Προς το περιεχόμενο

Όλες οι τιμές των νέων iPhone 11, iPhone Pro, iPhone Pro Max στην Ελλάδα και των παλιότερων μοντέλων


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Οταν περνεις πανελ απο τον ανταγωνιστη αλλα στο calibration/controller/sw του βαζεις τα γυαλια..  Tο DisplayMate τονισε οτι προκειται για την καλυτερη οθονη αλλα ειχα τις αμφιβολιες μου, απιστευτο και ομως αληθινο ποση διαφορα υπαρχει σε καποιες συνθηκες φωτισμου και πως διαχειριζεται τις εκπληκτικες οθονες της η ιδια η Samsung..

Σημειωτεον οτι συμφωνα με το ιδιο το displaymate, το note10+ εχει καλυτερη οθονη, πιο πιστα χρωματα, καλυτερες γωνιες θεασης, καλυτερη θεαση στον ηλιο, μεγαλυτερο color accuracy κλπ.

 

Οτι ο τυπος στο video δεν γνωριζει οτι τα samsung φθανουν την μεγιστη φωτεινοτητα οχι οταν ειναι ρυθμισμενα στο manual , αλλα οταν ειναι στο automatic(adaptive brightness) , δειχνει ποσο σοβαρα πρεπει να παρουμε τις συγκρισεις του.


Αλλωστε, επειδη η samsung δινει προσοχη ακομα και στις μικρες λεπτομερειες, εχει βαλει Ambient Light Sensor και στο πισω μερος(οχι μονο μπροστα) για να ρυθμιζει ακομα καλυτερα την φωτεινοτητα στο αυτοματο. Για αυτο αλλωστε υπερτερει σε σχεση με το iphone που εχει μονο εναν σενσορα και ετσι καμια φορα δεν πετυχαινει την σωστη φωτεινοτητα. Στα samsung την βαζεις στο αυτοματο και το ξεχνας.
http://www.displaymate.com/Galaxy_Note10_ShootOut_1G.htm#Dual_Sensors

Αναφορά σε κείμενο

 Front and Back Dual Ambient Light Sensors for Improved Automatic Brightness Settings

Other Smartphones and Tablets have just a single Ambient Light Sensor on the front of the screen that measures the amount of light falling on the front of the screen. When Automatic Brightness is turned On, the display Brightness is adjusted based on this single measured value. But that is only part of the story because the phone is often in the shadow of your head, so the front ambient light level is often reduced there. However, your eyes are generally more adapted to the surrounding ambient light level that is behind and around the phone, which needs to be taken into account in setting the proper screen Brightness, particularly with the most common back lighting situations that exist when holding the phone.

I proposed dual Ambient Light Sensors back in 2010, with an article that described “How Automatic Brightness Should Work.” The Galaxy Note10+ together with the Galaxy Note9 and Galaxy S8-10 are the only Smartphones to have a second Ambient Light Sensor on the back that also measures the surrounding ambient light behind the phone and then uses both measured values to adjust the display Brightness based on the front and back lighting. The Galaxy Note10+ Automatic Brightness Control has also been enhanced to provide improved response and transition times with changing ambient light levels to give your eyes the proper amount of time to adjust to the new levels.

 

----------------------

 

5 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Bασικα η Samsung εικαζω οτι το εκανε γιατι τα oversaturated profiles της δημιουργουν ευκολα image retention και καποιες φορες ισως και burn in σε συνδυασμο με υψηλο peak και sustained brightness και το εχω αντιμετωπισει με συσκευες της στο παρελθον. Για αυτο με τα color profiles που χρησιμοποιει μαλλον εχει κατεβασει αισθητα και το ABL περα απο το peak brighness στις high end συσκευες της και για να ειναι και πιο power efficient οταν χρησιμοποιεις την μεγαλη αναλυση και οχι αυτην κοντα στο 1080p.. 

