Προς το περιεχόμενο

Συνθεση


coniste

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καιρος να χαιρετησω το 8ετιας pc μου, θελω να παω σε κατι καινουργιο μιας και αναβαθμισα και την οθονη και δεν μπορω να την χαρω

Απο το παλιο συστημα θα κρατησω μονο τον SSD ο οποιος ειναι καινουργιος, HDD δεν χρειαζομαι, και το τροφοδοτικο πιθανως το οποιο ειναι ενα thermaltake hamburg 530w, θα αλλαχτει μονο σε περιπτωση που χρειαστω περισσοτερα watt.

Παμε λοιπον σε αυτα που εχουμε ηδη:

Οθονη Dell S2719DGF

SSD Crucial MX500 

PSU : Thermaltake Hamburg 530w

Παμε σε αυτα που δεν εχουμε και σκεφτομαστε να βαλουμε:

CASE ή CASE

CPU

GPU

ΜΟΒΟ 1  ή ΜΟΒΟ 2 ή ΜΟΒΟ 3

 RAM 1 ή RAM 2 ή RAM 3 (εδω τα mhz θα παιξουν αναλογα τη mobo)

Αυτα προς το παρον. Ακουω γνωμες αρχικα σαν συστημα πως φαινεται, απο χρηση θελω ξερω οτι μπορω να τα κανω "ολα", επισης τα rgb θα τα ηθελα μιας δεν ειχα ποτε και τα ζηλευω οταν τα βλεπω. Επισης θελω mini διοτι θα μπει σε ραφι πανω απο την οθονη. Ολα τα σχολεια δεκτα σε αλλαγες κτλ. 

 

 

                         

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα από τα δύο κουτιά δεν είναι μικρο για να αξίζει το κόστος mitx μητρικής. Αν δεν το διαπραγματεύεσαι από τα δύο το H200.

Πόσο θα είναι το ραφι σε διαστασεις; Φρόντισε να έχει χώρο στο ύψος αν ακολουθεί ας πούμε κι άλλο ραφι για να φεύγει ο αέρας. 

Ο ryzen 3600 είναι καλύτερος overall επεξεργαστής από τον i5. Αν θες αποκλειστικα Intel προτίμησε 8700 σκέτο για futureproof.

Επίσης ο 9600k θέλει έξτρα ψυκτρα ενώ οι δύο άλλοι που ανέφερα έρχονται με στοκ.

Με λίγα παραπάνω ευρώ παίρνεις rtx 2060 super και σαν εναλλακτική κοιτάς 5700-5700xt custom που είναι καλύτερη και από την 2060 και από την 2060 super και θα εκμεταλλευτείς και το freesync της οθόνης.Σε κάθε περίπτωση ένα καινούργιο τροφοδοτικό, θα ήταν απαραιτητο.

 

Αν θες μελέτησέ το

https://www.google.com/amp/s/www.techspot.com/amp/review/1871-amd-ryzen-3600/

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, radiohead είπε

Κανένα από τα δύο κουτιά δεν είναι μικρο για να αξίζει το κόστος mitx μητρικής. Αν δεν το διαπραγματεύεσαι από τα δύο το H200.

Ισχύει 100%,είναι αρκετά μεγάλα για mitx.Προσωπικα θα προτιμούσα το phanteks, πανέμορφο και πολύ ποιοτικό χωρίς κάποιο αξιοσημείωτο μειονεκτήμα όσο το είχα.

Και με τα υπόλοιπα λεγόμενα συμφωνω,ακόμη και σε 2600 μπορείς να πας άνετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τωρα μη πιανεστε απο μια λεξη, γενικη χρηση εννοω με εμφαση στο gaming, γενικα με την 2060 νομιζω θα ειμαι πολυ καλα ..καλα ολα αυτα που λετε και δεκτα εννοειται, αλλα δε θελω να ξεφυγω απο το budget της συνθεσης που εχω γραψει πιο πανω. Θα ηθελα να παω σε Intel να πω την αληθεια, με την mobo δεν ξερω τι να κανω, οπως και με το κουτι ενω μου αρεσαν αυτα τα 2 σαν επιλογες, με προβληματισατε, αν θελετε προτεινετε κατι παρομοιο σε mini μαζι με μητρικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να πάρεις την απλή 2060 στα 380€ μαζί με τον 9600k + ψυκτρα στα 280€ όταν έχεις 1440p monitor και μετά ίδια χρήματα παίρνεις πιο fututeproof πλατφόρμα με 6/12 cpu και καλύτερη κάρτα γραφικών που είναι το νο1 στην ανάλυση σου δεν είναι λιγάκι χαζομάρα; Σκέψου το κι αυτό..

Γράψε λίγο διαστάσεις ραφιού η βγάλε μία φωτο αν είναι δυνατόν. Στα λέω γιατί έχω matx κουτί μικρότερο σε διαστάσεις και από τα δύο που έβαλες στο μάτι, χωμένο σε ράφι κι εγώ και το θέμα θερμοκρασίας πρέπει να το λαβεις σοβαρά υπόψιν.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 ποντους υψος ειναι το ραφι αυτη τη στιγμη αλλα μπορει να μετακινηθει και παραπανω το απο πανω ραφι, για να αεριζεται κιολας, σε μηκος και βαθος δεν εχουμε θεμα ειναι αρκετα μεγαλο.

Αν εχεις ορεξη δωσε μου μια συνθεση intel και μια amd, στο ιδιο budget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 2060 στα 1440p δε γάμησε κανένας.Το ξέρω γιατί την έχω.Πάνω από 80 fps σε ultra settings δεν θα δώσει σε νέα games με τίποτα.Και είμαι και τυχερός (boostarei στα 2300,μνήμες samsung).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Deka013 είπε

Με 2060 στα 1440p δε γάμησε κανένας.Το ξέρω γιατί την έχω.Πάνω από 80 fps σε ultra settings δεν θα δώσει σε νέα games με τίποτα.Και είμαι και τυχερός (boostarei στα 2300,μνήμες samsung).

Για τα παιχνίδια που θες 144hz δεν χρειάζεσαι ultra.Μια χαρά είναι και η 2060 αλλά γιαυτό του λέμε για amd για να σκάσει τα υπόλοιπα σε κάρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας βρούμε το κουτί και πάρε ο,τι θες μετά. Πόσο μπορεί να μετακινηθεί πανω χωρίς να σε ξενίζει; Κανένα από τα δύο που έβαλες δεν πληροί το τωρινό σου ύψος έτσι; Μόνο αυτό μπορεί σε itx όρθιο https://www.skroutz.gr/s/11621196/Raijintek-Metis-Plus-Window.html?keyphrase=metis+raijintek

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, spy94 είπε

Για τα παιχνίδια που θες 144hz δεν χρειάζεσαι ultra.Μια χαρά είναι και η 2060 αλλά γιαυτό του λέμε για amd για να σκάσει τα υπόλοιπα σε κάρτα.

To δε χρειάζεσαι είναι πολύ σχετικό.Δηλαδή αν τα είχες θα έλεγες όχι;Εγώ ήθελα να δείξω πως είναι το πράγμα ούτε ένα χρόνο από την κυκλοφορία (φαντάσου σε 3 χρόνια πόσους συμβιβασμούς θα πρέπει να κάνει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...