Προς το περιεχόμενο

Η νέα entry-level φωτογραφική μηχανή X-A7 της Fujifilm έρχεται με 4K video και face detection


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, keysmith είπε

Τελικά όσο μειώνεται .........

Έτσι οπως τα λες. Και πραγματικα οι σημερινες καμερες πουλανε το τομαρι τους αρκετα ακριβα για να προσφέρουν φυκια για μεταξωτες κορδελες. Αναλογικα η προοδος στις φωτογραφικές ειναι αρκετα μικρη και οι τιμές οσο πανε και παραλογιζονται περισσοτερο. Στο τελος δεν ξερω σε ποιον πλεον θα πουλάνε. Εχω την αισθηση πως οι παραδοσιακες εταιριες του χωρου θα βγουνε σε αδιεξοδο με την πορεια που χαραξαν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/9/2019 στις 9:07 ΜΜ, keysmith είπε

Τελικά όσο μειώνεται ο κόσμος που αγοράζει τέτοιες φωτογραφικές (γενικά φωτογραφικές) τόσο αυτοί αυξάνουν τις τιμές και χρεώνουν στους λιγότερους που έχουν μείνει την χασούρα νομίζω. Είναι ένα μικρό αδιέξοδο που θα συρρικνώσει και άλλο τον χώρο. 

Οι μηχανές αυτές παρά το πλεονέκτημα του αισθητήρα τους (αφού είναι μεγάλος) στο κομμάτι του λογισμικού δεν μοιράζουν απλόχερα δυνατότητες και χαρακτηριστικά. Δεν είναι δυνατόν το hdr και τα "ζωντανά" χρώματα και η ανίχνευση προσώπου να θεωρούνται και να διαφημίζονται ως σπουδαίος νεοτερισμός σήμερα στην εποχή το Google Pixel (gcam)..

Αν  οι φωτογραφικές (αυτές οι μεγάλες) ακολουθούσαν στο ΑΙ τα κινητά θα ήταν αλλιώς τα πράγματα και θα άξιζε και να τις αλλάζουμε και να τις προτιμούμε. Σήμερα στον μέσο χρήστη εύλογα (δλδ πολύ λογικά) του δημιουργείται το ερώτημα γιατί να εμπλέξω με τόσο ακριβό χόμπυ όταν με το κινητό έχω αυτό που θέλω (πολλές φορές και καλύτερο φωτογραφικό αποτέλεσμα με point and shoot διαδικασία από τις κάμερες αυτές με τους κιτ φακούς). 

Και ακούς τώρα 700€ το εισαγωγικό μοντέλο με τον ηλεκτρικό φακό (Power zoom) για να  βγάλεις.. σέλφι με την σπαστή οθόνη; 

Συμφωνώ.

Πιστεύω ότι κάποια στιγμή αυτές οι φωτογραφικές θα εκλείψουν, διότι δίνεται έμφαση και στο portability (σμίκρυνση των chip, τα οποία έχουν υψηλές δυνατότητες και χαμηλή ενεργειακή κατανάλωση). Οπότε, τα smartphones ως all-in-one συσκευές θα συμπεριλάβουν μακροπρόθεσμα τις πιο εξελιγμένες δυνατότητες των φωτογραφικών μηχανών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...