Δεν ισχυουν ιδιαιτερα αυτα που γραφεις. Η samsung εδω και χρονια (5+) εχει τις πιο πιστες χρωματικα οθονες. Το ιδιο ισχυει και για το note 10+ . Δεν φθανει το iphone 11 pro την πιστοτητα των χρωματων του note 10+.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γραφει οτι τεσταρε και με manual και με automatic αν δεις το βιντεο σε ολες τις πιθανες συνθηκες.

Οσο για τα υπολοιπα βλεπω κατι λαθος στις εικονες που παραθετω;

Αναφορά σε κείμενο

Δεν ισχυουν ιδιαιτερα αυτα που γραφεις. Η samsung εδω και χρονια (4+) εχει τις πιο πιστες χρωματικα οθονες. Το ιδιο ισχυει και για το note 10+ . Δεν φθανει το iphone 11 pro την πιστοτητα των χρωματων του note 10+.

Εγω παντως θυμαμαι ακομη και στο natural τα χρωματα ηταν σαφεστατα υπερκορεσμενα στα galaxy και note που ειχα κατι που τονιζει και το λεει κιολας το displaymate "intentionally vivid colors" σε καποια πινακακια αναφερομενο στο color accuracy αν μπορεις να με διαφωτισεις περαιτερω για τα περιεχομενα του Displaymate θα το εκτιμουσα :)

Τελος image retention ειχα παντα σε samsung αλλα στο iPhone απο τοτε που εβαλε oled ακομη να δω.. Για burn in δεν μιλαω καν δεν ειχα ποτε σε καμια συσκευη.

note 10+.PNG

iphone 11 pro 1.PNG

iphone 11 pro 2.PNG

 

Kαι αυτα τα ρεκορ. Δεν ξερω τι βλεπω λαθος ειλικρινα. 

iphone 3.PNG

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Γραφει οτι τεσταρε και με manual και με automatic αν δεις το βιντεο σε ολες τις πιθανες συνθηκες.

Οσο για τα υπολοιπα βλεπω κατι λαθος στις εικονες που παραθετω;

Εγω παντως θυμαμαι ακομη και στο natural τα χρωματα ηταν σαφεστατα υπερκορεσμενα στα galaxy και note που ειχα κατι που τονιζει και το λεει κιολας το displaymate "intentionally vivid colors" σε καποια πινακακια αναφερομενο στο color accuracy αν μπορεις να με διαφωτισεις περαιτερω για τα περιεχομενα του Displaymate θα το εκτιμουσα :)

Δεν ειναι "σαφεστατα υπερκορεσμενα" τα χρωματα στο natural οπως λανθασμενα γραφεις. Ειναι τα πιο πιστα χρωματα σε οθονη κινητου.
Intentionally vivid colors γραφει για το Vivid mode, οχι για τα αλλα 2 προφιλ (Natural mode DCI-P3 Content,  Natural mode sRGB Content). 
http://www.displaymate.com/Galaxy_Note10_ShootOut_1G.htm#Table

image.png.8a40229d2ea0818241db358b6f5c616c.png

 

Για το color accuracy, τα γραφεις και μονος σου στα πινακακια που παρεθεσες(0.9 JNCD vs 0.4 JNCD), δεν χρειαζεται ιδιαιτερα να σε διαφωτισω εκτος αν δυσκολευσαι με τα νουμερα. Ενδεικτικα:

iPhone:

image.png.3a4128f70c8b21c8443a394817fa4c61.png

 

Note10+:

image.png.8073e3ff7f1b0f80ca6775bc26066c8e.png

 

 

To ιδιο ισχυει και στις περισσοτερες αλλες μετρησεις, δες τες προσεκτικα. Tις εχω βαλει διπλα-διπλα για τα 2 κινητα(natural mode DCI-P3 Content για το note10+ ,  DCI-P3 Digital Cinema για το iphone 11 pro) για να σε διαφωτισω μιας και το ζητησες:

image.png.5867a5d1aeaa512d91e5910225bcfca5.png

 

image.png.68ddd97853aad2626ccb770491eca675.png

 

 

Εξαιρετικη οθονη του iphone 11 pro, αλλα δεν φθανει την προσοχη στην λεπτομερεια που εχει δωσει η samsung στο note10+ και ετσι οι αγοραστες του iphone 11 pro των 1300€ απολαμβανουν εξαιρετικη οθονη και εμπειρια χρησης, αλλα υποδεεστερη απο αυτη του note 10+.

