Προς το περιεχόμενο

ερωτήσεις για ATV


testit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπαν στις ειδήσεις πρόσφατα, ότι το Υπουργείο Μεταφορών κλπ, θα αλλάξει σύντομα το καθεστώς κυκλοφορίας των ATV, (τετράτροχων) ότι θα υπάρξει χαλάρωση στις απαγορεύσεις, ότι θα τα αναθέσει στους Δήμους,  κλπ. Ο νέος νόμος όμως "ψήνεται" ακόμη! Τι ευνοϊκό πρέπει να περιμένουμε; Θα κυκλοφορούν παντού τα ATV ή μόνο στα χωράφια;

Έχω δίπλωμα Α1 μηχανής (ως 125cc) και αυτοκινήτου Β. Τι τύπους ΑTV μπορώ να οδηγήσω με αυτά; Βασικά με ενδιαφέρει από 50cc ως 150cc.

Πώς πάνε από τέλη κυκλοφορίας;

Υπολογίζονται στα τεκμήρια;

Κλέβονται εύκολα σαν αντικείμενο/κατηγορία μηχανών"; Ή αν το παρκάρεις ανάμεσα σε δυο αυτοκίνητα, δύσκολο να το κλέψουν;  Μπαίνει συναγερμός σε αυτά;

Τι πρέπει να προσέξω στις αγγελίες μεταχειρισμένων;  Βασικά βλέπω τιμές στα ATV 50cc μεταχειρισμένα (από Γραφεία Ενοικιάσεων μάλλον), 300-350 ευρώ!

Ποια είναι τα πιο ασφαλέστερα;

Ποια είναι τα πιο αξιόπιστα/εχθροί του συνεργείου/ανθεκτικά;

Ότι άλλο θα καλύψει ίσως τo σχετικό αγνωστικισμό στο θέμα αυτό - και τις απορίες μου!

 

Thnx

 

ΥΓ. Είδα ότι πουλιούνται και τρίκυκλα κινεζιές, π.χ. η μάρκα nomik  (τρίκυκλα 50άρια-75άρια, για μικρές μεταφορές-με καρότσα).  Αυτά , φορολογικά, έχουν μεταχείριση  για επαγγελματική χρήση; Ή μπορεί να τα έχει κι ένας ιδιώτης, και πληρώνει μόνο τέλη κυκλοφορίας -και  δεν πιάνονται στα τεκμήρια; Κλέβονται αυτά;

 

Επεξ/σία από testit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα. Το θεμα με τις γουρουνες ειναι περιπλοκο. Αμα η γουρουνα εχει πινακιδες αδεια κ τα σχετικα, και ο οδηγος της ενα διπλωμα αυτοκινητου εισαι νομιμος. Τωρα κατω των 150c ή 125(δεν θυμαμαι) δεν βγαζουν πινακιδες, ειναι μονο για χωμα. Και ναι νομιζω οι τιμες που ειπες ειναι καλα, δεν ειναι παπι, γουρουνα ειναι. Πχ η raptor 350 της yamaha κανει κ 3 χιλιαρικα μεταχειρισμενη. Στις αλλες ερωτησεις σου δεν εχω καποια απαντησει. Ψαξτο και λιγο μονος σου. Google is your friend

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...