Προς το περιεχόμενο

Σχολή Ικάρων - Πιλοτος


PilotGuy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, AgnwstosY είπε

Συμφωνώ.Αν έχεις το μικρόβιο και την δυνατότητα να πας είναι μονόδρομος.Θα σου μείνει παράπονο όλη σου τη ζωή.Προσωπικα αν είχα δυνατότητα για Π.Α και αν αντεχα τον τρόπο ζωής θα πήγαινα στα πυροσβεστικά χωρίς δεύτερη σκέψη.

Σπούδασες κάτι παρεμφερές η σου έφυγε τελείως η τρέλα μετά την επαφή σου με τη σχολή?Οι περισσότεροι ξέρω τι ρίχνουν στη μηχανολογία έχω δύο παραδείγματα γνωστών.

Μηχανολος ειμαι πλεον.Προσωπικα ειμαι σε ετσι και ετσι κατασταση.Ναι μεν θα γουσταρα να μπορουσα να τη βγαλω αλλα δε με χαλαει και που εφυγα μιας και κατι εξισου καλο κανω,αλλα βλεπω οτι δυστυχως δεν αμοιβεσαι οσο θα επρεπε και για αυτα που προσφερεις.

Ψιχουλα παιρνουν δηλαδη οι ανθρωποι που πετανε πυροσβεστικα,μαχητικα κτλ.

3 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Ποίες εννοείς μεταθέσεις; από το Τατόι στην Καλαμάτα; μετά δεν πρέπει να πάρεις τύπο; δεν θα πρέπει να πας σε αντίστοιχη μονάδα; εσύ μετράς τις εκπαιδεύσεις σαν μεταθέσεις; 

Όταν πάρεις τύπο αεροπλάνου(μαχητικού) μεταθέσεις για 15 τουλάχιστον χρόνια δεν θα έχεις αν πας μεταγωγικα θα είσαι μια ζωή Αθήνα. 

Οπως και να το θεσεις,το νοημα οτι ειναι στην αρχη της καριερας δε θα εχεις σταθερη ζωη.Ειναι αρκετοι που δε το αντεχουν αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, Dantε είπε

Μηχανολος ειμαι πλεον.Προσωπικα ειμαι σε ετσι και ετσι κατασταση.Ναι μεν θα γουσταρα να μπορουσα να τη βγαλω αλλα δε με χαλαει και που εφυγα μιας και κατι εξισου καλο κανω,αλλα βλεπω οτι δυστυχως δεν αμοιβεσαι οσο θα επρεπε και για αυτα που προσφερεις.

Ψιχουλα παιρνουν δηλαδη οι ανθρωποι που πετανε πυροσβεστικα,μαχητικα κτλ.

Οπως και να το θεσεις,το νοημα οτι ειναι στην αρχη της καριερας δε θα εχεις σταθερη ζωη.Ειναι αρκετοι που δε το αντεχουν αυτο.

Έτσι και αλλιώς οι άνθρωποι στα σώματα και ιδιαίτερα οι μάχιμοι συνήθως βάζουν σε δεύτερη μοίρα το οικονομικό αφού γνωρίζουν τι παίζει στη χώρα.Δεν νομίζω να υπάρχει πιλότος στη ΠΑ πάντα που να κάνει αυτή τη δουλεια για τα χρήματα.Μαλλον το οικονομικό είναι το τελευταίο που τους ενδιαφέρει.Η κοινωνική προσφορά και η τρέλα για το επάγγελμα είναι αυτή που τους γεμίζει αν και η πλειοψηφία των 18χρονων αμφιβάλλω αν γνωρίζει τι εστί κοινωνική προσφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Για να περασεις ικαρων πρεπει να γραψεις 19.000 μορια και να εχεις 20/20 οραση, και τελεια φυσικη κατασταση.

Επισης ξεχνα οποιαδηποτε ζωη τα 4 πρωτα χρονια της σχολης

και οποιαδηποτε σοβαρη σχεση οταν φτασεις τα 30

Νεαρός στρατιωτικός εδώ 

Τίποτα αυτά αυτά (ευτυχώς) δεν ισχύει :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, AgnwstosY είπε

