Προς το περιεχόμενο

Το λανσάρισμα των νέων iPhone 11 απέτυχε να εντυπωσιάσει τις Ασιατικές αγορές


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 213
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, KnightRider είπε

 

Δεν θα ξεχάσω που με το N95 το 2008 που έλεγχα τηλεοράσεις,κλιματιστικά,hifi και που έπαιζα παιχνίδια στο facebook με flash player στον browser και ο άλλος με το iPhone 3G ζήλεψε αλλά έλεγε τάχαμ ότι δεν είναι τίποτα σπουδαίο και ότι η καινοτομία του iPhone 3G που είχε ήταν ότι είχε οθόνη αφής κι ότι είχε καλύτερο browsing.... του είχα πει επίτηδες ότι ούτε βίντεο τραβάει και συνέχεια πήγε να πει κάτι άσχετο για να αποφύγει την κουβέντα

Και μετά από τόσα χρόνια να φανταστώ ακόμα ελέγχεις τις τηλεοράσεις και τα κλιματιστικά  με καποιο παρόμοιο κινητό και δεν κανεις αυτό που έκανε ο φίλος σου, δηλαδή να έχεις κινητό με οθόνης αφής ώστε να κανεις καλύτερο browsing κτλ. 

Γιατι αν κανεις αυτό που έκανε ο φίλος σου τότε φαντάσου ποιος ήταν πιο μπροστά. 

9 ώρες πριν, KnightRider είπε

 

Θεωρώ απλά χαζομάρα το να πετάς τόσα λεφτά κάθε χρόνο για κάτι που δεν το έχεις ανάγκη. Δηλ ο άλλος να δουλεύει 2 μήνες για να μπορεί να έχει το νεότερο iPhone και κάθε χρόνο να το κάνει αυτό με σκοπό μόνο και μόνο για την φιγούρα ενώ με τα λεφτά αυτά θα μπορούσε να τα έχει στην άκρη για κάτι καλύτερο.

Μιλάω περισσότερο για τους νέους που τα κάνουν αυτά.

Ήταν κάποτε δυο φίλοι και λέει ο ένας στον άλλο, ρε φίλε κόψε το κωλοτσιγαρο από την μια σου κάνει κακό από την άλλη αν μαζεύες τόσα χρόνια τα λεφτά από τα πακέτα που έχεις αγοράσει θα έπαιρνες Φεράρι. Και απαντά ο άλλος, εσυ που δεν καπνίζεις τόσα χρόνια η Φεράρι σου που είναι; 

Μου θύμισες τον πρώτο. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 hours ago, leonproniknidis said:

Τι εννοείς κινεζική υποκλοπή δεν καταλαβαίνω. Αν εννοείς ότι οι συνομιλίες υποκλεπτονται κάνεις λάθος . Αν θέλουν να υποκλέψουν τις κλήσεις μπορούν να το κάνουν δίχως ηχογράφηση κλήσης εφόσον όλα στον αέρα περνούν θέλουμε δε θέλουμε.

Οι περισσότεροι iPhone users παρακαλούν για αυτή τη δυνατότητα. Ποιο σοβαρό εργαλείο από την ηχογράφηση κλήσης για ένα επαγγελματία που χρησιμοποιεί πραγματικά το κινητό του σαν επαγγελματίας δεν υπάρχει. Άλλωστε η ίδια η Apple επιτρέπει στο store της να υπάρχουν προγράμματα ηχογράφησης κλήσης μέσω απομακρυσμένων σέρβερ με αισχρες χρεώσεις. 

Μου φαίνεται αστείο η ονομασία Pro. Σε ποιους απευθύνεται δηλαδή. Ποια είναι η Pro δυνατότητα αν δεν μπορεί να κάνει ηχογράφηση κλήσης? Τουλάχιστο παιδικό θα το ονομάσω εγώ. 

