Προς το περιεχόμενο

Στο Apple Watch Series 5 η οθόνη δεν χρειάζεται να σβήνει


timk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, elteo είπε

Ιmo αν βελτιώσουν την αυτονομία στις 5 ημέρες αν όχι εβδομάδα, θα επικρατήσουν ολοκληρωτικά.

Είναι τεράστιο μείον η αυτονομία τους. Δεν γίνεται καθε βράδυ να φορτίζεις, Απάλευτο.

Ισχύει ισχύει, μεγάλο μαρτύριο να τοποθετείς πάνω στον μαγνητικό φορτιστή, κάτι που έτσι κι αλλιώς αφαιρείς πριν ξαπλώσεις για ύπνο

Πονάω λέμε, δεν αντέχω άλλο τέτοια ταλαιπώρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Ισχύει ισχύει, μεγάλο μαρτύριο να τοποθετείς πάνω στον μαγνητικό φορτιστή, κάτι που έτσι κι αλλιώς αφαιρείς πριν ξαπλώσεις για ύπνο

Πονάω λέμε, δεν αντέχω άλλο τέτοια ταλαιπώρια

Γιατί αφαιρεις όταν πας για ύπνο; Α ξέχασα . Δεν έχει sleep tracking 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, songless_bird είπε

Γιατί αφαιρεις όταν πας για ύπνο; Α ξέχασα . Δεν έχει sleep tracking 🤣

Sleep tracking έχω τους master του είδους, στο Sleep Cycle, με το audio analysis τους

Το αφαιρώ για να μην μου πιέζει το καρπό και να μην φάει fatality η οθόνη από χτύπημα σε κρεβάτι/κομοδίνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Sleep tracking έχω τους master του είδους, στο Sleep Cycle, με το audio analysis τους

Το αφαιρώ για να μην μου πιέζει το καρπό και να μην φάει fatality η οθόνη από χτύπημα σε κρεβάτι/κομοδίνο

Ρολόι που είναι σχεδιασμένο για fitness και άθληση να φοβάσαι να μην το σπάσεις ...στον ύπνο ...

Επεξ/σία από songless_bird
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, EuphangeL είπε

Ισχύει ισχύει, μεγάλο μαρτύριο να τοποθετείς πάνω στον μαγνητικό φορτιστή, κάτι που έτσι κι αλλιώς αφαιρείς πριν ξαπλώσεις για ύπνο

Πονάω λέμε, δεν αντέχω άλλο τέτοια ταλαιπώρια

Aν δεν ειρωνευτεί κάποιος δεν μπορεί εδώ μέσα.

Αφενός το ρολόι το φοράω συνέχεια αφετέρου χρησιμοποιώ το πολύ καλό sleep tracking της Huawei (Trusleep).

Eίναι απόλαυση η αυτονομία στα smartwatches. Και επειδή κάποιοι τώρα εθελοτυφλούν γιατί δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς θα είμαι εδώ όταν φτιάξει την αυτονομία η Apple και τότε οι ίδιοι θα την αποθεώνουν.

Είναι τεράστιο μείον η αυτονομία της 1 ημέρας. Η φθορά στη μπαταρία να την φορτίζεις 30 φορές το μήνα από τις 2 με 3 φορές που υπάρχει αλλού δεν συγκρίνεται . & -. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, songless_bird said:

Γιατί αφαιρεις όταν πας για ύπνο; Α ξέχασα . Δεν έχει sleep tracking 🤣

Auto Sleep app. Χρησιμοποιεί συνεχώς το apple watch για να καταγράφει τις κινήσεις σου, τους παλμούς κλπ. Δεν χρειάζεται καν να το ξεκινήσεις μιας και καταλαβαίνει αυτόματα το πότε ξάπλωσες και το πότε σε πήρε ο ύπνος! :) 

IMG-0788.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και πως τα μετρά όλα αυτά αν το έχεις στη βάση και φορτίζει γιατί δεν μπορεί να κοιμάται με αυτό όπως γράφει ο άλλος???

Επεξ/σία από elteo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
55 minutes ago, elteo said:

Και πως τα μετρά όλα αυτά αν το έχεις στη βάση και φορτίζει γιατί δεν μπορεί να κοιμάται με αυτό όπως γράφει ο άλλος???

Αν θες sleep tracking απλά το φοράς. Εγώ δεν το βγάζω ποτε παρά μόνο την ώρα που πρέπει να φορτίσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Auto Sleep app. Χρησιμοποιεί συνεχώς το apple watch για να καταγράφει τις κινήσεις σου, τους παλμούς κλπ. Δεν χρειάζεται καν να το ξεκινήσεις μιας και καταλαβαίνει αυτόματα το πότε ξάπλωσες και το πότε σε πήρε ο ύπνος! :) 

IMG-0788.JPG

Με 18 ώρες αυτονομία αν θες να το φοράς στο ύπνο σου , κάπου αλλού δεν θα το φοράς .

