Προς το περιεχόμενο

Πλύσιμο αυτοκινήτου


rapro1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

Ήθελα να ρωτήσω το εξης

Πλένω το αμάξι μου έξω στον κήπο με τον σωλήνα αλλά γίνεται χάλια κάθε φορά από τα άλατα γνωρίζει κανείς κάποιο φίλτρο που ίσως μπορώ να βάλω στη βρύση ή κάτι άλλο για να έχω πιο 'μαλακο' νερό;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

43 λεπτά πριν, rapro1 είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Ήθελα να ρωτήσω το εξης

Πλένω το αμάξι μου έξω στον κήπο με τον σωλήνα αλλά γίνεται χάλια κάθε φορά από τα άλατα γνωρίζει κανείς κάποιο φίλτρο που ίσως μπορώ να βάλω στη βρύση ή κάτι άλλο για να έχω πιο 'μαλακο' νερό;

Ευχαριστώ!

Πάρε ένα πανί μικροινών και καθάρισε όσα νερά έμειναν επάνω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα πλένεις στον ήλιο και θα σκουπίζεις τι αυτοκίνητο με μια καλή πετσέτα μικροινων.Τα άλατα να ξέρεις αν μείνουν καιρό πάνω στο αυτοκίνητο δεν βγαίνουν καθόλου εύκολα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Το στεγνώνεις μετά με πανί ή λεπίδα;

το περναω με ενα πανακι μικροινων αλλα το κυριο θεμα μου ειναι τζαμια οσο και να τα τριψω αμα δεν τα περασω με αζαξ δουλεια δεν γινεται

16 ώρες πριν, Klausx είπε

Λογικά το νερό είναι, με τι σαμπουάν το πλένεις;

σαν κλασικός άσχετος το πλένω με αυτό που βρίσκω στον πάγκο της κουζίνας.. έχεις να μου προτείνεις κάποιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορρυπαντικό για τα πιάτα στο αμάξι, μόλις με έπιασε ένας κόμπος στην καρδιά ! 😛

meguiars, autoglym ειναι απο τα καλύτερα. Για πιο οικονομικά, sonax

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Απορρυπαντικό για τα πιάτα στο αμάξι, μόλις με έπιασε ένας κόμπος στην καρδιά ! 😛

meguiars, autoglym ειναι απο τα καλύτερα. Για πιο οικονομικά, sonax

Και σφουγγαράκι για τα πιάτα με την πράσινη πλευρά για τους δύσκολους λεκέδες!!!!

 

χαχα

 

Επεξ/σία από Ukforthemoment
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Και σφουγγαράκι για τα πιάτα με την πράσινη πλευρά για τους δύσκολους λεκέδες!!!!

χαχα

χαχαχα νομιζω μου αξιζε αυτο, αλλα οχι νταξει δεν εφτασα μεχρι αυτο το σημειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To σαπουνι προτεινω να περιεχει κερι. ενα απλο με κερι της turtlewax ας πουμε θα κρατησει για "παντα"

δερμα ή πανι μικροινων για τα νερα και ιδανικα ajax αδιοβροχοποιησης για τα τζαμια. θα ειναι τελειο το αμαξι μετα

ΥΓ. Αν δεν θες να δωσεις χρηματα για τις ζαντες μπορεις να χρησιμοπιησεις αζαξ/ή και καθαριστικο γενικης χρησης. τυπου ζιφ αν το θυμαμαι σωστα 

Επεξ/σία από conkal
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, rapro1 είπε

το περναω με ενα πανακι μικροινων αλλα το κυριο θεμα μου ειναι τζαμια οσο και να τα τριψω αμα δεν τα περασω με αζαξ δουλεια δεν γινεται

σαν κλασικός άσχετος το πλένω με αυτό που βρίσκω στον πάγκο της κουζίνας.. έχεις να μου προτείνεις κάποιο;

Δοκίμασε SONAX το πορτοκαλί η κάποιο με κερί επώνυμο, στην Αθήνα ούτε καν το στεγνώνω και δεν αφήνει καθόλου υπολείμματα.

Για τα πιάτα είναι ότι χειρότερο, έχεις ξεφλουδισμένο βερνίκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φρόντισε αν είναι δυνατό να ξεκινάς το πλύσιμο αφού το αυτοκίνητο είναι σε ίσκιο κάποια ώρα. Ειδικά με τέτοια ζέστη και κάνα μισάωρο να μείνει στον ήλιο θα ζεματάει η λαμαρίνα και θα στεγνώνουν και τα νερά και οι σαπουναδες πριν προλάβεις να τα πλύνεις-σκουπίσεις. Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό στην δική σου περίπτωση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, focused111 είπε

Φρόντισε αν είναι δυνατό να ξεκινάς το πλύσιμο αφού το αυτοκίνητο είναι σε ίσκιο κάποια ώρα. Ειδικά με τέτοια ζέστη και κάνα μισάωρο να μείνει στον ήλιο θα ζεματάει η λαμαρίνα και θα στεγνώνουν και τα νερά και οι σαπουναδες πριν προλάβεις να τα πλύνεις-σκουπίσεις. Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό στην δική σου περίπτωση? 

Το είχα στο νου μου αυτό.. συνήθως το πλένω κατά τις 7 το απόγευμα που είναι ήδη χωρίς ήλιο κανένα 2ωρο εκεί που το παρκάρω στην αυλή. Μια φορά αποπηραθηκα να το πλύνω πιο νωρίς γιατί δεν ειχα και το μετάνιωσα σε μισό λεπτό είχε στεγνώσει όλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...