Προς το περιεχόμενο

Μηνιαίο Κόστος λογιστή για μια νέα μικρή επιχείριση λιανικής


s1mplement

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, 

Έχω ανοίξει ένα μικρό κατάστημα με γυναικεία αξεσουάρ και ρουχισμό και πουλάω μέχρι στιγμής  το πολύ 15 με 20 αντικείμενα τον μήνα. Δηλαδή πολλές μέρες είναι μηδενικό το ζητά. 

Και ο λογιστής με χρεώνει 50 ευρώ τον μήνα. 

Η ερώτηση μου είναι αν είναι δικαιολογημενα αυτά τα λεφτά που μου ζητάει και γενικώς θέλω να ακούσω τις συμβουλές σας. 

Δεν έχω δώσει τα ζητά για Αύγουστο και Σεπτέμβρη ακόμα και δεν τον έχω πληρώσει για αυτούς τους δύο μήνες. 

Ευχαριστω πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Καλησπέρα παιδιά, 

Έχω ανοίξει ένα μικρό κατάστημα με γυναικεία αξεσουάρ και ρουχισμό και πουλάω μέχρι στιγμής  το πολύ 15 με 20 αντικείμενα τον μήνα. Δηλαδή πολλές μέρες είναι μηδενικό το ζητά. 

Και ο λογιστής με χρεώνει 50 ευρώ τον μήνα. 

Η ερώτηση μου είναι αν είναι δικαιολογημενα αυτά τα λεφτά που μου ζητάει και γενικώς θέλω να ακούσω τις συμβουλές σας. 

Δεν έχω δώσει τα ζητά για Αύγουστο και Σεπτέμβρη ακόμα και δεν τον έχω πληρώσει για αυτούς τους δύο μήνες. 

Ευχαριστω πολύ

Για τον αριθμό παραστατικών σου, συνήθως 40-50 είναι η συνηθισμένη χρέωση ανά μήνα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Έγινε παιδιά, ευχαριστώ πολύ.

Θα τον πληρώνω κανονικά οπότε 

Έχε υπόψιν σου πως μπορείς να το συμπιέσεις λίγο με ψάξιμο, το πενηντάρικο είναι συνήθως στην ανώτερη πλευρά των αμοιβών για κινήσεις έως 50 παραστατικά το μήνα. Ενδεχομένως να βρεις και λίγο καλύτερα, υπάρχουν και γραφεία που χρεώνουν με το έτος 350€ (προ ΦΠΑ) για παράδειγμα.

Επεξ/σία από Dante80
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και περιπτώσεις όπως να μαζέψεις όλα τα παραστατικά σου και να τα πηγαίνεις μια φορά κάθε τέλος τριμήνου να σου βγάζει ο λογιστής το ΦΠΑ και να πληρώνεις μόνο 50ευρω.εγω όπως και πολλοί άλλοι στην περιοχή μου με μικρές επιχειρήσεις έτσι το κάνουμε. Βέβαια μην περιμένεις καμιά έξτρα υπηρεσία από τον λογιστή με 50 ευρώ το τρίμηνο... Οτιδήποτε χρειαστείς έξτρα το πληρώνεις... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, maverick290402 είπε

Υπάρχουν και περιπτώσεις όπως να μαζέψεις όλα τα παραστατικά σου και να τα πηγαίνεις μια φορά κάθε τέλος τριμήνου να σου βγάζει ο λογιστής το ΦΠΑ και να πληρώνεις μόνο 50ευρω.εγω όπως και πολλοί άλλοι στην περιοχή μου με μικρές επιχειρήσεις έτσι το κάνουμε. Βέβαια μην περιμένεις καμιά έξτρα υπηρεσία από τον λογιστή με 50 ευρώ το τρίμηνο... Οτιδήποτε χρειαστείς έξτρα το πληρώνεις... 

Μπορώ δηλαδή να δουλεύω με μερικούς λογιστές ταυτοχρόνως; 

Είναι επικυνδινο να αλλάζω λογιστές; 

Εγώ θα κάτσω να μελετήσω σήμερα-αύριο πηγές στο διαδίκτυο αλλά αν κάποιος μπορεί να μοιραστεί τις εμπειρίες του θα με βοηθούσε πολύ αυτο. 

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές τους! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;ο λογιστης θα ειναι και συμβουλος σου σε προσωπικα και ειταγγελματικα οικονομζικα φορολογικα θεματα.  Na τον εχεις ευχαριστημενο δωσε το 50@ρι...το μηνα και δεν θα χασεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρκει να ασχολειται .... αμα δεις οτι σε εχουν γραμμενο φευγεις . Που δε νομιζω στην αρχη να μη σε προσεχουν αλλα μακρια απο "μεγαλογιστες" και φιρμες . Αλλα για κατι τοσο απλο τα κανεις και μονος σου σιγα τα βιβλια .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, s1mplement είπε

Μπορώ δηλαδή να δουλεύω με μερικούς λογιστές ταυτοχρόνως; 

Είναι επικυνδινο να αλλάζω λογιστές; 

Εγώ θα κάτσω να μελετήσω σήμερα-αύριο πηγές στο διαδίκτυο αλλά αν κάποιος μπορεί να μοιραστεί τις εμπειρίες του θα με βοηθούσε πολύ αυτο. 

