Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα σε βρύση μπάνιου


fortes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους

Εχω ενα περιεργο προβλημα με τη βρυση  στο νιπτηρα του μπανιου,εδω και μερικες μερες δεν δινει ζεστο νερο.

Ζεστο νερο εχω απο λεβητα αεριου,ολες οι υπολοιπες βρυσες,κουζινα/ντουζιερα/νιπτηρας και ντουζιερα σε δευτερο μπανιο δουλευουν κανονικα,εχουν ζεστο νερο και ο λεβητας αναβει κανονικα οταν το γυρναω στο ζεστο..στη βρυση στο κυριως μπανιο οταν το γυρναω στο ζεστο ο λεβητας δεν ξεκιναει να δουλευει..Επισης καθως δοκιμαζα τις υπολοιπες βρυσες του σπιτιου και ειχε ζεστο νερο ο λεβητας,οταν δοκιμασα παλι τη βρυση που ειχε προβλημα ηρθε ζεστο νερο απο αυτο που ειχε ηδη που σημαινει(νομιζω) οτι η γραμμη ειναι ενταξει δεν εχει μπουκοσει η κατι..με λιγα λογια ειναι σαν να μην παιρνει την εντολη ο λεβητας για να αναψει απο την συγκερκιμενη μονο βρυση οταν γυρναω στο ζεστο..δεν ξερω αμα ειναι προβλημα του λεβητα η της βρυσης η κατι αλλο..Αμα υπαρχει καποιος που εχει ξαναδει παρομοιο προβλημα η γνωριζει κατι θα εκτιμουσα πολυ τη βοηθεια του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει ηλιακό θερμοσίφωνα το σπίτι ή απλό ηλεκτρικό θερμοσίφωνα; Οταν ανοίγεις το ζεστο στην βρύση έρχεται με πίεση;

Επεξ/σία από lary7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες οτι αφου πρωτα ηρθε νερο στις αλλες βρυσες μετα ήρθε και στο μπανιο θες να πεις οτι τοτε ειχες κανονικα ζεστο νερο? Δηλαδη ειχες νερο για οση ωρα ηθελες ή απλα ηρθε λιγο ζεστο νερο και μετα παλι κρυο? Εγω ετσι οπως το καταλαβαινω πρεπει να εχει προβλημα η βρυση του μπανιου και ενω εσυ νομιζεις οτι το γυριζεις στο ζεστο τελικα η βρυση παραμενει στο κρυο. Δεν παιρνει καποια εντολη ο λεβητας απο τη βρυση. Ροη νερου αντιλαμβανεται και γι αυτο ξεκιναει ειτε η ροη αυτη ειναι απο τη βρυση είτε αν πχ σπασεις εναν σωληνα και αρχισει και τρεχει νερο. Νομιζω οτι το ζεστο που σου ηρθε στη βρυση πρεπει να ειναι στιγμιαιο, μαλλον επειδη στο κρυο νερο της βρυσης ζεσταθηκε απο διπλανο σωληνα ζεστου νερου παυ εκαψε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lary7 μονο τον λεβητα αεριου εχω και δεν ειδα καποια διαφορα στην πιεση του νερου.

Curtis76 η προβληματικη βρυση ειχε για λιγο ζεστο νερο,αυτο που ειχε μεινει μεσα στο λεβητα και μετα ηρθε παλι κρυο..και εγω σκεφτηκα οτι η βρυση μπορει να εχει το προβλημα γι αυτο ισως δοκιμασω καποια αλλη βρυση να δω αν αλλαξει κατι πριν φωναξω καποιο μαστορα.ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fortes είπε

lary7 μονο τον λεβητα αεριου εχω και δεν ειδα καποια διαφορα στην πιεση του νερου.

