Προς το περιεχόμενο

iPad 2018 ή iPad air 2019?


giorgosiraklio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδιά!

Καθώς έχω καταλήξει τελικα σε αγορά iPad, ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει τα σχεδόν 250 ευρώ που κοστίζει παραπάνω το iPad air 2019 σε σχέση με το ipad 2018. Να σημειώσω ειμαι μέσος χρήστης, δηλαδη το θελω για σερφαρισμα, ταινίες και κανενα ελαφρυ προγραμμα τυπου office.

Θα παρακαλούσα για τεκμηριωμένες απαντήσεις, όχι ένα ξερό "ναι" ή "οχι".

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κάτοχος ipad 2018. Μπορώ να σου πω ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την επίδοσή του. Το χρησιμοποιούσα και στο πανεπιστήμιο για σημειώσεις στο μάθημα με το apple pencil. Αν το χρειάζεσαι μόνο για τέτοια χρήση δεν βλέπω το λόγο να δαπανήσεις παραπάνω χρήματα για το air. Προτίμησε την space gray έκδοση που δεν φαίνεται καθόλου το gap στην οθόνη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεψου τι θα μπορούσες να κάνεις με αυτά τα 250 Ε που σώζεις αν πάρεις το ipad 2018. 

Εγώ δεν θα έπαιρνα με τίποτα το ipad air. Ούτε 120Hz Οθόνη έχει, ούτε τα 4 ηχεία που έχει η σειρά Pro. Μόνο laminated screen έχει και επεξεργαστή καλύτερο, αλλα δεν το νιώθεις και 250Ε για αυτό δεν κάνει. Πεταμένα λεφτά είναι. 

Εγώ έχω τώρα ipad 2018 που το πήρα μεταχειρισμένο με μικρά χτυπηματάκια στην πλάτη στα 160Ε  συν μια θήκη 27Ε ευρώ και είμαι κομπλέ. Μετά είχα πάρει ένα ipad pro 12,9 2018 και έκανε μεγάλη διαφορά στην ποιότητα στην αρχή, αλλά όταν το συνηθίζεις δεν έχει μεγάλη διαφορά ειδικά αν δεν χρησιμοποιείς "επαγγελματικά" βαριά προγράμματα. Και όταν είχα ανάγκη από χρήμα το πούλησα. Και δεν μου λείπει τώρα, αντιλήφθηκα ότι το παλαιό μου το macbook Air του 2013 με εξυπηρετεί καλύτερα γενικώς και το Ipad pro είναι άχρηστο για μένα(και το απλό είναι, το έχω δώσει και αυτό). 

Με 250 Ε παίρνεις πολλά σήμερα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζοντας, για την χρήση που το ζητάς και όχι μόνο πάρε το απλό. Προσωπικά επειδή θέλω να χρησιμοποιήσω apple pencil για σχεδιαστικούς λόγους, αφού καλώς η κακως, αν και εκραζα την apple, έχει ξεφτυλισει οτι γραφίδα κυκλοφορεί μέχρι σημερα, σε έναν κλάδο που δεν ειδικευεται, το αρνητικό με το απλό iPad είναι ότι ανάμεσα στο digitizer και την οθόνη υπάρχει ένα κενό που ψιλοχαλαει την εμπειρία. Παρόλα αυτά για άλλους ειναι κάτι θετικό αφού αν σπάσει το γυαλί είναι πολύ πιο φθηνό να αντικατασταθεί. Το air, δεν θα σου προσφέρει τίποτα παραπάνω εάν το χρησιμοποιήσεις για τους λόγους που ανέφερες ούτε θα δεις κάποια διαφορά στην ταχύτητα. Παρόλα αυτά αντί για το air μια καλύτερη επιλογή θα ήταν ένα iPad pro 2017 η ακόμα καλύτερα να περιμένεις όπως και γω για το καινούργιο που αποτι φημολογείται θα έχει 10.2 οθόνη, θα είναι επίσης "φθηνό" και είναι πολύ πιθανό να ανακοινωθεί αυριο η τον Οκτώβρη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ipad 2018 - δεν υπαρχουν μεγάλες διαφορές και για τη χρηση που θες ειναι υπεραρκετο. εγω εχω ακόμα αιρ 2ης γενειασ και δεν εχω κανενα προβλημα. Τα 250 σιγουρα θα βρεις κατι καλό να τα κάνεις, ασε που αν πάρεισ το 2019 θα χάσει μεγάλο ποσοστό της αξίας του σε ένα χρόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Slu είπε

Συνεχίζοντας, για την χρήση που το ζητάς και όχι μόνο πάρε το απλό. Προσωπικά επειδή θέλω να χρησιμοποιήσω apple pencil για σχεδιαστικούς λόγους, αφού καλώς η κακως, αν και εκραζα την apple, έχει ξεφτυλισει οτι γραφίδα κυκλοφορεί μέχρι σημερα, σε έναν κλάδο που δεν ειδικευεται, το αρνητικό με το απλό iPad είναι ότι ανάμεσα στο digitizer και την οθόνη υπάρχει ένα κενό που ψιλοχαλαει την εμπειρία. Παρόλα αυτά για άλλους ειναι κάτι θετικό αφού αν σπάσει το γυαλί είναι πολύ πιο φθηνό να αντικατασταθεί. Το air, δεν θα σου προσφέρει τίποτα παραπάνω εάν το χρησιμοποιήσεις για τους λόγους που ανέφερες ούτε θα δεις κάποια διαφορά στην ταχύτητα. Παρόλα αυτά αντί για το air μια καλύτερη επιλογή θα ήταν ένα iPad pro 2017 η ακόμα καλύτερα να περιμένεις όπως και γω για το καινούργιο που αποτι φημολογείται θα έχει 10.2 οθόνη, θα είναι επίσης "φθηνό" και είναι πολύ πιθανό να ανακοινωθεί αυριο η τον Οκτώβρη.

Φίλε μου το pro του 17 βγαίνει 600 φεύγα, δε μπορώ να φτάσω σε αυτό το ποσό. Όπως είπες, ίσως αξίζει λίγη υπομονή για να δούμε αν ανακοινώσει το νέο οικονομικό iPad αυτές τις μέρες.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Slu είπε

Παρουσιαστηκε πριν λίγο στην ίδια τιμή με το παλιό.

Ανέφερε την τιμη; Καθώς σε άλλο site γράφει ότι οι τιμές στην Ελλάδα είναι άγνωστες...

Παιδιά είδε την παρουσίαση τελικά και πήρα τις απαντήσεις μου. Προφανώς και αξίζει να περιμένω λιγάκι να έρθει στα 300 ευρώ το καινούριο εδώ Ελλάδα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SaFiS είπε

Από 379€ στην Γερμανία το 32άρι οπότε Ελλάδα, κλασικά παραπάνω. Μόνο μεγαλύτερη οθόνη και οι επαφές για το πληκτρολόγιο στην ουσία...

Καλα έτσι κι αλλιώς από skroutz θα έκανα την αγορά. Άρα δε νομίζω να παίξει σε αυτά τα λεφτά.  Λογικά κανενα 300αρι θελω να πιστεύω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...