Προς το περιεχόμενο

profil της γραμμης μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

DSL Link Information

Link Status Up
Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate(Up/Down) 886/9214 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 886/12016 kbps
Noise Margin(Up/Down) 12.4/8.1 dB
Line Attenuation(Up/Down) 12.3/21.5 dB
Output Power(Up/Down) 12.4/18.4 dBm
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 4/256
Interleave Delay(Up/Down) 4/11 ms
INP(Up/Down) 1/4.5 symbols
Profile N/A
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
CRC Errors(Up/Down) 0/17
FEC Errors(Up/Down) 7/74187

 

μηπωσ επρεπε να κλειδωνω παραπανω επισης τρωω τρελα Ping spikes ενω το pc  ειναι συνδεμενο με ethernet 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/09/2019 at 20:38, drxpz said:

DSL Link Information

Link Status Up
Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate(Up/Down) 886/9214 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 886/12016 kbps
Noise Margin(Up/Down) 12.4/8.1 dB
Line Attenuation(Up/Down) 12.3/21.5 dB
Output Power(Up/Down) 12.4/18.4 dBm
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 4/256
Interleave Delay(Up/Down) 4/11 ms
INP(Up/Down) 1/4.5 symbols
Profile N/A
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
CRC Errors(Up/Down) 0/17
FEC Errors(Up/Down) 7/74187

μηπωσ επρεπε να κλειδωνω παραπανω επισης τρωω τρελα Ping spikes ενω το pc  ειναι συνδεμενο με ethernet 

θεωρητικα  ναι θα επρεπε.μπορει να φταιει κατι εξω μπορει να ειναι η καλωδιωση σου. τα spikes μπορει  να ειναι λογω wireless αν εισαι wireless.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@poulinos ποσο παραπνω αν μπορεισ να μου πεισ τωρα κλειδωνω καπου στα 8 ναι μαλλον φταιει η καλωδιωση του σπιτιου γτ ειναι αρκετα παλιο τι μπορω να κανω για αυτο ??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, drxpz είπε

@poulinos ποσο παραπνω αν μπορεισ να μου πεισ τωρα κλειδωνω καπου στα 8 ναι μαλλον φταιει η καλωδιωση του σπιτιου γτ ειναι αρκετα παλιο τι μπορω να κανω για αυτο ??

Όλα ειναι θεωρητικά , έχω δει γραμμή με attenuation 20 να κλείδωνει στα 18 . Τι πάροχο έχεις ? Ξεκινά από εκεί .μην μπεις σε διαδικασίες να αλλάζεις την κάθετη χωρίς λόγο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, drxpz είπε

@aGka8l οτε εχω 

οπως το βλέπω εγω αυτο θα πρεπε να ναι ανάποδα

Noise Margin(Up/Down) 12.4/8.1 dB

 

sto down να εχεις 12 και στο up 8  αφου το up το παιρνεις ολο και απο το down εχεις μια διαφοα στο αctual me attainable, μπορει να ναι και κολλημα του ρουτερ βεβαια .δωσε μια βλαβη για χαμηλη ταχυτητα να δεις τι θα σου πουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@aGka8l ωραια αυτο θα κανω τι ακριβωσ να πω ομωσ οτι συγχρονιζω λιγοτερο σε σχεση με αλλουσ στην περιοχη μου  ?? οτι με βαση τα στατιστικα τησ γραμμης μου επρεπε να συγχρονιζω πολυ παραπανω  ??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, drxpz είπε

@aGka8l ωραια αυτο θα κανω τι ακριβωσ να πω ομωσ οτι συγχρονιζω λιγοτερο σε σχεση με αλλουσ στην περιοχη μου  ?? οτι με βαση τα στατιστικα τησ γραμμης μου επρεπε να συγχρονιζω πολυ παραπανω  ??

δεν ειναι αναγκη να πεις παπατζες γιατι μπορουν να δουν τον Μ.ο της περιοχής σου που μπορει να ειναι τοσο οντως.πες για τα ping spikes και οτι στα πλαισια καλης συνεργασίας θα ήθελες να δει την γραμμή ενας τεχνικός ε αμα σου πουν οχι πες ξανασκεφτείτε το γιατι θα παω σε παροχο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, drxpz said:

@poulinos ποσο παραπνω αν μπορεισ να μου πεισ τωρα κλειδωνω καπου στα 8 ναι μαλλον φταιει η καλωδιωση του σπιτιου γτ ειναι αρκετα παλιο τι μπορω να κανω για αυτο ??

me 21 attenuation ναι θα μπορουσες να εχεις και 15 και 16 και 17 και 18.εχει να κανει με το Profile και με την ποιοτητα του χαλκου. οτι το σπιτι ειναι παλιο δεν σημαινει οτι φταιει το καλωδιο.συν οτι σε πολλα υπαρχει αναπληρωματικο.πρεπει να γινει πρωτα δοκιμη στον κατανεμητη /χωνευτη και αν εκει εχεις παραπανω τοτε κοιταμε την καθετη και την οριζοντια.δεν πετας ετσι ενα καλωδιο χωρις να εχει γινει δοκιμη κατω.πολλες φορες κιολας δεν φταιει η καθετη αλλα μπορει να φταιει κατι στην οριζοντια ή να εχει ξεμεινει συνδεδεμενο το αναπληρωματικο ζευγαρι κτλ κτλ.μεχρι και οξειδωση σε πριζακι.το καλωδιο ειναι η τελευταια λυση αφου εξαλειψουμε ολα τα αλλα πρωτα