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές τους! 

Δεν σου είπα να αλλάζεις συνέχεια λογιστές... Έναν θα έχεις που να δέχεται τον τρόπο που σου είπα... Υπάρχουν πολλοί λογιστές που δέχονται αυτόν τον τρόπο γιατί ασχολούνται μόνο μια φορά μαζί σου το τρίμηνο για μισή ώρα να καταχωρησουν τα παραστατικά σου και να σου βγάλουν το ΦΠΑ με 50 ευρώ.  Βέβαια αυτόν θα έχεις και για την φορολογική δήλωση σου και καλό θα είναι να τους δώσεις να κάνει και καμιά φορολογική δήλωση των γωνιών σου έτσι ώστε να τον έχεις και ποιο ευχαριστημενο. Και όπως σου είπα παραπάνω ότι σκάσει έξτρα πρόβλημα στην επιχείρηση σου με εφορία θα τον πληρώνεις εξτρα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, s1mplement είπε

 

Και ο λογιστής με χρεώνει 50 ευρώ τον μήνα. 

 

δεν πάει πιο κάτω βρε φίλε μου, αυτή είναι η ελάχιστη χρέωση που γνωρίζω κι εγώ 

13 ώρες πριν, maverick290402 είπε

Υπάρχουν και περιπτώσεις όπως να μαζέψεις όλα τα παραστατικά σου και να τα πηγαίνεις μια φορά κάθε τέλος τριμήνου να σου βγάζει ο λογιστής το ΦΠΑ και να πληρώνεις μόνο 50ευρω.εγω όπως και πολλοί άλλοι στην περιοχή μου με μικρές επιχειρήσεις έτσι το κάνουμε. Βέβαια μην περιμένεις καμιά έξτρα υπηρεσία από τον λογιστή με 50 ευρώ το τρίμηνο... Οτιδήποτε χρειαστείς έξτρα το πληρώνεις... 

αυτό είναι πολύ κακή πρακτική και ασύμφορη για τους λογιστές

 

γιατί σε κάποιες περιπτώσεις όπως πχ μυφ πρέπει να γίνει φουλ καταχώρηση από την αρχή, ή τηρείς κανονικά τα βιβλία, είτε δεν τα τηρείς.. και βασικά καλό είναι να μην τα τηρείς σε περιπτώσεις που δεν τα έχεις περάσει εσύ ένα ένα..

 σε προηγούμενο γραφείο που ήμουν η συνεργασία με άτομα που τα έφερναν μια φορά το τρίμηνο από χειρόγραφα βιβλία που κρατούσαν οι επιχειρηματίες  κτλ είτε σταμάτησε είτε τους προτάθηκε να τα κρατάνε κανονικά με μηνιάτικο 

 

και αυτό γιατί το εξτρα που λες (καταχώρηση πχ των πάντων μαζεμένα για συγκεντρωτικές) είτε ήταν ασύμφορο για το γραφείο είτε έβγαινε ακριβό στον άλλον ως έξτρα υπηρεσίας που είχε μάθει να τη βγάζει φθηνά, οπότε δε μπορούσε να βρεθεί μέση οδός να συνεχιστεί έτσι η φάση

 

αν το πράγμα πάει σε ηλεκτρονικά βιβλία όπως λένε δεν πιστεύω ότι κανείς θα συνεχίσει να δουλεύει έτσι 

 

πάντως με 50αρικο το μήνα που πολλοί δεν χρεώνουν και κάτι επιπλέον (δηλαδή μπορείς να τους τρέξεις για ο,τι επιπλέον βλακεία σου έρθει) είναι μια χαρά. αν και το σωστό είναι να χρεώνεις και πλέον του 50αρικου, αλλά σπάνια γίνεται..

για 50 το μήνα και ο άλλος να τρέχει για οτιδήποτε συνήθως είναι πολύ συμφέρον για τον όποιο επιχειρηματία , το γραφείο βέβαια ενδέχεται να το βάλει μέσα αν του άλλου του προκύπτουν διαρκώς πράγματα 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, logistoulis είπε

δεν πάει πιο κάτω βρε φίλε μου, αυτή είναι η ελάχιστη χρέωση που γνωρίζω κι εγώ 

αυτό είναι πολύ κακή πρακτική και ασύμφορη για τους λογιστές

γιατί σε κάποιες περιπτώσεις όπως πχ μυφ πρέπει να γίνει φουλ καταχώρηση από την αρχή, ή τηρείς κανονικά τα βιβλία, είτε δεν τα τηρείς.. και βασικά καλό είναι να μην τα τηρείς σε περιπτώσεις που δεν τα έχεις περάσει εσύ ένα ένα..

