τη σύνθεση. Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι καλύτερο ας μου πει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων 😄😃

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές είναι μια χαρά. Νομίζω καλό θα ήταν να περιμένεις την custom υλοποιηση της 5700xt . Επίσης επειδή θα είναι λίγο πιο ακριβή από την reference που έχεις βάλει στην σύνθεση , μπορείς να κόψεις από motherboard βάζοντας msi tomahawk , και από τροφοδοτικό βάζοντας ,corsair tx650m.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Skrez1982 είπε

Σε γενικές γραμμές είναι μια χαρά. Νομίζω καλό θα ήταν να περιμένεις την custom υλοποιηση της 5700xt . Επίσης επειδή θα είναι λίγο πιο ακριβή από την reference που έχεις βάλει στην σύνθεση , μπορείς να κόψεις από motherboard βάζοντας msi tomahawk , και από τροφοδοτικό βάζοντας ,corsair tx650m.

Αυτή τη στιγμή που το βλέπω η διαφορά μεταξύ tomahawk  και carbon είναι της τάξης των 3 ευρώ γι αυτό και έβαλα την carbon. Η συγκεκριμένη σύνθεση κοστίζει 1460 ευρώ (χωρίς πληκτρολόγιο) οπότε υπάρχει ένα περιθώριο για κάποια aib κάρτα αλλά και πάλι άμα πάει 1550 €δεν χάθηκε και ο κόσμος. Τώρα όσων αφορά το τροφοδοτικό άμα το συγκεκριμένο που ανέφερες είναι εφάμιλλης ποιότητας με seasonic το βάζω,  και αυτό το λέω  διότι έχω μηχάνημα από το 2008 που φοράει seasonic και  από ότι φαίνεται θα κρατήσει άλλα 10 χρόνια 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, ghrhino είπε

Καλησπέρα ομάδα , είναι η πρώτη φορά που  στο φόρουμ και χρειάζομαι βοήθεια σχετικά με το νέο pcάκι

Ποσό που διαθέτουμε : ~1500€

Χρήση υπολογιστή : Gaming

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Οχι

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. Ναι

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Μονο πληκτρολόγιο

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Αθήνα

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά από διαφορετικά καταστήματα? Δεν υπάρχει κάποια προτίμηση 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Όχι θα το φτιάξω μόνος μου 

Εγώ προσωπικά έχω καταλήξει σε αυτή τη σύνθεση. Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι καλύτερο ας μου πει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων 😄😃

spacer.png

Καλο build. Σαφως θα περιμενα custom 5700XT και ισως κοιταζα και μια οθονη που να υποστηριζει freesync, η οποια παροτι ειναι πολυ καλη, αν δεν κανω λαθος δεν το υποστηριζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η tomahawk αυτή την στιγμή είναι διαθέσιμη από ένα μόνο κατάστημα. Περίμενε μέχρι να έρθουν οι tomahawk max λογικά θα παίζουν στο 100αρικο 110. Το τροφοδοτικό θεωρώ ότι είναι πολύ καλό με αρκετά χρόνια εγγύηση . Σαφώς και η seasonic είναι πολύ καλή. Αλλά κανεις μια χαρά την δουλειά σου και με αυτό . Επίσης θα βγει και η msi gaming plus max ,αντίστοιχη της tomahawk μάλλον λίγο πιο οικονομική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, ghrhino είπε

 

Σε γενικές γραμμές καλές επιλογές. Θα προτιμούσα τον πιο γρήγορο και λίγο χαμηλότερου κόστους intel για m.2 : https://www.skroutz.gr/s/16602122/Intel-660p-1TB.html και για τροφοδοτικό το rmx : https://www.skroutz.gr/s/15098381/Corsair-RMx-Series-RM650x-140mm.html, από την σειρά focus το προτιμώ. Στα υπόλοιπα ότι σου είπε ο από πάνω..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντως ο intel m2 φαίνεται αρκετά καλύτερη επιλογή από τον crucial. Τώρα όσων αφορά την οθόνη όντως δεν υποστηρίζει freesync αλλά δεν νομίζω να υπάρχει καμία παρόμοια οθόνη στα ίδια χρήματα.  Η msi gaming plus max υπάρχει στο σκρουτζ στα 120 https://www.skroutz.gr/s/19763511/MSI-B450-Gaming-Plus-Max.html?keyphrase=max  και φαίνεται να ναι αρκετά καλή λύση μιας που θα έχει out of the box υποστήριξη για ryzen 3 + την διαφορά στο κόστος . Οπότε με όλες αυτές τις αλλαγές  συμπεριλαμβανομένου  του τροφοδοτικού το κόστος πέφτει κάνα πενηντάρικο 

Επεξ/σία από ghrhino
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ghrhino είπε

Όντως ο intel m2 φαίνεται αρκετά καλύτερη επιλογή από τον crucial. Τώρα όσων αφορά την οθόνη όντως δεν υποστηρίζει freesync αλλά δεν νομίζω να υπάρχει καμία παρόμοια οθόνη στα ίδια χρήματα.  Η msi gaming plus max υπάρχει στο σκρουτζ στα 120 https://www.skroutz.gr/s/19763511/MSI-B450-Gaming-Plus-Max.html?keyphrase=max  και φαίνεται να ναι αρκετά καλή λύση μιας που θα έχει out of the box υποστήριξη για ryzen 3 + την διαφορά στο κόστος . Οπότε με τις αλλαγές  το κόστος πέφτει κάνα πενηντάρικο

Ναι εννοείται πας για την Max. Δεν χρειάζεται ακριβή μητρική ο 3600. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...