Προς το περιεχόμενο

Nikon D3500 Kit (AF-P DX 18-55mm VR)


pavloa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα επειδή και εγώ είμαι σε σκέψη να αγοράσω την Nikon D3500 kit

 https://www.skroutz.gr/s/16254048/Nikon-D3500-Kit-AF-P-DX-18-55mm-VR.html#sku-info

Είμαι ερασιτέχνης και θα πάρω πρώτη φορά τέτοια κάμερα.

Με τον φακό που φοράει AF-P DX 18-55mm VR  Θα μπορώ να βγάζω καλές φώτο ή θα πρέπει να πάω σε άλλον φακό?

Γενικά μπορείτε να μου εξηγήσετε τι διαφορές έχουν οι φακοί?

Εγώ θέλω οταν πηγαίνω διακοπές να βγάζω μερικά τοπία αλλά και πρόσωπα(εμάς) επίσης σε κανέναν γάμο (παντρεύεται ο κολλητός μου) που θα έχει χαμηλό φωτισμό, θα μπορώ να βγάλω  καλές φώτο?

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα χιλιοστά που αναφέρονται στα στοιχεία κάθε φακού, έχουν να κάνουν με την εστιακή απόσταση , η οποία καθορίζει τη γωνία εύρους του οπτικού πεδίου που βλέπει ο φακός.

Δες εικόνα

types-of-lenses-angle-view-infographic_f

 

Τα νούμερα f , έχουν να κάνουν με το άνοιγμα του διαφράγματος και πόσο πολύ μπορεί να ανοίξει. Όσο μικρότερο το νούμερο π.χ. f/1.4 τόσο πιο ανοιχτό διάφραγμα έχει ο φακός , 

οπότε μπορεί να βγάλει φωτογραφίες σε χαμηλότερο φως 

 

479410_b170ca3e91c54a1d833df76c352be08d~

 

Με το φακό σου, μια χαρά φωτογραφίες μπορείς να βγάλεις. Πολύ ωραία τοπία και πρόσωπα σε φως. Καλό είναι να χρησιμοποιείς και φλας στα πρόσωπα , για να μην έχουν σκιές. Σε χαμηλό φωτισμό , αν είναι κοντά με φλας , θα βγάλεις, αν είναι μακρινά , με χαμηλό φωτισμό πάντα, είναι πιο δύσκολο , αλλά είναι λίγο υπερβολή να πάρεις τώρα φακό , για να βγάλεις φωτογραφίες στο γάμο του φίλου , σε χαμηλό φως . 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η 3500 εχει πολλες δυνατοτητες που θα τις ανακαλυψεις αν ασχοληθεις μαζι της και κανεις πολλα κλικ βελτιωνοντας το αποτελεσμα

ο 18-55 ειναι ενας αποδεκτος φακος για την ενασχοληση σου

για χαμηλο φωτισμο μια καλη αρχη κ οικονομικη περιπτωση ειναι ο 35 mm 1.8G

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κάρτα μνήμης θα προτείνατε για την συγκεκριμένη DSLR; Έχω παραγγείλει για άλλη χρήση την παρακάτω MicroSD, με ένα ανταπτοράκι θα ταιριάξει στην DSLR αυτή; https://www.banggood.com/KODAK-Micro-SD-Memory-TF-Flash-Card-64GB-128GB-U3-A1-V30-Micro-SDHC-Card-SDXC-Card-for-Video-and-Mobile-Storage-p-1537883.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

microsd με αντάπτορες, δεν είναι καλή λύση . Πάρε κανονική sd. 

Πιο δοκιμασμένες και χρησιμοποιημένες γενικά για φωτογραφική χρήση , είναι  οι sandisk .

Πουλάνε περισσότερο οι extreme PRO αλλά προσωπικά και από σκέτη extreme , έχω καλές εντυπώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Phoenix7 είπε

Τι κάρτα μνήμης θα προτείνατε για την συγκεκριμένη DSLR; Έχω παραγγείλει για άλλη χρήση την παρακάτω MicroSD, με ένα ανταπτοράκι θα ταιριάξει στην DSLR αυτή; https://www.banggood.com/KODAK-Micro-SD-Memory-TF-Flash-Card-64GB-128GB-U3-A1-V30-Micro-SDHC-Card-SDXC-Card-for-Video-and-Mobile-Storage-p-1537883.html

    Όχι λύσεις με ανταπτορες ....... στην εγχώρια αγορά μια κάρτα SD δεν ξεπερνάει τα 10 ευρώ , ούτε χρειάζεται κάτι περισσότερο από 16 άντε 32 γιγα χωρητικότητα .

