Προς το περιεχόμενο

ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ


dimlevi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, είμαι 26 και είμαι μπερδεμένος για το τι να σπουδάσω και με τι να ασχοληθώ σαν καριέρα για το υπόλοιπο της ζωής μου. Δεν έχω περάσει κάπου στις πανελλήνιες  και έχω αλλάξει αρκέτες δουλειές. Μου αρέσουν πολλά πράγματα αλλά πρέπει να καταλήξω κάπου γιατι ο χρόνος περνάει και με βασανίζει πολυ καιρο.   Έχω βρει κάποια ιδιωτικά κέντρα επαγγελματικού προσανατολισμού και θέλω να μου πείτε  γνώμες αν αξίζει να δωσω τα χρηματα και αν θα με βοηθήσουν να καταλήξω κάπου. 

Επεξ/σία από dimlevi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Πολύ καλή συμβουλευτική εταιρεία επαγγελματικού προσανατολισμού είναι του Σπύρου Μιχαλούλη, Orientum. Έχει κάποια τεστ που μπορείς να κάνεις και να δεις τι θα σου άρεσε περισσότερο. 

Γενικά, καταλαβαίνω ότι απο τους τομείς που αναφέρεις δεν έχεις κάποιο συγκεκριμένο τομέα προτίμησης. Προσωπικά, θα σου πρότεινα αρχικά να σκεφτείς τι θεωρείς ότι είσαι καλός και μπορείς/αρέσει να κάνεις, εργασία που απαιτεί πιο πολύ σκέψη/μυαλό ή χειρωνακτική/καλλιτεχνική; Στη συνέχεια πιάσε τα επαγγελματα κάποιας κατηγορίας και ψάξε τι χρείαζεται, τι σχολές υπάρχουν, το κόστος εκπαίδευσης αλλά και τι απολαβές δίνουν και σε πόσο χρονικό διάστημα μπορείς να βγεις στην αγορά εργασίας. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, Οtter ναι σκεφτομαι σοβαρα να επισκεφτω την ORIENTUM.  απο μικρος ειχα μια κλίση στους υπολογιστες στο hardware κομμάτι ολοι μου λενε να ασχοληθω με αυτο γιατι μου λενε οτι "το χω"  και να δω για προγραμματισμο γιατι εχει δουλεια και οντως εχει ζητηση και ειναι ενας κλαδος που εχει πολλα παρακλάδια και μου τραβαει το ενδιαφερον (web developer), ομως η κομμωτική μου βγαινει γιατι ειναι πιο δημιουργικό και ειμαι αρκετα κοινωνικός τυπος και δε μπορω να δω τον εαυτο μου πανω απο ενα pc σε ενα γραφειο σε μια δουλειά 9-5 για το υπολοιπο της ζωης μου . Τωρα απο αποψη απολαβών το εμπορικο ναυτικο εχει τις περισσοτερες με διαφορα αλλα πρεπει να θυσιασω τη ζωη μου στη ξηρα και να ειμαι στη θαλασσα πολυ καιρο πραγμα το οποιο εχω περασει οταν δουλευα στα κρουαζιεροπλοια και μιλωντας με τους αξιωματικους  μου μπηκε η ιδεα να παω εμπορικο ναυτικο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οπότε λίγο πολύ από την απάντηση σου μπορείς να κάνεις ένα ξεκαθάρισμα.

Για αρχή, κάτσε μόνος σου και γράψε σε ένα χαρτί μια λίστα με τα πιθανά επαγγέλματα που θα ήθελες να ασχοληθείς και δίπλα από το καθένα από αυτά βάλε τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα που θεωρείς εσύ ότι έχουν.
πχ όπως είπες:

Επάγγελμα                    Πλεονεκτήματα               Μειονεκτήματα
Εμπορικό Ναυτικό       Υψηλές Απολαβές, ...      Πολύμηνα ταξίδια, ...
........                                 ........                               ........

Βάλτα μετά σε σειρά να δεις πιο θεωρείς έτσι ιδανικότερο για σένα και ξεκίνα να ψάχνεσαι για αυτό. Είναι μια καλή αρχή για να κάνεις μια έρευνα με τον εαυτό σου. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Otter είπε

Οπότε λίγο πολύ από την απάντηση σου μπορείς να κάνεις ένα ξεκαθάρισμα.

Για αρχή, κάτσε μόνος σου και γράψε σε ένα χαρτί μια λίστα με τα πιθανά επαγγέλματα που θα ήθελες να ασχοληθείς και δίπλα από το καθένα από αυτά βάλε τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα που θεωρείς εσύ ότι έχουν.
πχ όπως είπες:

Επάγγελμα                    Πλεονεκτήματα               Μειονεκτήματα
Εμπορικό Ναυτικό       Υψηλές Απολαβές, ...      Πολύμηνα ταξίδια, ...
........                                 ........                               ........

Βάλτα μετά σε σειρά να δεις πιο θεωρείς έτσι ιδανικότερο για σένα και ξεκίνα να ψάχνεσαι για αυτό. Είναι μια καλή αρχή για να κάνεις μια έρευνα με τον εαυτό σου. :) 

Καλεσα την Orientum και μου ειπανε θα με καλεσουν για να κλεισουμε ραντεβου για Νοέμβρη, λες και πηρα για εξεταση στο ΙΚΑ. Μαλλον θα κοιταξω για αλλη. 

Σε ευχαριστω παντως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...