Προς το περιεχόμενο

ΝΕΟ ΠΣ 950-1000 euro


MpatzGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποσό που διαθέτουμε :950-1000 max

Χρήση υπολογιστή : GAMING (γενικα εχω σκεφτει Gigabyte GeForce RTX 2060 6GB OC , AMD Ryzen 5 2600X Box , Asus ROG STRIX B450-F GAMING (90MB0YS0-M0EAY0)  , G.Skill TridentZ RGB 16GB DDR4-3200MHzCorsair CX Series CX650M  ,  NZXT H500Western Digital Blue 3.5" 2TBKingston A400 240GB )

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: OXI

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. Ναι εχω αυτην Samsung CJG50

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? οχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Αθηνα

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Ιδιο καταστημα

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Δεν ειναι αναγκαιο αλλα καλο θα ηταν

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο windows 10

Επεξ/σία από MpatzGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρα ειναι η σκεψη σου και πολυ ισορροπημένο build. Το μονο που θα αλλαζα θα ηταν η μητρικη και θα εβαζα αυτη https://www.skroutz.gr/s/19600276/MSI-B450-Tomahawk-Max.html γιατι εχω την εντυπωση οτι ειναι ιδια με την απλη tomahawk (η οποια ειναι οτι πιο vfm εχω βρει σε μητρικη) με μεγαλυτερη μνημη bios που απαιτειται για να μη χρειαστει lite εκδοση αν τυχον πας σε τριτη γενια ryzen στο μελλον. Αν επιβεβαιωσει καποιος οτι ισχυει ο,τι λεω για την tomahawk max πηγαινε σε αυτη. Τωρα κατα τα αλλα, ολα φαινονται ενταξει (αν υποθεσουμε οτι συνειδητα εβαλες αυτες τις ραμ ωστε να αναβαθμισεις την εμφανιση του υπολογιστη, γιατι υπαρχουν και πιο φθηνες που ειναι εξισου καλες.)

Επεξ/σία από GiwrgosP-
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λόγος να πας σε rtx 2060 από την στιγμή που υπάρχει πλέον η rx5700 στα ίδια λεφτά περίπου. Επίσης η tomahawk που σου προτάθηκε είναι μια χαρά καθώς θα υποστηρίζει χωρίς bios update τους νέους ryzen. Τέλος τσεκαρε το τροφοδοτικό της corsair το tx650m .Νομίζω είναι λίγο καλυτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα η συνθεση μ φαινεται αρκετα κακη, κακες επιλογες σε καρτα γραφικων (καλυτερα σε 5700),  cpu(καλυτερα 3600), μητρικη (tomahawk),  πιο ποιοτητικο τροφοδοτικο και ssd

20 ώρες πριν, MpatzGr είπε

Ποσό που διαθέτουμε :950-1000 max

Χρήση υπολογιστή : GAMING (γενικα εχω σκεφτει Gigabyte GeForce RTX 2060 6GB OC , AMD Ryzen 5 2600X Box , Asus ROG STRIX B450-F GAMING (90MB0YS0-M0EAY0)  , G.Skill TridentZ RGB 16GB DDR4-3200MHzCorsair CX Series CX650M  ,  NZXT H500Western Digital Blue 3.5" 2TBKingston A400 240GB )

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: OXI

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. Ναι εχω αυτην Samsung CJG50

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? οχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Αθηνα

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Ιδιο καταστημα

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Δεν ειναι αναγκαιο αλλα καλο θα ηταν

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο windows 10

 

image.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι σου πρότεινε ο από πάνω 😉 ακριβώς. Ίσως το μόνο που θα άλλαζα θα ήταν η υλοποίηση της rx5700 .στα ίδια λεφτά και ίσως λιγότερα πάρε την sapphire pulse

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2600 αντί του 2600Χ και 5700ΧΤ αντί της 2060. Αν χωράει ο 3600 στο budget ακόμη καλύτερα..

