Προς το περιεχόμενο

Gps tracker sinotrack πρόβλημα


GeG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΣΚαλησπέρα, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με ένα gps tracker sinotrack st 901. Χρησιμοποιώ κάρτα intertelecom και μόνο με SMS όχι δηλαδή χρήση ως gprs. Για κάνα δυο τρεις μήνες από όταν αγοράστηκε δούλευε πολύ καλά, κρυμμένο σε σκούτερ και σύνδεση στην μπαταρία του. Ξαφνικά έστειλε μήνυμα προειδοποίηση για χαμηλή μπαταρία και μετά έσβησε. Η σύνδεση τσεκαρισμενη με πολύ μετρο και όλα τα ρεύματα κομπλέ. Έβγαλα και έβαλα κάνα την συσκευή και αναψε. Από τότε όμως συνέχεια το ίδιο γίνεται, ανα μια δυο μέρες σβήνει και κάνω πάλι το ίδιο. 

Θεωρώ πως δεν είναι πρόβλημα της συσκευή Γτ όσο και να ψάξω δεν βρήκα άλλον με το ανάλογο πρόβλημα. Έχεις κάνεις ιδέα τι να συμβαίνει; να φτάει η sim; κάποια άλλη sim δεν δοκίμασα είναι η αλήθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, TechnoState είπε

...με στεγανοποίηση πως τα πάς? Μήπως έχει περάσει υγρασία μέσα?

Είναι στεγανό, έχει τσιμουχα... Μα δουλεύει, απλά σταματάει οπότε του έρθει, ξανά ανοίγει μετά πάλι μόνο του ή ξεσυνδεοντας το και ξανασυνδεοντας. Ρώτησα και στα σχόλια από την σελίδα που το αγόρασα, με πάνω από 12000 παραγγελίες, κάνεις δεν ήξερε, δεν το είχε πάθει. Πως η sim η μπορούσε να προκαλέσει κάτι τέτοιο; 

Τώρα αν και κλειστό, καλοντας το χτυπάει χωρίς απάντηση (του έκανα ένα reset προχθές), αψυχολογητο μου φαίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... τότε η επόμενη κίνηση σου είναι να δοκιμάσεις με άλλη κάρτα. Σε τι σκούτερ το έχεις βάλει? Απευθείας απο την μπαταρία (πόλο) παίρνεις ρεύμα...η μπαταρία είναι οκ σίγουρα (μήπως έχεις λιθίου κ μπαίνει σε safe mode-δεν φαίνεται εύκολα αν έχει πέσει η απόδοση της/ φοράω Skyrich κ είναι λιγάκι περίεργες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TechnoState είπε

.... τότε η επόμενη κίνηση σου είναι να δοκιμάσεις με άλλη κάρτα. Σε τι σκούτερ το έχεις βάλει? Απευθείας απο την μπαταρία (πόλο) παίρνεις ρεύμα...η μπαταρία είναι οκ σίγουρα (μήπως έχεις λιθίου κ μπαίνει σε safe mode-δεν φαίνεται εύκολα αν έχει πέσει η απόδοση της/ φοράω Skyrich κ είναι λιγάκι περίεργες).

Το σκούτερ είναι 5μηνων, η μπαταρία μετρημένη 12.9 αν θυμάμαι καλά έδειχνε, το gps δουλεύει από 9-24 v και έχει και μια δική του μικρή μπαταρία. 

Sleep mode εχει μονο Και δεν το έχω ενεργοποίηση 

Να δοκιμάσω λες με καμία Vodafone ή cosmote; ή να πάω σε καμία planet sim; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα το πρώτο, αν σου βρίσκεται πρόχειρη. Αν δουλέψει 2-3 μέρες,  οκ τότε,  είσαι σίγουρος ότι είναι θέμα κάρτας κ όχι συσκευής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, TechnoState είπε

Καλύτερα το πρώτο, αν σου βρίσκεται πρόχειρη. Αν δουλέψει 2-3 μέρες,  οκ τότε,  είσαι σίγουρος ότι είναι θέμα κάρτας κ όχι συσκευής

Άκου και ένα τελευταίο, έχω ενεργοποίηση την ειδοποίηση για την περίπτωση που κοπεί το ρεύμα από εξωτερική παροχή και αρχίσει να τραβάει από την δική του μπαταρία το tracker. 

