Προς το περιεχόμενο

ram overclock b-die


mikell

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας.Εχω αυτές τις μνήμες και δεν μπορώ με τίποτα στα 3200 να κατεβάσω τα timings.Μετά την αλλαγή των timings δεν κάνει post η μητική καθόλου.Η μητρική είναι msi x470 gaming plus.Την βοήθεια σας!

Καταγραφή.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλε την μπαταρία της μητρικής κάνα δυο λεπτά και ξαναβαλτην θα πάει default setings για τις μνήμες δεν ξέρω εγώ τις έχω στο xmp μόνο δεν πειράζω timings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mikell είπε

Κάνω reset bios και κάνει post κανονικά μετά.Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να κατεβάσω timings.ΤΟ περίεργο είναι ότι πρόκειται για  b-die μνήμες.

Αμφιβάλλω αν με 16-18-18 είναι bdie. Μάλλον διαβαζει μλκιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρα τα αφήνω όλα όπως ειναι με το xmp?Θα έβλεπα μεγάλες διαφορές στα games με αλλα timings?Εχω τον 2600.

Ετσι εξηγείται...

Καταγραφή.JPG

Επεξ/σία από mikell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mikell είπε

Αρα τα αφήνω όλα όπως ειναι με το xmp?Θα έβλεπα μεγάλες διαφορές στα games με αλλα timings?

το κοβω η για AFR η για CJR οπως  διαβαζε σε εμενα  και τελικα  ειταν  CJR οι μνημες μου με αυτα τα timmings  και παιξε με το calculator εχει ετοιμα profiles με timmings θελει βεβαια ψαξιμο  για ποιο ψηλα αλλα στο τελος θα βγαλεις ακρη ειμαι σιγουρος

bro !! αλλα ελα εδω  και αρχινα το διαβασμα για να δεις τι παιζει

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mikell είπε

Σας ευχαριστώ πολύ.

στη ερωτηση σου πριν σαφως και βοηθανε οι μεγαλυτερες συχνοτητες σε συνδιασμο με σφικτα timmings εαν και εφοσον μπορει να γινουν

εδω απο το φιλο κωστα ενα review σε 14 games και bench εαν δε το ειδες στο λινκ που σου βαλα πριν

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέπω ότι δεν παίρνουν χαμπάρι όλα τα games απο σφιχτά timings....Αυτά είναι τα δικά μου με default:

cachemem.png.fdae09e4a547e41de3dab124e0bd3510.png

2 ώρες πριν, ultraex2003 είπε

το κοβω η για AFR η για CJR οπως  διαβαζε σε εμενα  και τελικα  ειταν  CJR οι μνημες μου με αυτα τα timmings 

Πως το είδες αυτο?

 

Επεξ/σία από mikell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mikell είπε

Βλέπω ότι δεν παίρνουν χαμπάρι όλα τα games απο σφιχτά timings....Αυτά είναι τα δικά μου με default:

cachemem.png.fdae09e4a547e41de3dab124e0bd3510.png

Πως το είδες αυτο?

για 3200 σε αυτα τα timmings μια χαρα

αυτα τα νουμερα βγαζω και γω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορά το pbo,hpet,smt και cool and quiet,πια πρέπει να έχω ενεργοποιημένα και πια απενεργοποιημένα?Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά 15 χρόνια ήμουν με intel....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mikell είπε

Οσον αφορά το pbo,hpet,smt και cool and quiet,πια πρέπει να έχω ενεργοποιημένα και πια απενεργοποιημένα?Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά 15 χρόνια ήμουν με intel....

pbo δε εχω  στο βιος καθοτι ryzen 2600  τα αλλα τα εχω auto

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...