Προς το περιεχόμενο

Εργατικό ατύχημα


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια χαρα σε ολους

Ειχα ενα ατύχημα στην δουλειά έπεσε ένα βαρύ έπιπλο στο πόδι και μου έκανε κάταγμα  , πηγα στο νοσοκομείο εβαλα γυψοναρθηκα και μου γράψανε 1 μήνα αναρρωτική πηγα στο ΙΚΑ τα χαρτια του νοσοκομείου και μου είπαν οτι θα περάσω απο Επιτροπή...

Σε αυτην την περίπτωση ποιος με πληρώνει ο εργοδότης η το ΙΚΑ?

Επεξ/σία από CharalampisCrete
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CharalampisCrete είπε

Γεια χαρα σε ολους

Ειχα ενα ατύχημα στην δουλειά έπεσε ένα βαρύ έπιπλο στο πόδι και μου έκανε κάταγμα  , πηγα στο νοσοκομείο εβαλα γυψοναρθηκα και μου γράψανε 1 μήνα αναρρωτική πηγα στο ΙΚΑ τα χαρτια του νοσοκομείου και μου είπαν οτι θα περάσω απο Επιτροπή...

Σε αυτην την περίπτωση ποιος με πληρώνει ο εργοδότης η το ΙΚΑ?

ο,τι αποφασίσει η επιτροπή, λογικά ένα μιξ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είναι εργατικό πληρώνεσαι από την πρώτη μέρα τα μισά από το ΙΚΑ και τα υπόλοιπα από την δουλειά σου για τις πρώτες 15 μέρες. Μετά τις 15 μέρες πληρώνεσαι μόνο από το ΙΚΑ και μέχρι 1 μήνα. Αν είσαι στην δουλειά λιγότερο από χρόνο πληρώνεσαι μόνο 15 μέρες. Υπολόγισε ότι πληρώνεσαι βάση τον χρημάτων και της ειδηκοτητας που σε δηλωνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, mihanikos1 είπε

Αφού είναι εργατικό πληρώνεσαι από την πρώτη μέρα τα μισά από το ΙΚΑ και τα υπόλοιπα από την δουλειά σου για τις πρώτες 15 μέρες. Μετά τις 15 μέρες πληρώνεσαι μόνο από το ΙΚΑ και μέχρι 1 μήνα. Αν είσαι στην δουλειά λιγότερο από χρόνο πληρώνεσαι μόνο 15 μέρες. Υπολόγισε ότι πληρώνεσαι βάση τον χρημάτων και της ειδηκοτητας που σε δηλωνουν. 

ο,τι πει η απόφαση, δεν βγάζει πάντα τα ίδια για όλους παίζουν διάφοροι παράγοντες ρόλο (δεν έχω κάτσει να τους αναλύσω, απλά έχω δει διαφορετικά πράγματα δεν ακολουθούν όλες οι αποφάσεις μια ίδια φόρμουλα, πχ αν νοσηλευτείς, χειρουργηθείς.. επηρεάζουν) 

 

εμένα πάντως για ένα μήνα με σπασμένο πόδι και 4 μέρες νοσοκομείο μου το έβγαλε περίπου 50-50 όλο το μήνα 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

ο,τι πει η απόφαση, δεν βγάζει πάντα τα ίδια για όλους παίζουν διάφοροι παράγοντες ρόλο (δεν έχω κάτσει να τους αναλύσω, απλά έχω δει διαφορετικά πράγματα δεν ακολουθούν όλες οι αποφάσεις μια ίδια φόρμουλα) 

Η επιτροπή είναι γιατροί που απλά θα "επιβεβαιωσουν" την περίοδο της άδειας. Τα χαρτιά τα καταθέτει άμεσα στο ΙΚΑ όπως και μια υπεύθυνη δήλωση ότι εκκρεμεί η απόφαση της επιτροπής για τις ακριβείς μέρες άδειας για να πληρωθεί. Η απόφαση με την εντολή πληρωμής βγάζει ένα ποσό ανάλογα επαγγέλματος κλπ και τα υπόλοιπα τα πληρώνεται από την δουλειά. Το κακό στο εργατικό ατύχημα είναι το τρέξιμο και η γραφειοκρατία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, mihanikos1 είπε

Η επιτροπή είναι γιατροί που απλά θα "επιβεβαιωσουν" την περίοδο της άδειας. Τα χαρτιά τα καταθέτει άμεσα στο ΙΚΑ όπως και μια υπεύθυνη δήλωση ότι εκκρεμεί η απόφαση της επιτροπής για τις ακριβείς μέρες άδειας για να πληρωθεί. Η απόφαση με την εντολή πληρωμής βγάζει ένα ποσό ανάλογα επαγγέλματος κλπ και τα υπόλοιπα τα πληρώνεται από την δουλειά. Το κακό στο εργατικό ατύχημα είναι το τρέξιμο και η γραφειοκρατία. 

ναι θέλει γραψούρα το έντυπο , ειδικά στη περίπτωση του ατυχήματος πάνω στη δουλειά 

 

εγώ είχα ατύχημα σπίτι μου και πάλι είχα με χαρτούρα και υποτίθεται ήξερα και τη διαδικασία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...