Προς το περιεχόμενο

Renders αποκαλύπτουν τον σχεδιασμό του OnePlus 7T


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, music_lover είπε

Η γκρίνια είναι το εθνικό μας άθλημα πάντως.

Κριτική λέγεται και είναι στοιχείο ότι κάποιος έχει κριτήρια και σκέφτεται και δεν δέχεται αμάσητα ότι του πασάρουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά για καθημερινη χρήση , Oneplus 7 Pro , iPhone XS Max η Note 10+? Ψηφίστε

Εννοείτε ο σκοπος ειναι να μην κολλαει πουθενα ακομα και μετα απο 1 χρονο.

 

(Huawei δεν αναφερω γιατι μισω το UI)

Επεξ/σία από alex_grc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Gentoo85 είπε

Κριτική λέγεται και είναι στοιχείο ότι κάποιος έχει κριτήρια και σκέφτεται και δεν δέχεται αμάσητα ότι του πασάρουν. 

Κριτική είναι όταν βάζεις κάτω τα συν και τα πλην και με επιχειρήματα φτάνεις σε ένα συμπέρασμα, όταν γράφεις μόνο αρνητικά λέγεται γκρίνια 🤣

Γενικά το λέω, όχι για σένα προσωπικά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, music_lover είπε

Κριτική είναι όταν βάζεις κάτω τα συν και τα πλην και με επιχειρήματα φτάνεις σε ένα συμπέρασμα, όταν γράφεις μόνο αρνητικά λέγεται γκρίνια 🤣

Γενικά το λέω, όχι για σένα προσωπικά.

Μα στο συγκεκριμένο κινητό, τα θετικά είναι αυτονόητα. Αν σε καλύπτει να αναφέρει κάποιος τα θετικά πριν πει τ'αρνητικά, οκ.

Αλλά είναι περιττό. Τι να σχολιάσεις για το hardware; Πλέον τα κινητά (από τα mid-range μέχρι τις ναυαρχίδες), έχουν αξιοπρεπέστατα specs. Οπότε τί μας μένει να σχολιάσουμε; Το design.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Gentoo85 είπε

Μα στο συγκεκριμένο κινητό, τα θετικά είναι αυτονόητα. Αν σε καλύπτει να αναφέρει κάποιος τα θετικά πριν πει τ'αρνητικά, οκ.

Αλλά είναι περιττό. Τι να σχολιάσεις για το hardware; Πλέον τα κινητά (από τα mid-range μέχρι τις ναυαρχίδες), έχουν αξιοπρεπέστατα specs. Οπότε τί μας μένει να σχολιάσουμε; Το design.

Αν το θέτεις έτσι πάσο απλά είμαι παραδοσιακός, συν,πλήν,συμπέρασμα. π.χ. για τις κάμερες που έγινε λόγος, είχε 2 κάμερες (μια βασική, μια βάθους) και θα αποκτήσει 3 κάμερες (μια βασική, μια telephoto, μια ultrawide) συμπέρασμα θετικό. Το desing επίσης είναι κάτι τελείως υποθετικό, δεν μπορεί να μπει εύκολα σε καλούπια, περί ορέξεως που λένε δεν βγάζεις άκρη. Δεν μπορεί όμως σε όλα να βλέπουμε μόνο αρνητικά και τίποτα θετικό, εκεί εστίασα.

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/8/2019 στις 9:17 ΜΜ, Gentoo85 είπε

Κράτα τη σαπίλα και τα ελέη κατά μέρους. Δεν με ξέρεις για να μου μιλάς έτσι. Πες μας τα δικά σου επιχειρήματα, που είναι φρέσκα γιατί πρέπει τα κινητά να τα μπουκώνουν με 100 κάμερες.

Και όσο για τα notch και τις σταγόνες, σε πληροφορώ ότι υπάρχει αρκετός κόσμος που δεν χρησιμοποιεί σχεδόν ποτέ μπροστινή κάμερα, δεν βγάζει καν selfies.

Θα έπρεπε στα εκατοντάδες μοντέλα που κυκλοφορούν κάθε χρόνο, ΕΝΑΣ, έστω ΕΝΑΣ κατασκευαστής, να κυκλοφορούσε κινητό χωρίς μπροστινή κάμερα, να εκμεταλλευόταν όλη την επιφάνεια η οθόνη και στο πίσω μέρος να είχε 1, το πολύ 2 κάμερες.

