Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Υπολογιστή


megaklhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.. Η κοπέλα μου έχει πρόβλημα με τον σταθερό υπολογιστή της. Ενώ το άνοιξε κανονικά και μπήκε όλα μια χαρά μετά απο λίγο όταν τον έκανε τερματισμό και πήγε να τον ξαναανοίξει ο υπολογιστής άνοιξε κανονικά βγάζει μαύρη οθόνη αλλά δεν κάνει μπίπ για να μπει μέσα στον υπολογιστή... Όλα τα ανεμιστηράκια γυρνάνε κανονικά.. το ίδιο και η ψύκτρα... πάνω στην μητρική το κουμπί reset και το κουμπί on/off της μητρικής είναι αναμμένα. Τα αποσυνδέσαμε όλα τα πάντα το κάναμε βίδες και το ξανασυνδέσαμε αλλά πάλι το ίδιο... Βγάλαμε την μπαταρία της μητρικής το ξαναβάλαμε αλλά το ίδιο... Δοκιμάσαμε με λιγότερες ραμ αλλά το ίδιο.. Μέχρι και πάστα αλλάξαμε αλλά το ίδιο...

Τα χαρακτηριστικά είναι :

 

Επεξεργαστής : I7 920

Μητρική: ASUS P6T

Τροφοδοτικό : Powertech 650w

Σκληρός Δίσκος 1 : 1TB Seagate HDD

Σκληρός Δίσκος 2 : 250GB Samsung EVO

Ram : Kingston 2GB X6 = 12GB

Κάρτα Γραφικών : Gigabyte 2GB (Μοντέλο δεν θυμάμε)

Τώρα μετά απο αρκετές προσπάθιες και επειδή βγάλαμε και βάλαμε τον επεξεργαστή ανοίγει και κλείνει κατευθείαν για δυετερόλεπτα... τροφοδοτικό ; τι πιστευετε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικο το δοκιμασαμε σε αλλον υπολογιστη και δουλευει κανονικα.... Με αλλο τροφοδοτικο στον δικο μας υπολογιστη που δοκιμασαμε παλι κανει οτι ανοιγει και σταματαει ο ανεμιστηρας του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αποσυνδεσαμε παλι ολα απο το κουτι τα συνδεσαμε πανω στην μητρικη ενα ενα τωρα αναβει κανονικα αλλα παλι δεν δειχνει σε οθονη βγαζει μαυρη εικονα και δεν κανει μπιπ... το speaker ειναι κανονικα συνδεμενο επανω αλλα παλι δεν δειχνει... Δοκιμασαμε και με μπαταρια απο αλλον υπολογιστη αλλα το ιδιο....

Πήγαμε αγοράσαμε τώρα νέα μπαταρία καινούρια αλλά το ίδιο.... Καμια ιδέα κάποιος ;;; Μητρική ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλον ειναι η μητρικη το προβλημα εχει onboard καρτα γραφικων για να δειτε εκει μηπως χαλασε η καρτα; αν βγαλετε ολες τις ραμ κανει κανενα μπιπ παλι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

onboard καρτα δεν βλεπω να εχει... εβγαλα ολες τις ραμ αλλα δεν κανει μπιπ... πως γινετε να δουλεψε στην αρχη και μετα να μην δουλεψει ομως ρε παιδια ;

Μια μητρικη που βρηκα παλι 1366 100 ευρω εχει...

Εχω βρει αυτην τη νμητρικη αλλα θα μου κανει για τις ραμ ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον βγάζοντας τις μνήμες δεν σου σφυράει κατά πάσα πιθανότητα η μητρική αποχαιρέτησε... Τουλάχιστον 9/10 φορές που μου έχουν τύχει παρόμοιες περιπτώσεις η μητρική είχε κλατάρει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, chralexo είπε

Εφόσον βγάζοντας τις μνήμες δεν σου σφυράει κατά πάσα πιθανότητα η μητρική αποχαιρέτησε... Τουλάχιστον 9/10 φορές που μου έχουν τύχει παρόμοιες περιπτώσεις η μητρική είχε κλατάρει 

 

