Προς το περιεχόμενο

Ατομικη επιχειρηση online με εδρα το σπιτι


Γιωργος356

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια...

Θα ηθελα να κανω εναρξη ατομικης επιχειρησης με εδρα το σπιτι μου.

Θα εμπορευομαι προιοντα λογισμικου (οχι υπηρεσιες).

Τα παντα θα γινονται online.

Πωλησεις εντος και εκτος Ευρωπης.

Τι θα πρεπει να εχω υποψην μου?

Εχει αλλαξει κατι τωρα με τις εξαγγελιες της νεας κυβερνησης?

Μεχρι προσφατα, ειχα ακουσει οτι δεν γινεται να εχεις εδρα το σπιτι σου αν πουλας προιοντα (για υπηρεσιες οκ). Ισχυει ακομα?

Απο οτι εχω καταλαβει, ο φορος για ιδιωτικες επιειρησεις θα πεσει απο το 24% στο 9% για τα πρωτα 10,000 ευρω (απο εκει και πανω τι γινεται?).

Ευχαριστω!

Επεξ/σία από Γιωργος356
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σημαντικότερα πράγματα στην ίδρυση εταιρίας οποιασδήποτε μορφής είναι 2.

Ένας λογιστής και ένας δικηγόρος.

ΔΕΝ ρωτάς δεξιά και αριστερά απευθύνεσαι ΜΟΝΟ σε αυτούς τους δύο οι οποίοι σε καθοδηγούν και σε κατευθύνουν αναλόγως κάνοντας χρήση της εκάστοτε νομοθεσίας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Γιωργος356 είπε

 

Απο οτι εχω καταλαβει, ο φορος για ιδιωτικες επιειρησεις θα πεσει απο το 24% στο 9% για τα πρωτα 10,000 ευρω (απο εκει και πανω τι γινεται?).

Ευχαριστω!

Αυτο ειναι για τα εισοδηματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις...

1 ώρα πριν, bluesattack είπε

Αυτο ειναι για τα εισοδηματα.

Να ορισουμε τι σημαινει η λεξη εισοδηματα εδω? Μισθος υπαλληλου η συνταξη?

Εδω:

https://www.euro2day.gr/news/economy/article/1697092/poioi-kai-posa-kerdizoyn-apo-tis-foroelafrynseis-t.html

... λεει:

- - -

Eλεύθεροι επαγγελματίες

Ακόμα μεγαλύτερη θα είναι η φορολογική ελάφρυνση για τους ελεύθερους επαγγελματίες και τους αυτοαπασχολούμενους καθώς με τη μείωση του συντελεστή στο 9% για τα εισοδήματα έως 10.000 ευρώ, θα γλιτώσουν φόρο έως 1.300 ευρώ τον χρόνο. Ωστόσο, τη μείωση αυτή θα τη δουν το 2021, στο εκκαθαριστικό της φορολογικής τους δήλωσης.

- - -

26 λεπτά πριν, LiquidTroll είπε

Να εχεις παντα υποψιν σου ποση διαφημιση χρειαζεται κάτι τέτοιο. Θα πρέπει να δίνεις πολλα € στην Google μηνιαιως....

Ναι, το εχω υπ' οψιν μου.

Ευχαριστω!

2 ώρες πριν, lary k. είπε

Τα σημαντικότερα πράγματα στην ίδρυση εταιρίας οποιασδήποτε μορφής είναι 2.

Ένας λογιστής και ένας δικηγόρος.

ΔΕΝ ρωτάς δεξιά και αριστερά απευθύνεσαι ΜΟΝΟ σε αυτούς τους δύο οι οποίοι σε καθοδηγούν και σε κατευθύνουν αναλόγως κάνοντας χρήση της εκάστοτε νομοθεσίας.

Συμφωνω, μαζι σου.

Αλλα οι περισσοτεροι λογιστες και δικηγοροι δεν κατεχουν το θεμα του online επιχειρην πολυ.

Για αυτο παιρνω πολλες γνωμες, τις οποιες θα διασταυρωσω.

Ευχαριστω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Γιωργος356 είπε

Καλησπερα παιδια...

Θα ηθελα να κανω εναρξη ατομικης επιχειρησης με εδρα το σπιτι μου.

Θα εμπορευομαι προιοντα λογισμικου (οχι υπηρεσιες).

Τα παντα θα γινονται online.

Πωλησεις εντος και εκτος Ευρωπης.

Τι θα πρεπει να εχω υποψην μου?

Εχει αλλαξει κατι τωρα με τις εξαγγελιες της νεας κυβερνησης?

