Προς το περιεχόμενο

PSM (Professional Scrum Master)


zenwalk23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην εταιρεια που δουλευω φαινεται να το εκτιμουν αρκετα παντως και μαλιστα μας το πληρωνουν για να το παρουμε. Δεν αξιζει καθολου φανταζομαι τον κοπο, ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ το θέλει και το πληρώνει το αφεντικό έπρεπε χθες να το είχες πάρει....δεν παίζουν με αυτά...αν στον άλλο καρφωθεί ότι θα του δώσει αυτό που "λείπει" ...στην επόμενη σκέψη για προαγωγές - bonus θα μετρήσει πολύ περισσότερο απο το αν έχεις πάρει επ'ώμου το μαγαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύεις ήδη σαν scrum master (ή έστω σε scrum team) και δεν έχεις απλά πιστοποίηση; Τότε νομίζω έχει ένα νόημα για να μπορείς να αποδείξεις ότι έχεις κάνει και κάποια βασικά θεωρητικά μαθήματα. Τώρα να πας να πάρεις τέτοια πιστοποίηση χωρίς να ξέρεις τι σημαίνει agile και να μην έχεις δουλέψει ποτέ, δε νομίζω ότι έχει κάποιο νόημα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@masteripper: Δεν ειναι αυτο το case. Ειμαι σε πολυεθνικη με διαφορα τμηματα, γενικα στην εταιρεια φαινεται να το εκτιμουν και γι αυτο κανονισαν μαθηματα + δωρεαν voucher για να δωσεις για την πιστοποιηση. Στην ομαδα που ειμαι δε φαινεται να ενδιαφερει κανεναν.

@doctor_667: Το δευτερο παιζει. Δεν εχω δουλεψει ποτε, δεν το χρησιμοποιει σαν πρακτικη η ομαδα που ειμαι και δεν νομιζω οτι αυτο θα αλλαξει συντομα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν εκτιμάται γενικά στην εταιρεία και σας το πληρώνουν, θετικό θα ήταν να το κάνεις μάλλον και ίσως θα μπορούσες να εισάγεις και κάποια στοιχεία στον τρόπο που δουλέυει η ομάδα σου. Επειδή έχουν δει πολλά τα μάτια μου πάντως, δύσκολα να στεριώσει κάτι τέτοιο σε επίπεδο ομάδας αν δεν υπάρχει δυνατή υποστήριξη στο management ΚΑΙ θέληση για αλλαγή από την ομάδα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αν θες να κάνεις career change σε (junior) scrum master είναι μια καλή αρχή, μέχρι εκεί.

Αν δεν σκοπεύεις να πας προς τα εκεί, μπορείς απλά να διαβάσεις για agile να έχεις μια ιδέα σε περίπτωση που βρεθείς σε μια scrum team.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...