Αν όντως υπήρχε θέμα νομικό δεν θα επέτρεπε καν τέτοιες εφαρμογές. Αλλά τις επιτρέπει διότι δεν υπάρχει γιατί όπως είπα με ειδοποίηση στην αρχή της κλήσης επιτρέπεται και από το νόμο. 

Λέω κάτι λάθος? 

Μάλιστα, μάθαμε ότι οι επαγγελματίες ηχογραφούμε τις κλήσεις μας και μάλιστα ότι οι iPhone users παρακαλάμε για τέτοια δυνατότητα. Τουλάχιστον από τους iPhone users που έχω γνωρίσει, κανείς δεν έχει εκφράσει τέτοιο "παράπονο". Βέβαια, δεν γνωρίζω μήπως φταίει ότι όλοι τους έχουν ξεπεράσει την εφηβεία... 

Αλήθεια, από περιέργεια, τι σόι επαγγελματίας είσαι εσύ που ηχογραφείς (ή που θέλεις να ηχογραφείς) τους εκάστοτε συνομιλητές σου; Άραγε, εάν και εφ'όσον κάνεις κάτι τέτοιο, τους ενημερώνεις για την ενέργειά σου αυτή; Ειλικρινά, θέλω να μάθω. 

  • Like 1
  • Thanks 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, paredwse said:

Μάλιστα, μάθαμε ότι οι επαγγελματίες ηχογραφούμε τις κλήσεις μας και μάλιστα ότι οι iPhone users παρακαλάμε για τέτοια δυνατότητα. Τουλάχιστον από τους iPhone users που έχω γνωρίσει, κανείς δεν έχει εκφράσει τέτοιο "παράπονο". Βέβαια, δεν γνωρίζω μήπως φταίει ότι όλοι τους έχουν ξεπεράσει την εφηβεία... 

Αλήθεια, από περιέργεια, τι σόι επαγγελματίας είσαι εσύ που ηχογραφείς (ή που θέλεις να ηχογραφείς) τους εκάστοτε συνομιλητές σου; Άραγε, εάν και εφ'όσον κάνεις κάτι τέτοιο, τους ενημερώνεις για την ενέργειά σου αυτή; Ειλικρινά, θέλω να μάθω. 

Εγώ πάντως με όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα σε όλα τα τοπικς, αισθάνομαι ακόμη πιο elite που επιλέγω apple συσκευές. Όχι για τις τιμές που πληρώνω αλλά για τα χαρακτηριστικά που αναζητώ και που μου τα προσφέρει! Και η επιλογή μου αυτή δεν πρόκειται να αλλάξει είτε πουλήσει 10 συσκευές είτε 100.000.000.  :)

ps: όταν κάποιοι μπαίνετε με νέο λογαριασμό, φροντίστε να αλλάζετε λίγο τις ιστορίες σας γιατί δεν έχει πλάκα... 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paredwse είπε

Μάλιστα, μάθαμε ότι οι επαγγελματίες ηχογραφούμε τις κλήσεις μας και μάλιστα ότι οι iPhone users παρακαλάμε για τέτοια δυνατότητα. Τουλάχιστον από τους iPhone users που έχω γνωρίσει, κανείς δεν έχει εκφράσει τέτοιο "παράπονο". Βέβαια, δεν γνωρίζω μήπως φταίει ότι όλοι τους έχουν ξεπεράσει την εφηβεία... 

Αλήθεια, από περιέργεια, τι σόι επαγγελματίας είσαι εσύ που ηχογραφείς (ή που θέλεις να ηχογραφείς) τους εκάστοτε συνομιλητές σου; Άραγε, εάν και εφ'όσον κάνεις κάτι τέτοιο, τους ενημερώνεις για την ενέργειά σου αυτή; Ειλικρινά, θέλω να μάθω. 