Παίζει να μην είναι η μητρική ; Να κοιτάξω κάτι άλλο ; Μην πάω και δώσω 100 ευρώ και μετά πχ ειναι και το τροφοδοτικό... Αλλά θεωρώ ότι εάν ήταν ραμ ή κάρτα γραφικών θα έκανε κάποια μπιπ έστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν πάει η μητρική σε τεχνικό να την ελέγξει δεν είσαι 100% σίγουρος

Τα μπιμ είναι αποτέλεσμα των ελέγχων που κάνει η μητρική και σε ειδοποιεί για κάποιες καταστάσεις, εφόσον όμως είναι λειτουργική. Αν έχει χαλάσει δεν μπορεί να κάνει μπιπ. Για αυτό μάλλον θεωρούμε ότι έχει χαλάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο πρωί θα την πάμε σε έναν τεχνικό να δει τι γίνετε και εάν δούμε ότι η μητρική είναι καμμένη αναγκαστηκά θα ψάξουμε να βρούμε κάποια να ταιριάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άν είναι όντως η μητρική (που μάλλον είναι),μήπως να πάς σε νέο σύστημα;Με κανένα 300αρι (ίσως και λίγότερα), παίρνεις αξιοπρεπέστατο ryzen,χωρίς να ρισκάρεις και τη μεταχειρισμένη μητρική (η οποία μπορεί ανά πάσα στιγμή να τα παίξει κι αυτή).

Επεξ/σία από Deka013
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Deka013 είπε

Άν είναι όντως η μητρική (που μάλλον είναι),μήπως να πάς σε νέο σύστημα;Με κανένα 300αρι (ίσως και λίγότερα), παίρνεις αξιοπρεπέστατο ryzen,χωρίς να ρισκάρεις και τη μεταχειρισμένη μητρική (η οποία μπορεί ανά πάσα στιγμή να τα παίξει κι αυτή).

Δυστυχώς με πετυχαίνει σε στιγμή όπου χάλασε το αμάξι και το έφτιαξα χάλασε και το κινητό και τώρα είναι η σειρά του pc... Δεν ξέρω ποιός με μούντζωσε αλλά να σου χαλάσουν 3 συσκευές μέσα σε ένα μήνα λίγο δύσκολο... Πάνω απο 150 ευρώ δεν μπορώ να διαθέσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως φτάσουν.Αν έχεις χρόνο,άνοιξε ένα νέο topic και ζήτα γνώμη για σύνθεση στα λεφτά που διαθέτεις.Ίσως βρεθεί κάτι,γιατί είναι κρίμα να δώσεις 100 για τόσο παλιό μηχάνημα imho.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι .. Επειδή ή κάρτα γραφικών που υπάρχει είναι αρκετά καλή εάν πάρω ένα μηχάνημα όπως πχ αυτό εδώ  θα μπορέσω να βαλω πανω την δικη μου καρτα γραφικων ; Βλεπω πχ οτι σκληρους οκ μπορω να αλλαξω να βαλω τους δικους μου... επεξεργαστη σε σχεση με τον i7 920 πιστευω μια χαρα εινα ιαυτος... ραμ μπορω να τις αλλαξω περνει ddr3 1600mhz οπως εχω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπαίνει κανονικά η κάρτα,αλλά το συγκεκριμένο σύστημα είναι υποδεέστερο του δικού σου.Καλύτερα δηλαδή να πάρεις τη μεταχειρισμένη μητρική που έβαλες παραπάνω.

https://www.skroutz.gr/s/15565265/MSI-B450-A-Pro.html 94€

https://www.skroutz.gr/s/11139198/AMD-Ryzen-3-1200-Box.html 48€

https://www.skroutz.gr/s/12604562/G-Skill-Value-8GB-DDR4-2400MHz-F4-2400C17D-8GNT.html 37€

Σύνολο 179€ (ένα παράδειγμα).Δεν χάνεις κάτι να ανοίξεις το topic που σου πρότεινα παραπάνω,θα πάρεις περισσότερες και καλύτερες προτάσεις από αυτή 🙂.Η τιμή γίνεται να πέσει και άλλο,απλά έβαλα αυτή τη μητρική για future proofing.

Επεξ/σία από Deka013
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...