Προς το περιεχόμενο

Μόνο ένα μικρό ποσοστό των 3ης γενιάς AMD Ryzen CPUs «πιάνει» τις διαφημιζόμενες συχνότητες «boost»


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, nzeppos είπε

και διηπειρωτικοί πύραυλοι

Ας είμαστε ρεαλιστικοί, με το αρνητικό ΑΕΠ που έχει η Ελλάδα, ούτε μαχαίρια μπορούμε να αγοράσουμε, και περιμένεις πυραύλους; 🤣

23 λεπτά πριν, minim3 είπε

ακουγεται οτι η AMD επιτηδες εχει ριξει τα ρολογια στα boost για να ζησουν περισσοτερο οι cpu, ειδομεν τι θα γινει με τα AGESA & BIOS updates τους επομενους μηνες για να στρωσει το πραγμα.

Πας κάπου με αυτή την λογική. Παρόλο που λένε ότι 1.5V spike για 1ms είναι ασφαλής, άνθρωποι που δούλεψαν με Zen+ λένε ότι οι Ryzen 2000 σκοτώνονται σε 3 μήνες στα 1.4V, ασχέτως θερμοκρασίας, και από ότι μας είπε ο The Stilt, για max load, η max ασφαλής τάση για Ζεν 2 είναι στα 1.325V. Δεν νομίζω να είναι όλα Αποκάλυψη Ιωάννη, για αυτό μέχρι να βγουν καθαρά αποτελέσματα θα κρατήσω το στόμα μου κλειστό.

Τέλος πάντων, κρίμα που η AMD έκανε αυτή την γκάφα. Επρεπε να ξέρουν καλύτερα κατά τη γνώμη μου.

Επεξ/σία από apleistos_gatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, music_lover είπε

Και αυτό το παλικάρι έχει μόνο 200k εγγεγραμμένους χρήστες στο κανάλι του..

Το παλικαρι πουλα επεξεργαστες κ εργαλεια κ κονομαει αρκετα για την ηλικια του. Το εχει πιασει το νοημα κ χρησιμοποιει το καναλι σαν βιτρινα για το πραγματικο μαγαζι. Εχει ομαδα απο πισω του ηδη. Τα παει πολυ καλα κ μπραβο του. 

Το κριμα ειναι φαφλαταδες στριμερς να βγαζουν εκατομμυρια κ αυτος να παλευει (που σιγουρα ειναι μεσα στην τεχνολογια, κ προσφερει εργο). Ας ελπισουμε οτι θα συνεχισει να πηγαινει ακομα καλυτερα.

13 λεπτά πριν, minim3 είπε

ακουγεται οτι η AMD επιτηδες εχει ριξει τα ρολογια στα boost για να ζησουν περισσοτερο οι cpu, ειδομεν τι θα γινει με τα AGESA & BIOS updates τους επομενους μηνες για να στρωσει το πραγμα.

Πιο πολυ δικαιολογια μου ακουγεται αυτο. Δλδ αν εμεις τα κλοκαρουμε, πεθαινουν ευκολα? Γιατι δεν ακουσαμε κατι αντιστοιχο με τις προηγουμενες γενιες?

Κ αν παιζουν στα ισα την ιντελα τωρα, τι σημαινει αυτο? Οτι αν διορθωθει το θεμα κ αρχισουν να ποιανουν καλες συχνοτητες, θα κοπανησουν τους i7/i9 χειροτερα?

3 λεπτά πριν, techon1 είπε

Με τόσο χάλια boost δεν θα έπρεπε να τους λένε Ryzen, μάλλον Fallen θα έπρεπε να τους λένε!

Πού να φτάσει και τα 7 nm η Intel, εκεί είναι που θα κλάψουν (AMDικές) μανούλες!

Βλεπεις πολυ star wars. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 λεπτά πριν, techon1 είπε

Με τόσο χάλια boost δεν θα έπρεπε να τους λένε Ryzen, μάλλον Fallen θα έπρεπε να τους λένε!

Πού να φτάσει και τα 7 nm η Intel, εκεί είναι που θα κλάψουν (AMDικές) μανούλες!

Χαλια φιλε μιση τιμη ,διπλη αποδοση , igpu διπλη  και το μετανοιωσαμε ουτε 10% boost δεν κανει . Πανε Intel βοηθα να αλλαξουν τα μηχανηματα στα εργοστασια της να βγαινουν σε 7αρι νουμερο .. σε κοντομανικο ομως αν γινεται γιατι το πρωτο μανικι το φαγανε.

  • Like 3
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, apleistos_gatos είπε

Πας κάπου με αυτή την λογική. Παρόλο που λένε ότι 1.5V spike για 1ms είναι ασφαλής, άνθρωποι που δούλεψαν με Zen+ λένε ότι οι Ryzen 2000 σκοτώνονται σε 3 μήνες στα 1.4V, ασχέτως θερμοκρασίας, και από ότι μας είπε ο The Stilt, για max load, η max ασφαλής τάση για Ζεν 2 είναι στα 1.325V. Δεν νομίζω να είναι όλα Αποκάλυψη Ιωάννη, για αυτό μέχρι να βγουν καθαρά αποτελέσματα θα κρατήσω το στόμα μου κλειστό.