Και εγώ θέλω να μάθω τι είναι αυτό το pro που έχουν βάλει και το κάνουν πιο επαγγελματικό σε σχέση με τις άλλες εκδόσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα παρακαλεσω να διορθωθει το αρθρο. Δεν γινεται να μην ξερουν οι χρηστες του ινσομνια τι ειναι και τι δεν ειναι καινοτομια και να ξερουν αυτοι οι ασχετοι, πληρωμενοι αντι-apple που τα λενε αυτα! Προχτες στο αντιστοιχο αρθρο οι φιλοι εκθειαζαν τις συσκευες και ελεγαν σε ολους που ρωτουσαν τι σοι καινουργιο εχουν να επιδειξουν και οτι ειναι λιγο απογοητευτικο το launch ποσο ασχετοι ειναι που δεν μπορουν να καταλαβουν τους νεους τεχνολογικους οριζοντες που ανοιγονται μπροστα μας με τις καινουργιες συσκευες! Προσωπικα εχω μπερδευτει αλλα αποκλειεται φιλος συνφορουμιτης να ειναι απλα fan boy και να μην βλεπει μπροστα του! Κατι πολυ περιεργο συμβαινει! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, leonproniknidis είπε

Ποιο σοβαρό εργαλείο από την ηχογράφηση κλήσης για ένα επαγγελματία που χρησιμοποιεί πραγματικά το κινητό του σαν επαγγελματίας δεν υπάρχει. 

Σώπα. Δεν το ήξερα.

Δηλαδή εγώ που συνομιλώ με πελάτες και συνεργάτες χωρίς να τους ηχογραφώ, μάλλον δεν χρησιμοποιώ το κινητό μου πραγματικά ως επαγγελματίας... 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, newton91 said:

Και εγώ θέλω να μάθω τι είναι αυτό το pro που έχουν βάλει και το κάνουν πιο επαγγελματικό σε σχέση με τις άλλες εκδόσεις 

PROφανώς η ονοματολογία είναι θέμα marketing ή product differentiation policy. Δίνουν μια συσκευή με "μεσαία" χαρακτηριστικά (το MacBook, το iPhone, το iPad) και μία πιο "ανεβασμένη" (Macbook Pro, iPhone Pro, iPad Pro).

Ελπίζω πάντως να μην συμφωνείς ότι μια "επαγγελματική" συσκευή (whatever that is...) πρέπει απαραίτητα να συμπεριλαμβάνει λειτουργία ηχογράφησης κλήσης, όπως διατείνεται άλλο μέλος, γιατί αλλιώς δεν απευθύνεται σε επαγγελματίες... 😛 

20 minutes ago, D.Luffy said:

Σώπα. Δεν το ήξερα.

Δηλαδή εγώ που συνομιλώ με πελάτες και συνεργάτες χωρίς να τους ηχογραφώ, μάλλον δεν χρησιμοποιώ το κινητό μου πραγματικά ως επαγγελματίας... 

Άρα εσύ δεν είσαι επαγγελματίας. Ο κάθε σωστός επαγγελματίας ηχογραφεί τις συνομιλίες του! :D  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, paredwse είπε

PROφανώς η ονοματολογία είναι θέμα marketing ή product differentiation policy. Δίνουν μια συσκευή με "μεσαία" χαρακτηριστικά (το MacBook, το iPhone, το iPad) και μία πιο "ανεβασμένη" (Macbook Pro, iPhone Pro, iPad Pro).

Ελπίζω πάντως να μην συμφωνείς ότι μια "επαγγελματική" συσκευή (whatever that is...) πρέπει απαραίτητα να συμπεριλαμβάνει λειτουργία ηχογράφησης κλήσης, όπως διατείνεται άλλο μέλος, γιατί αλλιώς δεν απευθύνεται σε επαγγελματίες... 😛 

Άρα εσύ δεν είσαι επαγγελματίας. Ο κάθε σωστός επαγγελματίας ηχογραφεί τις συνομιλίες του! :D  