Αν θέλετε να βγάζετε super duper φωτογραφίες, πάρτε dslr. Είναι ΑΣΤΕΙΟ να το παίζεις φωτογράφος με κάμερες κινητού, κι ας του κοτσάρουν πάνω 100 φακούς.

Περιμένω τα σοβαρά σου επιχειρήματα λοιπόν, αφού είσαι ανώτερος στις συζητήσεις σου και μη σάπιος.

Kανενας δεν νοιαζεται για το 1-5% που δεν βγαζει selfies ή δεν θελει μπροστινη καμερα για face unlock.

Εγω θελω και 5 καμερες πισω, μπορω να τις εχω; Και δυνατο ζουμ θελω, και ultrawide θελω, και κανονικο φακο θελω, και οξυτατο ασπρομαυρο θελω, κλπ 

Πολυ απλα, the more the better, οσο πιο πολλοι φακοι τοσο καλυτερες φωτο βγαζω.

 

Το επιχειρημα με το dslr που λες ειναι ΤΡΑΓΙΚΟ.  Εχω και dslr και ειμαι ερασιτεχνης φωτογραφος, αλλα θελω και το κινητο που εχω 100% παντα μαζι μου να μου προσφερει οτι καλυτερο μπορει.

Καλα κανεις εσυ κι δεν ασχολεισαι με τη φωτογραφια, αλλα μην προσπαθεις να αντικρουσεις πραγματα που ουτε καν καταλαβαινεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, nikchris είπε

Kανενας δεν νοιαζεται για το 1-5% που δεν βγαζει selfies ή δεν θελει μπροστινη καμερα για face unlock.

Εγω θελω και 5 καμερες πισω, μπορω να τις εχω; Και δυνατο ζουμ θελω, και ultrawide θελω, και κανονικο φακο θελω, και οξυτατο ασπρομαυρο θελω, κλπ 

Πολυ απλα, the more the better, οσο πιο πολλοι φακοι τοσο καλυτερες φωτο βγαζω.

Το επιχειρημα με το dslr που λες ειναι ΤΡΑΓΙΚΟ.  Εχω και dslr και ειμαι ερασιτεχνης φωτογραφος, αλλα θελω και το κινητο που εχω 100% παντα μαζι μου να μου προσφερει οτι καλυτερο μπορει.

Καλα κανεις εσυ κι δεν ασχολεισαι με τη φωτογραφια, αλλα μην προσπαθεις να αντικρουσεις πραγματα που ουτε καν καταλαβαινεις.

Συνεχίζει το επιθετικό ύφος σου, αλλά θα το προσπεράσω. Η αγωγή μαθαίνεται από μικρή ηλικία, ότι έμαθε ο καθένας, έμαθε.

Κάθισες και το μέτρησες το ποσοστό και είδες ότι είναι 1-5%; Αν έχεις επίσημα στοιχεία, δείξτα.

Εσύ αν θέλεις κάμερες πολλές, έχεις επιλογές. Εγώ λέω απλά πως όλο αυτό γίνεται trend και μονοπωλεί το design σχεδόν όλων των συσκευών. Καταλαβαίνεις τη διαφορά εδώ; Βγάλτε μοντέλα και με 1000 κάμερες, αλλά μη στερούν στους υπόλοιπους την επιλογή να είναι η συσκευη νορμάλ και όχι παζάρι από κάμερες.

Το τι είναι τραγικό, κράτησέ το κι αυτό για τον εαυτό σου. Έκαστο πράγμα στο είδος του. Αν θέλεις φωτογραφία, πας σε dslr.

Οτιδήποτε άλλο είναι υποκατάστατο και το να προσπαθείς να το κάνεις ισάξιο, είναι απλά ανέφικτο.

ΑΝ μπορούν να φτιάξουν φακό ισάξιο μιας dslr στο κινητό, μαγκιά τους και να το κάνουν, δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Αλλά αν πρέπει να κάνουν όλο το πίσω μέρος της συσκευής κάμερες χωρίς καν να το πλησιάσουν, αυτό λέγεται αποτυχία.

 

ΥΓ. Με ενδιαφέρει κι εμένα η φωτογραφία, αλλά αν πω να φωτογραφίσω, θα το κάνω με το σωστό εξοπλισμό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/8/2019 στις 5:40 ΜΜ, Gentoo85 είπε

Συνεχίζει το επιθετικό ύφος σου, αλλά θα το προσπεράσω. Η αγωγή μαθαίνεται από μικρή ηλικία, ότι έμαθε ο καθένας, έμαθε.

