Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Xbox One S - Θόρυβος


sha256rk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν μόλις πήρα ένα Xbox One S 1TB και μου κάνει εντύπωση ο θόρυβος που κάνει. Θα ήθελα αν μπορεί κανείς να μου διευκρινίσει αν είναι φυσιολογικοί αυτοί οι ήχοι;

Όταν είναι ανοιχτή, είτε στο μενού είτε σε κάποιο παιχνίδι ακούγεται ένας δυνατός θόρυβος από τον ανεμιστήρα, πέρα από τον συνηθισμένο ήχο που θα έπρεπε να κάνει ένας ανεμιστήρας. Το έβγαλα ηχογράφηση με το κινητό μου και ακούγεται έτσι: xb1_on.mp3

Δεν ξέρω πόσο ακριβής είναι η ηχογράφηση αλλα σε σύγκριση με οποιαδήποτε άλλη κονσόλα ή υπολογιστή έχω το Xbox One είναι σίγουρα πιο θορυβώδες (ακούγεται άνετα σε ολόκληρο το δωμάτιο). Έχω φτιάξει αρκετές φορές υπολογιστές και ξέρω ότι αμα έπαιρνα ανεμιστηράκι που ακούγονταν έτσι θα το γυρνούσα κατ' ευθείαν. Επιπλέον ακούγεται ένας ήχος που είμαι 99% σίγουρος που προέρχεται από το σκληρό δίσκο (ακούγεται ακριβώς σαν HDD) που δεν τον έπιασε η ηχογράφηση.

Παράλληλα ακούγεται και ένας θόρυβος ακόμα και όταν η κονσόλα είναι τελείως κλειστή (από τις ρυθμίσεις ή κρατώντας πατημένο το power button): xb1_off.mp3

Αυτόν τον ήχο τον έκανε από τη στιγμή που πρωτοσύνδεσα τη κονσόλα στο ρεύμα. Ο ήχος είναι αρκετά δυνατός για να ακούγεται το βράδυ ενώ προσπαθώ να κοιμηθώ, πράγμα αρκετά παράξενο αφού η κονσόλα είναι τελείως σβηστή.

Και οι δύο ηχογραφήσεις έγιναν με το μικρόφωνο του κινητού να βρίσκεται πάνω από τον ανεμιστήρα. Μπορεί κανείς με την ίδια κονσόλα να μου πεί αν είναι φυσιολογικό αυτο το πράγμα ή αν πρόκειται για ελλαττωματική μονάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα σλιμ μοντελα εχουν ενα κουσουρι.Σε αρκετα απο αυτα βγαζει εναν θορυβο ο ανεμιστηρας σαν να βρισκει καπου η φτερωτη του ανεμιστηρα.Δεν επηρεαζει την σωστη λειτουργια της κονσολας απλα ειναι ενοχλητικο στο αυτι.Ειτε μιλας με το καταστημα και κανουν αντικατσταση η μιλας με το σερβις της Ms.

Για τον δευτερο ηχο που λες με κλειστει κονσολα να ακουγεται δυνατα, οχι δεν ειναι φυσιολογικος.Για μενα το καλυτερο που εχεις να κανεις να γυρισεις πισω την κονσολα στο καταστημα να στην αλλαξουν.

Επεξ/σία από Mr_Terror
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 1988panos2171 είπε

Έχω την εντύπωση ότι στην επιλογή ενέργειας Instant on ο ανεμιστήρας παραμένει σε λειτουργία. Ποια επιλογή έχεις, energy save ή instant on;

Περίεργα ο ήχος είναι στο energy save (ή όταν κλείνω την κονσόλα τελείως κρατώντας πατημένο το power button). Στο instant-on κάνει έναν ήχο υψηλής συχνότητας, σαν τις παλιές τηλεοράσεις CRT κάπως. Είναι λιγότερο ενοχλητικό αλλα πάλι αρκετό για να ακουστεί.

 

Επεξ/σία από sha256rk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...