Παρόμοια εφαρμογή έχει και το Samsung . Αλλά με εκείνο κοιμάμαι και το βγάζω για φόρτιση μετά από 5 μέρες .( 38% και είμαι στην 5η μέρα ) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
44 minutes ago, songless_bird said:

Με 18 ώρες αυτονομία αν θες να το φοράς στο ύπνο σου , κάπου αλλού δεν θα το φοράς .

Παρόμοια εφαρμογή έχει και το Samsung . Αλλά με εκείνο κοιμάμαι και το βγάζω για φόρτιση μετά από 5 μέρες .( 38% και είμαι στην 5η μέρα ) .

Πάμε άλλη μια γιατί δεν θες να το καταλάβεις ή κανεις πως δεν...

Το Apple Watch το φορτίσω κάθε 2 ημέρες για μια ώρα και κάτι ψιλά περίπου. Στο διάστημα αυτό είναι όλα τα notifications ανοιχτά, απαντώ φωνητικά σε sms, απαντώ και σε 2-3 κλήσεις όταν δεν έχω δίπλα το τηλέφωνο, μου καταγράφει παλμούς κάθε 3 λεπτά, χειρίζομαι τη μουσική μου όταν κινούμαι με τα EarPods και παρακολουθεί και τον ύπνο μου. 

Κι αν δεν θέλω να το βγάλω για τη μια ώρα + , το ακουμπάω για πολύ λιγότερο στον φορτιστή που έχω και στο γραφειο για μισή ωρίτσα τη μέρα. 

Για να εξαντλήσεις την μπαταρία στους χρόνους που λες θα πρέπει να ασχολείσαι συστηματικά με αθλητικές δραστηριότητες και συνεχόμενα ανοιχτό gps. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, billdanos είπε

Πάμε άλλη μια γιατί δεν θες να το καταλάβεις ή κανεις πως δεν...

Το Apple Watch το φορτίσω κάθε 2 ημέρες για μια ώρα και κάτι ψιλά περίπου. Στο διάστημα αυτό είναι όλα τα notifications ανοιχτά, απαντώ φωνητικά σε sms, απαντώ και σε 2-3 κλήσεις όταν δεν έχω δίπλα το τηλέφωνο, μου καταγράφει παλμούς κάθε 3 λεπτά, χειρίζομαι τη μουσική μου όταν κινούμαι με τα EarPods και παρακολουθεί και τον ύπνο μου. 

Κι αν δεν θέλω να το βγάλω για τη μια ώρα + , το ακουμπάω για πολύ λιγότερο στον φορτιστή που έχω και στο γραφειο για μισή ωρίτσα τη μέρα. 

Για να εξαντλήσεις την μπαταρία στους χρόνους που λες θα πρέπει να ασχολείσαι συστηματικά με αθλητικές δραστηριότητες και συνεχόμενα ανοιχτό gps. 

Δεν το λεω εγω... Η apple το λεει το 18 ωρες 

 

"Με τον σχεδιασμό να παραμένει ίδιος, η σημαντικότερη αλλαγή αφορά την Retina οθόνη η οποία δεν είναι ανάγκη να απενεργοποιείται όταν δεν χρησιμοποιείται το ρολόι, χωρίς αυτό να επηρεάζει την αυτονομία η οποία παραμένει στις 18 ώρες"

. Και εισαι ο μονος που λεει οτι κραταει η μπαταρια του πανω απο μια πληρη ημερα απο οσους ξερω με apple watch... Εισαι η εξαιρεση.

Για να καταλαβεις . Samsung galaxy 46mm. Ανοικτο το wifi, κλησεις απο το ρολοι, ειδοποιησεις εννοειται , sleep tracking, gps με χρηση χαρτων, παλμους ανα τρια λεπτα , φορτιση στο 15% καθε 5-6 μερες . Ειναι ο κανονας.

.... Αν δεν ειναι τραγικο το apple watch σε αυτονομια τοτε ποιο ειναι;...

 

Επεξ/σία από songless_bird
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, songless_bird said:

Δεν το λεω εγω... Η apple το λεει το 18 ωρες 

 

"Με τον σχεδιασμό να παραμένει ίδιος, η σημαντικότερη αλλαγή αφορά την Retina οθόνη η οποία δεν είναι ανάγκη να απενεργοποιείται όταν δεν χρησιμοποιείται το ρολόι, χωρίς αυτό να επηρεάζει την αυτονομία η οποία παραμένει στις 18 ώρες"

. Και εισαι ο μονος που λεει οτι κραταει η μπαταρια του πανω απο μια πληρη ημερα απο οσους ξερω με apple watch... Εισαι η εξαιρεση.

Για να καταλαβεις . Samsung galaxy 46mm. Ανοικτο το wifi, κλησεις απο το ρολοι, ειδοποιησεις εννοειται , sleep tracking, gps με χρηση χαρτων, παλμους ανα τρια λεπτα , φορτιση στο 15% καθε 5-6 μερες . Ειναι ο κανονας.