Λοιπόν με την φοίτηση σου στην Ικάρων δεν χρειάζεται να κάνεις στρατιωτική θητεία όπως οι υπόλοιποι.Αν αποφασίσεις να διακόψεις τις σπουδές σου στην Ικάρων μπορείς να ξαναδώσεις πανελλήνιες τυπικά κρατώντας τα μόρια που είχες γράψει την πρώτη φορά το λεγόμενο 10%.Στην ουσία δεν εξετάζεσαι πάλι στα μαθήματα απλά υποβάλλεις ένα καινούργιο μηχανογραφικο τον προσεχή Ιούλιο.Το δικαίωμα του 10% το έχεις για δύο χρόνια χωρίς να συμπεριλαμβάνεται η χρονιά που έδωσες συνεπώς μπορείς να κάτσεις στην Ικάρων δοκιμαστικά έως δύο χρονια (αρκετά μεγάλο διάστημα).Μηχανογραφικό θα πρέπει να κάνεις καινούργιο αλλά δεδομένου ότι η Ικάρων έχει υψηλότερη βάση παραδοσιακά κάθε χρόνο από τους αεροναυπηγους τότε η εισοδος σου ειναι σχεδόν δεδομενη υπό την προϋπόθεση ότι έπιασες Ικάρων προφανώς.Γενικα υπάρχουν πολλές λύσεις.Για μένα ο στόχος σου θα πρέπει να είναι τώρα να πιάσεις τα μόρια για Ικάρους και μετά θα έχεις την ελευθερία κινήσεων να κάνεις ότι θες.

Αυτα που λες πραγματικα ειναι φουλ κατατοπιστικα και σε ευχαριστω για αυτο. Για να ειμαι σιγουρος, μεχρι δυο χρονια αφου μπω στην ικαρων μπορω να διακοψω και να κανω μηχανογραφικο με τους βαθμους που ειχα γραψει αλλα με τις βασεις της χρονιας που διακοπτω ετσι; Και μετα, ακομα και αν περναω σε μια σχολη(οπως αεροναυπηγων) υπαρχει περιπτωση να μην εχει θεσεις για να μπω;(αυτο δεν εννουμε 10%;)

52 λεπτά πριν, giannis808 είπε

Νεαρός στρατιωτικός εδώ 

Τίποτα αυτά αυτά (ευτυχώς) δεν ισχύει :)

Απο σχολη Ικαρων εισαι; 

Επεξ/σία από PilotGuy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, PilotGuy είπε

Αυτα που λες πραγματικα ειναι φουλ κατατοπιστικα και σε ευχαριστω για αυτο. Για να ειμαι σιγουρος, μεχρι δυο χρονια αφου μπω στην ικαρων μπορω να διακοψω και να κανω μηχανογραφικο με τους βαθμους που ειχα γραψει αλλα με τις βασεις της χρονιας που διακοπτω ετσι; Και μετα, ακομα και αν περναω σε μια σχολη(οπως αεροναυπηγων) υπαρχει περιπτωση να μην εχει θεσεις για να μπω;(αυτο δεν εννουμε 10%;)

Απο σχολη Ικαρων εισαι; 

Ακριβώς μπορείς να διακόψεις τη σχολή το αργότερο σε δύο χρονια και να ξανακάνεις μηχανογραφικό.Οι βάσεις θα είναι της χρονιάς που διακόπτεις αλλά θα είναι διαφορετικές από τις κανονικές να το πω έτσι.Ουσιαστικα τις βάσεις του 10% θα τις διαμορφώσουν αποκλειστικα τα παιδιά που έδωσαν την ίδια χρονιά μαζί σου αλλά αποφάσισαν να αλλάξουν σχολή.Οποτε ουσιαστικά δεν ανταγωνίζεται αυτούς που δίνουν την εκάστοτε χρόνια αλλά εκείνους με τους οποίους δώσατε την ίδια χρονιά.Το 10% λέγεται έτσι γιατί σημαίνει ότι 10% των θέσεων της σχολης θα αποδοθούν στους αποφοίτους οπότε αν πιάνεις της βάση θα μπεις στη σχολή.Οχι δεν γίνεται να μην υπάρχουν θέσεις,θέσεις για το 10% θα υπάρχουν πάντα αρκεί να πιάσεις τη βάση της σχολής που θες.Γενικα το 10% συμφέρει άπειρα αν έχεις πολλά μόρια γιατί σε περίπτωση που θελήσεις να διακόψεις προς τα τέλη του έτους της πρώτης σου σχολής (ακόμη και Ιούνιο) μπορείς άμεσα να κάνεις μηχανογραφικό και να ξαναξεκινησεις στην νέα σχολη από Οκτώβριο της ίδιας χρονιάς.Αντιθετα με πανελλήνιες πρέπει να περιμένεις μέχρι να δώσεις πάλι την ερχόμενη χρονιά.Ουσιαστικα κερδίζεις ένα χρόνο.