Οπως θα ελεγες και εσυ:

To iPhone 11 pro max καθαρα με αντικειμενικα κριτηρια εχει υποδεεστερη οθονη απο το note10+ και η οθονη ειναι το σημαντικοτερο κομματι ενος κινητου, οποτε εχει σημασια ειδικα σε μια συσκευη που πληρωνεις τοσα λεφτα.

2 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

σημασια εχει οταν πληρωνεις τοσα λεφτα για μια συσκευη ποσο ευχαριστημενος εισαι με το ισως σημαντικοτερο κομματι ενος κινητου. Την οθονη του . Το ποστ ειχε να κανει καθαρα με αντικειμενικα και οχι με υποκειμενικα κριτηρια :)

 

 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε μια συσκευη που πληρωνεις τοσα λεφτα παιζει ρολο και η software υποστηριξη που σου παρεχει η εταιρεια,γιατι το Note10 ακομα με Android 9 ειναι.

Γιαυτο πολλοι περιμενουν το pixel 4xl που ναι μεν θα κοστιζει ενα σκασμο λεφτα,αλλα θα προσφερει οθονη με 90+hz και φυσικα κορυφαια software υποστηριξη οπως και φυσικα φωτογραφιες.

Κοροιδια βεβαια ειναι και απο Apple μερια η βασικη εκδοση στα ακριβοτερα μοντελα που ξεκιναει απο 64gb σε σχεση πχ με τα 256 του Note10+.

Αρα ολα σχετικα ειναι, και ουτως ή αλλως στην πραξη κανεις δεν ειναι σε σκεψεις μεταξυ Note10 και iphone 11 pro max καθαρα και μονο βαση της οθονης του.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

OK, νομίζω ότι είναι λίγο βλακώδες να τσακώνεστε για το ποιο κινητό έχει το μεγαλύτερο color accuracy τη στιγμή που το ίδιο το displaymate τα βαφτίζει και τα δυο "visually indistinguishable from perfect".... Έχει καταντήσει αστεία πια η συγκεκριμένη μέτρηση γιατί κάθε χρόνο το site καταλήγει πάντα στο ίδιο συμπέρασμα.

Τώρα αν το 0.3 vs 0.5 JNCD μεταφράζεται για σας υψηλότερη ή υποδυέστερη "εμπειρία χρήσης" τότε τι να πω. Εγώ πάντως γελάω όταν το σκέφτομαι. Τις διακρίνετε τουλάχιστον με το μάτι αυτές τις διαφορές ή βγάζετε το χρωματόμετρο για μετρήσεις?

Από την άλλη, η μόνη οπτική διαφορά μεταξύ των δύο είναι το vivid/adaptive setting των Galaxy γι αυτούς που τους αρέσουν τα υπερκορεσμένα χρώματα.   

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

OK, νομίζω ότι είναι λίγο βλακώδες να τσακώνεστε για το ποιο κινητό έχει το μεγαλύτερο color accuracy τη στιγμή που το ίδιο το displaymate τα βαφτίζει και τα δυο "visually indistinguishable form perfect".... Έχει καταντήσει αστεία πια η συγκεκριμένη μέτρηση γιατί κάθε χρόνο το site καταλήγει πάντα στο ίδιο συμπέρασμα.

