Προς το περιεχόμενο

Αγορά ultrabook


RazusV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, 

 

Έχω σκοπό να αγοράσω ένα ultrabook μιας που πέρασα στο τμήμα Πληροφορικής του ΟΠΑ που ήθελα. 

Οπότε αυτό που θέλω σε ένα λαπτοπ είναι να είναι 13.3 ή 14 ώστε να μπορώ να το κουβαλάω μαζί μου σχεδόν παντού, από σχολή έως σε άλλα μέροι που θα χρειαστεί να είμαι για να διαβάζω ή να κάνω τις ασκήσεις/projects που θα έχω. 

Το budget μου είναι μέχρι 860 ευρώ και έχω βρει μόνο 2 επιλογές που να φαίνονται πιο καλές. 

1)Xiaomi Mi Air 13.3(2018) [850ε από σκρουτζ] 

2)Macbook Air (2017) [860ε από σκρουτζ] 

Το θέμα είναι δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει το macbook μιας που είναι του 2017 και είναι 5ης γενιάς αν δεν κάνω λάθος ο επεξεργαστής γιαυτό φαίνεται να έχω καταλήξει στο xiaomi. 

Μήπως έχετε να προτείνετε κάτι άλλο ή κάποιο από αυτά τα δύο πιο πολύ; 

ΥΓ. Δεν έχω σκοπό να αγοράσω από εξωτερικό, οπότε αν παραθέσετε link να είναι εντός Ελλάδος. 

Ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hp envy ?

lenovo yoga 530?

1 hour ago, RazusV said:

Καλησπέρα σας, 

Έχω σκοπό να αγοράσω ένα ultrabook μιας που πέρασα στο τμήμα Πληροφορικής του ΟΠΑ που ήθελα. 

Οπότε αυτό που θέλω σε ένα λαπτοπ είναι να είναι 13.3 ή 14 ώστε να μπορώ να το κουβαλάω μαζί μου σχεδόν παντού, από σχολή έως σε άλλα μέροι που θα χρειαστεί να είμαι για να διαβάζω ή να κάνω τις ασκήσεις/projects που θα έχω. 

Το budget μου είναι μέχρι 860 ευρώ και έχω βρει μόνο 2 επιλογές που να φαίνονται πιο καλές. 

1)Xiaomi Mi Air 13.3(2018) [850ε από σκρουτζ] 

2)Macbook Air (2017) [860ε από σκρουτζ] 

Το θέμα είναι δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει το macbook μιας που είναι του 2017 και είναι 5ης γενιάς αν δεν κάνω λάθος ο επεξεργαστής γιαυτό φαίνεται να έχω καταλήξει στο xiaomi. 

Μήπως έχετε να προτείνετε κάτι άλλο ή κάποιο από αυτά τα δύο πιο πολύ; 

ΥΓ. Δεν έχω σκοπό να αγοράσω από εξωτερικό, οπότε αν παραθέσετε link να είναι εντός Ελλάδος. 

Ευχαριστώ πολύ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MacBook Air απορρίπτεται λόγω cpu. To φθηνότερο macbook που αξίζει είναι  αυτό https://www.skroutz.gr/s/19519102/Apple-MacBook-Pro-13-3-i5-8257U-8GB-128GB-with-Touch-Bar-2019.html που ξεφεύγει πολύ  από το budget του και επιπλέον πρέπει να συμβιβαστείς με το μικρό χώρο.

 

το  Χiaomi Mi Air δεν το έχω δουλέψει αλλά έχει καλή τιμή. Μοιάζει με macbook αλλά δεν ξέρω αν έχει την ίδια ποιότητας κατασκευής. Θα σου πρότεινα κανά thinkpad αλλά και αυτά δεν μπορούν να ανταγωνιστούν τις τιμές του xiaomi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/09/2019 at 13:09, medidia said:

MacBook Air απορρίπτεται λόγω cpu. To φθηνότερο macbook που αξίζει είναι  αυτό https://www.skroutz.gr/s/19519102/Apple-MacBook-Pro-13-3-i5-8257U-8GB-128GB-with-Touch-Bar-2019.html που ξεφεύγει πολύ  από το budget του και επιπλέον πρέπει να συμβιβαστείς με το μικρό χώρο.