Κάθισες και το μέτρησες το ποσοστό και είδες ότι είναι 1-5%; Αν έχεις επίσημα στοιχεία, δείξτα.

Εσύ αν θέλεις κάμερες πολλές, έχεις επιλογές. Εγώ λέω απλά πως όλο αυτό γίνεται trend και μονοπωλεί το design σχεδόν όλων των συσκευών. Καταλαβαίνεις τη διαφορά εδώ; Βγάλτε μοντέλα και με 1000 κάμερες, αλλά μη στερούν στους υπόλοιπους την επιλογή να είναι η συσκευη νορμάλ και όχι παζάρι από κάμερες.

Το τι είναι τραγικό, κράτησέ το κι αυτό για τον εαυτό σου. Έκαστο πράγμα στο είδος του. Αν θέλεις φωτογραφία, πας σε dslr.

Οτιδήποτε άλλο είναι υποκατάστατο και το να προσπαθείς να το κάνεις ισάξιο, είναι απλά ανέφικτο.

ΑΝ μπορούν να φτιάξουν φακό ισάξιο μιας dslr στο κινητό, μαγκιά τους και να το κάνουν, δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Αλλά αν πρέπει να κάνουν όλο το πίσω μέρος της συσκευής κάμερες χωρίς καν να το πλησιάσουν, αυτό λέγεται αποτυχία.

ΥΓ. Με ενδιαφέρει κι εμένα η φωτογραφία, αλλά αν πω να φωτογραφίσω, θα το κάνω με το σωστό εξοπλισμό.

 

Συνεχιζω, δεν το κατεχεις και επιμενεις να γραφεις ασχετες αμπελοφιλοσοφιες.

Οτι βαζεις 3 καμερες σε ενα κινητο δεν παει να πει οτι "προσπαθεις" να το κανεις ισαξιο με dslr, αν ειναι δυνατον. Να παρεις το καλυτερο που μπορεις προσπαθεις.

Οτι εχει γινει trend ειναι λογικο, συσκευες εχει για ολα τα γουστα και ολα τα βαλαντια. Εδω εχει γινει τρεντ το να ειναι συσκευες τηλεκοντρολ, να εχουμε σενσορες πισω και τα τρισαθλια iphone-notch, εχω άλλα 500 παραπανω να πω πριν μιλησω για τις χρησιμοτατες καμερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikchris είπε

Συνεχιζω, δεν το κατεχεις και επιμενεις να γραφεις ασχετες αμπελοφιλοσοφιες.

Οτι βαζεις 3 καμερες σε ενα κινητο δεν παει να πει οτι "προσπαθεις" να το κανεις ισαξιο με dslr, αν ειναι δυνατον. Να παρεις το καλυτερο που μπορεις προσπαθεις.

Οτι εχει γινει trend ειναι λογικο, συσκευες εχει για ολα τα γουστα και ολα τα βαλαντια. Εδω εχει γινει τρεντ το να ειναι συσκευες τηλεκοντρολ, να εχουμε σενσορες πισω και τα τρισαθλια iphone-notch, εχω άλλα 500 παραπανω να πω πριν μιλησω για τις χρησιμοτατες καμερες.

Εντάξει ρε μεγάλε. Είσαι κι εσύ πεφωτισμένος όπως όλοι σας σ'αυτό το φόρουμ.

Τράβα πάρε συσκευή με 100 κάμερες πάνω της. Εγώ δεν είμαι πρόβατο. Τόσο απλά. Άντε γεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Gentoo85 είπε

Εντάξει ρε μεγάλε. Είσαι κι εσύ πεφωτισμένος όπως όλοι σας σ'αυτό το φόρουμ.

Τράβα πάρε συσκευή με 100 κάμερες πάνω της. Εγώ δεν είμαι πρόβατο. Τόσο απλά. Άντε γεια.

 

Δεν έχεις που δεν έχεις να προσθέσεις τίποτα εποικοδομητικό, το ρίχνεις και στο τρολαρισμα και στις επιθέσεις. 

 

Καλύτερα να αποφεύγεις τα θέματα αυτά που σου είναι αδιάφορα γιατί χαλάμε τζάμπα χρόνο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...