 σε προηγούμενο γραφείο που ήμουν η συνεργασία με άτομα που τα έφερναν μια φορά το τρίμηνο από χειρόγραφα βιβλία που κρατούσαν οι επιχειρηματίες  κτλ είτε σταμάτησε είτε τους προτάθηκε να τα κρατάνε κανονικά με μηνιάτικο 

και αυτό γιατί το εξτρα που λες (καταχώρηση πχ των πάντων μαζεμένα για συγκεντρωτικές) είτε ήταν ασύμφορο για το γραφείο είτε έβγαινε ακριβό στον άλλον ως έξτρα υπηρεσίας που είχε μάθει να τη βγάζει φθηνά, οπότε δε μπορούσε να βρεθεί μέση οδός να συνεχιστεί έτσι η φάση

αν το πράγμα πάει σε ηλεκτρονικά βιβλία όπως λένε δεν πιστεύω ότι κανείς θα συνεχίσει να δουλεύει έτσι 

πάντως με 50αρικο το μήνα που πολλοί δεν χρεώνουν και κάτι επιπλέον (δηλαδή μπορείς να τους τρέξεις για ο,τι επιπλέον βλακεία σου έρθει) είναι μια χαρά. αν και το σωστό είναι να χρεώνεις και πλέον του 50αρικου, αλλά σπάνια γίνεται..

για 50 το μήνα και ο άλλος να τρέχει για οτιδήποτε συνήθως είναι πολύ συμφέρον για τον όποιο επιχειρηματία , το γραφείο βέβαια ενδέχεται να το βάλει μέσα αν του άλλου του προκύπτουν διαρκώς πράγματα 

Δεν λέω ότι έχεις άδικο απλά εγώ τον δικό μου λογιστή τον έχω με το σύστημα που λέω εδώ και 5 χρόνια. Το χρόνο βγαίνει να του δίνω περίπου 350ευρώ μαζί με της φορολογικές δηλώσεις και κάποια έξτρα που βγαίνουν. Απλά ξέρω ότι με τα λεφτά που δίνω δεν έχω και ιδιαίτερες απαιτήσεις απο αυτόν. Αν χρειαστώ βεβαίως κάποια πληροφορία απο αυτόν για κάτι νεό  θα τον πάρω χωρίς να το ζαλίσω με δεκάδες ερωτήσεις,αυτός θα μου απαντήσει άμεσα και τέλος. Ξέρω ότι δεν είναι το καλύτερο σύστημα αυτό απλά μέχρι τώρα δεν έχει πάει κάτι στραβά...

(συν ότι του κάνω και ότι καλύτερο μπορώ κάθε φορά που έρχεται σαν πελάτης μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, maverick290402 είπε

Δεν λέω ότι έχεις άδικο απλά εγώ τον δικό μου λογιστή τον έχω με το σύστημα που λέω εδώ και 5 χρόνια. Το χρόνο βγαίνει να του δίνω περίπου 350ευρώ μαζί με της φορολογικές δηλώσεις και κάποια έξτρα που βγαίνουν. Απλά ξέρω ότι με τα λεφτά που δίνω δεν έχω και ιδιαίτερες απαιτήσεις απο αυτόν. Αν χρειαστώ βεβαίως κάποια πληροφορία απο αυτόν για κάτι νεό  θα τον πάρω χωρίς να το ζαλίσω με δεκάδες ερωτήσεις,αυτός θα μου απαντήσει άμεσα και τέλος. Ξέρω ότι δεν είναι το καλύτερο σύστημα αυτό απλά μέχρι τώρα δεν έχει πάει κάτι στραβά...

(συν ότι του κάνω και ότι καλύτερο μπορώ κάθε φορά που έρχεται σαν πελάτης μου)

καλά,  η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και λειτουργεί διαφορετικά

 

υπάρχουν πολλές υποπεριπτώσεις, απλά αν είναι να πούμε κάτι τελείως γενικόλογο ο μήνας και το πλήρες κράτημα βιβλίων είναι το καλύτερο για όλους 

 

σχεδόν σε κάθε περίπτωση πάντως ο ένας από του δύο (επιχειρηματίας-λογιστης) θα είναι ο περισσότερο ή ο λιγότερο ριγμένος

 

υπάρχουν περιπτώσεις που χρεώνονται πολλά χρήματα για λίγη δουλειά, υπάρχουν περιπτώσεις που πνίγεσαι και σε βάζουν μέσα τα λίγα λεφτά που παίρνεις 

 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...
Στις 9/9/2019 στις 2:09 ΠΜ, ELTASSOS είπε

;ο λογιστης θα ειναι και συμβουλος σου σε προσωπικα και ειταγγελματικα οικονομζικα φορολογικα θεματα.  Na τον εχεις ευχαριστημενο δωσε το 50@ρι...το μηνα και δεν θα χασεις.

Μπορεί επίσης να περνάει κάθε πρώτη του μηνός να τον πληρώνει ο λογιστής του έτσι βρε αδερφέ για να είναι ικανοποιημένος ο πελάτης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...