Τέλος πάντων, κρίμα που η AMD έκανε αυτή την γκάφα. Επρεπε να ξέρουν καλύτερα κατά τη γνώμη μου.

Κ η Ιντελα ειχε κανει το ιδιο παλιοτερα. Κ οι δυο το κανουν ανα τους καιρους, δεν ειναι καμια καινουργια ταχτικη. Γι αυτο στο τελος βγαζουν καινουργια ρολογια κ βαζουν τα νουμερα χαμηλοτερα/ψηλοτερα, για να φαινονται οτι απλα λενε τις συχνοτητες ως εχουν. Τις περισσοτερες φορες υπαρχει καποιος λακος. Ειτε στα ρολογια, ειτε στα ρευματα, ειτε στις θερμοκρασιες, ειτε στα bios, ειτε οπουδηποτε. Σπανιο να βρεθει τσιπακι που ειναι 100% αυτο που λεγεται στις διαφημησεις.

Ας περιμενουμε την απαντηση. Ειναι νωρις να μιλαμε για γκαφες.  

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, techon1 είπε

Με τόσο χάλια boost δεν θα έπρεπε να τους λένε Ryzen, μάλλον Fallen θα έπρεπε να τους λένε!

Πού να φτάσει και τα 7 nm η Intel, εκεί είναι που θα κλάψουν (AMDικές) μανούλες!

ζήσε μάη μου να φας τριφύλλι. μεχρι να βγουν οι 10nm της intel θα εχουν βγει οι ryzen 4.

θελει αρκετη δουλεια με το optimization και απο windows 10/microsoft, υπομονη θα στρωσουν τα πραγματτα. αυτη τη στιγμη ειναι οτι καλυτερο υπαρχει σε value.

 

Επεξ/σία από minim3
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, haris318ti είπε

Χαχαχαχα χαχαχα......Πριν καμία βδομάδα όταν είπα εδώ μέσα ότι οι ryzen οι καινούριοι έχουν πρόβλημα, πέσανε να με φάνε..... ΠΑΡΤΕ!!!!!!

Προβλημα που ειδες? Οι επιδοσεις ειναι μετρημενες με ΑΥΤΑ τα τσιπακια που "δεν-φτανουν-το-boost". Την πατανε την Ιντελα κ σε αυτη την κατασταση. Κ κανενα προβλημα δεν εχουν. 

Ο Derbauer λεει οτι θα επρεπε να λενε αλλο νουμερο για τουρμπο. Οχι οτι οι επιδοσεις ειναι λαθος, η οτι υπαρχει θεμα με κατι.

Πολυ βιαζεσαι. Κρατα τα για λιγο ακομα να συτεψουν..... (λολ!!!!)

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, apleistos_gatos είπε

Ας είμαστε ρεαλιστικοί, με το αρνητικό ΑΕΠ που έχει η Ελλάδα, ούτε μαχαίρια μπορούμε να αγοράσουμε, και περιμένεις πυραύλους; 🤣

Πας κάπου με αυτή την λογική. Παρόλο που λένε ότι 1.5V spike για 1ms είναι ασφαλής, άνθρωποι που δούλεψαν με Zen+ λένε ότι οι Ryzen 2000 σκοτώνονται σε 3 μήνες στα 1.4V, ασχέτως θερμοκρασίας, και από ότι μας είπε ο The Stilt, για max load, η max ασφαλής τάση για Ζεν 2 είναι στα 1.325V. Δεν νομίζω να είναι όλα Αποκάλυψη Ιωάννη, για αυτό μέχρι να βγουν καθαρά αποτελέσματα θα κρατήσω το στόμα μου κλειστό.

Τέλος πάντων, κρίμα που η AMD έκανε αυτή την γκάφα. Επρεπε να ξέρουν καλύτερα κατά τη γνώμη μου.

Aυτο με το 1,325 δεν ισχυει και το ειχε γραψει και ο ιδιος ο stilt.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, techon1 είπε

Με τόσο χάλια boost δεν θα έπρεπε να τους λένε Ryzen, μάλλον Fallen θα έπρεπε να τους λένε!

Πού να φτάσει και τα 7 nm η Intel, εκεί είναι που θα κλάψουν (AMDικές) μανούλες!

To 2025 λογικα θα βγει το πρωτο τετραπυρηνο 7nm της intel, χαμος θα γινει.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, minim3 είπε

ζήσε μάη μου να φας τριφύλλι. μεχρι να βγουν οι 10nm της intel θα εχουν βγει οι ryzen 4.

