Προς το περιεχόμενο

Gtx 1660 ti 6gb


sharky_b

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα στην παρέα... Θα ήθελα να ρωτήσω ρε μάγκες αν αξίζει η αγορά μια gtx 1660 ti στα 300 ευρώ αυτή την εποχή η να περιμένω λίγο καιρό για κάτι αλλο στα ίδια λεφτά και αν θα είναι σωστή επιλογή για το σύστημα μου 

AMD ryzen 5 1600x

Asus rog strix b350 gaming

G skill 16 gb 3200mnz

Coolermaster elite 600w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι μονιτορ εχεις ? η θελεις να εχεις αργοτερα? και γενικως τι θελεις να κανεις? ...αυτα κρινουν τα παντα

Ο επεξεργαστης καλος ειναι για την ωρα αλλα ευκολα και σχετικα φθηνα μπορεις να τον αναβαθμισεις αν χρειαστει .....

πληροφοριακα επειδη εχω 1660τι ...να πω οτι με τους νεους brivers  η καρτα εχει παρει πολυ ...να μη πω υπερβολες γιατι δεν εχω κανει ακριβεις μετρησεις αλλα ειναι τουλαχιστον 15% πανω και πολυ ποιο σμουθ 

αποψη μου αν δεν πας σε αναλυση 1440 ..και εισαι 1080 ακομα και 144hz  δεν χρειαζεται ποιο πανω καρτες μια καλη εκδοση 1660τι θα σου ειναι τελεια και γλυτωνεις τα παραπανω ευρω που ζητανε ..τωρα rtx κλπ ..ειναι για χαι εντ  συστηματα δεν αξιζει τον κοπο να το λαβει κανεις υποψη σε αυτη την κατηγορια, που ετσι και αλλιως εχει πολυ δρομο ακομα 

προτινω aorus η' strix ..εχουν 4 και 3 χρονια εγγυηση η msi 2 ...τις βρισκεις εξω 300 ευρω ευκολα ..ασχετος που τσιμπησαν τελευταια οι τιμες ..να πεσουν οι τιμες μη περιμενεις εντος του 2019 ..τουλαχιστον 6 μηνες ακομα εδω θα παιζουν αν οχι ποιο πανω ...με αυτες θα εχεις και μια καρτα πολυ οικονομικη που δεν ακουγεται καθολου και δεν ανεβαινουν πανω απο 60 βαθμους ..

 

αν σκοπευεις να πας σε μονιτορ 1440 κοιτα ποιο πανω κατηγορια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, sharky_b είπε

Kαλησπερα στην παρέα... Θα ήθελα να ρωτήσω ρε μάγκες αν αξίζει η αγορά μια gtx 1660 ti στα 300 ευρώ αυτή την εποχή η να περιμένω λίγο καιρό για κάτι αλλο στα ίδια λεφτά και αν θα είναι σωστή επιλογή για το σύστημα μου 

AMD ryzen 5 1600x

Asus rog strix b350 gaming

G skill 16 gb 3200mnz

Coolermaster elite 600w

Καλύτερα πάρε μια RX 5700 μόλις βγουν οι custom σε κάνα δυο εβδομάδες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Καλύτερα πάρε μια RX 5700 μόλις βγουν οι custom σε κάνα δυο εβδομάδες

Είναι όντως καλές αυτές?? Ξέρουμε τιμή που θα βγουν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sharky_b είπε

Είναι όντως καλές αυτές?? Ξέρουμε τιμή που θα βγουν? 

Για το price range αυτό καλές είναι. Πιστεύω οι τιμές θα κάτσουν γύρω στα 350 μετά τον πρώτο καιρό. Αν ξεφεύγει η τιμή ή δεν μπορείς να περιμένεις τόσο, πάρε και 1660 ti που λες, αλλά όχι στα 300.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι αρκετά καλες. Οι rx 5700 θα κινηθούν λογικά 350-400 και οι xt 400-450. Πιο πανω σε επιδόσεις απο 1660ti και με πιο μακροχρόνια υποστήριξη απο amd. Η nvidia εχει σαν παραδοση στην 2ετια να "ριχνει" (εσκεμμενα?) τις επιδόσεις των καρτών τους νεους drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μόνιτορ έχω ένα aoc c24g1 24'' 144hz...είμαι ακόμα στα 1080.....ολοι μου λέτε να περιμένω όποτε θα ακούσω την συμβουλή σας και θα περιμένω για την rx 5700

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
37 minutes ago, pcmasteralex said:

Ναι είναι αρκετά καλες. Οι rx 5700 θα κινηθούν λογικά 350-400 και οι xt 400-450. Πιο πανω σε επιδόσεις απο 1660ti και με πιο μακροχρόνια υποστήριξη απο amd. Η nvidia εχει σαν παραδοση στην 2ετια να "ριχνει" (εσκεμμενα?) τις επιδόσεις των καρτών τους νεους drivers.