Curtis76 η προβληματικη βρυση ειχε για λιγο ζεστο νερο,αυτο που ειχε μεινει μεσα στο λεβητα και μετα ηρθε παλι κρυο..και εγω σκεφτηκα οτι η βρυση μπορει να εχει το προβλημα γι αυτο ισως δοκιμασω καποια αλλη βρυση να δω αν αλλαξει κατι πριν φωναξω καποιο μαστορα.ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

τοτε το ζεστο νερο που σου ηρθε δεν ηταν αυτο που ειχε μεινει στον λεβητα, ηταν το κρυο νερο που ζεσταθηκε απο διπλανο σωληνα ζεστου νερου που πηγαινε στην αλλη βρυση που ανοιξες και ζεστανε και το νερου του κρυου σωληνα. Σιγουρακι οτι φταινει η βρυση με μικτη που εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρεθηκε το προβλημα  και τελικα ηταν η βρυση οπως ειπατε..δοκιμασα μια παλια που ειχα και κατευθειαν ηρθε ζεστο νερο μολις το γυρισα στο ζεστο..σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια και τον χρονο σας ;)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα με την βρύση της κουζίνας πως μπορώ να το διορθώσω χωρίς να Άλαξω βρύση ? Μπορώ για παράδειγμα να βγάλω κάτι και να το καθαρίσω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα παρομοιο προβλημα. Μου λεει ο υδραυλικος να αλλαξουμε μπαταρια. Αλλαζουμε, παλι τα ιδια.

Εν ολιγοις, το προβλημα ηταν σε αλλη μπαταρια (ντουζιερας), οπου είχε χαλασει εσωτερικα (οχι ο μηχανισμος της) και εκανε bypass(στην ουσια περνουσε το νερο συνεχεια απο μεσα της, δεν το απομονωνε και ακουγοταν να τρεχει το νερο μεσα στον τοιχο και πισω απο τη βρυση) και μου κρυωνε το νερο μονο της μπαταριας του μπανιου (που ειχε τη μιρκοτερη ροη). Μπανιερα και νεροχυτης ειχαν πιο ζεστο νερο.

Οποτε εχετε και αυτο στο νου. Τραβηγμενο μεν αλλα οχι απιθανο δε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Thomaslarisa είπε

Επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα με την βρύση της κουζίνας πως μπορώ να το διορθώσω χωρίς να Άλαξω βρύση ? Μπορώ για παράδειγμα να βγάλω κάτι και να το καθαρίσω ?

σε πρώτη φάση ποια βρύση έχεις Μοιάζει με αυτές ? image.png.0e33f85c9da5796a6affaf4069c86504.png Κλείσε τους διακόπτες από κάτω Βγάλε το μηχανισμό Άνοιξε λίγο τον διακόπτη Αν βγει νερό αλλάζεις μηχανισμό (τώρα πως τον βγάζεις δες youtube)  image.png.1b4e7ea042f040f7222e6c1b33ee8366.png Αν υπάρχει πρόβλημα και στο κρύο καθάρισε το φίλτρο εκεί που βγαίνει το νερό image.png.262f3b69dcb9a2fbc2b3e6936e5ee137.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/11/2022 στις 7:00 ΠΜ, hp8 είπε

σε πρώτη φάση ποια βρύση έχεις Μοιάζει με αυτές ? image.png.0e33f85c9da5796a6affaf4069c86504.png Κλείσε τους διακόπτες από κάτω Βγάλε το μηχανισμό Άνοιξε λίγο τον διακόπτη Αν βγει νερό αλλάζεις μηχανισμό (τώρα πως τον βγάζεις δες youtube)  image.png.1b4e7ea042f040f7222e6c1b33ee8366.png Αν υπάρχει πρόβλημα και στο κρύο καθάρισε το φίλτρο εκεί που βγαίνει το νερό image.png.262f3b69dcb9a2fbc2b3e6936e5ee137.png

Μοιάζει με την δεύτερη αλλά χωρίς σπιράλ είναι Φιξ .θα το δοκιμάσω και θα απαντήσω ξανά .να επισημάνω κάτι που ξέχασα πριν έχω λέβητα φυσικού αερίου σε όλες τις βρύσες του σπιτιού δίνει εντολή για να ζεσταθεί το νερό στης κουζίνας όχι και το κρύο έχει πίεση κανονικά μόνο στο ζεστό το κάνει αυτό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...