Προς το περιεχόμενο

ΑΕΙ ή σπουδές στο εξωτερικό


Pariskl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και από μένα..Μόλις έγινα  18 ετών και έδωσα πανελλαδικές εξετάσεις για την χρονιά του 2019(ΓΕΛ)Πέρασα μεν σε μια νέα σχολή αλλά από ότι λέγεται σε διάφορα σίτε η σχολή απλά έγινε για να γίνει ..Στο σημερινό θέμα θα ήθελα να ζητήσω την άποψη σας σχετικά με τον αν θα αξιζε τον κόπο να προσπαθήσω ακόμη μια χρονιά  να ξαναδώσω εξετάσεις για να περάσω σε μία καλύτερη σχολή (4ο πεδίο) η  να σπουδάσω σε μια χώρα του εξωτερικού με χαμηλά δίδακτρα  π.χ. (Γερμανία) ..Μπορώ να πω ότι με προβληματίζει η ιδέα του να ξαναδωσω από την άποψη ότι δεν είχα κάποιο συγκεκριμένο στόχο φέτος  για να εισαχθω σε κάποια σχολή καθώς μου φαίνεται λίγο παράξενο να γνωρίζεις τι θα θέλεις να ακολουθήσεις από αυτήν την ηλικία.. Σκεφτόμουν από το καινούριο έτος να κάτσω να υλοποιήσω τις γνώσεις μου στα αγγλικά καθώς  να βελτιώσω την μητρική μου γλώσσα και με πιο καθαρό μυαλό να σκεφτώ με ποιον τομέα θα μου άρεσε να ασχοληθώ, παράλληλα με όλα αυτά να έβρισκα και μια δουλειά ώστε να μην επιβαρυνω οικονομικά τους γονείς μου.. Στην περίπτωση που μου προτείνετε να ξαναδωσω πανελλαδικές το σύστημα με το οποίο θα εξεταστω θα είναι με αυτό που έδωσα.. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επιτρέπεται σε ποια σχολή είσαι?Αν έχεις κάποιο συγκεκριμένο στόχο που δεν έπιασες για εμένα καλό θα ήταν να ξαναεδινες είναι πολύ πιο ανώδυνα από ότι φαντάζει.Για να πας εξωτερικό από την άλλη σημαίνει ότι έχεις κάποιο συγκεκριμένο στόχο.Δεν πας έτσι απλά σε μια άλλη χώρα.Παντως για έμενα δώσε άλλη μια φορά με φροντιστήρια από τον νέο χρόνο και αν δεν τότε κοίτα το έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τμήμα λέγεται περιφερειακής και διασυνοριακής ανάπτυξης στην Κοζάνη.. Δεν είχα κάποιο συγκεκριμένο στόχο για τον λόγο του ότι έπαιξε ρόλο το γεγονός ότι δεν υπήρχε "σωστός" προσανατολισμός και η μετάβαση από έφηβο σε ενήλικο έγινε κάπως "γρήγορα".. Το έχω κάπως έτσι στο μυαλό μου να ξανακάνω μια προσπάθεια και μετά βλέπουμε.. Όσο για το εξωτερικό το πρότεινα ως μια πιο "καλή" εναλλακτική δηλαδή να έκανα την τύχη μου εκεί αντί να πήγαινα σε κάποιο ιεκ η κάτι παρόμοιο.. Βέβαια αφου θα ήμουν σίγουρος και θα είχα σκεφτεί τι επρόκειτο να κάνω εκεί.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι ; εδω δεν ξερεις τι θες να σπουδασεις, πως θα πας εξω; οποια σχολη κατσει; Εγω λεω δες λιγο προγραμματα σπουδων απο διαφορες σχολες της ελλαδας, και στοχευμενα πλεον δωσε  ξανα πανελληνιες. τωρα να πας πχ γερμανια να δωσεις ποσα χιλιαρικα ευρω μονο για να πας και να εγκατασταθεις και μετα να μην σ αρεσει πχ η σχολη, μου ακουγεται πολυ βλακεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Pariskl είπε

Το τμήμα λέγεται περιφερειακής και διασυνοριακής ανάπτυξης στην Κοζάνη.. Δεν είχα κάποιο συγκεκριμένο στόχο για τον λόγο του ότι έπαιξε ρόλο το γεγονός ότι δεν υπήρχε "σωστός" προσανατολισμός και η μετάβαση από έφηβο σε ενήλικο έγινε κάπως "γρήγορα".. Το έχω κάπως έτσι στο μυαλό μου να ξανακάνω μια προσπάθεια και μετά βλέπουμε.. Όσο για το εξωτερικό το πρότεινα ως μια πιο "καλή" εναλλακτική δηλαδή να έκανα την τύχη μου εκεί αντί να πήγαινα σε κάποιο ιεκ η κάτι παρόμοιο.. Βέβαια αφου θα ήμουν σίγουρος και θα είχα σκεφτεί τι επρόκειτο να κάνω εκεί.. 