Επεξ/σία από AgnwstosY
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PilotGuy είπε

Αυτα που λες πραγματικα ειναι φουλ κατατοπιστικα και σε ευχαριστω για αυτο. Για να ειμαι σιγουρος, μεχρι δυο χρονια αφου μπω στην ικαρων μπορω να διακοψω και να κανω μηχανογραφικο με τους βαθμους που ειχα γραψει αλλα με τις βασεις της χρονιας που διακοπτω ετσι; Και μετα, ακομα και αν περναω σε μια σχολη(οπως αεροναυπηγων) υπαρχει περιπτωση να μην εχει θεσεις για να μπω;(αυτο δεν εννουμε 10%;)

Απο σχολη Ικαρων εισαι; 

 

1 ώρα πριν, Ntinaras είπε

σχολη?

βαθμος?

ειδικοτητα?

ΣΜΥΑ είμαι, τώρα διανύω το τελευταίο έτος οπότε τα έχω όλα φρέσκα 

Τον Ιούλιο ξεκινάει η ζωή του μόνιμου, παρόλα αυτά έχω και αρκετούς φίλους και φίλες Ικαρους. Και προσωπική ζωή έχεις, και γκόμενά, και άμα θες κάθε πσκ την παίρνεις και περνάτε καλά 

Προσωπικά έχω και αμάξι και με εξυπηρετεί με διαφόρους τρόπους 

Γενικά εκτός από το Δευτέρα Παρασκευή μέσα, δεν θα έλεγα ότι περιορίζεσαι κάπως στα του πσκ που είσαι έξω. Συνηθίζεις και κάνεις απλά υπομονή ένα 4χρονο με διαδικτυακή κυρίως επαφή τις μέρες που είσαι μέσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, giannis808 είπε

ΣΜΥΑ είμαι, τώρα διανύω το τελευταίο έτος οπότε τα έχω όλα φρέσκα 

Τον Ιούλιο ξεκινάει η ζωή του μόνιμου, παρόλα αυτά έχω και αρκετούς φίλους και φίλες Ικαρους. Και προσωπική ζωή έχεις, και γκόμενά, και άμα θες κάθε πσκ την παίρνεις και περνάτε καλά 

Προσωπικά έχω και αμάξι και με εξυπηρετεί με διαφόρους τρόπους 

Γενικά εκτός από το Δευτέρα Παρασκευή μέσα, δεν θα έλεγα ότι περιορίζεσαι κάπως στα του πσκ που είσαι έξω. Συνηθίζεις και κάνεις απλά υπομονή ένα 4χρονο με διαδικτυακή κυρίως επαφή τις μέρες που είσαι μέσα 

οκκκκκ

εισαι πολυ μικρος ακομα.

θα τα πουμε στα 30 σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

οκκκκκ

εισαι πολυ μικρος ακομα.

θα τα πουμε στα 30 σου

Για την προσωπική μου ζωή τώρα μίλησα, που θεωρητικά είναι και το πιο δύσκολο κομμάτι για μένα που δεν είμαι ιπτάμενος όσο είμαι μέσα στην σχολή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, PilotGuy είπε

Αυτα που λες πραγματικα ειναι φουλ κατατοπιστικα και σε ευχαριστω για αυτο. Για να ειμαι σιγουρος, μεχρι δυο χρονια αφου μπω στην ικαρων μπορω να διακοψω και να κανω μηχανογραφικο με τους βαθμους που ειχα γραψει αλλα με τις βασεις της χρονιας που διακοπτω ετσι; Και μετα, ακομα και αν περναω σε μια σχολη(οπως αεροναυπηγων) υπαρχει περιπτωση να μην εχει θεσεις για να μπω;(αυτο δεν εννουμε 10%;)

Απο σχολη Ικαρων εισαι; 

Είσαι πολύ μπερδεμένος. Την θητεία θες να γλυτώσεις; τι σχέση έχει η αεροναυπηγων με τους ιπτάμενους της ΣΙ; άλλο να είσαι τεχνικός και άλλο να είσαι ιπτάμενος. Θα φας δυο χρόνια ζόρικα και μετά θα φύγεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Είσαι πολύ μπερδεμένος. Την θητεία θες να γλυτώσεις; τι σχέση έχει η αεροναυπηγων με τους ιπτάμενους της ΣΙ; άλλο να είσαι τεχνικός και άλλο να είσαι ιπτάμενος. Θα φας δυο χρόνια ζόρικα και μετά θα φύγεις; 