το  Χiaomi Mi Air δεν το έχω δουλέψει αλλά έχει καλή τιμή. Μοιάζει με macbook αλλά δεν ξέρω αν έχει την ίδια ποιότητας κατασκευής. Θα σου πρότεινα κανά thinkpad αλλά και αυτά δεν μπορούν να ανταγωνιστούν τις τιμές του xiaomi.

ta thinkpad ειναι καλη λυση indeed.σε ολα τα λαπτοπ βλεπεις την φτηνη σειρα και την ακριβη σειρα. το ιδιο και σε Hp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όσους έχουν απαντήσει, θα κοιτάξω σε βάθος τις προτάσεις σας. 

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω, μιας που ανέφερα ότι πέρασα πληροφορική. Αυτά τα specs για αυτό το budget είναι ικανοποιητικα; θα την βγάλουν την σχολή ή θα έχω θέματα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 19/09/2019 at 13:11, RazusV said:

Ευχαριστώ όσους έχουν απαντήσει, θα κοιτάξω σε βάθος τις προτάσεις σας. 

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω, μιας που ανέφερα ότι πέρασα πληροφορική. Αυτά τα specs για αυτό το budget είναι ικανοποιητικα; θα την βγάλουν την σχολή ή θα έχω θέματα; 

το βασικο για Mac book ειναι αν τα προγραμματα θα παιζουν εκει.με αυτα τα λεφτα χτυπας Lenovo και θα το προτιμουσα απο το xiaomi. ολα τα λαπτοπ εχουν αρκετα καλα Specs πλεον εκτος αν το θες για κανα 3d studio max ή κατι πολυ βαρυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/9/2019 στις 1:11 ΜΜ, RazusV είπε

Ευχαριστώ όσους έχουν απαντήσει, θα κοιτάξω σε βάθος τις προτάσεις σας. 

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω, μιας που ανέφερα ότι πέρασα πληροφορική. Αυτά τα specs για αυτό το budget είναι ικανοποιητικα; θα την βγάλουν την σχολή ή θα έχω θέματα; 

Καταρχάς συγχαρητήρια για τη σχολή που πέρασες.

Έχω τελειώσει προπτυχιακό στο πληροφορικής & τηλεπικοινωνιών και μεταπτυχιακό στη σχολή σου και μπορώ να σου πω ότι έχεις κάνει πολύ καλή επιλογή.

Στο ερώτημα σου τώρα.

Macbook μην πάρεις. Δε θα σου προσφέρει κάτι για τη σχολή σου και στο budget σου θα πάρεις πολύ αδύναμα μοντέλα που δε θα σου αντέξουν σε βάθος χρόνου. Συνεπώς τα Windows είναι μονόδρομος.

Θα σου πρότεινα να πάρεις κάποιο μοντέλο που να ανήκει σε business σειρά (HP Probook, Lenovo Thinkpad, Dell Latitude).

Στο budget που προτείνεις εγώ θα έπαιρνα αυτό: https://www.computeruniverse.net/en/hp-probook-440-g6-5tl28es-356-cm-140-notebook-notebook-silver

Για τους εξής λόγους:
* Πολύ δυνατός επεξεργαστής
* Αναβαθμίσιμη μνήμη (μέχρι 32GB)
* 2 σκληρούς δίσκους (έναν m2 128 GB για το λειτουργικό σου και ένας HDD 1TB για τα data σου)
* Ανεξάρτητη κάρτα γραφικών (όχι την καλύτερη αλλά αξιοπρεπέστατη)
* Πολύ καλή IPS οθόνη

Υπάρχει και από Ελλάδα παρόμοιο setup του ίδιου μοντέλου, το οποίο όμως δε θα σου πρότεινα γιατί το δίνουν με ένα δίσκο. Αυτά που έχουν ένα δίσκο δεν περιέχουν την καλωδιοταινία που χρειάζεται για να βάλεις δεύτερο δίσκο και για να τη βρεις σαν ξεχωριστό εκάρτημα και θα δυσκολευτείς και θα την πληρώσεις κανα 50ευρω τουλάχιστον. Οπότε προτίμησε να πάρεις μοντέλο που να έχει ήδη 2 σκληρούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...