Προς το περιεχόμενο

SSD SAMSUNG 850 EVO 500GB, 59,90€ + μεταφορικά @ Kaizershop [ΤΕΛΟΣ]


imvrios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, greenkamikazi είπε

Απο τα τεχνικα χαρκτηριστικα ιδιοι φαινονται, αν αναλογιστει κανεις και οτι ειναι και παλιο μοντελο δεν αξιζει

Φαίνονται ιδιοι,αποτι είχα διαβάσει παλιότερα ο 850 παίζει να είναι απειροελάχιστα γρηγορότερος,για μένα δεν αξίζει να δωσω περισσότερα απλά γιατί κάτι είναι νεότερο χωρίς να υπερτερεί κάπου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greenkamikazi είπε

Απο τα τεχνικα χαρκτηριστικα ιδιοι φαινονται, αν αναλογιστει κανεις και οτι ειναι και παλιο μοντελο δεν αξιζει

Γιατί ο SSD είναι σαν τα κινητά, κάθε χρόνο πρέπει να αλλάξεις....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, StigmaX είπε

Γιατί ο SSD είναι σαν τα κινητά, κάθε χρόνο πρέπει να αλλάξεις....

Δεν ξέρεις τίποτα! Ο 860 έχει clima, ο 850 έχει ac... Το ίδιο είναι βρε άσχετε;;;;; 😉

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, spy94 είπε

Φαίνονται ιδιοι,αποτι είχα διαβάσει παλιότερα ο 850 παίζει να είναι απειροελάχιστα γρηγορότερος,για μένα δεν αξίζει να δωσω περισσότερα απλά γιατί κάτι είναι νεότερο χωρίς να υπερτερεί κάπου.

JDFoZzP.png

Έχει 2πλάσια "ζωή"..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jmirko15 είπε

JDFoZzP.png

Έχει 2πλάσια "ζωή"..

Στην οποία ένας μέσος χρήστης δεν θα φτάσει καν κοντά... Ποτέ... Θα αλλάξει υπολογιστή, δίσκο κλπ και ακόμη θα είναι μακριά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Στην οποία ένας μέσος χρήστης δεν θα φτάσει καν κοντά... Ποτέ... Θα αλλάξει υπολογιστή, δίσκο κλπ και ακόμη θα είναι μακριά...

Εγώ σε ένα χρόνο έχω φάει ήδη ~5% της ζωής του 860 500άρη χωρίς καν χρήση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Εγώ σε ένα χρόνο έχω φάει ήδη ~5% της ζωής του 860 500άρη χωρίς καν χρήση..

Αρα μιλαμε για 20 χρονια με το 5% το χρονο. Σε 2 χρονια εχω γραψει 22TB στον 850evo που εχω και το HD Sentinel με γραφει 95% υγεια. Πρωτα θα χαλασει η cpu και μετα ο ssd.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αρα μιλαμε για 20 χρονια με το 5% το χρονο. Σε 2 χρονια εχω γραψει 22TB στον 850evo που εχω και το HD Sentinel με γραφει 95% υγεια. Πρωτα θα χαλασει η cpu και μετα ο ssd.

Μα δεν τον έχω use ουσιαστικά ακόμα.. Εμένα λέει 9ΤΒ ο 860evo και 95% health στο HD Sentinel.. --_--"

PS: Βέβαια δεν ξέρω άμα παίζει ρόλο ο χρόνος χρήσης που είναι 335 μέρες ΛοΛ

Επεξ/σία από jmirko15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν γνωρίζω την διαφορά σε επιδόσεις και τιμή ανάμεσα σε 850 και 860 οπότε δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει σαν προσφορά αλλά _από μόνο του_ τα περισσότερα TBW δεν είναι επιχείρημα.

Στο μόνο που σου χρησιμεύουν τα TBW είναι αν τα φτύσει από κάποια αστοχία των μνημών ή πιο συχνά του firmware (το οποίο συνήθως γίνεται από τις πρώτες μέρες μέχρι το 1ο 6μηνο) να μετρήσει η εγγύηση. Για αυτό το λόγο θέλεις ένα αξιοπρεπές μέγεθος TBW ώστε να μην σου χαλάσει στο 6μηνο και έχεις περάσει τα TB οπότε δεν στον αλλάξουν. Με αυτό το σκεπτικό, και 50 και 20 ακόμη είναι μια χαρά. Τα 150 και τα 300 είναι τεράστια όχι μόνο υπεραρκετά.

Από εκεί και πέρα, πρακτικά έχει αποδειχθεί ότι σχεδόν όλοι οι SSD αντέχουν πολύ περισσότερες εγγραφές από αυτό το μέγεθος. Δεν σημαίνει ότι μόλις γράψει ο 850 τα 150TBW θα τα φτύσει. Επίσης, όπως έδειξαν και τα στατιστικά που έδωσαν διάφορα παιδιά, εξαρτάται πιο πολύ από το μοτίβο των δεδομένων που γράφεις και όχι τόσο το μέγεθος τους.

π.χ σε εμένα:

Model Family:     Samsung based SSDs
Device Model:     Samsung SSD 850 EVO 500GB


ID# ATTRIBUTE_NAME          FLAGS    VALUE WORST THRESH FAIL RAW_VALUE
  9 Power_On_Hours          -O--CK   096   096   000    -    16020
 12 Power_Cycle_Count       -O--CK   097   097   000    -    2465
177 Wear_Leveling_Count     PO--C-   099   099   000    -    5
241 Total_LBAs_Written      -O--CK   099   099   000    -    5070336962

5.070.336.962 τομείς * 512 Bytes = 2.596.012.524.544 bytes δηλαδή 2,596 TB ή 2,361 TiB (νομίζω πως οι κατασκευαστές στα TBW χρησιμοποιούν 1000 ώστε να φαίνεται πιο μεγάλο αλλά δεν είμαι σίγουρος) και, όπως βλέπεις, έχω wear 5 δηλαδή είμαι στο 95% ζωής οπότε αν συνεχίσω να χρησιμοποιώ τον δίσκο έτσι όπως τον χρησιμοποιώ, τότε θα φτάσω στα 51,92TB ή 47,22 TiB από τα ονομαστικά 150.

Edit: Bottom line δηλαδή, όπως είπανε και τα άλλα παιδιά, θα έχεις αλλάξει SSD πολύ πριν φτάσεις στα TBW.

Επεξ/σία από imitheos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Μα δεν τον έχω use ουσιαστικά ακόμα.. Εμένα λέει 9ΤΒ ο 860evo και 95% health στο HD Sentinel.. --_--"

PS: Βέβαια δεν ξέρω άμα παίζει ρόλο ο χρόνος χρήσης που είναι 335 μέρες ΛοΛ

850evo 250gb σημερα επεσε στο 94%

Screenshot-1.png

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...