Υ.Γ. Και πιο φθηνή μητρική. Πολύ ακριβή για Β450 η ASUS..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H 5700 XT αυτή τη στιγμή θέλει 500 ευρώ για μια νορμάλ υλοποίηση από ένα κανονικό κατάστημα και όχι το πρώτο τυχαίο που βγάζει το σκρουτζ. Αν σε ένα σύστημα των 1000 ευρώ τα 500 είναι η κάρτα γραφικών, μόνο ισορροπημένο δεν το λες. Γένικα μην πάρεις reference μοντέλο με ένα fan αν δεν θες θερμακορασία και θόρυβο. Εγώ χωρίς να το έχω ψάξει και πολύ νομίζω θα πήγαινα σε Sapphire 5700 Pulse που έχει 372 και από αξιόπιστο κατάστημα. Κατά τα άλλα όπως έγραψαν και πιο πάνω με τα ίδια λεφτά παίρνεις καλύτερο τροφοδοτικό από αυτό που έβαλες (πχ το ΤΧ της Corsair). Επίσης πάνε σε m.2 σκληρό, στη χειρότερη κάτι σαν αυτόν που προτείνει ο splanis πιο πάνω, και σίγουρα 500αρι αν δεν θες να γραφεις και να σβήνεις συνέχεια τα παιχνίδια που παίζεις. Το κάθε παιχνίδι πλέον είναι 50+ gb, τα 240 δεν είναι τίποτα. 

Επεξ/σία από TheMechanic1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με βαση τα σχολια προεκυψα σε αυτο το PC (οι ραμ το ξερω οτι ειναι ακριβες χωρις ιδιετερο λογο απλα τις θελω για εμφανιση) ακομα θα χρησιμοποιησω τον ssd απο το παλιο πσ που ειναι αυτος

https://kavatza.gr/hy-anavathmisi/ssd/samsung/samsung-860-evo-250gb-mz-76e250b-eu/

Δεν ξερω αν το τροφοδοτικο αρκει 650W

(το κουτι θελω αυτο το h500)

περιμενω γνωμες και ευχαριστω για την βοηθεια

 

pc.png

Επεξ/σία από MpatzGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφου ειναι gaming θα πας σε 3600 και ειναι μια χαρα - και δε χρειαζεται ουτε γυαλιστερο κουτι αλλα ενα ssd .Ισως να περιμενεις και για καμια προσφορα σε καρτα .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, MpatzGr είπε

Με βαση τα σχολια προεκυψα σε αυτο το PC (οι ραμ το ξερω οτι ειναι ακριβες χωρις ιδιετερο λογο απλα τις θελω για εμφανιση) ακομα θα χρησιμοποιησω τον ssd απο το παλιο πσ που ειναι αυτος

https://kavatza.gr/hy-anavathmisi/ssd/samsung/samsung-860-evo-250gb-mz-76e250b-eu/

Δεν ξερω αν το τροφοδοτικο αρκει 650W

(το κουτι θελω αυτο το h500)

περιμενω γνωμες και ευχαριστω για την βοηθεια

pc.png

τον 3600 βαλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, MpatzGr είπε

επειδη δεν μπορω να διαθεσω αλλα χρηματα αξιζει να παω σε 3600 και να παρω 5700 αντι για 5700 xt?

 Μπορείς ας πούμε να βάλεις τις απλες gskill μνήμες και να έχεις πιο δυνατό ΠΣ αντί για μπιχλιμπιδια

https://www.e-gate.gr/531257/gskil-ripjawsv-16gb-2x8gb-ddr4-3200mhz-f4-3200c16d-16gvkb?skr_prm=WyIxMTQ5MGEzMi1kMjU1LTQxYmQtYWI1Ni0zMzhiMmY1M2VkNTEiLDE1NjgwMjQwMjU4ODYseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, splanis είπε

 Μπορείς ας πούμε να βάλεις τις απλες gskill μνήμες και να έχεις πιο δυνατό ΠΣ αντί για μπιχλιμπιδια

https://www.e-gate.gr/531257/gskil-ripjawsv-16gb-2x8gb-ddr4-3200mhz-f4-3200c16d-16gvkb?skr_prm=WyIxMTQ5MGEzMi1kMjU1LTQxYmQtYWI1Ni0zMzhiMmY1M2VkNTEiLDE1NjgwMjQwMjU4ODYseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

εχεις δικιο θα το κοιταξω ευχαριστω πολυ για την βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω καταλήξει και εγώ σε μια συνθεση του χιλιαρικου αποκλειστικά για τον πύργο.Αποφασισα να πάω σε 3600 και rx5700xt αλλά.προβληματιζομαι στο ποια υλοποίηση να επιλέξω αφού είδη είναι αρκετά νωρίς και δεν υπάρχουν ολοκληρωμένες κριτικές.Επισης επειδή δεν πολύ βιάζομαι αξίζει να περιμένω για red devil η nitro.Μεταξυ των δύο τελευταίων ποια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...