Προς το περιεχόμενο

Samsung note 8 – official Firmware αλλης χωρας ?


akou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το note 8 και λογω αναβαθμισης σε Android 9 εχασα την δυνατοτητα να χρησιμοποιων call recorder.

Διαβασα ότι αν βαλω firmware από Vietnam θα δουλεψει . Εχεις κανει πληροφοριες , πως γινεται και αν επιρεαζεται η εγγύηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν γίνεται.

Παλιά γινότανε.

Από την στιγμή που παρεμβαίνεις σε ένα κινητό η εγγύηση δεν ισχύει.

Επεξ/σία από saruman123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, saruman123 είπε

Δεν γίνεται.

Παλιά γινότανε.

Από την στιγμή που παρεμβαίνεις σε ένα κινητό η εγγύηση δεν ισχύει.

Εφοσον ειναι official το firmware δεν επηρεαζεται η εγγυηση. Οταν ειχα το s9+ ηταν ελβετικο (Aut), του περασα το ελληνικo firmware (Eur)  και ο Knox εμεινε 0×0.

Αυτο που γινεται ειναι οτι χανεται η δυνατοτητα αυτοματων ενημερωσεων ασφαλειας (OTAs) και πρεπει να τις περνας χειροκινητα απ το Odin

Επεξ/σία από paris_chav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, paris_chav είπε

Εφοσον ειναι official το firmware δεν επηρεαζεται η εγγυηση. Οταν ειχα το s9+ ηταν ελβετικο (Aut), του περασα το ελληνικo firmware (Eur)  και ο Knox εμεινε 0×0.

Αυτο που γινεται ειναι οτι χανεται η δυνατοτητα αυτοματων ενημερωσεων ασφαλειας (OTAs) και πρεπει να τις περνας χειροκινητα απ το Odin

Δεν επιμένω.

Αλλά όταν ένα κινητό σκαναριστεί μετά την αγορά δεν πηγαίνουν τα δεδομένα( firmware,csc κλπ)στην εταιρεία?

Λέω τώρα εγώ.......

Επίσης με το bootloader τη έχει κάνει η Samsung σε περίπτωση που θες να αλλάξεις rom?

Δεν ξέρω λέω τώρα εγώ....

 

Επεξ/σία από saruman123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, saruman123 είπε

Δεν επιμένω.

Αλλά όταν ένα κινητό σκαναριστεί μετά την αγορά δεν πηγαίνουν τα δεδομένα( firmware,csc κλπ)στην εταιρεία?

Λέω τώρα εγώ.......

Απ τη στιγμη που δεν γραψει ο knox, δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα αλλά αυτο που μπορει να κανει για να ναι 100% σιγουρος ειναι να παρει τηλ ή να στειλει ενα mail στη Samsung Hellas και να τους ρωτησει.

Αυτο για το οποιο δεν εχω καμια αμφιβολια ειναι οτι χανει τις OTAs οποτε πρεπει να τις περναει μονος του καθε φορα που βγαινουν.

Επεξ/σία από paris_chav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, paris_chav είπε

Απ τη στιγμη που δεν γραψει ο knox, δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα αλλά αυτο που μπορει να κανει για να ναι 100% σιγουρος ειναι να παρει τηλ ή να στειλει ενα mail στη Samsung Hellas και να τους ρωτησει.

Αυτο για το οποιο δεν εχω καμια αμφιβολια ειναι οτι χανει τις OTAs οποτε πρεπει να τις περναει μονος του καθε φορα που βγαινουν.

Ο knox θα γραψει μονο όταν ξεκλειδώσει ο bootloader. Aμα κανεις flash rom με odin δεν ξεκλειδώνει ο bootloader μένει κλειδωμένος. Αν το κινητό σου είναι ευρωπαϊκό μπορείς να βάλεις οποια ευρωπαϊκή rom θες και να το πας την αλλη μέρα service δεν θα εχεις πρόβλημα. Αυτό ισχύει για όλα τα samsung. Το odin δεν είναι offical flash tool τις samsung. Η samsung δεν έχει official flash tool σαν την lg. Αλλα το επιτρέπει να το κανεις και να το πας για service. Αμα το κινητο σου είναι ευρωπαϊκό και βάλεις rom από χωρα εκτος ευρώπης. Οχι μονο θα εχεις πρόβλημα σε service αλλα το πιο πιθανό είναι πως το κινητό δεν θα ξανα ανηξει ποτε ξανά. Για παράδειγμα άμα βάλεις σε ευρωπαϊκό μοντέλο αμερικανικια rom η vietnam. Ο kernel έχει διαφορετικό κώδικα και θα τα παίξει στο boot θα ειναι κολλημένο χωρίς να κάνει load στο android. Με μεγάλη πιθανότητα να μην ανηξει ποτε ξανά το κινητο. Aκόμα και αν εχεις root δεν θα μπορείς να μπεις ούτε στο twrp με τιποτα. Μην κανεις την βλακεία και βάλεις άλλης ηπείρου rom στο note γιατί θα το κλαις και στο λέω με βεβαιότητα 90% όση το έχουν κάνει αυτό όχι μονο δεν ξανά λειτούργησε ακόμα και στο service που πήγαν. Ακομα και που τους άλλαξαν μητρική το κινητό συνέχιζε να μην κάνει boot. Με αποτέλεσμα να το πετάξουν στα κουπίδια.