Τώρα αν το 0.3 vs 0.5 JNCD μεταφράζεται για σας υψηλότερη ή υποδυέστερη "εμπειρία χρήσης" τότε τι να πω. Εγώ πάντως γελάω όταν το σκέφτομαι. Τις διακρίνετε τουλάχιστον με το μάτι αυτές τις διαφορές ή βγάζετε το χρωματόμετρο για μετρήσεις?

Από την άλλη, η μόνη οπτική διαφορά μεταξύ των δύο είναι το vivid/adaptive setting των Galaxy γι αυτούς που τους αρέσουν τα υπερκορεσμένα χρώματα.   

+1

Αρχικα κανενας δεν τσακωνεται, απλα διορθωνουμε πραγματα που ειπωθηκαν και δεν εχουν σχεση με την πραγματικοτητα.

 

Ειναι και οι 2 οθονες εξαιρετικες, απλα του iPhone 11 pro ειναι ελαχιστα υποδεεστερη.

Για εμενα προσωπικα, θα ελεγα οτι οι μεγαλυτερες διαφορες εινα:
α) ειναι στην θεαση υπο ηλιο(υπερ του Note10+ )
β) καλυτερο automatic brightness, μιας και η samsung δινει προσοχη στην λεπτομερεια και για αυτο εχει βαλει 2 Ambient Light Sensors (και στο πισω μερος οχι μονο μπροστα)
γ) και αυτο που γραφεις(vivid setting) σε περιπτωση που θελεις oversaturated χρωματα.


Παρολα αυτα, θα συνεχιζουμε να διαβαζουμε ανακριβειες του τυπου:

5 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Οταν περνεις πανελ απο τον ανταγωνιστη αλλα στο calibration/controller/sw του βαζεις τα γυαλια..  Tο DisplayMate τονισε οτι προκειται για την καλυτερη οθονη αλλα ειχα τις αμφιβολιες μου, απιστευτο και ομως αληθινο ποση διαφορα υπαρχει σε καποιες συνθηκες φωτισμου και πως διαχειριζεται τις εκπληκτικες οθονες της η ιδια η Samsung..

3 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Εγω παντως θυμαμαι ακομη και στο natural τα χρωματα ηταν σαφεστατα υπερκορεσμενα στα galaxy και note που ειχα κατι που τονιζει και το λεει κιολας το displaymate "intentionally vivid colors"...

Εκει ηταν η ενσταση και ειναι ενδιαφερον οτι καποιοι δεν σχολιασαν τις ανακριβειες που γραφτηκαν, αλλα σχολιασαν τα μηνυματα που διορθωναν τις ανακριβειες. Το καλυτερο ειναι οταν βλεπεις διαφορους και τον moderator της καρδιας μας να κανει like στις ανακριβειες, για προφανεις λογους...

Κραταω αυτο απο τον φιλο που εγραψε τις ανακριβειες και μετα ηθελε να γραψει για αντικειμενικα κριτηρια κλπ και αλλα γυρισε μπουμερανγκ και εξαφανιστηκε...🙄

5 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

σημασια εχει οταν πληρωνεις τοσα λεφτα για μια συσκευη ποσο ευχαριστημενος εισαι με το ισως σημαντικοτερο κομματι ενος κινητου. Την οθονη του . Το ποστ ειχε να κανει καθαρα με αντικειμενικα και οχι με υποκειμενικα κριτηρια :)

 

Y.Γ.: Αν θυμαμαι καλα, απο το 2013 και το Samsung Galaxy Note 3(αν οχι απο το note 3, τοτε με το galaxy s5 του 2014) , η samsung εχει τις πιο πιστες χρωματικα οθονες καθε χρονια σε σχεση με τον ανταγωνισμο, αλλα 6 χρονια μετα συνεχιζουμε να διαβαζουμε οτι δεν ειναι πιστες χρωματικα απο διαφορους...