   Η κάρτα δεν βρίσκεται εκεί μέχρι να γεμίσει και να αδειάσει τα επόμενα Χριστούγεννα  ....... όσο μεγαλύτερη σε χωρητικότητα , τόσο μεγαλύτερο το κλάμα σε περίπτωση αστοχίας υλικού , εφόσον δεν αδειάζει σε τακτά χρονικά διαστήματα , εκτός αν τραβάτε συνειδητά σε RAW format .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, babisskg είπε

    Όχι λύσεις με ανταπτορες ....... στην εγχώρια αγορά μια κάρτα SD δεν ξεπερνάει τα 10 ευρώ , ούτε χρειάζεται κάτι περισσότερο από 16 άντε 32 γιγα χωρητικότητα .

   Η κάρτα δεν βρίσκεται εκεί μέχρι να γεμίσει και να αδειάσει τα επόμενα Χριστούγεννα  ....... όσο μεγαλύτερη σε χωρητικότητα , τόσο μεγαλύτερο το κλάμα σε περίπτωση αστοχίας υλικού , εφόσον δεν αδειάζει σε τακτά χρονικά διαστήματα , εκτός αν τραβάτε συνειδητά σε RAW format .

Θα μπορούσα να μάθω γιατί όχι αντάπτορες; είμαι νέος στο χώρο και οποιαδήποτε οδηγία δεκτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Phoenix7 είπε

Θα μπορούσα να μάθω γιατί όχι αντάπτορες; είμαι νέος στο χώρο και οποιαδήποτε οδηγία δεκτή

   Διότι η μεταφορά δεδομένων σε τέτοια μορφή δημιουργεί απρόβλεπτες καταστάσεις με ατυχή επακόλουθο , λόγω υπερθερμανσεων κλπ ...... δεν είναι λύσεις σε καμμία περίπτωση .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το φακό που ήδη έχεις , θα πρότεινα 

 

1)παρασολέηγ , πάντα , προστατεύει το φακό ... κάποιες φορές κόβει και ανεπιθύμητες ακτίνες ήλιου !

παίρνεις από ebay , συμβατό , από χογκ κογκ με 1-1,5 ευρώ μαζί με μεταφορικά

 

2)το παρασολέηγ προστατεύει σαν μπουλ μπαρ το φακό από στούκες ... αλλά σταγονίδια , χώματα , πάσης φύσεως βρωμιές πάνε πάλι 

παίρνεις ένα uv φίλτρο και το βιδώνεις μόνιμα για προστασία ....

τα tianya από το ebay , είναι πολύ καλά για προστασία ! από χογκ κογκ ... 2-3 ευρώ μέγιστο με μεταφορικά σε μικρή διάμετρο που είναι ο φακός σου !

 

3)ένα cpl φίλτρο ... για όμορφους ουρανούς και νερά !!! εφόσον τα συμπεριλαμβάνεις στις φωτογραφίες σου βέβαια !!!

(αν θες φθηνό tianya, αλλιώς hoya) 

διάβασε σχετικά εδώ

https://mygobe.com/explore/why-cpl-filter/

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/9/2019 στις 10:51 ΠΜ, Dr_73 είπε

Τα χιλιοστά που αναφέρονται στα στοιχεία κάθε φακού, έχουν να κάνουν με την εστιακή απόσταση , η οποία καθορίζει τη γωνία εύρους του οπτικού πεδίου που βλέπει ο φακός.

Δες εικόνα

types-of-lenses-angle-view-infographic_f

Τα νούμερα f , έχουν να κάνουν με το άνοιγμα του διαφράγματος και πόσο πολύ μπορεί να ανοίξει. Όσο μικρότερο το νούμερο π.χ. f/1.4 τόσο πιο ανοιχτό διάφραγμα έχει ο φακός , 

οπότε μπορεί να βγάλει φωτογραφίες σε χαμηλότερο φως 

479410_b170ca3e91c54a1d833df76c352be08d~

Με το φακό σου, μια χαρά φωτογραφίες μπορείς να βγάλεις. Πολύ ωραία τοπία και πρόσωπα σε φως. Καλό είναι να χρησιμοποιείς και φλας στα πρόσωπα , για να μην έχουν σκιές. Σε χαμηλό φωτισμό , αν είναι κοντά με φλας , θα βγάλεις, αν είναι μακρινά , με χαμηλό φωτισμό πάντα, είναι πιο δύσκολο , αλλά είναι λίγο υπερβολή να πάρεις τώρα φακό , για να βγάλεις φωτογραφίες στο γάμο του φίλου , σε χαμηλό φως . 

Ωραία θα αποθηκεύσω την εικόνα για να έχω τις διαφορές ανάμεσα στους φακούς.

Οπότε με τον φακό που έχει η κάμερα είμαι καλυμμένος για αρχή. Ναι εννοείται οτι σε χαμηλό φωτισμό και σε κοντινές αποστάσεις θα έχω το φλας.

