Προς το περιεχόμενο

Hdd ethernet


nickvas19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα

αναρωτιομουν εαν γινεται να βαλω εναν ανταπτορα usb και να κουμπωσω εξωτερικο δισκο με δικη του τροφοδοσια πανω στο μοντεμ ωστε να ειναι στο δικτυο.....γινεται;

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω nas. Ελεγα μηπως συνδεσω εναν σκληρο με ανταπτορα σε θυρα ethernet του μοντεμ.

Το μοντεμ δεν εχει usb.

Οποτε nas η μοντεμ με usb?!

 

Κατι αλλο δεν υπαρχει ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, nickvas19 είπε

Το μοντεμ δεν εχει usb.

δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσε να γίνει με αυτό  και τις οδηγίες από  εδώ Φτηνό είναι δεν χάνεις και τίποτα Δεν το έχω δοκιμασει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, nickvas19 είπε

Ωραιος!

το χει δοκιμασει κανεις;

Δεν θα παίξει κάτι τέτοιο. Αν θέλεις να βάλεις δίσκο στο δίκτυο είτε πας σε νας είτε κοτσαρεις σε μια USB και κάνεις share. Είτε σε θύρα USB του router είτε ενός υπολογιστή. Οτιδήποτε άλλο είναι πεταμένα χρήματα και χρόνος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nickvas19 είπε

και για να μην ανοιγω ξανα θεμα.

Η ταχυτητα καποιου nas  εαν μπω στην διαδικασια να αγορασω.......εξαρταται καθαρα απο το δικτυο;

Ένα 90% από την ταχύτητα του δικτύου και ένα 10% απο την ταχύτητα των δίσκων, αλλά ναι γενικά εάν το κουμπώσεις σε gigabit θα σε καλύψει στο 99% των αναγκών σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και επειδη με τις ταχυτητες εχω μπερδευτει...το ρασπερι λενε οτι ακουμπαει 10mb/s....ενω ενα νας βλεπω 100mbps.... πανω κατω το ιδιο ειναι;

εαν οχι το 10mb/s  θεωρειται τραγικο;

Επεξ/σία από nickvas19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nickvas19 είπε

και επειδη με τις ταχυτητες εχω μπερδευτει...το ρασπερι λενε οτι ακουμπαει 10mb/s....ενω ενα νας βλεπω 100mbps.... πανω κατω το ιδιο ειναι;

εαν οχι το 10mb/s  θεωρειται τραγικο;

Όχι δεν ειναι το ίδιο. Αν "ακουμπάει" 10MB/s σημαινει οτι φοράει 100άρα κάρτα. Ενα NAS με χιλιάρα κάρτα παίζει μέσο όρο ~100MB/s. Δεν έχω raspberry και δε γνωρίζω με τι κάρτα βγαίνει. Αλλά η διαφορά στην ταχύτητα όπως κατάλαβες είναι παραπάνω απο αισθητή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...