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά επειδή ο φίλος δε γνωρίζει προφανώς, έχω μεγάλη αδυναμια στις οθόνες της Samsung και το έχω τονίσει επανειλημμένα. Το περιεργο της υπόθεσης θα ήταν να υπερτερουσε το iPhone στα περισσότερα χαρακτηριστικά  οταν η Samsung παράγει τις οθονες, ακομη και αν εγω εκανα λαθος σε εκτιμήσεις μου βιαστικα.Το βίντεο αναφέρθηκε σε συγκεκριμένο θεμα που με βαση τα χαρακτηριστικά  στο συγκεκριμένο ζητημα δεν μπορείς να το αποκλείσεις σε καμια περιπτωση και τονισε οτι τσεκαρε και χειροκινητα για αυτο και μου εκανε τρομερή εντύπωση και το παρέθεσα.

Και φυσικα εννοείται ότι δεν τσακωνομαστε ουτε μετοχοι ειμαστε.. Τουλάχιστον απο την πλευρά μου που μπορώ να μιλήσω.Εκτιμήσεις κάνουμε. 
 

Ουτε η Apple ειναι χαζη να περνει οθονες απο εναν απο τους μεγαλύτερους ανταγωνιστές της

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, haHa είπε

Εκει ηταν η ενσταση και ειναι ενδιαφερον οτι καποιοι δεν σχολιασαν τις ανακριβειες που γραφτηκαν, αλλα σχολιασαν τα μηνυματα που διορθωναν τις ανακριβειες. 

Κοίτα επειδή απ'ότι βλέπω είμαι ο μόνος που σχολίασε τα μυνήματα σας (εκτός αν γράφτηκε κάτι άλλο πριν απαντήσω), η αλήθεια είναι ότι ούτε καν μπήκα στον κόπο να δω ποιος είπε ανακρίβειες για τον απλό λόγο που έγραψα στην αρχή. Το θεωρώ πλέον βλακώδες. 

Σε θέαση υπό συνθήκες ήλιου τώρα, από προσωπική εμπειρία, δεν είχα πρόβλημα ούτε με το S9+ μου και ούτε με το X. Και τα δυο μου φαίνονται το ίδιο σε auto brightness το καλοκαίρι. Όλα ήταν αρκούντως φωτεινά και ευανάγνωστα. Δεν ένιωσα ποτέ την ανάγκη να πάω υπό σκιά για να δω κάτι στην οθόνη. Ούτε όταν τραβούσα φωτό και βίντεο και στα δυο. Και εφόσον τα 11 pro και Note 10 είναι ακόμα καλύτερα από τους προκατόχους και σε αυτόν τον τομέα, επανέρχομαι στο ίδιο συμπέρασμα με πριν. Η σύγκριση εξακολουθεί να είναι βλακώδης για μένα.

Εκτός και αν με την οθόνη του Note 10 τυφλώνεσαι κιόλας από την υπερβολική φωτεινότητα υπό τον ήλιο... τότε να το συζητήσουμε. 

 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Κοίτα επειδή απ'ότι βλέπω είμαι ο μόνος που σχολίασε τα μυνήματα σας (εκτός αν γράφτηκε κάτι άλλο πριν απαντήσω), η αλήθεια είναι ότι ούτε καν μπήκα στον κόπο να δω ποιος είπε ανακρίβειες για τον απλό λόγο που έγραψα στην αρχή. Το θεωρώ πλέον βλακώδες. 

Σε θέαση υπό συνθήκες ήλιου τώρα, από προσωπική εμπειρία δεν είχα πρόβλημα ούτε με το S9+ μου και ούτε με το X. Και τα δυο μου φαίνονται το ίδιο σε auto brightness. Και εφόσον τα 11 pro και Note 10 είναι ακόμα καλύτερα από τους προκατόχους και σε αυτόν τον τομέα, επανέρχομαι στο ίδιο συμπέρασμα με πριν. Η σύγκριση εξακολουθεί να είναι βλακώδης για μένα.

