Προς το περιεχόμενο

Μηχανή του 2016 από αντιπροσωπεία


Lighter122

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.

Ψαχνω για καινουρια μηχανη αυτην την περιοδο και βρηκα το εξης.

Η xsr900 του 2019 που γλυκοκοιταζω κανει κατι παραπανω απο 10.000, αλλα εχω βρει σε δυο καταστηματα μοντελο του 2016 με εκπτωση σχεδον 2,000, με μηδεν χιλιομετρα.

Προφανως, ειναι κομματια που θελουν να "ξεφορτωθουν" καθως δεν προκειται και για μια ιδιαιτερα εμπορικη μοτοσυκλετα.

Η ερωτηση μου ειναι, αν θα εχει καποιο προβλημα αν υποθεσουμε οτι καθεται σχεδον 3 χρονια σε μια βιτρινα.

Εκτος απο ελαστικα που παιζει να εχουν ξεραθει, γνωριζει καποιος τι αλλα προβληματα ενδεχεται να υπαρχουν?

 

Πηγαινα για την xsr700 ή ενα tracer700, αλλα οταν βλεπω την 900αρα στα ιδια λεφτα, μπαινω σε σοβαρες σκεψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να αλλάξεις ότι υγρό έχει μέσα η μοτοσυκλέτα. Έπειτα να ελέγξεις-αλλάξεις τυχόν σωληνάκια, κολάρα που έχουν ξεραθεί. Τέλος θεωρώ ότι θα πρέπει να περιμένεις σημαντικά μειωμένο χρόνο ζωής σε αντλία βενζίνης και λαδιού.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το παω σε μαστορα και μου αλλαξει ολα αυτα τα κολαρα και σωληνακια, οι αντλιες θα εξακολουθησουν να εχουν μειωμενο χρονο ζωης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lighter122 είπε

Αν το παω σε μαστορα και μου αλλαξει ολα αυτα τα κολαρα και σωληνακια, οι αντλιες θα εξακολουθησουν να εχουν μειωμενο χρονο ζωης?

Εγω θα ζηταγα να το κάνουν αυτοί που πουλάνε την μηχανή,χωρίς να πληρώσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Lighter122 είπε

Αν το παω σε μαστορα και μου αλλαξει ολα αυτα τα κολαρα και σωληνακια, οι αντλιες θα εξακολουθησουν να εχουν μειωμενο χρονο ζωης?

Ναι. Είναι ζωτικής σημασίας για αυτά τα μέρη να κινούνται. Πρόσεξε, δε λέω ότι σίγουρα θα αστοχήσουν νωρίτερα, λέω ότι το λογικό θα είναι να συμβεί έτσι.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ θα το εχω υποψιν μου.

Εννοειται οτι θα τους ζητησω να κανουν την απαραιτητη συντηρηση. Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να ξερω αν θα τα κανουν ολα ή και καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαγή όλων των υγρών (λάδια, υγρά φρένων, αντιψυκτικό). Οι αντλίες δεν έχουν κανένα θέμα. Το τεπόζιτο αφού μιλάμε για καινούργια μηχανή, απλά σε στοκ, ήταν και είναι άδειο. Η αντλία λαδιού είναι μέσα στο λάδι, δεν παθαίνει τπτ. Αν καταφέρεις και αλλαγή ελαστικών στην τιμή, είσαι ΟΚ. Εννοείται πως θα πρέπει να ρωτήσεις αν θα έχει κανονικά την 2ετή εγγύηση της Yamaha...

Το 2011 αγόρασα καινούργιο Fazer 600 S2 στοκ του 2009 με έκπτωση 3200€. Κατάφερα στην τιμή καινούργια ελαστικά, βαλίτσα και μεγαλύτερη γνήσια ζελατίνα. Εγγύηση κανονική 2ετή. Λάδια και τα συναφή τα έκανα μόνος (είχαμε ακόμη το συνεργείο εκείνο το διάστημα)...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...