Μεχρι προσφατα, ειχα ακουσει οτι δεν γινεται να εχεις εδρα το σπιτι σου αν πουλας προιοντα (για υπηρεσιες οκ). Ισχυει ακομα?

Απο οτι εχω καταλαβει, ο φορος για ιδιωτικες επιειρησεις θα πεσει απο το 24% στο 9% για τα πρωτα 10,000 ευρω (απο εκει και πανω τι γινεται?).

Ευχαριστω!

Για πωλησεις εμπορευματων, που σημαινει και ταμειακη μηχανη απο οσο γνωριζω δεν γινεται να δηλωθει ως εδρα η κατοικια. Εκτος κι αν εχει αλλαξει αυτο προσφατα και δεν το πηρα ειδηση. Για παροχη υπηρεσιων ομως ενδεχεται και να γινεται.  Αυτη ειναι και η πρωτη ερωτηση που θα πρεπει να κανεις σε εναν σοβαρο λογιστη κι οχι της "γειτονιας".

Τα υπολοιπα, φορολογια και τα λοιπα, ερχονται πολυ πιο μετα αφου πρωτα θα χρειαστει να υπολογισεις εξοδα της εδρας ( ενοικιο, κοινοχρηστα κτλ ) για να εξαγεις και συμπερασματα για το κατα ποσο σε συμφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, 29gk είπε

Για πωλησεις εμπορευματων, που σημαινει και ταμειακη μηχανη απο οσο γνωριζω δεν γινεται να δηλωθει ως εδρα η κατοικια. Εκτος κι αν εχει αλλαξει αυτο προσφατα και δεν το πηρα ειδηση. Για παροχη υπηρεσιων ομως ενδεχεται και να γινεται.  Αυτη ειναι και η πρωτη ερωτηση που θα πρεπει να κανεις σε εναν σοβαρο λογιστη κι οχι της "γειτονιας".

Τα υπολοιπα, φορολογια και τα λοιπα, ερχονται πολυ πιο μετα αφου πρωτα θα χρειαστει να υπολογισεις εξοδα της εδρας ( ενοικιο, κοινοχρηστα κτλ ) για να εξαγεις και συμπερασματα για το κατα ποσο σε συμφερει.

Οσοι πουλανε "instantly downloadable digital products", νομιζω μπορουν να δειξουν απλα τα statements απο το Paypal.

Και βεβαια, δεν χρησιμοποιουν το σπιτι τους ως αποθηκη αγαθων. Τα ηλεκτρονικα προιοντα βρισκονται στον server.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Γιωργος356 είπε

Οσοι πουλανε "instantly downloadable digital products", νομιζω μπορουν να δειξουν απλα τα statements απο το Paypal.

Και βεβαια, δεν χρησιμοποιουν το σπιτι τους ως αποθηκη αγαθων. Τα ηλεκτρονικα προιοντα βρισκονται στον server.

Ευχαριστω.

Αυτο που θα επρεπε ομως να σε απασχολει, ειναι αυτο το "νομιζω" που γραφεις. Εχε κατα νου πως ερμηνεια νομων και διαταξεων στην Ελλαδα κανει κατα βουληση η εφορια, με την εννοια του καθε εφοριακου υπαλληλου ξεχωριστα, του εφορου ή και της υπηρεσιας. Εμπειρικα γραφω απο προβληματα που εχω αντιμετωπισει στο παρελθον και σε φυσικα οπως και σε online επιχειρησεις.

Χρειαζεσαι λογιστη οπως εγραψα για να σε κατατοπισει με ακριβεια. Θα προτεινα να ξεκινησεις απο αυτο το βημα, μετα να αναπροσαρμοσεις το επιχειρηματικο μοντελο που εχεις κατα νου και τελος να βγαλεις συμπερασματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, 29gk είπε

Αυτο που θα επρεπε ομως να σε απασχολει, ειναι αυτο το "νομιζω" που γραφεις. Εχε κατα νου πως ερμηνεια νομων και διαταξεων στην Ελλαδα κανει κατα βουληση η εφορια, με την εννοια του καθε εφοριακου υπαλληλου ξεχωριστα, του εφορου ή και της υπηρεσιας. Εμπειρικα γραφω απο προβληματα που εχω αντιμετωπισει στο παρελθον και σε φυσικα οπως και σε online επιχειρησεις.

Χρειαζεσαι λογιστη οπως εγραψα για να σε κατατοπισει με ακριβεια. Θα προτεινα να ξεκινησεις απο αυτο το βημα, μετα να αναπροσαρμοσεις το επιχειρηματικο μοντελο που εχεις κατα νου και τελος να βγαλεις συμπερασματα.

Καλως. Θα το κανω. Σε ευχαριστω. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...