Προς το περιεχόμενο

Υπερβολικές Επισκέψεις σε site


Shadow7210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλη την ομάδα και καλή εβδομάδα.

Έχω αναλάβει το site ενός πελάτη και σύμφωνα με το similar web ένας από τους ανταγωνιστές του τον μήνα Ιούλιο συγκεκριμένα είχε 3,000,000 προβολές. Έχει κόσμο στα social αλλά μετά από έρευνα δεν μπορώ να πω πως είναι ενεργοί + πως ξέρουμε το fb εμφανίζει τα post σε μικρό ποσοστό σε μεγάλο κοινό. Κάτι δεν μου κάθεται καλά βρε παιδιά. Πως μπορεί να επιτύχει κάτι τέτοιο; Μέσω κάποιου bot ;ίσως;

Για ευνόητους λόγους δεν μπορώ να αναφέρω ιστοσελίδες.

Σας ευχαρσιστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν λέω ότι είναι αναγκαστικά bots, αλλά πλέον είναι αρκετά σύνηθες φαινόμενο.
Το κάνουν αρκετοί ώστε να πουλάνε ακριβότερα τα banners στους στις απευθείας συνεργασίες, οπότε για κάποιο διάστημα αγοράζουν επισκέψεις, ώστε να τις δείξουν σε ένα report που θα φτιάξουν και να μοσχοπουλήσουν τον διαφημιστικό χώρο τους. Φυσικά αν τους τσακώσει η Google και τιμωρήσει το domain, κλάφτα.. 

Δες ένα παράδειγμα για να καταλάβεις.
Το συγκεκριμένο traffic είναι bot και μάλιστα στημένα με τέτοιο τρόπο ώστε και χαμηλό bounce rate να έχει, αλλά και να φαίνεται ότι ήρθαν από "φαινομενικά" legit χώρες! 

Αρχές Ιουνίου το spike ήταν ένα δοκιμαστικό για την fake/spam visit υπηρεσία που αγόρασε ένας πελάτης μου. Λίγες μέρες μετά εκτοξεύθηκε στις 400 επισκέψεις το μήνα, μέχρι που έριξε το budget του και έπεσε στις 180 περίπου, και εν τέλει τον τσάκωσα εγώ κατά τύχη μία μέρα και του τράβηξα το αυτί (με ευγένεια..) πριν κάνει ζημιά στο site του και ενδεχομένως και στην ΙΡ του server..

 

image.png.204c56f9bd700ec62afefd1118ab75de.png

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε μου.

Πως μπόρεσες και τον έπιασες που λες; Άρα να υποθέσω πως δεν μπορώ να βρω/αποδείξω σε ένα ''ξένο'' site αν όντως χρησιμοποιεί κάποια bots.

Aν είναι κάποια διαδικασία ή κάτι που δεν μπορείς να γράψεις δημόσια θα το εκτιμούσα και σε ένα π.μ.

Απλά κάνω μία έρευνα και θέλω να του το παρουσιάσω ώστε να πειστεί πως ίσως αυτά που βλέπει δεν είναι και πραγματικά.

Σε ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/9/2019 στις 3:40 ΜΜ, Shadow7210 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε μου.

Πως μπόρεσες και τον έπιασες που λες; Άρα να υποθέσω πως δεν μπορώ να βρω/αποδείξω σε ένα ''ξένο'' site αν όντως χρησιμοποιεί κάποια bots.

Aν είναι κάποια διαδικασία ή κάτι που δεν μπορείς να γράψεις δημόσια θα το εκτιμούσα και σε ένα π.μ.

Απλά κάνω μία έρευνα και θέλω να του το παρουσιάσω ώστε να πειστεί πως ίσως αυτά που βλέπει δεν είναι και πραγματικά.

Σε ευχαριστώ και πάλι.

Το συγκεκριμένο το είδα απλά μπαίνοντας στα στατιστικά του, το site και το hosting του το έχω κάνει εγώ, οπότε έχω πρόσβαση σε αυτά και κατά καιρούς κάνουμε κουβέντες για SEO κλπ και του έχω προτείνει άτομα που γνωρίζω ώστε να κάνουν μια κουβέντα (προσωπικά δεν προσφέρω SEO).

Εδώ λοιπόν μου φάνηκε πολύ παράξενο και ουσιαστικά τον ρώτησα ευθέως ποιόν έβαλε να του κάνει τί. Δυστυχώς δεν κατάφερα να βρω τον τρόπο που γίνεται, αλλά μου είπε ότι αγόρασε traffic από το fiverr, τους είπε σε ποιές λέξεις κλειδιά να εμφανιστεί το traffic και ακριβώς έτσι έγινε... 

Τώρα αν ο πελάτης σου δεν σε πιστεύει και δεν σε εμπιστεύεται, ειλικρινά μετά από εμπειρία 60-70 πελατών το μόνο που έχω να προτείνω είναι ότι δεν τον χρειάζεσαι. 
Θα σου έλεγα να πληρώσεις ΕΣΥ από την τσέπη σου 10€ να του στείλεις τέτοιο traffic για να του το αποδείξεις, αλλά ας μη γίνουμε κακοί και φάει κανένα ban το domain του απ'τη Google, κρίμα είναι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Υπάρχουν πολλά bot που μπορούν να το κάνουν αυτό. Αυτό που χρησιμοποιούν όσοι πουλάνε traffic στο fiverr (πουλούσα και εγώ παλιά) δεν έχει κανένα κίνδυνο από την Google για τις σελίδες. Δεν μπορείς να το αποδείξεις στον πελάτη σου. Απλά δείξε του ότι πωλείτε σαν υπηρεσία και κάντον να καταλάβει ότι παίζει πολύ σαν υπηρεσία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/10/2019 στις 1:11 ΠΜ, JohnnyDragon είπε

Υπάρχουν πολλά bot που μπορούν να το κάνουν αυτό. Αυτό που χρησιμοποιούν όσοι πουλάνε traffic στο fiverr (πουλούσα και εγώ παλιά) δεν έχει κανένα κίνδυνο από την Google για τις σελίδες. Δεν μπορείς να το αποδείξεις στον πελάτη σου. Απλά δείξε του ότι πωλείτε σαν υπηρεσία και κάντον να καταλάβει ότι παίζει πολύ σαν υπηρεσία.

Έχεις περισσότερες πληροφορίες για το παραπάνω? Δηλαδή πώς ακριβώς λειτουργεί? Στείλε μου αν θες ένα PM. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/10/2019 στις 3:10 ΜΜ, polaki είπε

Έχεις περισσότερες πληροφορίες για το παραπάνω? Δηλαδή πώς ακριβώς λειτουργεί? Στείλε μου αν θες ένα PM. 

καλησπέρα παιδιά,

θα μπορούσατε να μου στείλετε και εμένα ενα Pm? με ενδιαφέρει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...