Μπορώ να πάρω αργότερα κάποιο έξτρα φλας που μπαίνει πάνω στην κάμερα?

Βίντεο βγάζει καλό ?

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, pavloa είπε

Μπορώ να πάρω αργότερα κάποιο έξτρα φλας που μπαίνει πάνω στην κάμερα?

Βίντεο βγάζει καλό ?

Γιατί να μη μπορείς να έχεις φλας ; Παίρνεις όποτε θέλεις. 

Με βίντεο δεν ασχολούμαι . 

 

Ο κιτ φακός, έχει μεγάλες δυνατότητες. Κάποιοι σνομπ , τον περιφρονούν ΛΟΓΩ ΤΙΜΗΣ , επειδή ουσιαστικά η νίκον τον δίνει δώρο.

(τους αντίστοιχους σε full frame, που τους χρεώνει από 350 ως ... 1000 ευρώ, ανάλογα το που ψωνίζεις, δεν τους περιφρονούν ,

επειδή απλά δεν είναι τσάμπα) . 

Δες δείγματα φωτογραφιών στο flickr

https://www.flickr.com/groups/993931@N25/pool/

 

Υ.Γ. Γενικά έχε υπόψη , ότι με οποιοδήποτε εξοπλισμό , τίποτε δεν θα σου βγει καλό , τις πρώτες φορές. Π.χ. τα πορτραίτα στο γάμο που λες. Αν ψάξεις να βρεις τέτοιες φωτογραφίες άλλων , δεις ρυθμίσεις και κάνεις απόπειρες μόνος σου , τότε, μετά τις πρώτες 1-2 φορές, μπορείς να έχει καλά αποτελέσματα. Με τα πρόσωπα στο γάμο , θα βάλεις γρήγορη ταχύτητα, τουλάχιστον 1/125 , ακόμη καλύτερα 1/160 ή 1/200 , οπότε πας στο ανοιχτότερο διάφραγμα , f/3.5 , f/4 , f/4.5 και iso όσο πάει . 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/9/2019 στις 7:00 ΜΜ, Dr_73 είπε

Γιατί να μη μπορείς να έχεις φλας ; Παίρνεις όποτε θέλεις. 

Με βίντεο δεν ασχολούμαι . 

Ο κιτ φακός, έχει μεγάλες δυνατότητες. Κάποιοι σνομπ , τον περιφρονούν ΛΟΓΩ ΤΙΜΗΣ , επειδή ουσιαστικά η νίκον τον δίνει δώρο.

(τους αντίστοιχους σε full frame, που τους χρεώνει από 350 ως ... 1000 ευρώ, ανάλογα το που ψωνίζεις, δεν τους περιφρονούν ,

επειδή απλά δεν είναι τσάμπα) . 

Δες δείγματα φωτογραφιών στο flickr

https://www.flickr.com/groups/993931@N25/pool/

Υ.Γ. Γενικά έχε υπόψη , ότι με οποιοδήποτε εξοπλισμό , τίποτε δεν θα σου βγει καλό , τις πρώτες φορές. Π.χ. τα πορτραίτα στο γάμο που λες. Αν ψάξεις να βρεις τέτοιες φωτογραφίες άλλων , δεις ρυθμίσεις και κάνεις απόπειρες μόνος σου , τότε, μετά τις πρώτες 1-2 φορές, μπορείς να έχει καλά αποτελέσματα. Με τα πρόσωπα στο γάμο , θα βάλεις γρήγορη ταχύτητα, τουλάχιστον 1/125 , ακόμη καλύτερα 1/160 ή 1/200 , οπότε πας στο ανοιχτότερο διάφραγμα , f/3.5 , f/4 , f/4.5 και iso όσο πάει . 

Οκ ευχαριστώ για την απάντηση ..θα περιμένω να την βγάλουν σε προσφορά και τότε θα την αγοράσω.

Όταν την πάρω στα χέρια μου και την δουλέψω θα επανέλθω με εντυπώσεις και ερωτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι εγω προτιμω τις  καρτες sd πληρους μεγεθους και ειδικα μου αρεσουν αυτες με τεραστιες ταχυτητες αναγνωσης +εγγραφης και καλες εγγυησεις.

Μου ετυχε ομως μια φορα σε ενα  γεγονος (πολλων ωρων  ληψη βιντεο) να χρησιμοποιησω αναγκαστικα (της τελευταιας στιγμης) μια microSD με ανταπτορα full size και δεν αντιμετωπισα το παραμικρο προβλημα (class 10). Παντα στη φωτογραφικη τσαντα εχω δευτερς παμμφτηνες καρτες μνημης σε περιπτωση καταστροφικου γεγονοτος με την κυρια καμερα και την βασικη μου γρηγορη μνημη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...