Προς το περιεχόμενο

Ρολόγια zenith


Bilpas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα. Πρώτη φορά μπαίνω σε φόρουμ και θέλω τη βοήθεια-γνώμη των ειδικών. 

Ειμαι κάτοχος ενός Rolex gmt master 2 και εδώ και καιρό είναι έτοιμος για να προσθέσω ένα 2ο ρολόι στη μικρή συλλογή μου. Αλλά είμαι σε ένα τεράστιο δίλημμα. Είμαι ανάμεσα στο chopard milla migle ( το κλασικό με το μαύρο καντράν χωρίς χρονογράφους ούτε power reserve) Και στο zenith defy classic white ceramic. 

Το ξέρω ότι είναι δυο τελείως διαφορετικά ρολόγια αλλά αυτά μου έχουν κολλήσει. 

Μια ήθελε παρακαλώ γνώμες σχετικά με το σέρβις των δυο εταιριών στην Ελλάδα, με τους μηχανισμούς των ρολογιών και για το γενικότερο brand name των δυο οίκων. 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Λογικά εννοείς το Chopard Mille Miglia GTS Automatic λέγοντας σκέτο χωρίς χρονογράφους και power reserve.

Σαν μηχανισμοί είναι και οι δυο εξίσου εξαιρετικοί (πανομοιότυποι σε specs) και σαν εταιρίες είναι και οι δυο από τα Top Brands του watchmaking.
Το Chopard κατά την άποψη μου είναι λίγο φτωχό σε εμφάνιση για το χρήμα που ζητάει (άσχημο θα το έλεγα εγώ βασικά) ενώ το Defy Classic, Hublotίζει αρκετά αλλά μου αρέσει περισσότερο. 

Από εκεί και πέρα αν υπάρχει το μαρούλι και είσαι αποκλειστικά ανάμεσα σε αυτά τα 2 πήγαινε σε όποιο κάθεται καλύτερα στο δικό σου χέρι.

Όπως και να'χει ρώτα σε forums που ασχολούνται αποκλειστικά με αυτό το θέμα για πιο τεκμηριωμένες απαντήσεις κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν πας για κανένα από τα 2

Αγοράζεις ενα DJ41 

Αρχίζεις την αποταμίευση για το 3ο που θα είναι Daytona 

Εναλλακτικά παίρνεις το Patek Philippe Nautilus 5711/1R-001 και δεν απασχόλησε ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω απο ρολόγια αλλά κανένα απο τα δύο δεν μου αρέσει εμφανισιακά. Αν ήταν να επιλέξω κάποιο θα διάλεγα το Chopard. Το άλλο μου φαίνεται πανηγυρίσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Silverage είπε

Δεν γνωρίζω απο ρολόγια αλλά κανένα απο τα δύο δεν μου αρέσει εμφανισιακά. Αν ήταν να επιλέξω κάποιο θα διάλεγα το Chopard. Το άλλο μου φαίνεται πανηγυρίσιο.

Δεν μας ενδιαφέρει αυτό. Μας ενδιαφέρει να είναι εύκολα αναγνωρίσιμα ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να τα μπερδέψει κάποιος με κάνα φτηνιάρικο του χιλιάρικου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mic2mic είπε

Δεν μας ενδιαφέρει αυτό. Μας ενδιαφέρει να είναι εύκολα αναγνωρίσιμα ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να τα μπερδέψει κάποιος με κάνα φτηνιάρικο του χιλιάρικου.

Εάν έχει κάποιος τέτοια θέματα υπάρχουν τα Richard Mille. Με μέση τιμή πάνω από 500.000 θα είναι ότι πρέπει όταν φοράει τη μαϊμού και βγαίνει από τουοτα του 2001.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις ενα απο τα πιο αναγνωρισιμα ρολογια του πλανητη. Ρωτας σ ενα φορουμ, που εχει μισο εκατομυριο μελη, πιο απο τα δυο να παρεις κ ειμαι σιγουρος οτι ουτε 100 ατομα δν γνωριζουν τα συγκεκριμενα ρολογια (προσωπικα εχω ενα zenith ταχυπαλμο του '70 μαζι με αλλα 5 αυτοματα κ ξερω καποια πραγματα απο ρολογια). Εφοσον λοιπον η αναγνωρισιμοτητα του ρολογιου δν ειναι ζητουμενο, παρε αυτο που σ αρεσει πιο πολυ να φορας (εκτιμω οτι ειναι αυτοματα κ τα δυο, οποτε θα εχουν τις ιδιες ιδιαιτεροτητες της κατηγοριας αυτης). Συμφωνω με τον συμφορουμιτη για αγορα ενος ακομη rolex, μιας κ αυτη τη στιγμη θεωρειται κατι σαν επενδυση ή θα προτεινα καποιο omega (πχ moowatch).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...