Προς το περιεχόμενο

ίντερνετ σε νέο σπίτι, απορία


Edel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

Έχω την εξής ερώτηση.

Μετακομίζω σε νέο σπίτι αλλά συνειδητοποιώ ότι έχει μόνο μία γραμμή τηλεφώνου στο σαλόνι, δίπλα στη πόρτα! Άρα αναγκαστικά εκεί θα μπει το ρούτερ. Εγώ όμως θέλω να έχω ίντερνετ στο δωμάτιο που έχω το pc και το ps4 καθώς και στη τηλεόραση. Επειδή δε θέλω να μαι συνδεδεμένος με wifi αλλά ενσύρματα σκέφτηκα το εξής. Ένα powerline εκεί που είναι το ρούτερ, ένα στη πρίζα του υπολογιστή, ένα στο ps4 και ένα στη τηλεόραση. Έτσι θα χω ενσύρματο ίντερνετ στις 4 συσκευές που θέλω. Έχω ήδη 2 powerlines στο σπίτι που μένω τώρα. Αυτά εδώ

https://www.skroutz.gr/s/5315027/Asus-PL-E52P-Duo.html

Είναι εξαντλημένα τώρα.

 

η ερώτηση είναι αν πάρω 2 άλλα powerlines θα συγχρονιστούν μεταξύ τους τα 4 ? Κι ας είναι διαφορετικά μεταξύ τους ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Με διαφορετικές συσκευές PowerLine (άλλου κατασκευαστή) δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος. Πιθανότατα θα παίξουν, αλλά υπάρχει και το ενδεχόμενο να χρειαστεί να τα πειράξεις από το software. Θα πρέπει να προσέξεις και τα καινούργια που θα πάρεις να είναι ίδιο πρωτόκολλο (homeplug AV) και στην ίδια ταχύτητα με τα παλιά, για να ελαχιστοποιήσεις τις πιθανότητες ασυμβατότητας.

Πάντως, 4 powerline σε έναν χώρο (πάλι πιθανότατα) θα σου ρίξουν την ποιότητα του δικτύου. Στο δωμάτιο δεν βγαίνει η σύνδεση με ένα switch;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, skrit είπε

Καλησπέρα. Με διαφορετικές συσκευές PowerLine (άλλου κατασκευαστή) δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος. Πιθανότατα θα παίξουν, αλλά υπάρχει και το ενδεχόμενο να χρειαστεί να τα πειράξεις από το software. Θα πρέπει να προσέξεις και τα καινούργια που θα πάρεις να είναι ίδιο πρωτόκολλο (homeplug AV) και στην ίδια ταχύτητα με τα παλιά, για να ελαχιστοποιήσεις τις πιθανότητες ασυμβατότητας.

Πάντως, 4 powerline σε έναν χώρο (πάλι πιθανότατα) θα σου ρίξουν την ποιότητα του δικτύου. Στο δωμάτιο δεν βγαίνει η σύνδεση με ένα switch;;

Να βάλω το switch πάνω στο powerline εννοείς και να συνδέσω πάνω στο switch ps4 και pc? Δε το σκέφτηκα αυτό, έτσι γλυτώνω ένα powerline σωστά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι γλυτώνεις δύο powerline, αν πρόκειται να συνδέσεις και τηλεόραση στο δίκτυο. Στο powerline που θα βάλεις στο δωμάτιο θα συνδέσεις μέσω ethernet ένα switch και από εκεί με καλώδια ethernet σε pc, ps4 και τηλεόραση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, skrit είπε

Έτσι γλυτώνεις δύο powerline, αν πρόκειται να συνδέσεις και τηλεόραση στο δίκτυο. Στο powerline που θα βάλεις στο δωμάτιο θα συνδέσεις μέσω ethernet ένα switch και από εκεί με καλώδια ethernet σε pc, ps4 και τηλεόραση.

Τελευταία ερώτηση, η ταχύτητα μέσω powerline θα είναι αισθητά λιγότερη απ ότι να τα χα συνδεδεμένα απ ευθείας στο ρουτερ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, όσα λιγότερα παρεμβάλλονται σε μία σύνδεση, τόσο καλύτερη η ποιότητα του δικτύου, Οπότε, θεωρητικά ναι. Καλύτερα να συνδέεις απευθείας στο ρούτερ. Αλλά υπάρχουν και άλλοι παράμετροι. Τα powerline που έχεις τώρα δίνουν ονομαστική δυνατότητα 600 Mbps, αλλά είναι μάλλον δύσκολο να είναι αυτή πραγματική ταχύτητα που δίνουν στο δίκτυο. Πιθανότατα, θα δεις ταχύτητες από 30% έως 80% της ονομαστικής (όχι απαραίτητα σταθερές). Η δύναμη του σήματός τους επηρεάζεται κυρίως από την καλωδίωση του σπιτιού. Αν είναι συνδεδεμένα στην ίδια γραμμή (δηλ. στην ίδια ασφάλεια στον πίνακα) είναι καλύτερα. Αν είναι σε διακλάδωση εξασθενούν. Αν παίζουν πάνω στη γραμμή πολλές συσκευές με βαρύ φορτίο (πχ κουζίνα [μάλλον δύσκολο αυτό, ε;]), πάλι εξασθενεί το σήμα.

Όμως, ο υπόλοιπος εξοπλισμός τι χαρακτηριστικά έχει; Πχ, αν το ρούτερ σου είναι 100Mbps, δεν θα κάνει διαφορά αν τα powerline δίνουν 500. Αν η κάρτα δικτύου του υπολογιστή είναι πάλι 100Mbps, στην ουσία χρειάζεσαι ένα δίκτυο που να μπορεί να υποστηρίξει τόσο. Δεν ξέρω τι χαρακτηριστικά έχουν το ps4 και η τηλεόραση αλλά μάλλον εκεί θα έχεις τις μεγαλύτερες ανάγκες δυνατού δικτύου, λόγω όγκου των αρχείων.

Σε αυτές τις περιπτώσεις, στην πράξη φαίνονται όλα. Κάνε τις συνδέσεις με αυτά που ήδη έχεις και αν το δίκτυο σέρνεται, ψάχνεις για λύσεις.

 

ΥΓ: Καλορίζικο το νέο σπίτι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις το σχεδιο του ηλεκτρολογου κοιταξε να δεις αν μπορεις να περασεις καλωδιο

αν γινεται ολα μετα ειναι απλα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...