Επίσης εγω θεωρώ οτι το επόμενο breakthrough θα έιναι να μπορεί ο εκαστοτε επαγγελματίσας-pro χρήστης  να ανοίγει απομακρυσμένα την κάμερα του συνομιλητή του η γιατι όχι να αποκτά πρόσβαση στα αρχεία του. Τι διάολο επαγγελματίες είμαστε άλλωστε??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω κάθε φορα και υπάρχει αντιπαλότητα ποιος το "έχει καλύτερο" και τέτοια 

Το πως τρώει ο καθένας τα λεφτά του είναι δικαίωμα του (κορίτσια τα τρώνε σε νυχια , κουρέματα και αλλα) και τα αγόρια (μηχανάκια, υπολογιστές και αλλα)

Τώρα σχετικά με το νέο iphone 

Και εγώ θα περίμενα usb-c , γρήγορη φόρτιση , αντιστροφη φόρτιση , 5 G (αλήθεια υπάρχει εταιρεία που να δίνει 5G στην Ελλάδα) ??, δακτυλικό αποτύπωμα και αλλα πολλά !

Πλέον η εταιρεία ρίχνει το βαρος σε συνδρομές όπως πολλοί άλλοι (arcade, apple tv+, music, cloud)

Εγώ προσωπικά παίρνω τηλέφωνο κάθε χρόνο με διαφορα μέχρι το πολύ 300 ευρω δίνοντας το παλιο μου τηλέφωνο και περνοντας νέο (όχι τελευταίο αλλα προηγούμενο μοντέλο πχ xs max)

Για κάμερα έχω μια πολύ καλη κάμερα που με καλύπτει στα ταξίδια μου και στις εξορμήσεις 

Αρα το συμπέρασμα είναι ότι ο καθένας κάνει ότι γουστάρει με τα χρήματα του και δεν είναι κακό 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, stafaf είπε

Πάλι ήρθες να κλαφτείς για τα προβληματικά Apple που αγόρασες και βάσει αυτού να κάνεις και βαθυστόχαστη ανάλυση;

Το πιο ό, τι να'ναι post του νήματος (και ήταν και πολλά). 

Τράβα δες κανένα μεταχειρισμένο Microsoft surface και άσε εμάς την elite να παίρνουμε καινούρια apple devices του 2χίλιαρου και ας έχουν και θέματα.

Αφού δεν τα φτάνεις και δεν είναι για τον κάμπο, τι να λέμε τώρα.

Περιέργο πάντως που κοιτάς surface και όχι ipad PRO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, winmac είπε

Τράβα δες κανένα μεταχειρισμένο Microsoft surface και άσε εμάς την elite να παίρνουμε καινούρια apple devices του 2χίλιαρου και ας έχουν και θέματα.

Αφού δεν τα φτάνεις και δεν είναι για τον κάμπο, τι να λέμε τώρα.

Περιέργο πάντως που κοιτάς surface και όχι ipad PRO

Μήπως ήθελες να απαντήσεις αλλού και μπέρδεψες τον αποδεκτή της εξυπνάδας που πέταξες πάλι; 

Για τσέκαρε μια ρε ελίτ από τα ΕΛΟΜΑΣ γιατί κάπου βραχυκύκλωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, stafaf είπε

Μήπως ήθελες να απαντήσεις αλλού και μπέρδεψες τον αποδεκτή της εξυπνάδας που πέταξες πάλι; 

Για τσέκαρε μια ρε ελίτ από τα ΕΛΟΜΑΣ γιατί κάπου βραχυκύκλωσες.

όχι στοχευμένη απάντηση ήταν, καλημέρα

Επεξ/σία από winmac
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Guys, κρατήστε δυνάμεις και ατάκες γιατί περιμένουμε τις αναλύσεις της DXoMark για τις κάμερες και μετά θα έχουμε το επόμενο event τον Οκτώβρη και μετά τα επόμενα οικονομικά αποτελέσματα και μετά...

:p

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...