Προς το περιεχόμενο

AOC Q3279vwfd8 CLUB


logica1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας κ δεν υπάρχει αντίστοιχο θέμα κ ήμαστε καμποσοι με την οθοναρα αυτή είπα να ξεκινήσω ένα καινούριο. Με σκοπό ρυθμίσεις,καλιμπραρισμα, ποιότητα προβολής περιεχομένου, προβλήματα, απορίες, κλπ να έχουμε ένα εύκολο μέρος να τις συζητήσουμε. 

 

Ας κανω την αρχη λοιπον, ρωτωντας κατι που με προβληματιζει.

Την οθονη την αγορασα προσφατα για να τη ζευγαρωσω με μια Vega 64.

Και ηθελα να ρωτησω σχετικα με την προβολη ταινιων. Ποιο φορματ προτιματε? καποιο συγκεκριμενο 1080p? η 4κ? γιατι 1440p σε ταινιες δεν εχω συναντησει δυστυχως. και μου κανει εντυπωση μιας και ολο και περισσοτερος κοσμος σιγα σιγα πηγαινει σε 1440p.

Επισης προερχομενος απο μια Samsung 26αρα 1080p, Ναι μεν ειδα διαφορα και ζωντανια στα χρωματα. Αλλα παρατηρω και μια "θολουρα" καθως και ενα "ψηφιακο νεφος"  δεν ξερω πως αλλιως να το περιγραψω ). οχι πολυ εντονο αλλα υπαρκτο. Το οποιο δεν ξερω εαν ειναι φυσιολογικο, ειναι προβλημα των ρυθμισεων, της GPU, ειτε του software με το οποιο κανω την αναπαραγωγη. 

Τις ταινιες μου τις βλεπω μεσω MPC-HC (με madVR ). (Μηπως υπαρχει κατι ποιο συγχρονο πλεον?)

Επισης στις ρυθμισεις της Vega 64 εχει ενα Video section με καποιες ρυθμισεις (Default, Cinema Classic, Enhanced, κλπ. Τις οποιες ομως οτι και να επιλεξω δεν βλεπω τις διαφορες τους στο περιεχομενο που αναπαραγεται μεσω MPC-HC. και δεν μπορω να καταλαβω πως χρησιμοποιουντε και αν αξιζει να ασχοληθει καποιος μαζι τους. (την οθονη την εχω συνδεσει μεσο του HDMI καλωδιου που υπηρχε στη συσκευασια της οθονης). [μηπως παιζει ρολο και το καλωδιο?]

Εαν μπορει καποιος ποιο εμπειρος να με διαφωτησει θα του ημουν υποχρεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ από TN panel 26 αρι 10ετιας δεν είδα διαφορά στα χρώματα. Είναι όμως πιο ξεκούραστη ένεκα του ips με το πιο απαλό φως. 

Εμένα αυτό που με εκνευρίζει είναι που έχω tearing σε ταινίες. 

Edit: Άλλαξα player αναπαραγωγής ταινιών και το tearing και τα κολλήματα εξαφανίστηκαν. Για δοκίμασε κι εσύ να αλλάξεις player. 

Επεξ/σία από planetman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Από ότι φαίνεται 3 άτομα έχουμε αυτήν την οθόνη εδώ στο φόρουμ.
Εγώ την ρύθμισα από εδώ: https://pcmonitors.info/reviews/aoc-q3279vwfd8/
Δανείστηκα μια benq xl2430t ( ΤΝ πανελ 144hz). Το ΤΝ έχει πιο ζωντανά χρώματα, πιο έντονα και είναι γενικά πιο φωτεινό(ταυτόχρονα πιο κουραστικό) αλλά χάλια μαύρο, ενώ το Aoc είναι σαν να έχει ένα φίλτρο που τα κάνει όλα μουντά, πολύ κάλο μαύρο, πολύ πιο ξεκούραστο πάνελ. Με απασχολεί που έχει ξεθωριασμένα χρώματα.
Θα προσπαθήσω να ανεβάσω δυο φώτο μετά που έβγαλα με το κινητό αλλά φαίνεται καθαρά η διαφορά αυτήν στα χρώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...