Εκτός και αν με την οθόνη του Note 10 τυφλώνεσαι κιόλας από την υπερβολική φωτεινότητα υπό τον ήλιο... τότε να το συζητήσουμε. 

Eχουν αισθητη διαφορα στην θεαση υπο ηλιο, κατι που αποτυπωνεται και στις μετρησεις:

galaxy s9
http://www.displaymate.com/Galaxy_S9_ShootOut_1s.htm#Dark
image.png.a9462e11082a6c0299ac0485348ab606.png

iphone X
http://www.displaymate.com/iPhoneX_ShootOut_1a.htm#Dark

image.png.2fe81c86a4c51e79feeab8122a747a55.png

 

Δεκτο οτι σε εσενα σου φαινονται το ιδιο, αλλα εχουν αισθητη διαφορα.

 

Το iPhone 11 pro βελτιωθηκε και σε αυτον τον τομεα:
http://www.displaymate.com/iPhone_11Pro_ShootOut_1P.htm#High_Ambient_Light

image.png.abe32d139138a83c33a118b1d1c24120.png

αλλα δεν εφθασε ουτε το galaxy s9, ποσο μαλλον το note 10+ :
http://www.displaymate.com/Galaxy_Note10_ShootOut_1G.htm#High_Ambient_Light
 

image.png.a1f9b6eeb95ec6b0a4784f4fc4dcb1b0.png

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------

 

Προσωπικα θεωρω πως και το contrast rating και το screen readability σε φωτεινα περιβαλλοντα(εξω με ηλιο κλπ) ειναι απο τις πιο σημαντικες παραμετρους μιας και ειναι απο τις λιγες περιπτωσεις οπου δεν ειμαστε ικανοποιημενοι ακομα με τις οθονες.
Κατι που βλεπω οτι καταληγει στο περιπου και το displaymate:
http://www.displaymate.com/Galaxy_Note10_ShootOut_1G.htm#High_Ambient_Light

Αναφορά σε κείμενο

Improving Display Performance for Real World Ambient Light Viewing Conditions

With screen size and resolution already functionally maxed out, manufacturers should instead dedicate their efforts and resources into improving real world display performance in ambient light by using advanced technology to restore and compensate for the loss of color gamut, color saturation, and image contrast due to ambient light, something that every consumer will benefit from, and will also immediately notice and appreciate – providing a true sales and marketing advantage…

 

Currently all existing displays are Accurate only when viewed in Absolute Darkness 0 lux. The most important improvements for OLED and LCD mobile displays will come from improving their image and picture quality and screen readability in Real World Ambient Light...

 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, haHa είπε

Eχουν αισθητη διαφορα στην θεαση υπο ηλιο, κατι που αποτυπωνεται και στις μετρησεις

Τι να σου πω, hooray για το Galaxy. Εμένα με ενδιαφέρει αυτό που βλέπουν τα μάτια μου και η διαφορά σε αυτή την περίπτωση δεν ήταν αισθητή. Εκτός αν αρχίσω να το ψηρίζω και να παίζω με settings και περιεχόμενο αλλά δεν βλέπω κανέναν απολύτως λόγο να το κάνω αυτό. Θέλω να βλέπω άνετα την οθόνη μου κάνοντας τα πράγματα που θέλω να κάνει η συσκευή μου υπό συνθήκες ήλιου και αυτό το κατάφεραν και οι δυο συσκευές.