.... Αν δεν ειναι τραγικο το apple watch σε αυτονομια τοτε ποιο ειναι;...

Οι 18 ώρες αφορούν συγκεκριμένη χρήση. 

Το galaxy watch σε καμία περίπτωση δεν εκτελεί τα tasks ενός Apple Watch για να συγκριθεί μαζί του σε θέματα αυτονομίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, billdanos είπε

Οι 18 ώρες αφορούν συγκεκριμένη χρήση. 

Το galaxy watch σε καμία περίπτωση δεν εκτελεί τα tasks ενός Apple Watch για να συγκριθεί μαζί του σε θέματα αυτονομίας. 

Μα τι tasks παραπάνω εκτελεί πια , γιατί μέχρι πριν λιγο καιρό που ρώταγα σε φόρουμ της Apple, απο το Apple Watch πχ δεν μπορούσες να πληκτρολογήσεις απάντηση. Ψάχνω εκείνο το post , επιφυλάσσομαι να το βάλω 

Κι επειδή είχε περασει για λιγο απο το μυαλό μου το πέρασμα σε Apple , εδώ σκρινσοτ απο φίλο με iPhone μια ζωή, airpods, MacBook, iPad 

264-A5492-9-AB7-4-BCD-85-ED-06-AB804-E7-


5-A7-EED76-F13-A-4-CC8-8-C9-A-F78-E588-A

 

Προφανως το Apple Watch ειναι τρομερό wearable, προφανώς για οποιοδήποτε προϊόν θα βρεις και δυσαρεστημένους πελάτες. Αλλά οκ θεωρώ μέγιστη υπερβολή το έτη μπροστά απο το samsung.. όταν μάλιστα το Samsung ειναι και φθηνότερο. Το μονο feature που λείπει σε καποιους κατόχους ειναι η φωνητική πληκτρολόγηση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, billdanos είπε

Οι 18 ώρες αφορούν συγκεκριμένη χρήση. 

Το galaxy watch σε καμία περίπτωση δεν εκτελεί τα tasks ενός Apple Watch για να συγκριθεί μαζί του σε θέματα αυτονομίας. 

Και ποια είναι αυτά τα τρομερά tasks που έχει παραπάνω το Apple watch ; 

Επαναλαμβάνω .

Μέτρηση παλμών ανά 3 λεπτά (δεν έχω δοκιμάσει την επιλογή συνέχεια για να ξέρω αυτονομία)

Wifi , GPS συνέχεια ανοικτα 

Αυτόματη αναγνώριση άσκησης ανοικτή 

Αυτόματη καταγραφή ύπνου ανοικτή 

Ειδοποιήσεις sms mail WhatsApp Viber fb όλα ανοικτά .

Εννοείται κλήσεις . Μου έχει λύσει τα χέρια στην οδήγηση .

Συνεχείς μετρήσεις υψομέτρου και βαρόμετρου .

Ξεκλείδωμα υπολογιστή με το flow όταν πλησιάζω χωρίς να γράφω password κλπ

Το μόνο πράγμα που δεν έχω ανοικτό είναι η bixby.

Τι παραπάνω κάνει αυτό το Apple watch ; 

 

 

Επεξ/σία από songless_bird
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, margaritagr said:

Μα τι tasks παραπάνω εκτελεί πια , γιατί μέχρι πριν λιγο καιρό που ρώταγα σε φόρουμ της Apple, απο το Apple Watch πχ δεν μπορούσες να πληκτρολογήσεις απάντηση. Ψάχνω εκείνο το post , επιφυλάσσομαι να το βάλω 

Κι επειδή είχε περασει για λιγο απο το μυαλό μου το πέρασμα σε Apple , εδώ σκρινσοτ απο φίλο με iPhone μια ζωή, airpods, MacBook, iPad 

264-A5492-9-AB7-4-BCD-85-ED-06-AB804-E7-


5-A7-EED76-F13-A-4-CC8-8-C9-A-F78-E588-A

Προφανως το Apple Watch ειναι τρομερό wearable, προφανώς για οποιοδήποτε προϊόν θα βρεις και δυσαρεστημένους πελάτες. Αλλά οκ θεωρώ μέγιστη υπερβολή το έτη μπροστά απο το samsung.. όταν μάλιστα το Samsung ειναι και φθηνότερο. Το μονο feature που λείπει σε καποιους κατόχους ειναι η φωνητική πληκτρολόγηση. 

Υπαγορεύεις απάντηση στα ελληνικά και την εκτελεί απίστευτα σωστά και γρήγορα. Το ηχείο του σου στέλνει feedback από τη Siri και επαρκεί για να απαντήσεις και σε κλήσεις χωρίς να ψάξεις τα ακουστικά σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...