Αντε πάλι. Έχει αποδειχτεί πολλακις ότι δεν ισχύει αυτό. Απλα οι amd παίρνουν ελάχιστα τα πάνω τους γιατί δεν αποδίδουν 100% day one.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pcmasteralex είπε

Ναι είναι αρκετά καλες. Οι rx 5700 θα κινηθούν λογικά 350-400 και οι xt 400-450. Πιο πανω σε επιδόσεις απο 1660ti και με πιο μακροχρόνια υποστήριξη απο amd. Η nvidia εχει σαν παραδοση στην 2ετια να "ριχνει" (εσκεμμενα?) τις επιδόσεις των καρτών τους νεους drivers.

Πες μας φίλε εσένα σε ποια κάρτα σου έρειξε τις επιδόσεις ο πετσινος

Μερικοί δεν ξέρω αλλά μήπως σας πληρώνει το lis-ακι για να γράφετε αυτές τις ανοησίες? Δυστυχώς μερικοί το γραφουν για να καλλιεργήσουν την δήθεν κακή υποστήριξη της Nvidia 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@GeorgeMan @nikos5800 Στην 1060 6gb επεφταν αισθητά οι επιδόσεις update με το update. Οποτε και εκανα upgrade αναγκαστικά σε rtx 2070 τλκ. Αν ήξερα για τις navi η αλήθεια ειναι θα περίμενα λιγο ακόμα. 

Οι rx 580 που θεωρητικά ήταν στα ιδια επιπεδα με 1060 σε αυτη τη φαση ειναι σε πολυ καλυτερο επιπεδο. Ακομα και οι rx 570 την περναει σε πολλα γκειμς.

Μην τρελαινεστε με nvidia. Fanboy δεν ειμαι καμιας εταιρίας. Απλα σεβομαι τα χρηματα και τον κοπο μου και θελω ο εξοπλισμός στον οποιο επενδύω να λειτουργεί αψογα για οσο περισσοτερο γίνεται. Η nvidia, ωντας τα τελευταία χρονια παραγωγικοτερη απο amd, σε "ωθει" σε ταχύτερες αναβαθμίσεις, μειώνοντας τον κυκλο ζωης των προιοντων της. Προφανως και η amd, οταν φτάσει και ξεπερασει σε πωλήσεις nvidia kai intel, τα ιδια θα κάνει.

Σε αυτη τη φαση ομως, η amd εχει κανει εξαιρετική δουλειά τοσο σε cpu (προφανως) οσο και σε gpu (όχι ολες) και έχοντας ανταγωνιστικοτατη τιμολογιακη πολιτική, αποτελεί μονόδρομο αυτη την περίοδο.

Ενα μάθημα για τους αντιπαλους της, αλλα και για εμάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 minutes ago, pcmasteralex said:

@GeorgeMan @nikos5800 Στην 1060 6gb επεφταν αισθητά οι επιδόσεις update με το update. Οποτε και εκανα upgrade αναγκαστικά σε rtx 2070 τλκ. Αν ήξερα για τις navi η αλήθεια ειναι θα περίμενα λιγο ακόμα. 

Οι rx 580 που θεωρητικά ήταν στα ιδια επιπεδα με 1060 σε αυτη τη φαση ειναι σε πολυ καλυτερο επιπεδο. Ακομα και οι rx 570 την περναει σε πολλα γκειμς.

Μην τρελαινεστε με nvidia. Fanboy δεν ειμαι καμιας εταιρίας. Απλα σεβομαι τα χρηματα και τον κοπο μου και θελω ο εξοπλισμός στον οποιο επενδύω να λειτουργεί αψογα για οσο περισσοτερο γίνεται. Η nvidia, ωντας τα τελευταία χρονια παραγωγικοτερη απο amd, σε "ωθει" σε ταχύτερες αναβαθμίσεις, μειώνοντας τον κυκλο ζωης των προιοντων της. Προφανως και η amd, οταν φτάσει και ξεπερασει σε πωλήσεις nvidia kai intel, τα ιδια θα κάνει.

Σε αυτη τη φαση ομως, η amd εχει κανει εξαιρετική δουλειά τοσο σε cpu (προφανως) οσο και σε gpu (όχι ολες) και έχοντας ανταγωνιστικοτατη τιμολογιακη πολιτική, αποτελεί μονόδρομο αυτη την περίοδο.

Ενα μάθημα για τους αντιπαλους της, αλλα και για εμάς.

Συμφωνώ σε όλα αυτά, αλλά επιδόσεις δεν ρίχνει εσκεμμένα με drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/8/2019 στις 1:05 ΜΜ, anasou είπε

Αν μπορεις να δωσεις 100 ευρω παραπανω για μια 2060 super θα ηταν πολυ καλυτερα...Ο,τι πρεπει για 1080p/1440p..

Γιατί 100 παραπάνω? Με 330 παίρνει την Msi 2060. Άρα 30€ παραπάνω κάτι το οποίο σημαίνει ότι δεν αξίζει η 1660ti σε αυτά τα χρήματα. Εϊναι εξαιρετικά υπερτιμημένη. Αν ήταν στα 250 τότε ίσως.

Επεξ/σία από jkor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...