10 ώρες πριν, akou είπε

Εχω το note 8 και λογω αναβαθμισης σε Android 9 εχασα την δυνατοτητα να χρησιμοποιων call recorder.

Διαβασα ότι αν βαλω firmware από Vietnam θα δουλεψει . Εχεις κανει πληροφοριες , πως γινεται και αν επιρεαζεται η εγγύηση ?

Καλύτερα κανε root βάλε μια ωραία rom γιατί το note 8 έχει πολύ καλές roms επειδή το είχα και εγώ και το είχα root. Είχαν όλες ενσωματωμένο call recorder και άπειρα πράγματα extra. Εγώ στο λέω σαν χρηστης που έχει όλα τα note από το note 1 ως το note 9. Και που όλοι όση κάναν αυτό το μοιραίο λάθος φύγαν χωρίς κινητό από το service. Το έχουν κάνει πολύ αυτό το πράγμα και κανεις δεν γύρισε ξανά με το κινητό φτιαγμένο σπιτι του. Μέχρι και με root που μπορείς κανεις τα πάντα. Δεν μπορείς να βάλεις rom από αλλη ήπειρο.

Επεξ/σία από asdfaster
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, asdfaster είπε

Ο knox θα γραψει μονο όταν ξεκλειδώσει ο bootloader. Aμα κανεις flash rom με odin δεν ξεκλειδώνει ο bootloader μένει κλειδωμένος. Αν το κινητό σου είναι ευρωπαϊκό μπορείς να βάλεις οποια ευρωπαϊκή rom θες και να το πας την αλλη μέρα service δεν θα εχεις πρόβλημα. Αυτό ισχύει για όλα τα samsung. Το odin δεν είναι offical flash tool τις samsung. Η samsung δεν έχει official flash tool σαν την lg. Αλλα το επιτρέπει να το κανεις και να το πας για service. Αμα το κινητο σου είναι ευρωπαϊκό και βάλεις rom από χωρα εκτος ευρώπης. Οχι μονο θα εχεις πρόβλημα σε service αλλα το πιο πιθανό είναι πως το κινητό δεν θα ξανα ανηξει ποτε ξανά. Για παράδειγμα άμα βάλεις σε ευρωπαϊκό μοντέλο αμερικανικια rom η vietnam. Ο kernel έχει διαφορετικό κώδικα και θα τα παίξει στο boot θα ειναι κολλημένο χωρίς να κάνει load στο android. Με μεγάλη πιθανότητα να μην ανηξει ποτε ξανά το κινητο. Aκόμα και αν εχεις root δεν θα μπορείς να μπεις ούτε στο twrp με τιποτα. Μην κανεις την βλακεία και βάλεις άλλης ηπείρου rom στο note γιατί θα το κλαις και στο λέω με βεβαιότητα 90% όση το έχουν κάνει αυτό όχι μονο δεν ξανά λειτούργησε ακόμα και στο service που πήγαν. Ακομα και που τους άλλαξαν μητρική το κινητό συνέχιζε να μην κάνει boot. Με αποτέλεσμα να το πετάξουν στα κουπίδια.

Καλύτερα κανε root βάλε μια ωραία rom γιατί το note 8 έχει πολύ καλές roms επειδή το είχα και εγώ και το είχα root. Είχαν όλες ενσωματωμένο call recorder και άπειρα πράγματα extra. Εγώ στο λέω σαν χρηστης που έχει όλα τα note από το note 1 ως το note 9. Και που όλοι όση κάναν αυτό το μοιραίο λάθος φύγαν χωρίς κινητό από το service. Το έχουν κάνει πολύ αυτό το πράγμα και κανεις δεν γύρισε ξανά με το κινητό φτιαγμένο σπιτι του. Μέχρι και με root που μπορείς κανεις τα πάντα. Δεν μπορείς να βάλεις rom από αλλη яΠοι

Ποια custom rom μου προτείνεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, akou είπε

Ποια custom rom μου προτείνεις? 

Βάλε γερμανική ή γαλλική και πορτογαλική που είχα εγώ ήταν μια χαρά. Για root rom dr.ketan η hades rom

Επεξ/σία από asdfaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...