Προς το περιεχόμενο

Corsair H150i PRO και Θερμοκρασίες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Σήμερα τελικά έκανα την αγορά της Corsair H150i PRO , καταρχάς να πω οτι ειναι πανέμορφη απο θέμα leds δεν εχει τιποτα το extreme , τώρα απο θέμα θορύβου ακόμα και στις 1600 rpm οσο αφορά τους ανεμιστήρες ειναι πολύ ικανοποιητικός ο θόρυβος , οσο για την αντλία ακομη και στους 2120 rpm που την έχω δεν ακούγεται τίποτα.

Απο εκει και πέρα μεσω του icUE software της Corsair εχω βάλει manual τους rpm των ανεμιστήρων κοντά στα 1400 , ο θόρυβος ειναι μια χαρά και η θερμοκρασία που δείχνει το πρόγραμμα σε idle τώρα που γράφω ειναι στους 32 βαθμούς. Το θέμα ειναι όμως οτι δεν νομίζω οτι ειναι η πραγματική θερμοκρασία αυτη ... ποιο αλλο πρόγραμμα μπορώ να χρησιμοποιήσω για να δω αν η συγκεκριμένη θερμοκρασία ειναι η πραγματική η όχι ?

Στο hdinfo που δοκίμασα να μπω μου έβγαλε μήν οτι επειδή ειναι το iCue software της corsair μπορεί να παίξει conflict ή να μην βγάζει σωστά θερμοκρασίες , τι άλλο μπορώ να χρησιμοποιήσω / δοκιμάσω ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχάς να σε ρωτήσω,για την θερμοκρασία του νερού δε λες?

Μια χαρά την δειχνει το icue,και φυσιολογική ειναι να εχει 32 σε idle. Και σε εμένα η H100i κυμαινεται από 30 εώς 37 σε idle τωρα με τις ζέστες και με στροφές περίοπου 800-1200.

Επίσης το hwinfo προειδοποιεί για conflict αλλά δεν υπάρχει θέμα.

ΑΛΛΑ- Βλέπω έχεις 3700x. Αν παρατηρήσεις ,το icue δυστυχώς στους 3*** ryzen δεν αφήνει τους πυρήνες να μπουν σε sleep,με λίγα λόγια δεν έχεις C-States με το icue.(το ίδιο κάνει και το cam της nzxt) 

Εγώ το ξήλωσα και ευτυχώς που υπάρχει το Corsair Link που διαχειρίζεται τις Hydro ,όπως ακριβώς και το icue,αλλά δεν έχει θέμα με την λειτουργία των ryzen.

Καλορίζικη

Επεξ/σία από mcrae13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Καταρχάς να σε ρωτήσω,για την θερμοκρασία του νερού δε λες?

Μια χαρά την δειχνει το icue,και φυσιολογική ειναι να εχει 32 σε idle. Και σε εμένα η H100i κυμαινεται από 30 εώς 37 σε idle τωρα με τις ζέστες και με στροφές περίοπου 800-1200.

Επίσης το hwinfo προειδοποιεί για conflict αλλά δεν υπάρχει θέμα.

ΑΛΛΑ- Βλέπω έχεις 3700x. Αν παρατηρήσεις ,το icue δυστυχώς στους 3*** ryzen δεν αφήνει τους πυρήνες να μπουν σε sleep,με λίγα λόγια δεν έχεις C-States με το icue.(το ίδιο κάνει και το cam της nzxt) 

Εγώ το ξήλωσα και ευτυχώς που υπάρχει το Corsair Link που διαχειρίζεται τις Hydro ,όπως ακριβώς και το icue,αλλά δεν έχει θέμα με την λειτουργία των ryzen.

Καλορίζικη

Λογικά ναι ειναι η θερμοκρασία νερού το 32 αλλα πχ αν κοιτάξω στο aida αν δείς και απο κάτω με κόκκινα δείχνει όντως σωστά θερμοκρασία νερού 32 αλλα cpu 43 βαθμούς , θέλω απλα να κάνω μερικές δοκιμές ποσο ανεβάζει και μεσα σε παιχνίδια η cpu.

Άλλη η θερμοκρασία νερού και του επεξεργαστή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SPANK είπε

Λογικά ναι ειναι η θερμοκρασία νερού το 32 αλλα πχ αν κοιτάξω στο aida αν δείς και απο κάτω με κόκκινα δείχνει όντως σωστά θερμοκρασία νερού 32 αλλα cpu 43 βαθμούς , θέλω απλα να κάνω μερικές δοκιμές ποσο ανεβάζει και μεσα σε παιχνίδια η cpu.

Άλλη η θερμοκρασία νερού και του επεξεργαστή ?

Φυσικά άλλη θερμοκρασία νερού και άλλη του cpu.

