Προς το περιεχόμενο

Θερμόαγωγημη πάστα για Threadripper


yourfear1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ήθελα να ανοίξω θέμα αλλά αφού δεν βρήκα κάτι είπα να ρωτήσω γιατί έχω προβληματιστει. 

Σε Ryzen Threaripper έχω υδροψυξη Corsair H115i που μέχρι τώρα, καλοκαίρι  35 βαθμούς στο δωμάτιο το iCue δεν μου έδειχνε πάνω από 35 βαθμούς σε Silent Mode.  

Πρόσφατα άλλαξα πάστα και λόγο χρόνου η μόνη διαθέσιμη ηταν της Powertech που από την 1η στιγμή και με Turbo η θερμοκρασία παίζει 37 - 40.

Οπότε αναγκαστικά θα αλλάξω πάστα και θα πάω για  Cooler Master MasterGel Maker New Edition 1.5g η οποία έχει 11w/m-k.

Κάποια γνώμη? Υπάρχει κάποια καλύτερη?

Επεξ/σία από yourfear1
ξέχασα να συμπληρώσω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες το καλύτερο, Kryonaut όπως είπε ο τύπος πάνω. Για κάτι επίσης καλό αλλά με καλύτερο €/g, το Gelid GC Extreme είναι επίσης αξιοπρεπές. Και αν θες κάτι cost effective, η Arctic MX-4 είναι standard, αλλά θα σου πρότεινα να πας με την Kryonaut ή την GC-Extreme, αφού έχεις threadripper.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα σου πρότεινα την coolermaster που έχεις δει. Επειδή έχω δοκιμάσει την Kryonaut, μπορώ να σου πω ότι έχουν σχεδόν ίδια απόδοση, άντε να έχει έναν λιγότερο η TG Kryonaut αλλά η Coolermaster απλώνεται πιο εύκολα και έχει πολύ καλύτερη αναλογία ποσότητα/κόστος. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, narta είπε

gd900 

Ευχαριστω για την πρόταση αλλά δεν βρίσκω κάτι σε skroutz - bestprice. Επισης δεν νομιζω ότι ειναι όσο καλή παρουσιάζετε.

image.png.464f7378032cbd70398ee8dadb1b5f4f.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις προτάσεις!

Θα ξεκινήσω με coolermaster, μιας και ειναι άμεσα διαθέσιμη για αποστολη, και αναλόγως τα αποτελέσματα, βλέπω για μετά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2019 στις 10:49 ΜΜ, @topos είπε

Σου ρίχνει συχνότητες κοκ σε 100% load?

Αξίζει πρακτικα όλη αυτή η φασαρία για μερικούς βαθμούς?

Ναι. Αξίζει καθώς οι ανεμιστήρες κάνουν θόρυβο λόγο των βαθμών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επέστρεψα για να πω πως τελικά είδα διαφορά 4-6 βαθμών   κάτω με το Silent Mode αντλία -ανεμιστήρες και ίδιο φόρτο εργασίας.  (Απο iCue 34 -36). Η επιλογή μου ήταν coolermater MasterGel όχι η Pro έκδοση.  προσωπικά με κάλυψε,  αν και ήταν δύσκολη στο να την απλώσω και πρέπει να έβαλα παραπάνω  ( σε πάχος ). 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους! 

Επεξ/σία από yourfear1
ορθογραφικό
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, yourfear1 είπε

Επέστρεψα για να πω πως τελικά είδα διαφορά 4-6 βαθμών   κάτω με το Silent Mode αντλία -ανεμιστήρες και ίδιο φόρτο εργασίας.  (Απο iCue 34 -36). Η επιλογή μου ήταν coolermater MasterGel όχι η Pro έκδοση.  προσωπικά με κάλυψε,  αν και ήταν δύσκολη στο να την απλώσω και πρέπει να έβαλα παραπάνω  ( σε πάχος ). 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους! 

Με την kryonaut θα κέρδιζες άλλον έναν βαθμό και θα σου έβγαζε την πίστη να την απλώσεις,οπότε όλα καλά 😉.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακά νέα.  Μετά από 2 μέρες αφού έβαλα την καινούρια πάστα, μου καλπάζει η θερμοκρασία στους 47 - 48  βαθμούς, ενώ πριν στους 39 40 απλά ανέβαζαν στροφές οι ανεμιστήρες και την έριχναν 34-35. Ψάχνοντας είδα πως ίσως έχει χαλάσει το TIM.  Χρειάζομαι delid ?😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...