24 minutes ago, aGka8l said:

οπως το βλέπω εγω αυτο θα πρεπε να ναι ανάποδα

Noise Margin(Up/Down) 12.4/8.1 dB

sto down να εχεις 12 και στο up 8  αφου το up το παιρνεις ολο και απο το down εχεις μια διαφοα στο αctual me attainable, μπορει να ναι και κολλημα του ρουτερ βεβαια .δωσε μια βλαβη για χαμηλη ταχυτητα να δεις τι θα σου πουν

δεν νομιζω OTI ειναι αναποδα οχι οτι δεν θα μπορουσε .απλα o οτε δινει 9 margin στο Downstream οποτε το 8.1 στεκει.στο Up μπορει απλα να το φοραει σαν profile και για αυτο να μην πηγαινει παραπανω αλλα εκει βεβαια δεν κολλαει το attainable οπως ειπες. Γενικα.ειναι πολυ δυσκολο να δεις λαθος Margins αλλα αντιθετα ειναι εφικτο να διαβαζει λαθος attenuation το Modem router.εκτος αν φοραει κανα παραξενο profile. και 8.1 margin να ειχε στο upstream παλι θα πρεπε να εχει μεγαλυτερο attainable.οπως και το attainable του Down ειναι λιγο παραξενο γιατι ειναι μεγαλη η διαφορα actual και attainable.εκτος αν εχει φαει κανα σκαλωμα το modem router.

19 minutes ago, drxpz said:

@aGka8l ωραια αυτο θα κανω τι ακριβωσ να πω ομωσ οτι συγχρονιζω λιγοτερο σε σχεση με αλλουσ στην περιοχη μου  ?? οτι με βαση τα στατιστικα τησ γραμμης μου επρεπε να συγχρονιζω πολυ παραπανω  ??

το δευτερο μπορεις να το πεις.το πρωτο το πεις ή οχι δεν λεει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, drxpz said:

@Poulinos ευχαριστω πολυ για την αναλυτικη ενημερωση

αν μπορεις να τσεκαρεις κατανεμητη/χωνευτη καντο.αλλιως το δινεις βλαβη και θα δουν αυτοι τι Profile εχεις κτλ.επισης κανε κατι μηπως και παιξεις λιγο καλυτερα.μπες μεσα στο ρουτερ δεν θυμαμαι σε ποια καρτελλα και καπου θα σου εχει ολα τα Modes πχ  g.dmt,adsl2,adsl2+ και παει λεγοντας.ξετσεκαρε το annex m.

εχω μια υποψια οτι αν το βγαλεις θα παιξεις καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@poulinos λοιπον μετα απο επικοινωνια με τεχνικο οτε ο οποιοσ ηταν πολυ ευγενικοσ και ηξερε απο οτι φανηκε μου ειπε πωσ με εχουν  κλειδωσει στα 9χιλιαδεσ γιατι αν τον κανουν unlock θα εχω αποσυνδεσεις λογο μεγαλησ αποστασης απο το κεντρο του οτε του ζητησα να με ξεκλειδωσει και αν εχω αποσυνδεσεισ θα παρω ενα τηλ να ενημερωσω.Επισησ αυτο που ειπεσ με το annex m το δοκιμασα αλλα παλι το ιδιο συγχρονιζα.Λεσ με να εχω οντως αποσυνδεσεισ με αυτα τα στατιστικα  ??

 

Επεξ/σία από drxpz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/09/2019 at 14:47, drxpz said:

@poulinos λοιπον μετα απο επικοινωνια με τεχνικο οτε ο οποιοσ ηταν πολυ ευγενικοσ και ηξερε απο οτι φανηκε μου ειπε πωσ με εχουν  κλειδωσει στα 9χιλιαδεσ γιατι αν τον κανουν unlock θα εχω αποσυνδεσεις λογο μεγαλησ αποστασης απο το κεντρο του οτε του ζητησα να με ξεκλειδωσει και αν εχω αποσυνδεσεισ θα παρω ενα τηλ να ενημερωσω.Επισησ αυτο που ειπεσ με το annex m το δοκιμασα αλλα παλι το ιδιο συγχρονιζα.Λεσ με να εχω οντως αποσυνδεσεισ με αυτα τα στατιστικα  ??

Μην το τσεκαρεις το annex m.β.μεγαλο attenuation το 21 ?? wtf.μια χαρα αποσταση ειναι το 21.επαιζα με 6 margin με 30 attenuation χωρις θεμα.εσυ εχεις 21 και ο οτε δινει 9 αρι Margin που σημαινει οτι θα παιζεις πιο καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@poulinos και εγω αυτο πιστευω πωσ θα ειναι μια χαρα οταν μου ερθει μηνυμα απο τον οτε  οτι επιλυθηκε το θεμα θα ξανανεβασω τα στοιχεια εδω περα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...