Του νερού θέλουμε να είναι όσο πιο κοντά γίνεται στην ambient και του cpu όσο πιο κοντά στου νερού. Σε idle. Δηλαδή αν έχεις 27 στο δωμάτιο ,με μέτριες στροφές αν έχεις ~30-32 στο νερό είσαι οκ. Και μετά βάλε άλλους 3-6 πάνω το cpu.

Σε load ειναι διαφορετικά ,με του νερού τη θερμοκρασία να θέλουμε να ειναι οπωσδήποτε χαμηλότερη των 45 ή ακόμα καλύτερα και χαμηλότερη των 38-40,πχ σε long gaming seasons,ωστε να έχουμε και μικρότερη διαφορά (over ambient)

Η διαφορά που έχεις στο δικό σου cpu vs liquid πιθανώς οφείλεται στο πρόβλημα που ανέφερα. Δοκίμασε και με το link και πες μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια ειναι οτι εχει σχέση με C-States τα έχω κόψει απο το bios , κοίτα το iCue τι μου δείχνει , πως μπορώ να δώ σε παιχνίδια πχ ποσο ανεβαίνει η cpu με rivatuner ?

Untitled.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έχεις λογικά ανεβασμένη θερμοκρασία σε idle. 

Αλήθεια γιατί τα έχεις κλείσει; 

2 ώρες πριν, SPANK είπε

πως μπορώ να δώ σε παιχνίδια πχ ποσο ανεβαίνει η cpu με rivatuner

Μέχρι τελευταία που είδα δεν υποστηρίζει ακόμα το msi afterburner το cpu temp για ryzen. 

Όμως γίνεται το ίδιο από hwinfo στην καρτελα rtss, και στο δείχνει live. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, SPANK είπε

Λογικά ναι ειναι η θερμοκρασία νερού το 32 αλλα πχ αν κοιτάξω στο aida αν δείς και απο κάτω με κόκκινα δείχνει όντως σωστά θερμοκρασία νερού 32 αλλα cpu 43 βαθμούς , θέλω απλα να κάνω μερικές δοκιμές ποσο ανεβάζει και μεσα σε παιχνίδια η cpu.

Άλλη η θερμοκρασία νερού και του επεξεργαστή ?

Για θερμοκρασίες η amd προτείνει το ryzen master.

2 ώρες πριν, SPANK είπε

Η αλήθεια ειναι οτι εχει σχέση με C-States τα έχω κόψει απο το bios , κοίτα το iCue τι μου δείχνει , πως μπορώ να δώ σε παιχνίδια πχ ποσο ανεβαίνει η cpu με rivatuner ?

Untitled.png

Περνα το msi afterburner και τικαρε  στο monitoring το cpu temp και οτι αλλο θες για να βλέπεις.

Σε load οι θερμοκρασίες από όλα τα προγράμματα είναι ίδιες, σε light load / idle το ryzen master δείχνει χαμηλότερες. Σύμφωνα με την amd διαβάζει άλλο sensor από αυτόν που διαβάζουν τα υπόλοιπα προγραμματα

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με την τελευταια εκδοση που παιζω 4.6.2 βετα 2 το msi afterburner υποστηριζει κανονικα το cpu temp για ryzen !!! B)

 

δζσψζχχψ.JPG

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ultraex2003 είπε

με την τελευταια εκδοση που παιζω 4.6.2 βετα 2 το msi afterburner υποστηριζει κανονικα το cpu temp για ryzen !!! B)

Σωστος και εγω αυτην εχω η  προηγουμενη δεν υποστήριζε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα ενα stress test με Aida64 , με θερμοκρασία νερού 34 βαθμούς περίπου και fixed rpm στις 1400.

Είχε κολήσει στο stress test στους 66 παραπάνω δεν πήγε και idle τώρα εχω απο 41 44 48 51 και παίζουν γενικά αυτα τα νούμερα , καλά δεν ειναι γενικά ;

Αν βάλω σε quiet πέφτουν αρκετά οι στροφές κοντα στις 800 αλλα δεν μου φαίνεται και πολύ safe , τώρα σε balanced παίζει στα 1600 και ακούγεται σχετικά οποτε εχω. βάλει κατι στην μέση στις 1400

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SPANK είπε

Έκανα ενα stress test με Aida64 , με θερμοκρασία νερού 34 βαθμούς περίπου και fixed rpm στις 1400.

Είχε κολήσει στο stress test στους 66 παραπάνω δεν πήγε και idle τώρα εχω απο 41 44 48 51 και παίζουν γενικά αυτα τα νούμερα , καλά δεν ειναι γενικά ;

Αν βάλω σε quiet πέφτουν αρκετά οι στροφές κοντα στις 800 αλλα δεν μου φαίνεται και πολύ safe , τώρα σε balanced παίζει στα 1600 και ακούγεται σχετικά οποτε εχω. βάλει κατι στην μέση στις 1400

Μια χαρα ειναι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...