Λογικά κάτι θα σου περνάει από το μυαλό έστω και πολύ αμυδρά.Εντοπισε το,ανέλυσε το με τους δικούς σου και με καθηγητές και βρες μια κατεύθυνση.Θα μπορούσες να μας πεις κιόλας τι σκέφτεσαι ότι ίσως σε ενδιαφέρει.Παντως αν ειμουν στο πεδίο σου θα επέλεγα κάποιο τμήμα πληροφορικής τόσο λόγω του γεγονότος ότι μου αρέσει το αντικείμενο όσο και λόγω της καλης επαγγελματικης αποκατάστασης και τον προοπτικών.Καλο είναι πάντως να δώσεις έχοντας ένα στόχο και στην πορεία να δεις αν πράγματι σου αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στη φάση που είσαι και δεν ξέρεις καθόλου τι θέλεις να κάνεις, κάτσε στο σπίτι σου και για αρχή δες τη σχολή που μπήκες.
Δες τι μαθήματα έχει, τι επαγγελματικά δικαιώματα σου δίνει και τι περιθώρια εξέλιξης έχεις από αυτά. 
Σε ικανοποιούν; Προχώρα. 
Δεν σου αρέσει; Τότε έχεις μπόλικο χρόνο μπροστά σου να κάνεις έρευνα επαγγελματικού προσανατολισμού για να δεις τι θα σου άρεσε περισσότερο.
Πάρε ένα βιβλίο που περιγράφει όλες τις σχολές, ρώτα κόσμο, θέσε ένα στόχο και ξεκίνα για να δώσεις πανελλαδικές.

Το να πας εξωτερικό έτσι στο κουτουρού χωρίς καν να ξέρεις τι θέλεις να κάνεις είναι μια κίνηση που κατά ένα μεγάλο ποσοστό δεν θα σε ωφελήσει. 

Επεξ/σία από Otter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Otter είπε

Στη φάση που είσαι και δεν ξέρεις καθόλου τι θέλεις να κάνεις, κάτσε στο σπίτι σου και για αρχή δες τη σχολή που μπήκες.
Δες τι μαθήματα έχει, τι επαγγελματικά δικαιώματα σου δίνει και τι περιθώρια εξέλιξης έχεις από αυτά. 
Σε ικανοποιούν; Προχώρα. 
Δεν σου αρέσει; Τότε έχεις μπόλικο χρόνο μπροστά σου να κάνεις έρευνα επαγγελματικού προσανατολισμού για να δεις τι θα σου άρεσε περισσότερο.
Πάρε ένα βιβλίο που περιγράφει όλες τις σχολές, ρώτα κόσμο, θέσε ένα στόχο και ξεκίνα για να δώσεις πανελλαδικές.

Το να πας εξωτερικό έτσι στο κουτουρού χωρίς καν να ξέρεις τι θέλεις να κάνεις είναι μια κίνηση που κατά ένα μεγάλο ποσοστό δεν θα σε ωφελήσει. 

Είμαι 23 και δουλεύω και αυτην την έρευνα την κάνω από τα 18 μου που λες και ακόμα να βρω τον δρόμο μου, μήπως την κάνω λάθος; Θες να μας πεις τα βήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, GoDRiC- said:

Είμαι 23 και δουλεύω και αυτην την έρευνα την κάνω από τα 18 μου που λες και ακόμα να βρω τον δρόμο μου, μήπως την κάνω λάθος; Θες να μας πεις τα βήματα;

Δυστυχώς δεν υπάρχει σίγουρος τρόπος ή κάποια μεθοδολογία. Εγώ προσωπικά πήγα σε σύμβουλο επαγγελματικού προσανατολισμού και δεν με βοήθησε ιδιαίτερα. Γενικά, όσο μεγαλώνεις μαθαίνεις καλύτερα τον εαυτό σου και ξέρεις περίπου πράγματα που σαρεσουν. Πχ εμένα δεν μ'αρεσει να επικοινωνώ πολύ με κόσμο, άρα δεν θα διαλέξω επάγγελμα που έχει πολύ επικοινωνία με ανθρώπους, επίσης είμαι αμπαλος με τα χέρια οπότε δεν θα κανω κάποιο τεχνικό επάγγελμα κοκ. Μετά μπορείς να δοκιμάζεις διάφορα επαγγέλματα ή να διαβάζεις για διάφορες σχολές προγράμματα σπουδών κλπ να βλέπεις τι αποκατάσταση έχουν, αν σου αρέσουν τα μαθήματα κλπ. Έτσι, μπορεί να βρεις αυτό που θες κάποια στιγμή, ελπίζω να μην είναι πολύ αργά απλά. Εγώ προσωπικά άρχισα να σπουδάζω στα 25+. Τότε το βρήκα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Pariskl είπε