Όταν το παθαίνει αυτί το προβμηλα που αναφέρω στέλνει μόνο ειδοποίηση ότι η μπαταρία έχει πέσει αλλά ποτέ ότι κοπηκε η εξωτερική παροχή ρεύματος 

Λέω μήπως υπάρχει περίπτωση να χάνει το σήμα η sim και αφού δεν βλέπει sim να αρχίζει να σβήνει, φυσικά αν βγάλεις την sim σβήνει κατευθείαν αφού το slot που μπαίνει η sim έχει και διακόπτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... αυτό με την κάλυψη το είχα κ εγώ πρόβλημα. Σχεδόν κάτω από την σέλα κ δεν έπιανε σήμα πουθενά (σε ανοικτό χώρο... πόσο μάλλον σε κλειστό γκαράζ)... ώσπου το ξηλωσα έβαλα steelmate (με τηλεειδοποιηση) κ πλέον πιάνει σχεδόν παντού (σε λογικά πλαίσια πάντα κ σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή).

IMG_20190911_164615__01__01.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, TechnoState είπε

.... αυτό με την κάλυψη το είχα κ εγώ πρόβλημα. Σχεδόν κάτω από την σέλα κ δεν έπιανε σήμα πουθενά (σε ανοικτό χώρο... πόσο μάλλον σε κλειστό γκαράζ)... ώσπου το ξηλωσα έβαλα steelmate (με τηλεειδοποιηση) κ πλέον πιάνει σχεδόν παντού (σε λογικά πλαίσια πάντα κ σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή).

IMG_20190911_164615__01__01.jpg

Τι εννοείς, το ένα είναι συναγερμός ενώ εγώ αναφέρομαι σε gps

Τηλειδοποιηση έχω και εγώ αλλά θέλω και tracker μου. 

Αυτό που παραθεσες, είναι που χρησιμοποιεις εσυ; ητανυη επόμενη επιλογή μου, τι άποψη έχεις; 

Αν μετά πάω σε κάτι cobra, αυτά έχουν εξωτερικές κεραίες και κρυφά δεν θα είναι στο σκούτερ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

.... σωστά, έχω καταργήσει το tracking κ στην παραμικρή ανωμαλία με ειδοποιεί ο συναγερμός (έχει επιλογή για stealth mode κ κόβει εντελώς το ρεύμα στην ecu αν κάτι πάει στραβά).

 

Το παραπάνω τo είχα κ δεν μου δούλεψε σωστά. Όπως επίσης κ άλλο ένα με standalone μπαταρία λιθίου, εξαιρετικά μικρό.

Νομίζω έχει βγάλει η meta ολοκληρωμένη κ σωστή λύση αλλά θυμάμαι ότι λόγω τιμής ήταν απλησίαστη.

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, TechnoState είπε

.... σωστά, έχω καταργήσει το tracking κ στην παραμικρή ανωμαλία με ειδοποιεί ο συναγερμός (έχει επιλογή για stealth mode κ κόβει εντελώς το ρεύμα στην ecu αν κάτι πάει στραβά).

Το παραπάνω τo είχα κ δεν μου δούλεψε σωστά. Όπως επίσης κ άλλο ένα με standalone μπαταρία λιθίου, εξαιρετικά μικρό.

Νομίζω έχει βγάλει η meta ολοκληρωμένη κ σωστή λύση αλλά θυμάμαι ότι λόγω τιμής ήταν απλησίαστη.

Σε μετά αν είναι να ανεβω σε τιμή πάω σε Pandora και ξεμπέρδεψα, αλλά πολλά τ λεφτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...