Αν συνειδητοποιησω πως δεν μαρεσει, αφου εχω την επιλογη γιατι να μην φυγω; και οπως ανεφερα και στην αρχη θελω να ασχοληθω με τα αεροπλανα που σημαινει οτι μπορει η αεροναυπηγων να ειναι μια σχολη που να με ενδιαφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητέ μου ts τα πράγματα είναι απλά. Εάν θέλεις να γίνεις πιλότος στην πολιτική αεροπορία ξεχνά τις πανελλαδικές κόψε τα φροντιστήρια να γλυτώσεις μερικεσ Χιλιάδες ευρώ από την οικογένεια σου και βελτίωσε τα αγγλικά σου στο Γ2 και ίσως άλλη μια γλώσσα σε Β2+. Έπειτα ψάχνεις Σχολη που να σου κάνει και ξεκινάς. Το rating που λεα συνήθως οταν είναι για θέση fo στο κάνει η εταιρεία που θα πας. Δε γίνεται πχ στην Ελλάδα να έχεις rating λαό για τους 6-7 τύπους α/φ που έχουν οι ελληνικές εταιρείες. 

 

Ασε το στρατό για εμενα, δεν αξίζει. Πολύ φασαρία για το τίποτα 

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2019 στις 10:58 ΜΜ, PilotGuy είπε

στρατιωτικη θυτια

 

7 ώρες πριν, PilotGuy είπε

να κανω θυτεια σαν φανταρος 

Είσαι σίγουρος ότι θα πιάσεις τα μόρια?

επίσης αν είσαι πάνω από 1.90 ξέχνα το, θα σε κόψουν για ιπτάμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα μπες Ικάρων κάτσε όσο μπορείς (αν δεν τα καταφέρεις που πραγματικά εύχομαι να τα καταφέρεις) επέλεξε μια δεύτερη σχολή η οποία αφενως θα σου αρέσει αφετέρου θα έχει υψηλές απολαβές (κάποια πολυτεχνική θα πρότεινα) και μόλις εξοικονομήσεις το απαιτούμενο ποσό πήγαινε σε μια ιδιωτικη.Τωρα αν κάτσεις να ακούσεις το καθ' ένα που σε αποτρέπει από το να κάνεις αυτό που θες μάλλον χαμένος θα βγεις.Κυνηγησε τα όνειρα σου,φτάσε όπου μπορείς,δώσε την μάχη σου και δεν θα αποτύχεις.Το άσχημο θα ήταν να επνιγες τα θέλω σου επειδή σου το είπα εγώ ένας ανώνυμος τύπος σε ένα φόρουμ.Αλλωστε 17 χρονών είσαι αν δεν ρισκάρεις τώρα που έχεις άπλετο χρόνο πότε θα το κάνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Xacti είπε

Είσαι σίγουρος ότι θα πιάσεις τα μόρια?

επίσης αν είσαι πάνω από 1.90 ξέχνα το, θα σε κόψουν για ιπτάμενο

Σιγουρο δεν ειναι τιποτα στις πανελληνιες, δυστυχως ακομη και αν πας διαβασμενος αχαχα😂. Παρολαυτα διαβαζω πολυ και πιστευω μπορω να τα καταφερω. Οσων αφορα υψος, κιλα, οραση κλπ ειμαι εντος οριων ευτυχως. 

10 ώρες πριν, paylidis είπε

Αγαπητέ μου ts τα πράγματα είναι απλά. Εάν θέλεις να γίνεις πιλότος στην πολιτική αεροπορία ξεχνά τις πανελλαδικές κόψε τα φροντιστήρια να γλυτώσεις μερικεσ Χιλιάδες ευρώ από την οικογένεια σου και βελτίωσε τα αγγλικά σου στο Γ2 και ίσως άλλη μια γλώσσα σε Β2+. Έπειτα ψάχνεις Σχολη που να σου κάνει και ξεκινάς. Το rating που λεα συνήθως οταν είναι για θέση fo στο κάνει η εταιρεία που θα πας. Δε γίνεται πχ στην Ελλάδα να έχεις rating λαό για τους 6-7 τύπους α/φ που έχουν οι ελληνικές εταιρείες. 

Ασε το στρατό για εμενα, δεν αξίζει. Πολύ φασαρία για το τίποτα 

Πιστευω οτι ενα πτυχιο(πχ πολυτεχνειου), ακομη και αν καταληξω να γινω πιλοτος, θα ηταν αρκετα χρησιμο για αρκετους λογους. Απο εμπειρια, βιογραφικο εως και επαγγελματικη αποκατασταση εαν κατι δεν παει καλα. Τι πιστευεις για αυτο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...