Δεν αμφιβάλλω για τις μετρήσεις και το ότι το S9 έχει με βάση αυτές φωτεινότερη οθόνη αλλά η δική μου "εμπειρία χρήσης" ήταν η ίδια και με τις δυο συσκευές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, haHa είπε

Κραταω αυτο απο τον φιλο που εγραψε τις ανακριβειες και μετα ηθελε να γραψει για αντικειμενικα κριτηρια κλπ και αλλα γυρισε μπουμερανγκ και εξαφανιστηκε...🙄

Μη μου ανησυχείς δεν εξαφανιζομαι ποτε ουτε φυσικα εμφανίζομαι και quotarw επιλεκτικά οτι με βολευει παντα γραφω οτι σκεφτομαι ακομη κ αν κανω λαθος.. Και  πολυ κανα εκανες και διόρθωσες το λαθος  στα λεγόμενα μου αλλα στο βιντεο που παρεθεσα, απαντησες με τη δικαιολογια των εξελιγμενων αισθητηρων για καλυτερο auto brightness ενω ο ιδιος λεει οτι και χειροκινητα παρατηρησε το ιδιο γιατι δοκιμασε τα παντα. Εγω ας πούμε μπορω να πω οτι το κανει για καλυτερη αυτονομία γιατί με την standard αναλυση κιολας σεταρισμενη και οχι με την μεγαλύτερη που διαθέτει εχει ήδη μικρότερη αυτονομία απο το 11 pro max. Και στα χαρακτηριστικα παρα το μεγαλυτερο θεωρητικα peak brightness σε αρκετα υστερει .. 

Τελος αν πρεπει να σου απαντήσω γιατί δεν απάντησα ή  γιατι αντιστοιχα δεν καθησα να παραθεσω και εγω που υπερτερεί το iphone αστο. Πάμε παρακάτω. Μαλλον σε λαθος  ανθρωπο επεσες. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Τι να σου πω, hooray για το Galaxy. Εμένα με ενδιαφέρει αυτό που βλέπουν τα μάτια μου και η διαφορά σε αυτή την περίπτωση δεν ήταν αισθητή. Εκτός αν αρχίσω να το ψηρίζω και να παίζω με settings και περιεχόμενο αλλά δεν βλέπω κανέναν απολύτως λόγο να το κάνω αυτό. Θέλω να βλέπω άνετα την οθόνη μου κάνοντας τα πράγματα που θέλω να κάνει η συσκευή μου υπό συνθήκες ήλιου και αυτό το κατάφεραν και οι δυο συσκευές.

Δεν αμφιβάλλω για τις μετρήσεις και το ότι το S9 έχει με βάση αυτές φωτεινότερη οθόνη αλλά η δική μου "εμπειρία χρήσης" ήταν η ίδια και με τις δυο συσκευές.

Δεκτο, αλλα ακομα και με την οθονη του galaxy, οταν πχ δειχνεις μια φωτογραφια σε καποιον το μεσημερι του καλοκαιριου στην Ελλαδα, δεν θα ηθελες μεγαλυτερη φωτεινοτητα; Δεν εχεις βαλει ποτε το χερι σου γυρω απο την οθονη για να την δεις καλυτερα;

 

Εκει λοιπον ειναι απο τα λιγα σημεια που αξιζει η βελτιωση στις οθονες των κινητων και εκει βλεπω οτι καταληγει και το displaymate.

 

------------------------------------------------------

8 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Μη μου ανησυχείς δεν εξαφανιζομαι ποτε ουτε φυσικα εμφανίζομαι και quotarw επιλεκτικά οτι με βολευει παντα γραφω οτι σκεφτομαι ακομη κ αν κανω λαθος.. Και  πολυ κανα εκανες και διόρθωσες το λαθος  στα λεγόμενα μου αλλα στο ζητημα που εθεσα απαντησες με τη δικαιολογια των εξελιγμενων αισθητηρων για καλυτερο auto brightness. Εγω ας πούμε μπορω να πω οτι το κανει για καλυτερη αυτονομία γιατί με την standard αναλυση κιολας σεταρισμενη και οχι με την μεγαλύτερη που διαθέτει εχει ήδη μικρότερη αυτονομία απο το 11 pro max. Και στα χαρακτηριστικα παρα το μεγαλυτερο θεωρητικα peak brightness στα υπολοιπα υστερει.. 