Καλησπέρα και από μένα..Μόλις έγινα  18 ετών και έδωσα πανελλαδικές εξετάσεις για την χρονιά του 2019(ΓΕΛ)Πέρασα μεν σε μια νέα σχολή αλλά από ότι λέγεται σε διάφορα σίτε η σχολή απλά έγινε για να γίνει ..Στο σημερινό θέμα θα ήθελα να ζητήσω την άποψη σας σχετικά με τον αν θα αξιζε τον κόπο να προσπαθήσω ακόμη μια χρονιά  να ξαναδώσω εξετάσεις για να περάσω σε μία καλύτερη σχολή (4ο πεδίο) η  να σπουδάσω σε μια χώρα του εξωτερικού με χαμηλά δίδακτρα  π.χ. (Γερμανία) ..Μπορώ να πω ότι με προβληματίζει η ιδέα του να ξαναδωσω από την άποψη ότι δεν είχα κάποιο συγκεκριμένο στόχο φέτος  για να εισαχθω σε κάποια σχολή καθώς μου φαίνεται λίγο παράξενο να γνωρίζεις τι θα θέλεις να ακολουθήσεις από αυτήν την ηλικία.. Σκεφτόμουν από το καινούριο έτος να κάτσω να υλοποιήσω τις γνώσεις μου στα αγγλικά καθώς  να βελτιώσω την μητρική μου γλώσσα και με πιο καθαρό μυαλό να σκεφτώ με ποιον τομέα θα μου άρεσε να ασχοληθώ, παράλληλα με όλα αυτά να έβρισκα και μια δουλειά ώστε να μην επιβαρυνω οικονομικά τους γονείς μου.. Στην περίπτωση που μου προτείνετε να ξαναδωσω πανελλαδικές το σύστημα με το οποίο θα εξεταστω θα είναι με αυτό που έδωσα.. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

η μητρικη σου ποια ειναι???τα γερμανικα???...αν στα 18 δεν ειχες σκεφτει τι μελλει γενεσθαι....εχεις χασει χρονο.....για παραδειγμα σου αναφερω οτι στη 2α λυκειου Αυστραλια ολοι οι μαθητες ειχαν περασει απο συμβουλο επαγγελματικου προσανατολισμου.....

κατασταλαξε τι θελεις και μετα προχωρας γιατι αν πας σε μια σχολη και μετα πεις τι κανω εδω εχει χαθει πολυτιμος χρονος ....

τι βαθμολογια επιασες σε αυτες τις πανελλαδικες??ποιες ειναι οι δυνατοτητες σου /?? εσυ  ξερεις καλυτερα απο μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GoDRiC- είπε

Είμαι 23 και δουλεύω και αυτην την έρευνα την κάνω από τα 18 μου που λες και ακόμα να βρω τον δρόμο μου, μήπως την κάνω λάθος; Θες να μας πεις τα βήματα;

Τα βασικά βήματα στα έχω ήδη περιγράψει + ότι έγραψε και ο/η Aggeluska

17 ώρες πριν, Otter είπε


Δες τι μαθήματα έχει, τι επαγγελματικά δικαιώματα σου δίνει και τι περιθώρια εξέλιξης έχεις από αυτά. 
Σε ικανοποιούν; Προχώρα. 
Δεν σου αρέσει; Τότε έχεις μπόλικο χρόνο μπροστά σου να κάνεις έρευνα επαγγελματικού προσανατολισμού για να δεις τι θα σου άρεσε περισσότερο.
Πάρε ένα βιβλίο που περιγράφει όλες τις σχολές, ρώτα κόσμο, θέσε ένα στόχο και ξεκίνα για να δώσεις πανελλαδικές.

 

Καλύτερα να αφιερώσεις ένα χρόνο στο να βρεις να κάνεις κάτι που θα αποδόσει και θα σου αρέσει, παρά να βιαστείς και να εγκλωβιστείς στο να κάνεις πράγματα που δεν σαρέσουν μια ζωή. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...