θελει αρκετη δουλεια με το optimization και απο windows 10/microsoft, υπομονη θα στρωσουν τα πραγματτα. αυτη τη στιγμη ειναι οτι καλυτερο υπαρχει σε value.

Οι ryzen 5 θες να πεις (2021) κ το καινουργιο σοκετ. Μπορει να εχουμε κ ddr5 κ pcie5.  Ασε τα φακμπους να περιμενουν αδερφε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω θυμαμαι σε ολα για OC intel και AMD  κλεινεις τα auto boost και περνας ολες τις ρυθμισεις manual ετσι το κανουμε οι hardcore τι μιξοκλαινε :P .  Και πρεπει να εχεις καλο mobo ρευματα ψυξη κτλ . Τωρα αν στελνουν καλυτερα κομματια που κλοκαρουν καλυτερα  και  δε μπορουμε να πετυχουμε την ιδια συχνοτητα με τα ιδια components ναι ισχυει ... Οσοι πηρατε 3900Χ καλα να παθετε :P

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SilverMachine είπε

Πιο πολυ δικαιολογια μου ακουγεται αυτο. Δλδ αν εμεις τα κλοκαρουμε, πεθαινουν ευκολα? Γιατι δεν ακουσαμε κατι αντιστοιχο με τις προηγουμενες γενιες?

αμα δεις ολο το video λεει οτι παλι κανει recommend να παρεις Ryzen αυτη τη στιγμη. Επισης στο Reddit υπαρχει link που λεει ουτε η Intel επιανε τα advertised boost clocks παρα σε ενα μικρο ποσοστο (αλλα μεγαλυτερο ποσοστο απο τους Ryzen), γυρω στα 20%.

Οποτε δεν πεφτει ο ουρανος να μας πλακωσει. Προχωρηστε αφοβα.

57 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Εγω θυμαμαι σε ολα για OC intel και AMD  κλεινεις τα auto boost και περνας ολες τις ρυθμισεις manual ετσι το κανουμε οι hardcore τι μιξοκλαινε :P .  Και πρεπει να εχεις καλο mobo ρευματα ψυξη κτλ . Τωρα αν στελνουν καλυτερα κομματια που κλοκαρουν καλυτερα  και  δε μπορουμε να πετυχουμε την ιδια συχνοτητα με τα ιδια components ναι ισχυει ... Οσοι πηρατε 3900Χ καλα να παθετε :P

και τι ακριβως παθανε? στο τρολλαρισμα καλα τα παμε. Τιποτα δεν παθανε, χασανε 1-2% επιδοσεις στο 100%. Απο το advertised παντα, στην πραγματικοτητα τιποτα.

αλλα ας υπερβαλουμε γιατι ειναι τσαμπα.

Επεξ/σία από minim3
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dantε είπε

Aυτο με το 1,325 δεν ισχυει και το ειχε γραψει και ο ιδιος ο stilt.

Δεν με εκπλήζει, το 1.325V ήταν για την πιο ακραία περίπτωση και έχει βγει από το FIT που το διάβασε ο Stilt νωρίς.

Ούτως ή άλλως δεν με χαλάει πολύ αυτό με τα ρολόγια. Θα πάρω Ryzen 3000 στο μέλλον σίγουρα, απλά περιμένω τα τελοιοποιηθούν όλα και οι τιμές να πέσουν λιγάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, minim3 είπε

αμα δεις ολο το video λεει οτι παλι κανει recommend να παρεις Ryzen αυτη τη στιγμη. Επισης στο Reddit υπαρχει link που λεει ουτε η Intel επιανε τα advertised boost clocks παρα σε ενα μικρο ποσοστο (αλλα μεγαλυτερο ποσοστο απο τους Ryzen), γυρω στα 20%.

Οποτε δεν πεφτει ο ουρανος να μας πλακωσει. Προχωρηστε αφοβα.

Βρε ναι- ειχα δει κ αντιστοιχα βιντεακια με τις ξεφτυλες της μπλε πιο παλια. Κ καμια σειρα επεξεργαστων υψηλων επιδοσεων δεν εχει μεγαλα ποσοστα που πιανει τα τουρμπο χωρις "σπρωξιμο" απ τον χρηστη. Τα ρολογια ειναι πιο αληθινα οπως κ τα νουμερα που εβγαλε ο Derbauer---> στα μεσαια/ χαμηλα τσιπακια, που οι επιδοσεις ειναι πιο "ανθρωπινες".

(Oχι δεν θα στυσω εγω το καινουργιο μου ryzen μηχανημα, γιατι ο γερμανος βρηκε 0.5% αποκλιση στα ρολογια!!!!!!!!!!!!!!! ΛΟΛ!!! Eιμαι τοσο απογοητευμενος που θα φαω γαλακτομπουρεκο σε ενδειξη διαμαρτυριας κ θα στειλω φωτογραφια στην AMD!!!)

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...