Προς το περιεχόμενο

Λάπτοπ που αργεί να "ξυπνήσει"


Lanike71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα λαπτοπ 10ετίας, i3 με 4 gb.

Τον τελευταίο καιρό, αφού έχω κλείσει μόνο το καπάκι-οθόνη και πέφτει σε χειμερία, μόλις το ανοίξω το λαπτοπ κάνει 10 λεπτά ώστε να είναι λειτουργικό.

Συμπεριφέρεται σα να έχει ξεμείνει από ram.

Μήπως είναι σύμπτωμα κάποιας επικείμενης βλάβης, πχ σκληρός δίσκος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δεις την υγεια του δισκου με το hard disk sentinel και αν ειναι 100% δεν φταίει ο δισκος. 

Βέβαια μπορεις να τον κανεις πιο γρηγορο αν του βαλεις ενα δισκο ssd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Επιδόσεις 100%

Υγεία 73%.

Είμαι για δίσκο μάλλον ε;

Φιλε για κανε καθαρισμο στο δισκο ψαξε να σβησεις οτι αχρηστο εχεις αποθηκευμενο παλιες ταινιες παιχνιδια προγραμματα και καθαρισμο των browser τα παντα και μετα τραβα του και κανα δυο φορες ανασυγκροτηση μπας και ανασανει λιγο ο δισκος αν τον εχεις πολυ γεματο. Επισης κοιτα μηπως απενεργοποιησεις καποια προγραμματα που φορτωνουν κατα την εκκινηση πχ μτορρεντ κλπ. Αν δε δεις αποτελεσμα η κανε του κανα φορματ η βαλε ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, christosx13 είπε

Φιλε για κανε καθαρισμο στο δισκο ψαξε να σβησεις οτι αχρηστο εχεις αποθηκευμενο παλιες ταινιες παιχνιδια προγραμματα και καθαρισμο των browser τα παντα και μετα τραβα του και κανα δυο φορες ανασυγκροτηση μπας και ανασανει λιγο ο δισκος αν τον εχεις πολυ γεματο. Επισης κοιτα μηπως απενεργοποιησεις καποια προγραμματα που φορτωνουν κατα την εκκινηση πχ μτορρεντ κλπ. Αν δε δεις αποτελεσμα η κανε του κανα φορματ η βαλε ssd.

Θα δοκιμάσω, αν και δεν έχω παιχνίδια και επίσης έχω περίπου 80 γιγα ελεύθερα από τα 320.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Lanike71 είπε

 

Υγεία 73%.

 

Αυτό είναι πολύ σημαντικό. Αν εχεις παλιο μηχανικό δισκο σε συνδυασμο με bad sectors (το 73%εκει με παραπέμπει - το γραφει αναλυτικα στο hard disk sentinel)  ειναι βασικός λόγος για τεράστιες καθυστερήσεις αλλα πολύ επιφοβο να χάσεις δεδομένα (ποτε εκανες backup τελευταία φορα; ). Μήπως ειαι καιρος να πας σε νεο δισκο;

Απο εκει και πέρα, ενα φρεσκάρισμα των windows ειναι σιγουρα βοηθητικό, αλλα με το 73% κοιτάς πρώτα (και αμεσα) το hardware και μετά το πως θα κανεις πιο ελαφρια τα windows. 

1 ώρα πριν, Lanike71 είπε

Θα δοκιμάσω, αν και δεν έχω παιχνίδια και επίσης έχω περίπου 80 γιγα ελεύθερα από τα 320.

Αν το 73% ειναι απο πολλα bad sectors, το να κανεις ανασυγκροτηση ειναι κακη ιδεα για την ασφάλεια των αρχείων σου. Παρε πρωτα bakcup και μετα κανε ανασυγκροτηση/καθαρισμους/κλπ αν θες να το δοκιμάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή έχω βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση, με παρόμοια Specs (i5, 4gb, 8ετίας) το θέμα σε εμένα ήταν ο σκληρός δίσκος. 

Παρόλο που ακόμα και σήμερα  σε όλα τα Test βγάζει 100% υγεία (Τον χρησιμοποιώ σαν πρόχειρο εξωτερικό πλέον) είχαν πέσει πάρα πολύ οι ταχύτητες μεταφοράς του. Επίσης παρατήρησα οτι ανέβαζε αρκετά θερμοκρασία (ο δίσκος). 

Έβαλα SSD και το θέμα λύθηκε. Πλέον κάνει boot σε λιγότερο από 30 sec. 

Επεξ/σία από jodact
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2019 στις 4:04 ΜΜ, Lanike71 είπε

Θερμοκρασία έχω 40 βαθμούς, δε βλέπω πρόβλημα.

Θα πάω για σκληρό, έτσι κι αλλιώς φτηνοί είναι πλέον.

Φιλε πιθανον καποιο σημειο του δισκου πανω στο οποιο φορτωνουν τα αρχεια των windows να εχει bad sectors οπως πχ πας να μετακινησεις ενα αρχειο και σε καποιο σημειο κολλαει ολοκληρος ο υπολογιστης και δεν μπορεις ουτε να το διαγραψεις. Καποια προγραμματα που θυμαμαι οτι σου χαρτογραφουν το δισκο ειναι το hd tune η hdd guru που σου δειχνουν που ειναι οι κατεστραμμενοι τομεις. Παντως με αυτα τα προγραμματα αν βρεις τα σημεια του δισκου που ειναι κοκκινα και ειναι μαζεμενα πχ στην αρχη η το τελος του δισκου μπορεις να τα κανεις unallocated και να μην χρησιμοποιουνται καθολου τα σημεια που κολλανε αλλα αυτο συνισταται για να το εχεις μετα απλα σαν αποθηκη  η δευτερο δισκο κι οχι να φορτωνεις λειτουργικο. Εγω πχ εχω σκληρο 250 gb που πριν 5 χρονια ειχε 1650 reallocated sectors count (υπερβολικα πολλα για τοσο μικρο δισκο) που μου εβγαζε συνεχεια μηνυματα να αλλαξω δισκο και ολα τα διαγνωστικα οπως s.m.a.r.t  τον βγαζουν fail και απομονωσα τα σημεια με τους κακους τομεις αφαιρωντας 50 gb  απο τη χωρητικοτητα και τον εχω ακομα σαν δευτερο δισκο στο λαπτοπ στη θεση του dvd για αποθηκευση διαφορα οπως ταινιες κλπ. και δεν καταλαβαινει τιποτα  Αλλα αν τον ειχα αφησει με τα windows σιγουρα θα τα φτυνε πολυ γρηγορα. Σορρυ για τα πολλα που εγραψα αλλα καλυτερα να παρεις εναν ssd για το λειτουργικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...