Τελος αν πρεπει να σου απαντήσω γιατί δεν απάντησα ή  γιατι αντιστοιχα δεν καθησα να παραθεσω και εγω που υπερτερεί το iphone αστο. Πάμε παρακάτω. Μαλλον σε λαθος  ανθρωπο επεσες. 

Σε εχασα φιλε. Ομως οπως θα ελεγες κι εσυ:

To iPhone 11 pro max καθαρα με αντικειμενικα κριτηρια εχει υποδεεστερη οθονη απο το note10+ και η οθονη ειναι το σημαντικοτερο κομματι ενος κινητου, οποτε εχει σημασια ειδικα σε μια συσκευη που πληρωνεις τοσα λεφτα.

Κραταω αυτο που ειπες:

5 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

σημασια εχει οταν πληρωνεις τοσα λεφτα για μια συσκευη ποσο ευχαριστημενος εισαι με το ισως σημαντικοτερο κομματι ενος κινητου. Την οθονη του . Το ποστ ειχε να κανει καθαρα με αντικειμενικα και οχι με υποκειμενικα κριτηρια :)

 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, haHa είπε

Δεκτο, αλλα ακομα και με την οθονη του galaxy, οταν πχ δειχνεις μια φωτογραφια σε καποιον το μεσημερι του καλοκαιριου στην Ελλαδα, δεν θα ηθελες μεγαλυτερη φωτεινοτητα; Δεν εχεις βαλει ποτε το χερι σου γυρω απο την οθονη για να την δεις καλυτερα;

Εκει λοιπον ειναι απο τα λιγα σημεια που αξιζει η βελτιωση στα κινητα και εκει βλεπω οτι καταληγει και το displaymate.

Ειλικρινά δεν έχει χρειαστεί να βάλω το χέρι μου γύρω από την οθόνη του S9+ για να δω μια φωτογραφία. Παρόλα αυτά καλοδεχούμενη η οποιαδήποτε βελτίωση. Εγώ δεν είμαι αντίθετος σε αυτό.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, haHa είπε

 

Σε εχασα φιλε. Οομως οπως θα ελεγες κι εσυ:

To iPhone 11 pro max καθαρα με αντικειμενικα κριτηρια εχει υποδεεστερη οθονη απο το note10+ και η οθονη ειναι το σημαντικοτερο κομματι ενος κινητου, οποτε εχει σημασια ειδικα σε μια συσκευη που πληρωνεις τοσα λεφτα.

Κραταω αυτο που ειπες:

Και εγω κραταω την επιλεκτικη σου εμμονη αλλα δεν το κανω θεμα παροτι λεει μαλλον αρκετα και φωναζει για αλλα... Θα εχεις τους λογους σου να κοπτεσαι τοσο πολυ,ειδικα οταν καποιος αναγνωριζει το λαθος του και συνεχιζεις.  Παμε παρακατω 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Και εγω κραταω την επιλεκτικη σου εμμονη αλλα δεν το κανω θεμα παροτι λεει μαλλον αρκετα και φωναζει για αλλα... Θα εχεις τους λογους σου να κοπτεσαι τοσο πολυ,ειδικα οταν καποιος αναγνωριζει το λαθος του και συνεχιζεις.  Παμε παρακατω 

Καμια εμμονη και δεκτο οτι αναγνωρισες τις ανακριβειες που εγραψες.
Αυτο που γραφω και εγραψες για το ποσο σημαντικη ειναι η οθονη σε ενα κινητο(ειδικα οταν πληρωνεις τοσα λεφτα) ειναι ασχετο με το ποιο κινητο εχει καλυτερη οθονη:

5 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

σημασια εχει οταν πληρωνεις τοσα λεφτα για μια συσκευη ποσο ευχαριστημενος εισαι με το ισως σημαντικοτερο κομματι ενος κινητου. Την οθονη του . Το ποστ ειχε να κανει καθαρα με αντικειμενικα και οχι με υποκειμενικα κριτηρια :)

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...